Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό andreasfocus » Παρ 02 Μαρ, 2018 23:55

Γειά σας, έχω το ford focus του 2010 μοντέλο, έκανα εγκατάσταση του συστήματος BRC plug and drive το 2012,μέχρι τώρα έχω κάνει 100000 χιλιόμετρα με τρεις αντλίες βενζίνες καμένες και γενικά αρκετά προβλήματα λόγω κακής εγκατάστασης. Πρίν τρεις μήνες μου έκαψε την αντλία βενζίνης και είπαμε με τον μηχανικό να βάλουμε μια Ιταλική η οποία έχει και εγγύηση ενός χρόνου,κόστος περίπου 200 ευρώ μαζί με εγκατάσταση, τώρα μου έκαψε μάλλον και αυτήν και ο μηχανικός μου μασάει τα λόγια του οτι δηλαδή η εταιρείες που βγάζουν τις αντλίες έχουν αλλάξει πολιτική του τελευταίους μήνες και δεν δέχονται εγγύηση σε αυτοκίνητα που έχουν υγραέριο, επίσης προσπαθεί να με πείσει ότι δεν φταίει η αντλία αλλά είναι κάτι άλλο. Αύριο θα έχω την οριστική διάγνωση για το τι φταίει, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν οι εταιρείες με τις αντλίες βενζίνης περέχουν εγγύηση σε αυτοκίνητα με υγραέριο. ευχαριστώ
andreasfocus
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 02 Μαρ, 2018 23:41

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Σάβ 03 Μαρ, 2018 02:38

Και που ξέρει η εταιρεία αν έχει αέριο το αμάξι σου;; εκεί θα το πας; όχι βέβαια. Απλά στα μασάει ο μηχανικός. Απόδειξη /τιμολόγιο έχεις εσύ;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 03 Μαρ, 2018 09:53

Σωστα, ο μηχανικος σου προσπαθει να βγαλει την ουρα του απο εξω και να αποφυγει την ολη διαδικασια της αντικαταστασης μεσω εγγυησης.
Μαζι με την αντλια καιρος ειναι να αλλαξεις και μηχανικο.
Μια ερωτηση, τη σταθμη της βενζινης στη δεξαμενή σε ποιο επίπεδο τη διατηρούσες??

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 03 Μαρ, 2018 18:34

Απόδειξη έχεις στα χέρια σου;;;;; Μάλλον όχι όπως κάνουμε όλοι και τους τα δίνουμε μαύρα χωρίς να ξέρουμε πόσα δίνουμε για τα ανταλακτικά τα οποία μας τα φουσκώνουν και πόσα για επισκευή.
Είναι υπεύθυνος να σου την αλλάξει από τη στιγμή που κάηκε μέσα σε τρεις μήνες.Να τον αλλάξεις και να βρεις έναν που ξέρει να αλλάζει hoffer (μοτεράκι μόνο) το οποίο σου έρχεται σχεδόν στη μισή τιμή.Δεν δικαιολογείται αντλία να κάηκε σε τρεις μήνες,εκτός και άφηνες άδεια τη δεξαμενή και πήγαινες με τις αναθυμιάσεις.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό ahilleas1 » Σάβ 03 Μαρ, 2018 23:26

andreasfocus έγραψε:Γειά σας, έχω το ford focus του 2010 μοντέλο, έκανα εγκατάσταση του συστήματος BRC plug and drive το 2012,μέχρι τώρα έχω κάνει 100000 χιλιόμετρα με τρεις αντλίες βενζίνες καμένες και γενικά αρκετά προβλήματα λόγω κακής εγκατάστασης. Πρίν τρεις μήνες μου έκαψε την αντλία βενζίνης και είπαμε με τον μηχανικό να βάλουμε μια Ιταλική η οποία έχει και εγγύηση ενός χρόνου,κόστος περίπου 200 ευρώ μαζί με εγκατάσταση, τώρα μου έκαψε μάλλον και αυτήν και ο μηχανικός μου μασάει τα λόγια του οτι δηλαδή η εταιρείες που βγάζουν τις αντλίες έχουν αλλάξει πολιτική του τελευταίους μήνες και δεν δέχονται εγγύηση σε αυτοκίνητα που έχουν υγραέριο, επίσης προσπαθεί να με πείσει ότι δεν φταίει η αντλία αλλά είναι κάτι άλλο. Αύριο θα έχω την οριστική διάγνωση για το τι φταίει, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν οι εταιρείες με τις αντλίες βενζίνης περέχουν εγγύηση σε αυτοκίνητα με υγραέριο. ευχαριστώ

