Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό goldbirdgr » Κυρ 26 Νοέμ, 2017 10:57

fotisly έγραψε:ο παγος ειναι ακυρος.εγω ζω με το ιδιο προβλημα 5+ χρονια πλεον.
αυτο π πιστευω εγω ειναι οτι υπαρχει μικρη διαρροη στα μπεκ οταν σβηνεις.
οποτε υπαρχει στον κυλινδρο ακομη κ μετα απο 24 ωρες και ετσι μπουκωνει οταν πας να βαλεις μπρος.
μπουκωμα ειναι αυτο π κανει κ δεν παιρνει.
εχω και βαλβιδα αντεπιστροφης αλλα πιθανως το αεριο που μενει στην μπεκιερα φτανει για να το μπουκωνει.


Όντως ο πάγος δεν είναι το πρόβλημα!!!
Εδώ και ένα χρόνο το αυτοκίνητο δουλεύει άψογα. Το πρόβλημα ήταν μια σπασμένη βάση του μπεκ του LPG.(Αυτή που βιδώνει στην πολλαπλή εισαγωγής και εκεί πάνω μετά κουμπώνει το μπεκ) Η βάση αυτή ήταν πλαστική και τραβούσε αέρα από εκεί, γιαυτό και μπούκωνε ο κινητήρας στην εκκίνηση. Τις άλλαξα όλες και από τότε το αυτοκίνητο χειμώνα καλοκαίρι παίρνει μπρος "τσακμάκι"
goldbirdgr
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 23 Ιουν, 2015 13:43

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό emolith » Πέμ 16 Ιούλ, 2020 13:23

καλησπερα.θα ηθελα να σας ρωτησω αυτο το προβλημα που αναφερετε ειναι για το συστημα icom jtg αμεσου η εμεσου ψεκασμου.Ειμαι κατοχος ενος octavia 5 rs και μετα απο 4 χρονια απροβληματιστης λειτουργιας με το συστημα της icom αμεσου ψεκασμου(δεν χρησιμοποιει καθολου βενζινη) μου παρουσιασε και σε εμενα το ιδιο ακριβως προβλημα.Μετα απο ακινησια καποιων ωρων και ακομα χειροτερα 2-3 ημερων χρειαζεται σχεδον 10 δευτερολεπτα μιζαρισμα για να εκκινησει.
emolith
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιούλ, 2020 13:17

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 17 Ιούλ, 2020 05:24

emolith έγραψε:καλησπερα.θα ηθελα να σας ρωτησω αυτο το προβλημα που αναφερετε ειναι για το συστημα icom jtg αμεσου η εμεσου ψεκασμου.Ειμαι κατοχος ενος octavia 5 rs και μετα απο 4 χρονια απροβληματιστης λειτουργιας με το συστημα της icom αμεσου ψεκασμου(δεν χρησιμοποιει καθολου βενζινη) μου παρουσιασε και σε εμενα το ιδιο ακριβως προβλημα.Μετα απο ακινησια καποιων ωρων και ακομα χειροτερα 2-3 ημερων χρειαζεται σχεδον 10 δευτερολεπτα μιζαρισμα για να εκκινησει.


Πολλά μπορεί να είναι.
Μου το έκανε και εμένα πολύ καιρό σε opel vectra (φοβήθηκα ακόμη και για βαλβίδες) και μετά από αρκετό ψάξιμο που είπαν πως έχει πρόβλημα η αντλία βενζίνας γιατί δεν έχει τη σωστή πίεση. Μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα να ρισκάρω και να τα ρίξω για αλλαγή.Βγάζοντάς την βρέθηκε τρύπα στην αντεπίστροφη βαλβίδα δεν κρατούσε πίεση και επέστρεφε η βενζίνη στο ρεζερβουάρ για αυτό μου το έκανε κρύο και ζεστό.
Έβαλα την καινούργια την οποία πλήρωσα αρκετά με φόβο και κρύα καρδιά διότι μόνο γνήσια υπήρχε και ω του θαύματος.
Με το πρώτο κλικ το αυτοκίνητο παίρνει μπροστά.Μετά από ένα μήνα ακόμη δεν το πιστεύω.Με αυτή την εξέλιξη ξέχασα και το ποσό που έδωσα για αντικατάσταση.

Όπως μου είπαν στο συνεργείο μακριά από καθαριστικά vpower ενισχυμένες βενζίνες k.l.p. γιατί μπορεί κάτι να καθαρίζουν αλλά έχουν χημικά πρόσθετα που κάνουν ζημιά στην αντλία και τα λάστιχά της τα οποία σημειωτέον ήταν και αυτά λιωμένα και έτοιμα να τρυπήσουν.Μόνο το γνωστό αρκετή βενζίνα στο ρεζερβουάρ για προστασία της αντλίας.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό emolith » Παρ 17 Ιούλ, 2020 08:21

