Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Διακοπές όταν γυρίζει σε υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Διακοπές όταν γυρίζει σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Nasos2 » Τρί 27 Φεβ, 2018 01:03

Καλησπέρα είμαι νέο μέλος στο forum και με λενε Νασο ειμαι καινουργιος στο υγραεριο και θα ηθελα να κανω ενα θεμα που μου δημιουργειται στο αυτκινητο
Εχω αυτοκινητο ΝISSAN ALMERA N 16 του 2002 και φοράω σύστημα ΟΜVL Westport LD Η DREAM XXI N.
θα ήθελα να ρωτήσω Για ένα πρόβλημα στο αυτοκίνητο μου .
Μου το έβαλε ένας εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος στην Πάτρας .
Με το υγραέριο έχω κάνει 3500 km και από την πρώτη μέρα που το έβαλα το υγραέριο μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα
Όταν το πρωί το αυτοκίνητο είναι σε πολλές ώρες ακινησία Και το βάλω μπροστά μόλις φτάνει στους 50 βαθμούς Θερμοκρασία και γυρίζει Υγραέριο μου κάνει κάποιες διακοπές Κάποια μπερδέματα Δηλαδή Μου Παρουσιάζεται απο Της 1200 Στροφές Μέχρι της 2200 στροφές Δηλαδή την ώρα που το Πιέζω στα χαμηλά να αναπτύξει μου παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα Μέχρι να έρθει σε πλήρη θερμοκρασία
Μετά μου δουλεύει κανονικά κανένα πρόβλημα
Μήπως μπορεί κάποιος να μου λύσει αυτή την απορία ?????????...

Με ολο το θαρρος που παιρνω σαν πρωτη μερα στο forum σας ..........
Τελευταία επεξεργασία από Nasos2 και Τρί 27 Φεβ, 2018 01:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Nasos2
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 26 Φεβ, 2018 11:09

Re: προβλημα

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 27 Φεβ, 2018 01:15

Περνα μια βολτα απο τον εγκαταστατη σου και πες του το προβλημα, πιθανο να χρειαζετε να σου ανεβασει λιγο τη θερμοκρασια αλλαγης καυσιμου ή να τσεκαρει αν η θερμοκρασια πνευμονα συμβαδιζει με τη θερμοκρασια του κινητηρα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: προβλημα

Δημοσίευσηαπό Nasos2 » Τρί 27 Φεβ, 2018 01:24

Αν εννοείτε την θερμοκρασία του αυτοκινήτου Αν κατάλαβα καλά Την είχαμε Στους 40 βαθμούς το ανεβάσαμε στους 50 και έκανε το ίδιο και Έκαιγε και βενζίνα και το ξανά κατεβάσαμε στους 40 βαθμούς και πάλι κάνει το ίδιο το ψάχνει και αυτός μέσω της εταιρείας Και είπα να το σχολιάσω μήπως γνωρίζει κάποιος ή έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα
Nasos2
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 26 Φεβ, 2018 11:09

Re: προβλημα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 27 Φεβ, 2018 06:10

Να ρωτησω τα βασικά, γιατί πολλά προβλήματα πηγάζουν απο εκεί. Μπουζί είναι αλλαγμενα ή ξεχασμένα? Μπουζοκαλωδια (εαν εχει) σε αμάξι του 2002 έχουν αλλαχτεί ποτέ?
Και οι 40 και οι 50 βαθμοί είναι αρκετοί για να εξαερωθει το υγραέριο.
Το κύκλωμα ψύξης με το παραφλου του είναι καθαρό ή βρώμικο? Εαν είναι βρώμικο με κομμάτια σκουριάς τοτε εμποδίζει την σωστη ροή ζεστου νερου στον πνεύμονα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Διακοπές όταν γυρίζει σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Nasos2 » Τετ 28 Φεβ, 2018 13:48

Το αυτοκίνητο είναι καλό συντηρημένο Αλλάχτηκαν τα νερά στο ψυγείο Πριν 30000 κm τα μπουζί Στις 7500 Και γενικά το προσέχω κανονικά...Αλλά δε νομίζω να Είναι θέμα αυτά το κάνει αυτό μόνο σε κάποια στιγμή το πρωί όταν είναι κρύο δηλαδή (σε Διάνυσμα 5 η 10 λεπτά ) Και μετά να μην παρουσιάζει τίποτα Και να δουλεύει κανονικά ......
Nasos2
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 26 Φεβ, 2018 11:09

Re: Διακοπές όταν γυρίζει σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 05 Μαρ, 2018 11:58

Μήπως έχει χαλάσει καμιά βαλβίδα θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού;
Έχεις παρατηρήσει κανένα περιέργο θέμα με τη θερμοκρασία,
Τον θερμοστάτη τον έχεις ελένξει;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Διακοπές όταν γυρίζει σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Nasos2 » Πέμ 15 Μαρ, 2018 02:11

Ναι μάλιστα το έχω ελέγξει και δε μου παρουσιάζει βλάβη Στον εγκέφαλο δε μου ανάβει ούτε λαμπάκι . θα ήθελα Μία γνώμη ακόμα από κάποιον εγκαταστάτη .. Το ψάχνουμε ακόμα με τον εγκαταστάτη και προσπαθούμε μέσω ρυθμίσεως μήπως βρούμε κάποια λύση ...
Nasos2
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 26 Φεβ, 2018 11:09

Re: Διακοπές όταν γυρίζει σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 19 Μαρ, 2018 08:56

Στο 50 επρεπε να δουλευει καλα οπως και στο 40...
υποθετω οτι την θερμοκρασία την βλεπετε απο τη συνδεση λαπτοπ στον εγκεφαλο του αεριου ωστε να βλεπετε την θερμικρασια του πνευμονα συγκεκριμενα κι οχι του μοτερ...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: manos16 και 39 επισκέπτες