Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Προβλημα σε mercedes c200

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Προβλημα σε mercedes c200

Δημοσίευσηαπό cronos » Δευτ 19 Οκτ, 2015 00:50

Παιδες καλησπερα.Εχω τοποθετησει σε mercedes c200 κιτ της brc.Το αμαξι εχει κανει περιπου 40 χιλ χλμ με γκαζι χωρις το παραμικρο προβλημα.Εδω και δυο μηνες περιπου ομως εχω ενα θεμα και δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη με τον εγκαταστατη μου.Με γυριζει σε βενζινη σε ακυρες στιγμες.Μπορει να περασει και μια εβδομαδα χωρις να με γυρισει σε βενζινα αλλα μπορει να μου το κανει και 10 φορες σε μια μερα.Ανεξαρτητως φορτιου,μου το κανει και με ρελαντι αλλα και με φουλ γκαζια.Διαβασα εδω μεσα και δεν βρηκα κατι παρομιο.Μεχρι τωρα εχω αλλαξει αισθητηρα θερμοκρασιας,αισθητηρα πιεσης,μεμβρανη στον πνευμονα(ειχα θεματακια στην κρυα εκινηση),ολα τα φιλτρα,εχουμε βγαλει και καθαρισει την δεξαμενη με ολα τα παρελκομενα της και τελος αλλαξαμε και την βαλβιδα παροχης-διακοπης διπλα στον πνευμονα.Τσεκαραμε σωληνακια και καλωδια αλλα τιποτα,ολα οκ και ακρη δεν εχουμε βγαλει μεχρι τωρα.Εχει κανεις καμια ιδεα?Να γραψω επισης κατι σημαντικο,μεχρι τωρα ο μαστορας δεν μου εχει παρει ουτε ενα ευρω και εχει φαει αρκετη ωρα στο ψαξιμο.
Άβαταρ μέλους
cronos
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 10 Ιούλ, 2012 20:58
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Προβλημα σε mercedes c200

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 19 Οκτ, 2015 09:10

Για να σε γυρνάει σε βενζίνη χωρίς να έχει τελειώσει το αέριο σημαίνει πως κατά πάσα πιθανότητα ο εγκέφαλος του αερίου χάνει το σήμα των στροφών ή διαβάζει λάθος αριθμό στροφών.Ας ελέγξει την καλωδίωση και το αν ο εγκέφαλος διαβάζει τις πραγματικές στροφές.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Προβλημα σε mercedes c200

Δημοσίευσηαπό cronos » Δευτ 19 Οκτ, 2015 18:21

Ο εγκέφαλος διαβάζει σωστα τις στροφές, τουλάχιστον έτσι δείχνει στατικά όταν του βάζουμε διαγνωστικό. Και ή καλωδίωση είναι οκ.Εξάλλου αν έχανε στροφές δεν θα μου έβγαζε βλάβη?Γιατί εμένα δεν μου βγάζει καμία όταν το μπριζώνουμε.Αύριο πάω για την ηλεκτροβαλβίδα της δεξαμενής και βλέπουμε. Αν δεν είναι και αυτό μας έχει μείνει ο εγκέφαλος.

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
cronos
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 10 Ιούλ, 2012 20:58
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Προβλημα σε mercedes c200

Δημοσίευσηαπό geopapad0p » Δευτ 19 Οκτ, 2015 19:36

Συνηθως πιεση πνευμονα η εγκεφαλο.
D-4D...
geopapad0p
 
Δημοσιευσεις: 104
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ, 2012 10:57

Re: Προβλημα σε mercedes c200

Δημοσίευσηαπό cronos » Τετ 12 Οκτ, 2016 00:10

Αν και έχει περάσει κοντά ένας χρόνος,δεν έγραψα ποτέ την λυση στο πρόβλημα,κάλλιο αργά παρά ποτέ. :D Λοιπόν μετά από πολύ ψάξιμο και αντικατάσταση του κιτ κομάτι κομάτι μέχρι να βγάλουμε άκρη το πρόβλημα βρέθηκε,ένα ρελεδάκι δίπλα στην ecu του brc έφταιγε.Προς τιμήν του ο μάστορας δεν με χρέωσε τίποτα. :D
Άβαταρ μέλους
cronos
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 10 Ιούλ, 2012 20:58
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Προβλημα σε mercedes c200

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 12 Οκτ, 2016 09:02

Ευχάριστο που λύθηκε το πρόβλημα σου και πολλά μπράβο στον εγκαταστάτη σου .

Για να μαθαίνουν όμως και οι άλλοι ,
..μήπως μπορείς να γράψεις τι κάνει το συγκεκριμένο ρελεδάκι ???
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 90 επισκέπτες