Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Peugeot 207 αυξημένη κατανάλωση;

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Peugeot 207 αυξημένη κατανάλωση;

Δημοσίευσηαπό referravag » Κυρ 19 Μαρ, 2017 23:38

Αγαπητέ DriverGR, πες μας ποιον κινητήρα έχει το αυτοκίνητό σου γιατί έτσι μιλώντας γενικά και με υποθέσεις δεν κάνουμε κάτι...
Είναι αυτό; http://www.quattroruote.it/auto/peugeot ... 9367200904
Αν ναι τότε κάτι δεν πάει καλά... Έχεις 2πλάσια κατανάλωση από αυτή που θα έπρεπε αφού είσαι στο 12+l/100χλμ.
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Peugeot 207 αυξημένη κατανάλωση;

Δημοσίευσηαπό DriverGr » Σάβ 25 Μαρ, 2017 03:38

referravag έγραψε:Αγαπητέ DriverGR, πες μας ποιον κινητήρα έχει το αυτοκίνητό σου γιατί έτσι μιλώντας γενικά και με υποθέσεις δεν κάνουμε κάτι...
Είναι αυτό; http://www.quattroruote.it/auto/peugeot ... 9367200904
Αν ναι τότε κάτι δεν πάει καλά... Έχεις 2πλάσια κατανάλωση από αυτή που θα έπρεπε αφού είσαι στο 12+l/100χλμ.

Ναι αυτό είναι.. Υπάρχει θέμα δηλαδή ε; Τι μπορώ να κοιτάξω;
DriverGr
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ, 2017 05:33

Re: Peugeot 207 αυξημένη κατανάλωση;

Δημοσίευσηαπό referravag » Σάβ 25 Μαρ, 2017 04:38

Δεν είμαι μηχανικός αλλά και μηχανικός να ήμουν από εδώ δεν γίνεται δουλειά... Ένα ενδεχόμενο που μπορώ να σκεφτώ είναι να υπάρχει κάποια μικρή διαρροή (τέτοια ώστε κι εσύ να μην το καταλαβαίνεις αλλά ούτε και η πολυβαλβίδα για να κόψει την παροχή) είτε σε κάποιο σωληνάκι ή βαλβίδα ή ακόμη και σε κάποιο μπεκ ή στον πνεύμονα. Οπότε ουσιαστικά το αυτοκίνητο δουλεύει με τη σωστή ποσότητα αλλά το μισό υγραέριο πάει χαμένο λόγω διαρροής.

Το άλλο που θα μπορούσε να σου επηρεάσει την κατανάλωση αν και δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει σε τόσο μεγάλο βαθμό, είναι να υπάρχει κάπου διαρροή αέρα στον κινητήρα... Από φλάτζα από κολάρο; Δηλ να υπάρχει κάποιο σημείο από το οποίο εισέρχεται αέρας στον κινητήρα που κανονικά δεν θα έπρεπε... Όταν συμβαίνει αυτό συνήθως ο εγκέφαλος προσπαθεί βλέποντας περίσσεια οξυγόνου να διορθώσει την αναλογία του μείγματος δίνοντας παραπάνω καύσιμο...

Πρέπει να περάσεις από συνεργείο να το δει...

Το δικό μας βγάζει 600-640χλμ με 46,5λίτρα.

Υπάρχουν πολλά καλά συνεργεία που μπορείς να πας. Εγώ μιας και με τον LPGas έχουμε συνεργαστεί για το δικό μας θα σου πρότεινα να πας από εκεί να το δουν. Τα παιδιά είναι κορυφή στη δουλειά τους και γκουρού στα BRC ενώ η Peugeot από το εργοστάσιο (τουλάχιστον απ' όσο το είχα ψάξει κι εγώ παλιότερα όταν ήταν να τοποθετήσουμε ΚΙΤ στο δικό μας) βάζει κι αυτή ΚΙΤ της BRC.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να πας σε συνεργείο όποιο και αν επιλέξεις. Μην το αφήσεις. ;)
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Peugeot 207 αυξημένη κατανάλωση;

Δημοσίευσηαπό DriverGr » Κυρ 26 Μαρ, 2017 02:21

referravag έγραψε:Δεν είμαι μηχανικός αλλά και μηχανικός να ήμουν από εδώ δεν γίνεται δουλειά... Ένα ενδεχόμενο που μπορώ να σκεφτώ είναι να υπάρχει κάποια μικρή διαρροή (τέτοια ώστε κι εσύ να μην το καταλαβαίνεις αλλά ούτε και η πολυβαλβίδα για να κόψει την παροχή) είτε σε κάποιο σωληνάκι ή βαλβίδα ή ακόμη και σε κάποιο μπεκ ή στον πνεύμονα. Οπότε ουσιαστικά το αυτοκίνητο δουλεύει με τη σωστή ποσότητα αλλά το μισό υγραέριο πάει χαμένο λόγω διαρροής.

Το άλλο που θα μπορούσε να σου επηρεάσει την κατανάλωση αν και δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει σε τόσο μεγάλο βαθμό, είναι να υπάρχει κάπου διαρροή αέρα στον κινητήρα... Από φλάτζα από κολάρο; Δηλ να υπάρχει κάποιο σημείο από το οποίο εισέρχεται αέρας στον κινητήρα που κανονικά δεν θα έπρεπε... Όταν συμβαίνει αυτό συνήθως ο εγκέφαλος προσπαθεί βλέποντας περίσσεια οξυγόνου να διορθώσει την αναλογία του μείγματος δίνοντας παραπάνω καύσιμο...

Πρέπει να περάσεις από συνεργείο να το δει...

Το δικό μας βγάζει 600-640χλμ με 46,5λίτρα.

Υπάρχουν πολλά καλά συνεργεία που μπορείς να πας. Εγώ μιας και με τον LPGas έχουμε συνεργαστεί για το δικό μας θα σου πρότεινα να πας από εκεί να το δουν. Τα παιδιά είναι κορυφή στη δουλειά τους και γκουρού στα BRC ενώ η Peugeot από το εργοστάσιο (τουλάχιστον απ' όσο το είχα ψάξει κι εγώ παλιότερα όταν ήταν να τοποθετήσουμε ΚΙΤ στο δικό μας) βάζει κι αυτή ΚΙΤ της BRC.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να πας σε συνεργείο όποιο και αν επιλέξεις. Μην το αφήσεις. ;)
Μάλιστα εντάξει θα τα κοιτάξω απλά μια ερώτηση μη πάω τσάμπα, μήπως φταίει που θέλει service;
DriverGr
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ, 2017 05:33

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 53 επισκέπτες