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Για να λες για βενζινη υποθετω πως το δικο σου συστημα χρησιμοποιει και βενζινη κατα την εκκινηση οποτε ενα προβλημα στην αντλια το επηρεαζει. . Στο δικο μου δεν χρησιμοποιειται καθολου η βενζινη(παιρνει κατευθειαν με υγραεριο) οποτε κατι αλλο συμβαινει. Βεβαια μπορει αν εχω και εγω προβλημα στην αντλια να επηρεαζεται και το δικο μου ασχετως που δεν χρησιμοποιει βενζινη στην εκκινηση. Ο τεχνικος μου ειπε οτι πρεπει να μην στεγανοποιουν τα μπεκ τα εργοστασιακα και μετα το σβησιμο να μενει υγραεριο στις βαλβιδες με αποτελεσμα να μπουκωνει οταν μιζαρω. Για να το τσεκαρουμε μου ειπε οταν σβηνω να ανοιγω την ταπα του λαδιου και να την αφηνω ανοιχτη και να την κλεινω πριν το ξαναβαλω εμπρος αλλα και μετα απο δοκιμες που εκανα παλι αργει να παρει. Δεν ξερω τι συμβαινει. Οταν το γυρναω σε βενζινη πριν σβησω παιρνει με μιση μιζα. Καποια αλλη γνωμη?
emolith
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιούλ, 2020 13:17

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 17 Ιούλ, 2020 09:40

Ωπα. ή κατι δε καταλαβες σωστα ή θα ξεχασω κι αυτα τα λιγα που ξερω...

Ποια ειναι η "συνδεση των μπεκ με καρτερ ή και χωρο εντος ψευτοκαπακου ετσι ωστε ανοιγοντας την ταμα λαδιου να φευγει πιεση???

Η μονη "συνδεση" ειναι μεσω της βαλβιδας αναθυμιασεων λαδιου που στελνει τις αναθυμιασεις λαδιου στην εισαγωγή, αλλα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ το αντιθετο...........
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Παρ 17 Ιούλ, 2020 13:09

fokion το εχεις ακομη το platinca στο αυτοκινητο και λειτουργει;
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό emolith » Παρ 17 Ιούλ, 2020 14:07

Δεν ξερω ποια ειναι η συνδεση η τι ηθελε να τσεκαρει,αυτα μου ειπε και τα αναφερω.Παντως δεν ειδα καμια διαφορα.Αν χανουν τα μπεκ οπως μου ειπε πως διορθωνεται το προβλημα?Επισκευαζονται αυτα η θελουν αλλαγη?Γιατι αποτι ειδα ειναι και τσιμπημενα στην τιμη.
emolith
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιούλ, 2020 13:17

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Παρ 17 Ιούλ, 2020 15:50

emolith έγραψε:καλησπερα.θα ηθελα να σας ρωτησω αυτο το προβλημα που αναφερετε ειναι για το συστημα icom jtg αμεσου η εμεσου ψεκασμου.Ειμαι κατοχος ενος octavia 5 rs και μετα απο 4 χρονια απροβληματιστης λειτουργιας με το συστημα της icom αμεσου ψεκασμου(δεν χρησιμοποιει καθολου βενζινη) μου παρουσιασε και σε εμενα το ιδιο ακριβως προβλημα.Μετα απο ακινησια καποιων ωρων και ακομα χειροτερα 2-3 ημερων χρειαζεται σχεδον 10 δευτερολεπτα μιζαρισμα για να εκκινησει.

πιστευω ειναι πολυ πλουσιο μειγμα
απο που οφειλεται θελει ψαξιμο
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 18 Ιούλ, 2020 07:06

emolith έγραψε:Δεν ξερω ποια ειναι η συνδεση η τι ηθελε να τσεκαρει,αυτα μου ειπε και τα αναφερω.Παντως δεν ειδα καμια διαφορα.Αν χανουν τα μπεκ οπως μου ειπε πως διορθωνεται το προβλημα?Επισκευαζονται αυτα η θελουν αλλαγη?Γιατι αποτι ειδα ειναι και τσιμπημενα στην τιμη.


Και εμένα αν γυρίσει μόνο υγραέριο καίει.Έχω το vectra το 16βάλβιδο του 2005.Φοβερός κινητήρας και ιδανικός για υγραέριο.Με έχει σώσει στην κυριολεξία.177.000 με υγραέριο και είναι σκυλί μαύρο που λένε.
Αν όπως λες το δουλέψεις βενζίνη και τότε σου παίρνει μια χαρά ψάξε το υγραέριο ρύθμιση ή άλλαξε τη μπεκιέρα.Μην πας σε επισκευή δεν αξίζει τον κόπο.Εγώ είχα απομονώσει και τελείως το υγραέριο από τον πόλο και πάλι τα ίδια μου έκανε.Δεν έπαιρνε μπροστά και για αυτό ψάξαμε την αντλία και διαπιστώθηκε ότι εκεί ήταν το πρόβλημα.
Ο πολλαπλασιαστής μονοκόματος είναι σαν το δικό μου.Τον έχετε δει δουλεύει σωστά;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό emolith » Σάβ 18 Ιούλ, 2020 09:47

Δεν εχει μπεκιερα εμενα φιλε μου το αμαξι.Χρησιμοποιει τα υπαρχοντα μπεκ του αυτοκινητου.Γιαυτο ρωταω αν φτιαχνονται γιατι εχει καπου 200-250 ευρω το ενα η αγορα τους.Απο την αλλη σκεφτομαι αν χανουν τα μπεκ οπως μου ειπε ο εγκαταστατης δεν θα επρεπε να χανουν και με βενζινη?Η μπορει να χανουν και με βενζινη απλα η βενζινη εξατμιζεται πιο ευκολα οποτε δεν προκαλει μπουκωμα?Οποιος μπορει ας βοηθησει.Ευχαριστω
emolith
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιούλ, 2020 13:17

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 35 επισκέπτες