Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Φλάντζα κεφαλής

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 18 Ιούλ, 2018 15:01

Gkazakias φίλε σε ευχαριστώ που το κοίταξες. Τον ρώτησα επί τούτου και κατάλαβε ότι είχα θορυβηθεί. Μου είπε ότι τις είδε καθαρές και ότι σε καμία περίπτωση δεν έχρηζαν αλλαγής.

Τώρα για το σφίξιμο δεν τον ρώτησα και ούτε ήμουν παρών, πάντως αυτός φτιαχνει citroen peugeot αποκλειστικά, νομίζω παλιά πουλούσε κιόλας ή ήταν επίσημος, οπότε πιστεύω θα τις έσφιξε όπως πρέπει. Δεν μου έχει κάνει ποτέ κάτι λάθος, δηλαδή έχει καλό όνομα. Τώρα βέβαια δεν ξέρω. Ούτε του έκανα παζάρια σε τιμές, του είπα ο,τι χρειαστεί για να γίνει σωστή δουλειά.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 18 Ιούλ, 2018 15:57

Οκ μια χαρά θα είσαι, αφού είναι παλιός στα Πεζώ θα ξέρει κάτι.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 18 Ιούλ, 2018 19:01

Το ελπίζω, βασικά πήγα σ αυτόν γιατί με συνέστησε φίλος που χρησιμοποιει 4-5 επαγγελματικά (peugeot) για τη δουλειά του, που έχει κάνει σχεδόν σε όλα ρεκτιφιέ στον ίδιο και δεν είχε πρόβλημα, δηλαδή τα αφήνει τα παίρνει κ είναι πάντα οκ, ας ελπίσω ότι θα πάει καλά.

Σ ευχαριστώ και πάλι.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 25 Ιούλ, 2018 05:50

βιδες επρεπε να αλλαξεις κανονικα....επιβαλλετε
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 28 Ιούλ, 2018 01:36

manoliss έγραψε:βιδες επρεπε να αλλαξεις κανονικα....επιβαλλετε


Ποιος το λεει αυτο? Ημαρτον manoliss εχω παραθεσει παραπανω τα στοιχεια του autodata οτι λεει ο κατασκευατης.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό ahilleas1 » Σάβ 28 Ιούλ, 2018 13:38

gkazakias έγραψε:
manoliss έγραψε:βιδες επρεπε να αλλαξεις κανονικα....επιβαλλετε


Ποιος το λεει αυτο? Ημαρτον manoliss εχω παραθεσει παραπανω τα στοιχεια του autodata οτι λεει ο κατασκευατης.

ποιος σου ειπε οτι δεν θελουν αλλαγη η βιδες?στο AUTODATA που λες λεει οτι πρεπει να μετρηθει το μηκος να μην ξεπερναει τα 176,5 χιλιοστα γιατι αυτες οι βιδες επιμηκηνοντε
ahilleas1
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ, 2018 23:17

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 28 Ιούλ, 2018 13:39

ahilleas1 έγραψε:
gkazakias έγραψε:
manoliss έγραψε:βιδες επρεπε να αλλαξεις κανονικα....επιβαλλετε


Ποιος το λεει αυτο? Ημαρτον manoliss εχω παραθεσει παραπανω τα στοιχεια του autodata οτι λεει ο κατασκευατης.

ποιος σου ειπε οτι δεν θελουν αλλαγη η βιδες?στο AUTODATA που λες λεει οτι πρεπει να μετρηθει το μηκος να μην ξεπερναει τα 176,5 χιλιοστα γιατι αυτες οι βιδες επιμηκηνοντε
Που το λέει αυτό? Μπορείς να το ποσταρεις με φωτο να ενημερωθουμε?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό ahilleas1 » Σάβ 28 Ιούλ, 2018 13:51

gkazakias έγραψε:
ahilleas1 έγραψε:
gkazakias έγραψε:
manoliss έγραψε:βιδες επρεπε να αλλαξεις κανονικα....επιβαλλετε


Ποιος το λεει αυτο? Ημαρτον manoliss εχω παραθεσει παραπανω τα στοιχεια του autodata οτι λεει ο κατασκευατης.

ποιος σου ειπε οτι δεν θελουν αλλαγη η βιδες?στο AUTODATA που λες λεει οτι πρεπει να μετρηθει το μηκος να μην ξεπερναει τα 176,5 χιλιοστα γιατι αυτες οι βιδες επιμηκηνοντε
Που το λέει αυτό? Μπορείς να το ποσταρεις με φωτο να ενημερωθουμε?

autodata πες μου πωσ ανεβαζεις φοτο να στην ανεβασω αλλα μπορεις να δεις το βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=fQmIVuokzK4
ahilleas1
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ, 2018 23:17

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 30 Ιούλ, 2018 00:12

περαν της μετρησης του μηκους τις βιδες τις αλλαζεις διοτι εχουν καταπονηση ......αν θες μην τι αλλαζεις οποτε μετα απο λιγο θα πας παλι για φλαντζα.....
περαν απο το θεμα βιδας πρεπει να καθαροσεις πολυ καλα τα σπειρωματα με στρογγυλη συρματοβουρτσα να περασεις τις βιδες με γρασσο χαλκου και το σειρωμα και το κεφαλι και φυσικα πριν τοποθετησεις την κεφαλη να τις περασεις μια μια για να την βιδα μαζι με τον γρασσο για να εχεις το σωστο σφιξιμο στα κιλα που πιθνα αναφερει ο κατασκευαστης
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 91 επισκέπτες