Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 20 Μαρ, 2018 08:33

Να συμπληρώσω οτι σαφως και ΔΕΝ εννοω καταστάσεις με ρελεδακια να κόβουν την αντλια κ.λ.π. πατεντες που εχουμε διαβασει ανα καιρους ετσι?

Αναφέρομαι παντα σε ενα απείραχτο σύστημα βενζίνας.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό montechristo » Πέμ 29 Μαρ, 2018 13:22

Ήρθε κι εμένα η ώρα μου για τρόμπα βενζίνης. Μάλλον δικαιολογημένα, μιας και κοντεύει το Κangoo τα 340.000χιλιομετρα. Ευτυχώς υπήρχε δυνατότητα να αλλαχτεί μόνο το τρόμπα κι, οπότε με 110€ + 20€ εργασία καθαρίσαμε.

Εγγύηση για το τρομπακι στα 2 έτη. Ελπίζω να μην χρειαστεί...
montechristo
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 27 Σεπ, 2013 02:02

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 30 Μαρ, 2018 00:29

montechristo έγραψε:Ήρθε κι εμένα η ώρα μου για τρόμπα βενζίνης. Μάλλον δικαιολογημένα, μιας και κοντεύει το Κangoo τα 340.000χιλιομετρα. Ευτυχώς υπήρχε δυνατότητα να αλλαχτεί μόνο το τρόμπα κι, οπότε με 110€ + 20€ εργασία καθαρίσαμε.

Εγγύηση για το τρομπακι στα 2 έτη. Ελπίζω να μην χρειαστεί...
Αφου εκανες τοσα χιλιομετρα μια χαρα.
Αναλωσιμο ειναι.Eγω στο Honda , αλλαξα στις 380.000 συνολικα 1η φορα αντλια.
Κατεβασες το ρεζερβουαρ για πλυσιμο μιας και κανατε τη φασαρια να αλλαξετε αντλια καυσιμου;
Εγω εδωσα κατι παραπανω και καθησε και το κατεβασε.Καθησα εκει και τον παρακολουθησα.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό montechristo » Παρ 30 Μαρ, 2018 08:34

meletis έγραψε:
montechristo έγραψε:Ήρθε κι εμένα η ώρα μου για τρόμπα βενζίνης. Μάλλον δικαιολογημένα, μιας και κοντεύει το Κangoo τα 340.000χιλιομετρα. Ευτυχώς υπήρχε δυνατότητα να αλλαχτεί μόνο το τρόμπα κι, οπότε με 110€ + 20€ εργασία καθαρίσαμε.

Εγγύηση για το τρομπακι στα 2 έτη. Ελπίζω να μην χρειαστεί...
Αφου εκανες τοσα χιλιομετρα μια χαρα.
Αναλωσιμο ειναι.Eγω στο Honda , αλλαξα στις 380.000 συνολικα 1η φορα αντλια.
Κατεβασες το ρεζερβουαρ για πλυσιμο μιας και κανατε τη φασαρια να αλλαξετε αντλια καυσιμου;
Εγω εδωσα κατι παραπανω και καθησε και το κατεβασε.Καθησα εκει και τον παρακολουθησα.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δυστυχώς όχι, μιας και ο Κagooρας είναι επαγγελματίας και η βλάβη μας πέτυχε σε μερες που κάθε λεπτό μετρούσε. Το καλό είναι ότι υπάρχει άμεση πρόσβαση από μια θυριδα, οπότε η αλλαγη ήταν γρηγορη.

ΥΓ Σε όσους το πάθουν και στηριχτούν στο ότι μπορούν να βάλουν μπροστά με αέριο, να πω ότι αυτό ισχύει για περιορισμένο αριθμό εκκινήσεων. Μετά μπλοκάρει η δυνατότητα και λογικά, μιας και μιλάμε για λύση ανάγκης.
montechristo
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 27 Σεπ, 2013 02:02

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 30 Μαρ, 2018 10:57

Πηγαινε στον εγκαταστατη σου και ξαναενεργοποιει αυτη τη δυνατοτητα για αλλες τοσες φορες, βεβαια υπαρχουν και συστηματα που εχουν τη δυνατοτητα για απειρες εκκινησεις αναγκης οπως της europegas η οποια εκτος απο ελευθερο λογισμικο στο κοινο εχει και πολλες δυνατοτητες ρυθμισης και παραμετροποιησης του προγραμματος της.
Συγνωμη για τη διαφημηση αλλα οταν καποιες εταιρειες δεν εχουν σκοπο να σε βαλουν σε συγκεκριμενα μαγαζια μεσα με το ετσι θελω θα πρεπει να τους το αναγνωριζουμε.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 30 Μαρ, 2018 11:10

hlias έγραψε:Πηγαινε στον εγκαταστατη σου και ξαναενεργοποιει αυτη τη δυνατοτητα για αλλες τοσες φορες, βεβαια υπαρχουν και συστηματα που εχουν τη δυνατοτητα για απειρες εκκινησεις αναγκης οπως της europegas η οποια εκτος απο ελευθερο λογισμικο στο κοινο εχει και πολλες δυνατοτητες ρυθμισης και παραμετροποιησης του προγραμματος της.
Συγνωμη για τη διαφημηση αλλα οταν καποιες εταιρειες δεν εχουν σκοπο να σε βαλουν σε συγκεκριμενα μαγαζια μεσα με το ετσι θελω θα πρεπει να τους το αναγνωριζουμε.
Εχεις απολυτο δικιο.Καθησα και τα εψαξα λιγο.
Συγκεκριμενα εμενα το Lovato εχει 20 φορες . Λογισμικο ελευθερο εχει και η Lovato. 2 φορες το χρησιμοποιησα για δοκιμη και μετα οταν με αφησε η αντλια.



Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 31 Μαρ, 2018 07:33

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως επαγγελματίες δεν ξέρουνε τον νόμο περί εγγυήσεων. Την υποχρεωτική 2ετή εγγύηση (νομική εγγύηση) την παρέχει ο ΠΩΛΗΤΗΣ. Από εκεί και πέρα μπορεί παρέχεται προαιρετικά και άλλη εγγύσηση (εμπορική) με ότι όρους θέλει να βάλει αυτός που την παρέχει. Δηλαδή το "η εταιρία δεν μας καλύπτει" είναι εντελώς άκυρα.

Για όποιον θέλει διαβάσει 5 πράγματα και να μην τον πιάνουν κορόιδο
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 31 Μαρ, 2018 13:45

Σιγά μην δεν τον ξέρουν, κάνουν ότι δεν τον ξέρουν. Εδώ στα υποτιθέμενα μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών τους ρωτάνε οι πελάτες πχ το τάδε τάμπλετ/κινητό πόση εγγύηση έχει, απαντάνε οι πωλητές εσφαλμένως ένα έτος και όταν τους λες για τα 2 έτη μασάνε τα λόγια τους.
Δυστυχώς στην Ελλάδα ο πελάτης πρέπει να ''παλέψει'' για να λάβει αυτά που δικαιούται και πάλι δεν είναι σίγουρο αν θα τα λάβει.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες