Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μου καίει λάδια

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 23 Νοέμ, 2016 16:43

Και φταει σίγουρα το λάδι του λιντλ και όχι κατι άλλο ??. επειδή δεν φερνει παντα τον ιδιο τυπο λαδιων μήπως τα μπέρδευε και έβαζε οτι έβρισκε; μήπως ο τύπος δεν ηταν συνιστομενος απο τον κατασκευαστη, μήπως τα αλλαζε οποτε θυμόταν ή δεν έλεγχε ποτε την στάθμη μήπως μήπως μήπως;; Μην τα ρίχνουμε αμέσως στο λάδι και δεν φταιει κάτι άλλο ή ο ίδιος ο ιδιοκτήτης! Προσωπικά δεν βάζω τέτοια λάδια και το πιθανότερο να μην βάλω ποτε αλλά δεν μου αρέσουν και οι γενικεύσεις. Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο ή εστω οπως στο μετεφερε ο ιδιοκτητης, Νίκο πες μας, είναι ενδιαφέρον και θα θέλαμε να ξέρουμε.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 23 Νοέμ, 2016 16:53

tedd έγραψε:Και φταει σίγουρα το λάδι του λιντλ και όχι κατι άλλο ??. επειδή δεν φερνει παντα τον ιδιο τυπο λαδιων μήπως τα μπέρδευε και έβαζε οτι έβρισκε; μήπως ο τύπος δεν ηταν συνιστομενος απο τον κατασκευαστη, μήπως τα αλλαζε οποτε θυμόταν ή δεν έλεγχε ποτε την στάθμη μήπως μήπως μήπως;; Μην τα ρίχνουμε αμέσως στο λάδι και δεν φταιει κάτι άλλο ή ο ίδιος ο ιδιοκτήτης! Προσωπικά δεν βάζω τέτοια λάδια και το πιθανότερο να μην βάλω ποτε αλλά δεν μου αρέσουν και οι γενικεύσεις. Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο ή εστω οπως στο μετεφερε ο ιδιοκτητης, Νίκο πες μας, είναι ενδιαφέρον και θα θέλαμε να ξέρουμε.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστός. Γι αυτό και εγώ το έγραψα. Για να δώσω αφορμή για περισσότερες λεπτομέρειες. Καλό είναι να τεκμηριώνουμε τις απόψεις μας και να μην γενικεύουμε και αφορίζουμε.
Εγώ ομολογώ ότι τα έχω βάλει αυτά τα λάδια αρκετές φορές. Αν όμως υπάρχουν στοιχεία ότι "τηγανίζουν πατάτες" να μην τα ξανά βάλω.

Στάλθηκε από το P6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό theeo » Τετ 23 Νοέμ, 2016 18:43

βάζω λάδια lidl εδώ και πολλά χρόνια, στο ένα αυτοκίνητο έχω κάνει πάνω από 200.000 χιλ. με 10-40w, στό άλλο με 15-40w περίπου 60.000 χιλ και στο Smart έβαζα το 5-30w που φέρνει κάποιες φορές.Αν διαβάσετε το ταμπελάκι γράφει τις προδιαγραφές που καλύπτουν και που κατασκευάζονται. Αν τα αγοράσετε όταν βγάζει προσφορά, μια δύο φορές το χρόνο, τα αγοράζετε με 3 ευρώ το λίτρο. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερα από αυτά που βάζουν πολλά ΄μαστόρια΄και είναι made in eleysina με ότι ταμπελάκι θέλετε στο δοχείο...
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 23 Νοέμ, 2016 20:09

Όταν κάποιος γράφει ότι έβγαλε τα Elf :o !!! και έβαλε τα λίντλ και .."σώθηκε" , απο εμένα τι τεκμηρίωση περιμένετε παλληκάρια ???

Ήμαρτον , τι άλλο θα ακούσουμε ..
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 23 Νοέμ, 2016 20:56

NickSt έγραψε:Όταν κάποιος γράφει ότι έβγαλε τα Elf :o !!! και έβαλε τα λίντλ και .."σώθηκε" , απο εμένα τι τεκμηρίωση περιμένετε παλληκάρια ???

Ήμαρτον , τι άλλο θα ακούσουμε ..

