Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό bazukis » Δευτ 14 Νοέμ, 2016 17:51

Καλησπέρα μετά από τέσσερα χρόνια με υγραέριο & 80000 Χλμ παρουσιάστηκε πρόβλημα στο πρώτο μπεκ τις βενζίνας.Αναλυτικά κάποιες φορές τώρα τελευταία όταν έβαζα μπροστά δεν έπαιρνε με την πρώτη ενώ η μπαταρία είναι σχεδόν καινούργια.Προχθές έβαλα μπροστά μετά από μικρή στάση πήρε με υγραέριο γιατί είναι ρυθμιζόμενο στο πρόγραμμα με θερμοκρασία πάνω από 35 η 40 δεν θυμάμαι ακριβώς,και ρετάριζε το αυτοκίνητο το γυρνώ στην βενζίνη πάλι τα ιδία,μόνο που τώρα έχω και άσπρο καπνό στην εξάτμιση,πάω συνεργείο με οδική βοήθεια μετράμε συμπίεση στους κυλίνδρους είναι Ο.Κ.Βλεπουμε στον πρώτο κυλίνδρο να κατουράει βενζίνα διαπιστώνουμε ότι το μπεκ κόλλησε ανοιχτό .βγάζουμε όλα τα μπεκ και την φλογέρα και βρίσκουμε σκουριά μέσα .Ερώτηση από πού προήρθε η σκουριά ?
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Re: TOYOTA ANENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 14 Νοέμ, 2016 17:54

Απο νερα στο ρεζερβουαρ της βενζινης πιθανα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 14 Νοέμ, 2016 19:46

Είχα το ίδιο πρόβλημα με τη μπεκιέρα βενζίνας.
Ειδικά το πρωί είχα σοβαρό πρόβλημα στην εκίνηση με βενζίνη.Μετά από αρκετό ψάξιμο σε άλλα μέρη και μετά από δύο φορές καθαρισμό στα
μπεκ βενζίνας το ίδιο πρόβλημα μετά από λίγα χιλιόμετρα.

Αλλάξαμε μπεκιέρα βενζίνης (βρήκα μεταχειρισμένη 60 ευρώ) όλα άψογα μετά από 4.000 χιλιόμετρα με την καινούργια μπεκιέρα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τρί 15 Νοέμ, 2016 13:54

Τελικά αυτοκίνητο με υγραέριο μου φαίνεται σαν τον πολυτραματια είναι!!!

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 16 Νοέμ, 2016 06:18

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.
Ειδικά όταν πάω στο πρατήριο και λέω φούλαρε ξέροντας ότι δεν θα πληρώσω πάνω από 20 ευρώ.

Από την άλλη ξέρεις πολλά αυτοκίνητα με 212.000 χιλιόμετρα να μην ζητάνε τίποτε;;;;;;;;;;
Ξέρω φίλους και γνωστούς βενζινοκίνητους με 100.000 και 150.000 χιλιόμετρα που έχουν μόνιμες θέσεις σε γερανούς και
αναβατόρια συνεργείων οπότε μην τα ρίχνουμε όλα στο lpg.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τετ 16 Νοέμ, 2016 09:08

papoys έγραψε:Είχα το ίδιο πρόβλημα με τη μπεκιέρα βενζίνας.
Ειδικά το πρωί είχα σοβαρό πρόβλημα στην εκίνηση με βενζίνη.Μετά από αρκετό ψάξιμο σε άλλα μέρη και μετά από δύο φορές καθαρισμό στα
μπεκ βενζίνας το ίδιο πρόβλημα μετά από λίγα χιλιόμετρα.

Αλλάξαμε μπεκιέρα βενζίνης (βρήκα μεταχειρισμένη 60 ευρώ) όλα άψογα μετά από 4.000 χιλιόμετρα με την καινούργια μπεκιέρα.

Και ποιος ευθύνεται για την μπεκιερα? Δεν φταίει κατά μεγάλο ποσοστό το υγραέριο?