καμια εταιρια δεν δινει εγγυηση για λειτουργεια του προιοντος εκτος προδιαγραφων λειτουργειας(υγραερειο π.χ) μαλιστα στις αντλιες μας ζητανε φωτοτηπια αδειας κυκλοφοριας οπου βλεπουν αν μπηκε σε αυτοκινητο με lpg !
ahilleas1
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ, 2018 23:17

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Κυρ 04 Μαρ, 2018 05:10

Δίνεις χαρτί άδειας κυκλοφορίας από αμάξι χωρίς lpg. Θα κοροιδευομαστε μεταξύ μας τώρα;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 04 Μαρ, 2018 08:03

Σε τρεις μήνες απαράδεκτο.
Για δες ρε φίλε τα λαστιχάκια τα έβαλε καλά στην αντλία;;; Εμένα όταν κάηκε και άλλαξα hoffer δεν έβαλε καινούργια σφικτηράκια γιατί τα δικά του ήταν μίας χρήσης βγήκε το ένα μετά από κανένα χρόνο και νόμιζα ότι έκαψε πάλι αντλία.Ευτυχώς άλλος μάστορας ακούγοντας με το αυτί ότι η αντλία δουλεύει κανονικά αλλά δεν πρεσάρει το άνοιξε και διαπίστωσε το πρόβλημα.Έβαλε ένα απλό κοινό σφικτήρα και όλα μια χαρά.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό ahilleas1 » Κυρ 04 Μαρ, 2018 17:23

dimitrisnd1 έγραψε:Δίνεις χαρτί άδειας κυκλοφορίας από αμάξι χωρίς lpg. Θα κοροιδευομαστε μεταξύ μας τώρα;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
δηλαδη μας ζητας να παρανομησουμε κοροιδευοντας την εταιρια που συνεργαζοματε για σενα?εσενα θα σε αρεσε να σε κοροιδεψουν και τι θα εκανες η εσυ κοροιδευεις στη δουλεια σου!!!!
ahilleas1
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ, 2018 23:17

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Κυρ 04 Μαρ, 2018 17:29

Στη δουλειά μου είμαι απολύτως ευέλικτος όπου με παίρνει και δε μένω σε τυπολατριες. Εξυπηρετω και διευκολύνω καταστάσεις, και δε κάνω το βαρύ πεπόνι πάρα τη θέση μου που το επιτρέπει.
Και στο θέμα μας τώρα, δεν αποτελεί καν παρανομία αυτό που προτείνω, αλλά απλή "αθέτηση" όρου εσωτερικού κανονισμού εγγυήσεων και επιστροφών της εταιρείας, τον οποίο εσύ ισχυρίζεσαι, χωρίς κάτι γραπτό. Και ο οποίος δε μπορεί να αποδειχθεί από κανέναν της εταιρείας (δε θα έρθει κανένας από την εταιρεία να ελέγξει το αμάξι που την έβγαλες, αν έχει υγραεριο, που και να έρθει δείχνεις άλλο αμάξι αν θες να εξυπηρετήσεις τον πελάτη και όχι να του φας λεφτά για καινούρια αντλία με δήθεν εγγύηση).
Αυτά από εμένα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Εγγύηση αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 04 Μαρ, 2018 18:54

Αχιλλεα εξηγησε μου σε παρακαλω πολυ για να καταταλαβω τι σημαινει "προιον εκτος προδιαγραφων λειτουργειας" με λιγα λογια οταν καποιο αυτοκινητο εχει κιτ υγραεριου η αντλια βενζινης κανει αλλη δουλεια απο το ιδιο αυτοκινητο που δεν εχει υγραεριο?
Το να δουλευομαστε μεταξυ μας ειναι ακομψο για να μην το χαρακτηρισω αλλιως. Οταν ο μηχανικος του, του εδωσε 1 χρονο εγγυηση δεν ηξερε οτι φοραει υγραεριο?
Για το φιλο με το προβλημα τωρα, οταν αλλαζετε η αντλια βενζινης και ειδικα στα υγραεριοκινητα οχηματα επιβαλλεται να κατεβαινει και το ρεζερβουαρ καυσιμου για να γινει πλύση ετσι ωστε να μη μεινει ιχνος απο την παλια και συνηθως "χαλασμενη" βενζινη, αλλιως καθε λιγο και λιγακι θα αλλαζεις αντλιες. Δυστυχως οι εταιρειες κανουν το παγωνι και προσπαθουν να μην αλλαζουν το εξαρτημα μεσα στην εγγυηση (σε περιπτωση που υπαρχει χαλασμενη βενζινη πολυ σωστα γιατι δε φταιει το ανταλλακτικο) και οι περισσοτεροι μηχανικοι-ηλεκτρολογοι τους ακολουθουν.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 62 επισκέπτες