Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

BRC χειριστηριο εναλλαγής καυσιμου

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

BRC χειριστηριο εναλλαγής καυσιμου

Δημοσίευσηαπό tedd » Πέμ 28 Δεκ, 2017 23:15

Το τελευταίο διάστημα το χειριστήριο εναλλαγής καυσιμιυ μου κανει καποια κουλά. Τελειώνει το υγραεριο και δεν αρχιζει να αναβοσβηνει το λαμπακι, αρχισε να αναβοσβηνει το λαμπακι καμμια 10χλμ πριν τελειωσει εντελως. Αρχισε να αναβοσβηνει μονο οταν ξεπαρκαρα, την προηγουμενη μερα οσο ημουν εν κινησει δεν αναβοσβηνε. Πιο παλια με προειδοποιούσε 70-90χλμ πιο πριν.
Επισης σημερα ενω ημουν εν κινησει ξαφνικα σφυριξε 2 φορες, χωρις ομως να γυρισει σε βενζινη, ουτε να γινει κοκκινο και η δεξαμενη ηταν εντελως γεματη.
Και λιγο πιο παλια μου ειχε κανει περιεργα πραγματα, την μια φορα σταματημενος σε φαναρι αρχιζει να σφυριζει και να γινεται κοκκινο, μια αλλη φορά σταθμευμενος γυριζω το κλεδι της μιζας και δεν εδειχνε κατι, μονο το κοκκινο λαμπάκι και τις δυο φορες επανηλθε στα κανονικα του γυρίζοντας το σε βενζινη και μεσως μετα σε υγραεριο, καθε φορα και κατι διαφορετικο. Κατα τα αλλά δεν αντιπετωπιζω καποιο προβλημα.

Κανεις με παρομοια εμπειρια ή κατι που του ερχεται στο μυαλο για το τι ισως φταιει για τα αλλοκοτα που μου κανει;;;

Υγ, Επειδη χαθηκε ο ανταπτορας γεμισματος της (δεν μου το επεστρεψε ο βενζινας και δεν το παρατήρησα ) ποσο στοιχιζει ενας καινουριος???
Εχεται να προτείνεται καποιο καταστημα, κατα προτιμηση δυτ θεσ/νικη;

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: BRC χειριστηριο εναλλαγής καυσιμου

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 29 Δεκ, 2017 14:30

Δεν ξέρω αν είναι από το κουμπί το πρόβλημά σου. Μου φαίνεται σα να έχει πρόβλημα η πολυβαλβίδα ή ο αισθητήρας πίεσης αερίου.. Συνεργείο που μπορείς να βρεις λύση είναι η ELGAS που βρίσκεται στην αρχή της αναγεννήσεως δίπλα στο διατηρητέο. Ασχολείται χρόνια με διάφορα συστήματα και ένα από αυτά είναι και το brc.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: BRC χειριστηριο εναλλαγής καυσιμου

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 29 Δεκ, 2017 18:08

Ευχαριστω ... θα το ερευνησω και απο την πλευρα που λες...

Την ξερω την elgas, σε αυτους ειχα βαλει το σύστημα οταν ηταν στη μοναστηριου. Υπςυθυνος ηταν καπιο παλικαρι χρηστο νομιζω τον λεγανε, καλος ηταν. Καποια στιγμη που πηγα για σερβις ειδα μεσα μονο κατι πιτσιρικαδες 20-22 χρονων, οι οποιοι εχω την εντύπωση οτι μονο βουλγαρικα μιλουσαν και εναν μεγαλουτσικης ηλικιας που ηταν ο υπευθυνος. Επισης οταν του ρωτησα για το χαρτι του κτεο μου ελεγαν για κοστος 20€ και γενικα καπως τα μασουσαν Ετσι σταμάτησα να πηγαινω σε αυτους και εκτοτε πηγαινω στο γεραντιδη απο τον οποιο γενικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και δινει και το χαρτί του κτεο δωρεαν 5στους πελατες που κανουν σερβις σε αυτον.