Τον τελευταίο καιρό όλα σου τα σχόλια είναι υπέρ του υγραερίου.. Καλό είναι να είμαστε περισσότερο κριτικοί... Ναι μεν κρίνεις βάση της δικής σου εμπειρίας αλλά δεν σημαίνει ότι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω σου...

Φιλικά και χωρίς διάθεση για διαπληκτισμούς...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 16 Νοέμ, 2016 10:55

φταει το υγρο καυσιμο βλεπε βενζινα που ειναι ολο νερακι....η απο παλια βενζινα που εχει μεινει στο τεποζιτο και εχει αλλιωθει πολυ η ποιοτητα της...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 16 Νοέμ, 2016 19:48

anikologr έγραψε:Και ποιος ευθύνεται για την μπεκιερα? Δεν φταίει κατά μεγάλο ποσοστό το υγραέριο?

Τον τελευταίο καιρό όλα σου τα σχόλια είναι υπέρ του υγραερίου.. Καλό είναι να είμαστε περισσότερο κριτικοί... Ναι μεν κρίνεις βάση της δικής σου εμπειρίας αλλά δεν σημαίνει ότι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω σου...

Φιλικά και χωρίς διάθεση για διαπληκτισμούς...


Διάλογο κάνουμε φίλε μου.Σίγουρα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.Σεβαστές από μένα.Δεν υπάρχει κανένα θέμα παρεξήγησης.

Απλά να πω την άποψή μου.
Γιατί να φταίει το υγραέριο για τη μπεκιέρα της βενζίνης;;;;Την ίδια δουλειά κάνει όπως θα έκανε και αν δεν υπήρχε υγραέριο.Εγώ νομίζω πως φταίνε
α)τα προβληματικά και νοθευμένα καύσιμα β)φυσιολογική φθορά μετά από 210.000 χιλιόμετρα,για τη μπεκιέρα μου.
Από την άλλη σίγουρα εγώ λέω τη δική μου εμπειρία και πιστεύω πως δικαιούμαι να τη λέω μετά από 85.000 χιλιόμετρα με lpg και ελάχιστα προβλήματα
από το υγραέριο.

Δυστυχώς εδώ στο φόρουμ όπως βλέπω όσοι έρχονται οι περισσότεροι είναι δυσαρεστημένοι και έρχονται μήπως βρουν λύση στο πρόβλημά τους.
Σε βενζινάδικα που πάω συχνά λόγω των χιλιομέτρων που κάνω στα τρισίμισυ χρόνια υγραεριοκίνητος και μιλάω με αρκετούς δεν θυμάμαι να βρέθηκε
κάποιος να μου πει άσχημα λόγια.Όλοι μου λένε ότι είναι ευχαριστημένοι εκτός και αν μου λένε ψέματα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 16 Νοέμ, 2016 22:01

anikologr έγραψε:Και ποιος ευθύνεται για την μπεκιερα? Δεν φταίει κατά μεγάλο ποσοστό το υγραέριο?


Γιατί να φταίει το υγραέριο; Τι εννοείς κατά μεγάλο ποσοστό; Σε συνδυασμό με τι;
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τετ 16 Νοέμ, 2016 23:20

nickL έγραψε:
anikologr έγραψε:Και ποιος ευθύνεται για την μπεκιερα? Δεν φταίει κατά μεγάλο ποσοστό το υγραέριο?


Γιατί να φταίει το υγραέριο; Τι εννοείς κατά μεγάλο ποσοστό; Σε συνδυασμό με τι;


Όταν χρησιμοποιείς υγραέριο τα μπεκ της βενζίνης δεν χρησιμοποιούνται. Πολύ πιθανόν αυτό να επιταχύνει την φθορά τους η να προκαλεί μείωση της απόδοσής τους.

Επίσης η βενζίνη που μένει πολύ καιρό αχρησιμοποίητη επιβαρύνει επιπλέον. Γιαυτό οι επαγγελματίες λένε να την καταναλώνεις ανά τακτά διαστήματα..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες





cron