Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Lovato Pressure Sensor

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό viallesi » Κυρ 10 Μάιος, 2015 23:18

Τραγικό δεν είναι το ποσό. Προφανώς. Απλά και φτηνό δεν το λες.

Μανούρα δεν σου κάνουν αλλά οι συζητήσεις μαζί τους αποκτούν άλλο νόημα.
----------------------------------------------------
- Ρε φίλες τι είναι αυτό? Αααα κατάλαβα. Σε χάλια μάστορα πήγες και σου έχει βγάλει πιο έξω τις βίδες και δεν μπορεί να μπει η αντλία ε???
- Ναι ναι αυτό. Μέσα έπεσες... :lol:
----------------------------------------------------
- Παλικάρι τι είναι αυτό?
- Φίλτρο για το καύσιμο
- Εμείς εδώ στην Καλαμάτα έχουμε πεντακάθαρο υγραέριο. Στην Αθήνα είναι βρώμικο. Εδώ δεν το χρειάζεσαι!!!

Και πολλές άλλες επικές συζητήσεις.
Το φιλτράκι όπως κατάλαβες μπαίνει ως extention μόνο κάθε φορά που πας να βάλεις καύσιμο. Σαν μήκος είναι περίπου όσο μια παλάμη (κατά μήκος).
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό giannis6 » Δευτ 11 Μάιος, 2015 00:10

tripas έγραψε:Φίλε giannis6 το έχεις δοκιμάσει αυτο το φίλτρο?
Κανει όντως δουλεια?

Οχι ... Αλλά το έχω βάλει στο μάτι να το πάρω

Η τσέπη ΔΕΝ αντέχει ούτε τα 50 ευρώ που κάνει
Γιατί να μην κάνει φίλτρο είναι .... κάτι θα κρατάει :cry:
Mazda 6 1.8 2007
Stag Q-Box Basic
giannis6
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Κυρ 22 Μαρ, 2015 02:18

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 11 Μάιος, 2015 18:00

tripas έγραψε:Οι πρατηριούχοι το δεχονται ή σου κάνουν μανούρα?
Qgas το εμπορεύεσαι αυτο το φίλτρο?
Όταν λες μονιμο δεν μπαίνει ως extension?
Πόσο μηκος έχει ολόκληρο καθως εμένα η ταπα είναι κάτω δεξια με μικρή κλιση προς τα κάτω.


ναι φυσικα με φπα ειναι η τιμη ετσι (50 € )

ειναι σαν τις πληρωσεις τις μακρυες που μπαινου ως ανταπτορες στην ταπα της βενζινης..

εχει μονιμο φιλτρο που καθαριζετε με ασπρο οινοπλευμα χωρις φυσημα κρατα μικροσωματιδια και λαδια ...

αν αλλαζετε φιλτρα καθε 15,000 χιλιομετρα θα δειτε οτι ανετα θα ειναι καθαρα και στα 30,000 χιλ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό bazukis » Τρί 12 Μάιος, 2015 16:23

bazukis έγραψε:Έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα και μου πρότεινε ο τεχνικός να αλλάξει το map sensor με το καινούργιο της Lovato που είναι μαζί με το φίλτρο το όποιο στοιχιζεί 130e αλλά μου λέει ότι δεν θα έχω ξανά πρόβλημα με τον sensor. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως σε έμενα δεν βγάζει κάποιο error κατά τον έλεγχο με το διαγνωστικό,απλός η πίεση είναι από ότι είδα 1-1,24 bar πήγε να την ρύθμιση παραπάνω από τη βίδα του πνεύμονα και από το διαγνωστικό αλλά δεν πήγαινε αλλο.Δεν με πετάει συχνά στη βενζίνα μπορεί να κάνω 100 με 150 khm,και το άλλο ότι θα χρειαστεί καινούρια καλωδίωση. Το lpg το έχω 3 χρόνια 45000 khm και εμφανίστηκε το πρόβλημα μετά από καθυστερημένη αλλαγή φίλτρων.Tι μου προτείνεται να βάλω το καινούργιο με 130e (70e το ειδα στο internet) η τον παλιό σε bosch μe 35e από internet.

Υπάρχει περίπτωση να μην φταίει το map sensor για το γύρισμα σε βενζίνη αλλά ο πνεύμονας?
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό ahilleas » Τρί 12 Μάιος, 2015 21:52

bazukis έγραψε:
bazukis έγραψε:Έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα και μου πρότεινε ο τεχνικός να αλλάξει το map sensor με το καινούργιο της Lovato που είναι μαζί με το φίλτρο το όποιο στοιχιζεί 130e αλλά μου λέει ότι δεν θα έχω ξανά πρόβλημα με τον sensor. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως σε έμενα δεν βγάζει κάποιο error κατά τον έλεγχο με το διαγνωστικό,απλός η πίεση είναι από ότι είδα 1-1,24 bar πήγε να την ρύθμιση παραπάνω από τη βίδα του πνεύμονα και από το διαγνωστικό αλλά δεν πήγαινε αλλο.Δεν με πετάει συχνά στη βενζίνα μπορεί να κάνω 100 με 150 khm,και το άλλο ότι θα χρειαστεί καινούρια καλωδίωση. Το lpg το έχω 3 χρόνια 45000 khm και εμφανίστηκε το πρόβλημα μετά από καθυστερημένη αλλαγή φίλτρων.Tι μου προτείνεται να βάλω το καινούργιο με 130e (70e το ειδα στο internet) η τον παλιό σε bosch μe 35e από internet.

