Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Lovato Pressure Sensor

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό Gearloose » Πέμ 07 Μάιος, 2015 18:07

Καλησπέρα, εδώ και κάποιες μέρες το Lovato γυρνάει στη βενζίνη «χωρίς κάποιο λόγο», «όποτε και αν θέλει». Όταν επιμείνω κάνω μερικά χιλιόμετρα και μετα τέλος, η διαδρομή ολοκληρώνεται με βενζίνη.
Είδα ότι το error είναι το Gas pressure sensor (νομίζω ο κωδικός είναι S140).
Επίσης, όταν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα η πίεση στο διαγνωστικό φαίνεται 0,3 bar ενώ στην κανονική λειτουργία, όταν δεν εμφανίζει το πρόβλημα (χωρίς καμία αλλαγή) δείχνει 1,3bar.
Όταν καθαρίσω το error log δουλεύει για κάποια χιλιόμετρα και μετά πάλι τα ίδια.
Υποψιάζομαι την καλωδίωση, γιατί είχα και στο παρελθόν προβλήματα που δεν ήταν μόνιμα (μάλλον η εγκατάσταση δεν ήταν τέτοια που να λαμβάνει υπ’ όψιν τους κραδασμούς και την καταπόνηση των καλωδίων…)
Θα ήθελα την βοήθεια σας για τα παρακάτω:
• Απ’ όσο καταλαβαίνω ο αισθητήρα είναι αυτός πάνω στην ράγα. Μπορεί να υπάρχει και αλλού;
• Μπορεί να είναι θέμα αισθητήρα και να μην παρουσιάζει το πρόβλημα μόνιμα; Να δουλεύει σωστά «όταν θέλει»
• Πώς μπορώ να εντοπίσω την άλλη άκρη των καλωδίων του αισθητήρα; (φαντάζομαι καταλήγουν στον εγκέφαλο)
• Πως μπορώ να μετρήσω τον αισθητήρα; Στο βύσμα του φαντάζομαι πρέπει να βρω +5v, ground και κάτι για την πίεση και την θερμοκρασία (αναλογικό η ψηφιακό είναι;)

Ευχαριστώ για την βοήθεια
Gearloose
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 22 Δεκ, 2014 21:39

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 07 Μάιος, 2015 22:14

Δεν μπορος να τον μετρησεις εινσι αισθητηρας θερμοκρασιας και πιεσης στην μπεκιερα ; Κατι τετοιο

Εικόνα
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό Gearloose » Παρ 08 Μάιος, 2015 01:17

Ναι, αυτός είναι.
Παίζει να έχει τόσο ασταθή συμπεριφορά ή θα έπρεπε αν είναι χαλασμένο να πάει μια και εξω;
Gearloose
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 22 Δεκ, 2014 21:39

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό giannis6 » Παρ 08 Μάιος, 2015 02:06

Και εδώ μας "πηδάει" η ΜΕΡΚΕΛ :)) =)) :)) =)) :))
Mazda 6 1.8 2007
Stag Q-Box Basic
giannis6
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Κυρ 22 Μαρ, 2015 02:18

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 08 Μάιος, 2015 08:39

Δυστυχως βλακευουν απο κακο καυσιμο η κακα φιλτρα .. Απο εκει ειναι το προβλημα σου ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 08 Μάιος, 2015 16:52

Gearloose έγραψε:Καλησπέρα, εδώ και κάποιες μέρες το Lovato γυρνάει στη βενζίνη «χωρίς κάποιο λόγο», «όποτε και αν θέλει». Όταν επιμείνω κάνω μερικά χιλιόμετρα και μετα τέλος, η διαδρομή ολοκληρώνεται με βενζίνη.
Είδα ότι το error είναι το Gas pressure sensor (νομίζω ο κωδικός είναι S140).
Επίσης, όταν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα η πίεση στο διαγνωστικό φαίνεται 0,3 bar ενώ στην κανονική λειτουργία, όταν δεν εμφανίζει το πρόβλημα (χωρίς καμία αλλαγή) δείχνει 1,3bar.
Όταν καθαρίσω το error log δουλεύει για κάποια χιλιόμετρα και μετά πάλι τα ίδια.
Υποψιάζομαι την καλωδίωση, γιατί είχα και στο παρελθόν προβλήματα που δεν ήταν μόνιμα (μάλλον η εγκατάσταση δεν ήταν τέτοια που να λαμβάνει υπ’ όψιν τους κραδασμούς και την καταπόνηση των καλωδίων…)
Θα ήθελα την βοήθεια σας για τα παρακάτω:
• Απ’ όσο καταλαβαίνω ο αισθητήρα είναι αυτός πάνω στην ράγα. Μπορεί να υπάρχει και αλλού;
• Μπορεί να είναι θέμα αισθητήρα και να μην παρουσιάζει το πρόβλημα μόνιμα; Να δουλεύει σωστά «όταν θέλει»
• Πώς μπορώ να εντοπίσω την άλλη άκρη των καλωδίων του αισθητήρα; (φαντάζομαι καταλήγουν στον εγκέφαλο)
• Πως μπορώ να μετρήσω τον αισθητήρα; Στο βύσμα του φαντάζομαι πρέπει να βρω +5v, ground και κάτι για την πίεση και την θερμοκρασία (αναλογικό η ψηφιακό είναι;)

