Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα στο ρελαντι όταν είναι κρύο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα στο ρελαντι όταν είναι κρύο

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Κυρ 05 Νοέμ, 2017 13:52

Καλημέρα έχω ενα golf v tsi 122 με μηχανη caxa και συστημα landirenzo omegas direct. Εχει εδω και λιγες μερες που οταν ειναι κρυο το αμαξι το ρελαντι δεν ειναι σταθερο αλλα αρχιζει και παιζει....ανεβαινει πανω απο 1000 πεφτει γυρω στις 500, κανει 5-6 φορες αυτο και μετα μου εχει τυχει να σβησει κιολας. Αμα πατησω λιγο γκαζι ψιλοστρωνει. Ολα αυτα οταν ειναι κρυο. Αμα ζεσταθει δουλευει κανονικα και στο δρομο δεν εχω καποιο θεμα γενικα. Καποιο λαμπακι για σφαλμα δεν αναβει. Ο εγκαταστατης με ειπε οτι απο το αεριο δεν ειναι το προβλημα. Επισης καθαρισα πεταλουδα γκαζιου, το δουλεψα και καμια 100χλμ μονο βενζινη σε ταξιδι μπας και στρωσει αλλα παλι τα ιδια. Ο αισθητηρας θερμοκρασιας νερου που με ειπε καποιος ειναι αλλαγμενος εδω και κανα δεκα μηνες. Τι μπορει να φταιει... ειναι και το συστημα του αεριου τετοιο που δε παιρνει και ρυθμιση.
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα στο ρελαντι όταν είναι κρύο

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 06 Νοέμ, 2017 00:22

Βάλε έναν καλό καθαριστικο βενζινης και κανε 200-300 χιλ με βενζινη σε υψηλές ταχύτητες .. Θα στρώσει .. έχεις βουλωμένα μπεκ βενζινης θα έπρεπε να το ξέρει ο εγκατάστατης σου
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Πρόβλημα στο ρελαντι όταν είναι κρύο

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Δευτ 06 Νοέμ, 2017 13:29

Για την ωρα το γεμισα με 100αρα και το δουλευω μονο βενζινη. Θα ριξω και καθαριστικο αν ειναι. Παρομοιο προβλημα ειχε και φιλος σε μερσεντες c200 και λυθηκε με χρηση βενζινης μονο για καποια χιλιομετρα. Τα βουλωμενα μπεκ επηρεαζουν καταναλωση ή κατι αλλο? Ελπιζω να λυθει και ευχαριστω για την απαντηση.
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα στο ρελαντι όταν είναι κρύο

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Δευτ 06 Νοέμ, 2017 15:18

xarisbluegolfv έγραψε:Καλημέρα έχω ενα golf v tsi 122 με μηχανη caxa και συστημα landirenzo omegas direct. Εχει εδω και λιγες μερες που οταν ειναι κρυο το αμαξι το ρελαντι δεν ειναι σταθερο αλλα αρχιζει και παιζει....ανεβαινει πανω απο 1000 πεφτει γυρω στις 500, κανει 5-6 φορες αυτο και μετα μου εχει τυχει να σβησει κιολας. Αμα πατησω λιγο γκαζι ψιλοστρωνει. Ολα αυτα οταν ειναι κρυο. Αμα ζεσταθει δουλευει κανονικα και στο δρομο δεν εχω καποιο θεμα γενικα. Καποιο λαμπακι για σφαλμα δεν αναβει. Ο εγκαταστατης με ειπε οτι απο το αεριο δεν ειναι το προβλημα. Επισης καθαρισα πεταλουδα γκαζιου, το δουλεψα και καμια 100χλμ μονο βενζινη σε ταξιδι μπας και στρωσει αλλα παλι τα ιδια. Ο αισθητηρας θερμοκρασιας νερου που με ειπε καποιος ειναι αλλαγμενος εδω και κανα δεκα μηνες. Τι μπορει να φταιει... ειναι και το συστημα του αεριου τετοιο που δε παιρνει και ρυθμιση.


Τη βενζίνη σε τι επίπεδα την κρατάς;
Επειδή μια υποψήφια βλάβη για τα συμπτώματα μπορεί να είναι και τρόμπα βενζίνης, προσπάθησε να έχεις τη βενζίνη πάντα πάνω από το 1/4. 1-2 φορές το είχα πετύχει είχα και εγώ ένα ψιλομπέρδεμα στο ρελαντί (πολύ σπάνια όμως) και παρατήρησα ότι επανεμφανίζονταν όταν έπεφτε η βενζίνη κάτω από το 1/4, ώστε να μην ψυχόταν επαρκώς η τρόμπα.