Τεκμηρίωση/απόδειξη (αν υπάρχει) ότι "η κατσίκα του γείτονα" ψόφησε από το λάδι του Lidl και όχι από κάτι άλλο... βρε... παλληκάρι

Στάλθηκε από το P6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 23 Νοέμ, 2016 21:13

Είναι δυνατόν να γίνει σε κάποιον που έχει θέμα να καίει λάδια και εξηγω πχ το Xw-40 λάδι στους 100c έχει προδιαγραφη ρευστότητας 13-15 κστοκ τώρα αν το ελφ είναι λεπτόρρευστο στα πχ 13 ενω του λιντλ είναι πιο παχύρευστο πχ στα 15 λογικο κάποιου που ο κινητήρας χάνει λάδια απο τσιμουχακια με το πιο παχύρευστο να δει βελτιωση και να λέει οτι σωθηκε. Εσύ όμως άλλο σχόλιο έκανες, για τηγάνισμα πατάτας, άλλο το ενα άλλο το αλλο. Πάντως θα τα εμπιστευομουν περισσότερο απο τα parnas που μου έβαζε το εξουσιοδοτημένο συνεργειο. Αρα όταν έχουμε θέμα με απωλεια λαδιού κοιταμε και πιο επιμέρους χαρακτηρίστηκα. Το κυρίως ζήτημα είναι κατα ποσο τα διάφορα λαδια μπορουν να διατηρήσουν τις λιπαντικες τους ιδιότητες. Ως φρέσκα όλα έχουν τις απαραίτητες προδιαγραφές το ερώτημα είναι σε τι κατασταση είναι μετα απο 5 10 15 χιλιάδες χιλιομετρα. Του πατερα μου το αυτοκίνητο μετα απο κάποια χλμ ξαφνικα άρχησε ενας θόρυβος στη καδενα , λέμε ωχ τα έφαγε τα ψωμιά της ειναι σε 25ετιας, παει στο συνεργειο που πηγαινε , αλλαζουν λάδια και ο θόρυβος χάθηκε. Εν τω μεταξυ και αυτός σε εξουσιοτημενο πηγαίνει χρόνια, στα χλμ ηταν στα μισά της αλλαγής, τι μαλακιες λάδια άρχισαν να βάζουν και οι αντιπροσωπείες για να μειώσουν τα κόστη δε λέγεται και σίγουρα του λιντλ είναι πολύ καλυτερα απο αυτά.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 23 Νοέμ, 2016 21:21

Γιά την τεκμηρίωση που ζητάτε , άμα πρίν την αλλαγή "η κατσίκα του γείτονα", έκαιγε περίπου 300 ml /1000 χλμ και μετά την αλλαγή καίει ..1 λίτρο /1000 χλμ , χρειάζεται εξήγηση για το τι γίνεται με τον καταλύτη , τα μπουζί κλπ και πάει λέγοντας ???

Αν χρειάζεται εξήγηση , τότε η ερώτηση πρέπει να γίνει στην "κατσίκα του γείτονα" !!
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 23 Νοέμ, 2016 21:40

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον tedd ότι τα περισσότερα συνεργεία βάζουν λάδι made ih eleusina και για να γίνω πιο σαφής εισάγουν από Γερμανία
βαρέλια με λάδια 10-40 ή 5-40 ή 15-40 τα βάζουν σε τετράλιτρα ή πεντάλιτρα πλαστικά και του κολάνε μία ετικέτα με ότι στοιχεία ζητήσει ο πελάτης.
Άρα είναι ίδια με τα λάδια του lidl που και αυτά συσκευάζονται με τον ίδιο τρόπο στη Γερμανία από τα ίδια βαρέλια.

Το λέω αυτό γιατί και εγώ τα αλλάζω σε γνωστό που κάνει την ίδια δουλειά.Εισάγει βαρέλια από Γερμανία τα βάζει σε 4λιτρα και κολάει αυτοκόλητα
σύμφωνα με την ονομασία του πελάτη.
Εκεί τα αλλάζω εδώ και 100.000 χιλιόμετρα πριν την εγκατάσταση υγραερίου με 17 ευρώ λαδάκι 10-40 κάθε 7-8 χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν έχω κανένα
πρόβλημα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 23 Νοέμ, 2016 22:03

Ανταλλάσουμε γνώμες, γνώσεις, εμπειρίες.
Όλοι μας "γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι". Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης.
Και εγώ ζήτησα από τον φίλο @NickSt περισσότερες λεπτομέρειες (αν ξέρει) γι αυτό που έπαθε "η κατσίκα του γείτονα", επειδή χρησιμοποιώ και εγώ τα λάδια του Lidl. Έτσι απλά, χωρίς "ήμαρτον", χωρίς "έλεος", χωρίς τίποτα τέτοια. :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 24 Νοέμ, 2016 12:23

Πολλές φορες το κακό καύσιμο προκαλεί φτωχά μείγματα και υπαρχει μεγάλη καταναλωση λαδιού ασχέτως της ρύθμισης του αερίου .. δοκιμάστε να αλλάξετε πρατήριο με περισσότερο προπάνιο να δείτε αν συνεχίζει να καίει ..

Σημερα μετα απο 5000 χιλ μόνο με αλλαγή πρατηρίου ενα CLK 184 hp με 100.0000 κμ με υγραέριο και 200.000 συνολικά δεν έκαψε σταγόνα ενω πριν ήθελε 1 λίτρο ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 77 επισκέπτες





cron