Ευχαριστώ για την βοήθεια

τα εχει παιξει ο αισθητήρας πιεσης οσο και να τον καθαρισεις παλι τα ιδια θα σου κανει στου πατερα μου τον πεταξα σε 3 μηνες και εβαλα μπος και ησυχασα σε εμενα έκανε 20 μηνες και μετα τον πεταξα....
αν εισε μεσα στα 2 χρονια εγγυησης είναι υποχρεομενος ο εγκατστατης σου να σου το αντ/σει χωρις κοστος με αντιστοιχο της μπος ,,αν αναγκαστείς να το αγορασεις θες καπου κανα 35αρι...
τωρα υπαρχει τροπος να βγαλεις αυτόν τον αισθητηρα πιεσης από την ραγα της μπεκιερας (αν καταλαβα εκει τον εχεις και εκει τον ειχα και γω) με ένα απλο εξαρτημα το οποιο εχει κσοστος καπου στα 3- 3,5 ευρα και τοποθετειτε σε σειρα μετα το φιλτρο και πριν την μπεκιερα...απαραιτητη προυποθεση είναι να βρεις στην σχετικη ταπα τερματισμου της μπεκιερας και δεν θα εχεις πρόβλημα..και αυτην θα την βρεις από τον εγκαταστατη σου.
αυτό εγω το προμηθευτικα από αυτό το κατάστημα και είναι πολύ εξυπηρετικοι και σε πολύ καλες τιμες....
http://autogas-systems.gr/index.php?rou ... uct_id=171
παρε τηλ/νο να ρωτήσεις σχετικα...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό Gearloose » Παρ 08 Μάιος, 2015 18:51

Ευχαριστώ!

Αύριο θα κάνω έναν απλό έλεγχο στα καλώδια μήπως και παίζει τίποτα εκεί και την Δευτέρα πάω να πάρω έναν καινούριο αν είναι...

Αν όντως έχει θέμα θα κάνω και ένα πείραμα να τον καθαρίσω πριν τον πετάξω στα σκουπίδια, αλλά δεν θα τον αφήσω πάνω. Έτσι για να δω αν είναι εφικτό σε ώρα ανάγκης.
Gearloose
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 22 Δεκ, 2014 21:39

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό glamor » Σάβ 09 Μάιος, 2015 08:45

πριν από 8 μήνες μου χάλασε ο map sensor του lpg, το είχα σχεδόν 4 χρόνια με 100000km και βάλε... βέβαια δεν μου γύρναγε σε βενζίνη αλλά δεν είχα σταθερή αποδώσει με πολλά ανεβοκατεβάσματα στην ισχύ. ευτυχώς το κατάλαβα έγκυρα και το άλλαξα.
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό bazukis » Σάβ 09 Μάιος, 2015 23:22

Έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα και μου πρότεινε ο τεχνικός να αλλάξει το map sensor με το καινούργιο της Lovato που είναι μαζί με το φίλτρο το όποιο στοιχιζεί 130e αλλά μου λέει ότι δεν θα έχω ξανά πρόβλημα με τον sensor. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως σε έμενα δεν βγάζει κάποιο error κατά τον έλεγχο με το διαγνωστικό,απλός η πίεση είναι από ότι είδα 1-1,24 bar πήγε να την ρύθμιση παραπάνω από τη βίδα του πνεύμονα και από το διαγνωστικό αλλά δεν πήγαινε αλλο.Δεν με πετάει συχνά στη βενζίνα μπορεί να κάνω 100 με 150 khm,και το άλλο ότι θα χρειαστεί καινούρια καλωδίωση. Το lpg το έχω 3 χρόνια 45000 khm και εμφανίστηκε το πρόβλημα μετά από καθυστερημένη αλλαγή φίλτρων.Tι μου προτείνεται να βάλω το καινούργιο με 130e (70e το ειδα στο internet) η τον παλιό σε bosch μe 35e από internet.
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό pipagas » Κυρ 10 Μάιος, 2015 01:03

bazukis έγραψε: Το lpg το έχω 3 χρόνια 45000 khm και εμφανίστηκε το πρόβλημα μετά από καθυστερημένη αλλαγή φίλτρων.Tι μου προτείνεται να βάλω το καινούργιο με 130e (70e το ειδα στο internet) η τον παλιό σε bosch μe 35e από internet.


Εγω σου προτεινω να βαλεις τον ιδιο τυπο με αυτον που εχεις τωρα, και να ζησεις και εσυ και το αυτοκινητο σου, και να ειστε καλα για αλλα τοσα χρονια. Και που ξερεις αν εισαι και τυπικος στην αλλαγη φιλτρων, τα 45000 χλμ μπορει να γινουν και τα διπλα! ;)
Landirenzo Evo σε Ford Focus MK1 1400cc
Τοποθέτηση στις 219.400.
pipagas
 
Δημοσιευσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ, 2015 21:52

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 124 επισκέπτες