Άλλες αιτίες μπορεί να είναι από πολλαπλασιαστές και μπαταρία, μέχρι βαλβίδες. Ξεκίνα από τα απλά και μην το αφήνεις να πέφτει κάτω από το 1/4.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Πρόβλημα στο ρελαντι όταν είναι κρύο

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Δευτ 06 Νοέμ, 2017 19:14

Τη βενζινη την αφηνω να πεσει το πολυ στο 1/4, μετα το γεμιζω οποτε συνηθως εχω αρκετη βενζινη μεσα. Βεβαια παρατηρησα σήμερα οτι οσο το δουλευα τρεις μερες μονο βενζινη δε παρουσίασε το προβλημα και σημερα που το γυρισα στο αεριο, με την πρωτη κρυα εκκινηση το παρουσιασε παλι...
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα στο ρελαντι όταν είναι κρύο

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 07 Νοέμ, 2017 12:20

Δεν προλαβαίνει βάλε το καθαριστικο και βγαλτο έξω ... επίσης μην το γεμίζεις ποτε να παίζει από το τέταρτο μέχρι τη μέση με 5-10 € συνέχεια να ανανεώνει την βενζινη
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Πρόβλημα στο ρελαντι όταν είναι κρύο

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Τρί 07 Νοέμ, 2017 15:26

xarisbluegolfv έγραψε:Τη βενζινη την αφηνω να πεσει το πολυ στο 1/4, μετα το γεμιζω οποτε συνηθως εχω αρκετη βενζινη μεσα. Βεβαια παρατηρησα σήμερα οτι οσο το δουλευα τρεις μερες μονο βενζινη δε παρουσίασε το προβλημα και σημερα που το γυρισα στο αεριο, με την πρωτη κρυα εκκινηση το παρουσιασε παλι...


ΟΚ, τα ίδια κάνω κι εγώ (μόλις πέσει στο 1/4 η βενζίνη, το γεμίζω) χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια την καίω (τα 3/4) σε 2-2,5 μήνες λόγω χιλιομέτρων, οπότε ανανεώνεται.

Μια πρόταση είναι να βρείς συνεργείο με VAG.com - VCDS, και να αρχίσεις να log-άρεις την αντλία βενζίνης στο δρόμο (requested πίεση - actual πίεση που δίνει) και να πάρεις μια εικόνα για την κατάστασή της. Αν είναι οκ, κοιτάς κάτι άλλο (μπεκ/πολλαπλασιαστές/κλπ).
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Πρόβλημα στο ρελαντι όταν είναι κρύο

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Δευτ 27 Νοέμ, 2017 12:16

Τελικά το πρόβλημα σχεδόν λύθηκε με ενα καθαριστικό βενζίνης που έβαλα. Έκανα μια διαδρομη Θεσσαλονίκη-Βέροια και πίσω, περιπου δλδ κανα 150 χλμ και τωρα εμεινε απλα ενα μικρο τρεμουλο στο ρελαντι οταν ειναι κρυο. Οποτε σκεφτομαι να παω να καθαρισω τα μπεκ μπας και στρωσει τελειως...
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα στο ρελαντι όταν είναι κρύο

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Τετ 06 Δεκ, 2017 13:45

Τελικα το προβλημα εμφανιστηκε παλι.... σε συνεργειο που το πηγα που ασχολειται και με landirenzo μου ειπε οτι ειναι τα μπεκ του αεριου κατα 99%, δηλαδη απο καπου "χανουν" και πεφτει παραπανω αεριο οποτε κι οταν το βαζω μπροστα εχει μεινει ηδη απο πριν αεριο στο θαλαμο και μαζι με τη βενζινη ειναι το μιγμα πλουσιο και κανει κολπα. Αν εχει καποιος αλλος καποια γνωμη ή εγκαταστατης ας μας πει την αποψη του.
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα στο ρελαντι όταν είναι κρύο

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 06 Δεκ, 2017 15:39

γυρνα το βενζινη ασε να αδειασει ο αεριο τελιως και μετα βαλτο μπροστα θα δεις αν ειναι ετσι ... δεν θα εχει αεριο οποτε δεν θα εχει διαρροη
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 72 επισκέπτες





cron