Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Σκορτσαρισμα στις χαμηλες & check engine

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Σκορτσαρισμα στις χαμηλες & check engine

Δημοσίευσηαπό geopapad0p » Δευτ 18 Φεβ, 2019 22:09

villasg έγραψε:Λοιπόν , έκανα αλλαγή από τον Νο1 ( που εχει το πρόβλημα) σε άλλο κύλινδο τον πολλαπλασιαστή και το πρόβλημα ΔΕΝ μεταφέρθηκε .
Μετά από γερο πλάκωμα του αμαξιού άρχισε να το κάνει και στην βενζίνα .
Βγάζοντας το μπουζί από τον Νο1 διαπιστώθηκαν νερά (??) στο μπουζί (??) αλλα δεν μπορούσες να καταλάβεις εαν ήταν από μέσα ή απο έξω και δεν φαίνονταν πράσινο (παραφλου) .
Με εκτός το μπουζί και και εκτός και τους υπόλοιπους πολλαπλασιαστές μιζαρισα μερικές φόρες για να πετάξει οτι ειχε μέσα ( εαν είχε ) ο Νο1 .
Πλέον το πρόβλημα δεν το έχει κάνει , έχω κάνει 100χλμ και το παρακολουθώ .

Ποιος ξερει ? φλατζα κεφαλης ? κρακ ? ειχαν μπει νερα εκεί που ειναι το μπουζί-πιπα-πολλαπλασιαστης ?
Αν το ξαναπαρουσιασεί πάμε για άνοιγμα και ο θεός βοηθός


Υγ: Δεν ανεβάζει θερμοκρασίες , τα υγρα στο ψυγείο ειναι καθαρά χωρις μπουρμπουλήθρες κλπ ............

Αυτα
Αν το όχημα σου είχε πλαστικό προστατευτικό μηχανής (καπάκι πάνω από την πεταλούδα - ψευτοκαπακο) και στο έβγαλε ο εγκαταστάτης για να στερεώσει τα μπεκ, δες ως πιθανή αιτία να πέρασε νερό από εκεί.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
D-4D...
geopapad0p
 
Δημοσιευσεις: 104
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ, 2012 10:57

Re: Σκορτσαρισμα στις χαμηλες & check engine

Δημοσίευσηαπό villasg » Κυρ 10 Μαρ, 2019 23:15

Εχω κανει μεχρι τωρα 500+ χιλιομετρα και δεν μου ξαναπαρουσιασε κατι .
Μαλλον τελικα το νερο ηταν απο εξω , καποια μαλακια εκανα και περασα απο καμμια "λιμνη" με νερα ( ειχε πολλες εδω στους δρομους της περιοχης ) με ταχυτητα και τα τιναξε πανω και μπηκαν απο το πλαστικο καπακι που εχει πανω απο τα μπουζι ......
Το παρακολουθω ..
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: Σκορτσαρισμα στις χαμηλες & check engine

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 24 Μάιος, 2019 22:27

villasg έγραψε:Εχω κανει μεχρι τωρα 500+ χιλιομετρα και δεν μου ξαναπαρουσιασε κατι .
Μαλλον τελικα το νερο ηταν απο εξω , καποια μαλακια εκανα και περασα απο καμμια "λιμνη" με νερα ( ειχε πολλες εδω στους δρομους της περιοχης ) με ταχυτητα και τα τιναξε πανω και μπηκαν απο το πλαστικο καπακι που εχει πανω απο τα μπουζι ......
Το παρακολουθω ..

Τελικά το παρουσίασε έκτοτε;;
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Σκορτσαρισμα στις χαμηλες & check engine

Δημοσίευσηαπό villasg » Σάβ 25 Μάιος, 2019 11:09

anikologr έγραψε:
villasg έγραψε:Εχω κανει μεχρι τωρα 500+ χιλιομετρα και δεν μου ξαναπαρουσιασε κατι .
Μαλλον τελικα το νερο ηταν απο εξω , καποια μαλακια εκανα και περασα απο καμμια "λιμνη" με νερα ( ειχε πολλες εδω στους δρομους της περιοχης ) με ταχυτητα και τα τιναξε πανω και μπηκαν απο το πλαστικο καπακι που εχει πανω απο τα μπουζι ......
Το παρακολουθω ..

Τελικά το παρουσίασε έκτοτε;;


Οχι αυτο ηταν , ειχε νερο μεσα στην "τρυπα" και εκανε σωμα η η πιπα/πολλαπλασιαστης με τον κινητηρα , με αποτελεσμα αδυναμο σπινθηρα και τα συμπτωματα που ειχα
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 86 επισκέπτες





cron