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: BRC χειριστηριο εναλλαγής καυσιμου

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 30 Δεκ, 2017 02:58

Κατα πάσα πιθανότητα ίσως είναι η πολυβαλβίδα ή το φλοτέρ στη δεξαμενη.
Δύσκολο να έχει χαλάσει ο διακόπτης εναλλαγής.
Τη πολυβαλβιδα της δεξαμενης την έχεις καθαρίσει;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: BRC χειριστηριο εναλλαγής καυσιμου

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 30 Δεκ, 2017 20:27

Οχι δεν εχει καθαριστει τίποτα. Το συστημα εχει κανει 60.000 χλμ.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: BRC χειριστηριο εναλλαγής καυσιμου

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 01 Ιαν, 2018 22:29

tedd έγραψε:Ευχαριστω ... θα το ερευνησω και απο την πλευρα που λες...

Την ξερω την elgas, σε αυτους ειχα βαλει το σύστημα οταν ηταν στη μοναστηριου. Υπςυθυνος ηταν καπιο παλικαρι χρηστο νομιζω τον λεγανε, καλος ηταν. Καποια στιγμη που πηγα για σερβις ειδα μεσα μονο κατι πιτσιρικαδες 20-22 χρονων, οι οποιοι εχω την εντύπωση οτι μονο βουλγαρικα μιλουσαν και εναν μεγαλουτσικης ηλικιας που ηταν ο υπευθυνος. Επισης οταν του ρωτησα για το χαρτι του κτεο μου ελεγαν για κοστος 20€ και γενικα καπως τα μασουσαν Ετσι σταμάτησα να πηγαινω σε αυτους και εκτοτε πηγαινω στο γεραντιδη απο τον οποιο γενικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και δινει και το χαρτί του κτεο δωρεαν 5στους πελατες που κανουν σερβις σε αυτον.


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τώρα αυτή η εταιρία δεν έχει καμιά σχέση με αυτή που ήταν στη μοναστηρίου. Εκείνη την είχαν Βούλγαροι. Τώρα την έχει κάποιος Μπατσιούδης Στέλιος και υπεύθυνος μηχανικός είναι ο Ευσέβης νεαρός αλλά ικανός στη δουλειά του. Ένας Βούλγαρος μηχανικός που δούλευε εκεί, πολύ ικανός κατά τη γνώμη μου, έχει φύγει.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: BRC χειριστηριο εναλλαγής καυσιμου

Δημοσίευσηαπό erimitis » Παρ 19 Ιαν, 2018 10:25

Φιλος εχω και γω κατι τετοια θεματα.Πιστευω ότι ειναι η πολυβαλβιδα και το φλοτερ αλλα δεν ασχολουμε.το αμαξι παει μια χαρα.Αμα βγαλεις ακρη ριξε μια ενημερωση

Sent from my P1m using Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: BRC χειριστηριο εναλλαγής καυσιμου

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 22 Ιαν, 2018 19:07

Ναι οκ. Την τεταρτη θα παω για σερβις , θα ρωτησω και για το θεματακι και θα ενημερωσω
Να μην ανοιγω αλλα θεμα μια ερωτηση. Εχω φτασει αισιος τα 60.000χλμ θελει στο συστημα (brc sequent 24) να γινει καποια αλλη εργασια εκτος απο αλλαγη των δυο φιλτρων και ελεγχο-ρυθμιση?? Συστήνεται να γινεται και κατι αλλο?? το εχω και 5-6χρονια το συστημα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: BRC χειριστηριο εναλλαγής καυσιμου

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 22 Ιαν, 2018 21:10

tedd έγραψε:Ναι οκ. Την τεταρτη θα παω για σερβις , θα ρωτησω και για το θεματακι και θα ενημερωσω
Να μην ανοιγω αλλα θεμα μια ερωτηση. Εχω φτασει αισιος τα 60.000χλμ θελει στο συστημα (brc sequent 24) να γινει καποια αλλη εργασια εκτος απο αλλαγη των δυο φιλτρων και ελεγχο-ρυθμιση?? Συστήνεται να γινεται και κατι αλλο?? το εχω και 5-6χρονια το συστημα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι τυπου μπεκ εχει το συστημα; Θα το δει και ο εγκαταστατης στον υπολογιστη σχετικα με τους χρονους ψεκασμους των μπεκ.Θα σε ενημερωσει εαν χρειαζονται επισκευη ή αλλαγη με μπεκ τυπου βενζινης.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: BRC χειριστηριο εναλλαγής καυσιμου

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 22 Ιαν, 2018 22:52

Μπεκ τυπου βενζίνης εχει

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 18 επισκέπτες