Υπάρχει περίπτωση να μην φταίει το map sensor για το γύρισμα σε βενζίνη αλλά ο πνεύμονας?

κοιτα μηπως χανει το σημα των στροφων απο την καλωδιωση πρωτα
ΖΟΡΜΠΑΣ AUTO SERVICE ΤΗΛ.6972333401
ahilleas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ, 2012 15:58

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 13 Μάιος, 2015 00:37

bazukis έγραψε:
bazukis έγραψε:Έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα και μου πρότεινε ο τεχνικός να αλλάξει το map sensor με το καινούργιο της Lovato που είναι μαζί με το φίλτρο το όποιο στοιχιζεί 130e αλλά μου λέει ότι δεν θα έχω ξανά πρόβλημα με τον sensor. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως σε έμενα δεν βγάζει κάποιο error κατά τον έλεγχο με το διαγνωστικό,απλός η πίεση είναι από ότι είδα 1-1,24 bar πήγε να την ρύθμιση παραπάνω από τη βίδα του πνεύμονα και από το διαγνωστικό αλλά δεν πήγαινε αλλο.Δεν με πετάει συχνά στη βενζίνα μπορεί να κάνω 100 με 150 khm,και το άλλο ότι θα χρειαστεί καινούρια καλωδίωση. Το lpg το έχω 3 χρόνια 45000 khm και εμφανίστηκε το πρόβλημα μετά από καθυστερημένη αλλαγή φίλτρων.Tι μου προτείνεται να βάλω το καινούργιο με 130e (70e το ειδα στο internet) η τον παλιό σε bosch μe 35e από internet.

Υπάρχει περίπτωση να μην φταίει το map sensor για το γύρισμα σε βενζίνη αλλά ο πνεύμονας?

το συστημα με το φιλτρο δεν ξεπερνα τα 80 ευρα....
αρχικα μπορεις να αλλαξεις τον αισθητηρα με ένα της μπος καπου στα 35 ευρω μαζι με μια μεταλλικη βαση που μπαινει μενατ το φιλτρο και εχει 3 ευρω,....οποτε με συνολικα μαχ 40 ευρω καθαρισες..
εκτος και αν σου περισσευουν,,,,,αν μετα από 2 χρονια ξαναχαλει η ιστορια με το φιλτρο θα ξαναδωσεις παλι η 80 η 130 ευρω?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 13 Μάιος, 2015 09:57

bazukis έγραψε:
bazukis έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση να μην φταίει το map sensor για το γύρισμα σε βενζίνη αλλά ο πνεύμονας?

Μικρη περιπτωση ναι υπαρχει ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό bazukis » Δευτ 22 Ιουν, 2015 16:53

bazukis έγραψε:Έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα και μου πρότεινε ο τεχνικός να αλλάξει το map sensor με το καινούργιο της Lovato που είναι μαζί με το φίλτρο το όποιο στοιχιζεί 130e αλλά μου λέει ότι δεν θα έχω ξανά πρόβλημα με τον sensor. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως σε έμενα δεν βγάζει κάποιο error κατά τον έλεγχο με το διαγνωστικό,απλός η πίεση είναι από ότι είδα 1-1,24 bar πήγε να την ρύθμιση παραπάνω από τη βίδα του πνεύμονα και από το διαγνωστικό αλλά δεν πήγαινε αλλο.Δεν με πετάει συχνά στη βενζίνα μπορεί να κάνω 100 με 150 khm,και το άλλο ότι θα χρειαστεί καινούρια καλωδίωση. Το lpg το έχω 3 χρόνια 45000 khm και εμφανίστηκε το πρόβλημα μετά από καθυστερημένη αλλαγή φίλτρων.Tι μου προτείνεται να βάλω το καινούργιο με 130e (70e το ειδα στο internet) η τον παλιό σε bosch μe 35e από internet.

Τελικά το άλλαξα με bosch έχω κάνει 1500 Χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα .Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν θέλει ρύθμιση ξανά γιατί το άλλαξα μονός μου?
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 22 Ιουν, 2015 17:06

EXEI mia παραμετρο το πρόγραμμα που πρεπει να τΗν αλλαξεις σε ELTEC/BOSCH από ότι εχω καταλαβει ο καινούργιος αισθητήρας θερμοκρασίας πρεπει να εχει άλλη τροπο μετρησης διοτι αν αφησεις την παλια ρυθμιση θα σου δειχνει την θερμοκρασια αεριου πιο ανεβασμενη από την κανονικη οποτε σε ανεβασμενη θερμοκρασια θα σου μεταβαλλει λιγο το μιγμα....δεν χρειαζετε επαναπρογραμματισμος του συστηματος....ετσι εχω την εντυπωση με την παραπανω παραμετρο εισε οκ
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Lovato Pressure Sensor

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 10 Νοέμ, 2017 02:13

Έπειτα απο 70,000 χλμ με το Lovato Easy Fast και αλλαγές φίλτρων ανα 20,000 χλμ , παρέδωσε πνεύμα o map fsu.
Συγκεκριμένα τώρα στη τελευταια συντήρηση βρέθηκε αρκετη ποσότητα λαδιού και σκουρίας στο σύστημα, και το αμάξι μου έκανε κάποια σκορτσαρισματα κατα τη λειτουργία υγραερίου.
Τωρα σε πορεία και οχι πάντα σφυρίζει η ηχητική προειδοποιήση, δέν με πετάει αυτόματα σε βενζίνη.Λογικα απο νοθευμενο καύσιμο προήλθε η ζημια;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 75 επισκέπτες