Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 01 Μάιος, 2019 05:20

gkazakias έγραψε:Παππού δεν είναι τα χρόνια ζωής του υγραερίου στην Ελλάδα. Και 590 χρόνια περάσουν το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε. Όλη η ουσία είναι ο ψαγμενος τεχνικός ,ο πραγματικά γνωστής πως λειτουργεί ένα σύστημα, ένα ηλεκτρονικο σύστημα . Πχ ένας πολλαπλασιαστής μετριέται με ένα απλό πολύμετρο για να δεις αν είναι οκ. Μετράς πρωτεύον και δεύτερον πηνίο ωμικα και βλέπεις αν έχει βραχυκύκλωσει κάποιες σπείρες. 2 στους 100 στην Ελλάδα θα το κάνει αυτό. Οι περισσότεροι κάνουν την δουλειά του μηχανικού αναγκαστικά για βιοποριστικούς λόγους. Η τεχνογνωσία βρίσκεται στον πάτο. Ελάχιστες εξαιρέσεις.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όπως τα λες φίλε.Τα ίδια βλέπουμε και με τους μηχανικούς.Είχα πρόβλημα με το Φιατάκι της της συζύγου ανέβαζε θερμοκρασία και έχανε νερά.Πάω στον ένα δοχείο νερού αλλαγή 45 ευρώ τα ίδια.Πάω στον άλλον αντλία νερού από εκεί χάνει νερά ευτυχώς δεν την άλλαξα.Πάω στον τρίτο διαπίστωσε καταρχήν ότι έχανε τα νερά όχι από την αντλία αλλά ακριβώς δίπλα από μικρή τρύπα που είχε κάνει το κολάρο.Έκανε ο άνθρωπος πατέντα γιατί κολάρο μου λέει είναι δυσεύρετο και πανάκριβο έκοψε το παλιό και πρόσθεσε ένα κομμάτι πήρε 10 ευρώ νάναι καλά.

Βέβαια με όλη τη διαδικασία που έχανε νερά και οι δύο πρώτοι δεν το έβρισκαν (γιατί απλά δεν έψαχναν) το πήγαινε και η γυναίκα χωρίς νερά γιατί δεν ήξερε να βάζει και φώναζε εμένα μετά από 20 μέρες πέρασε νερά στα λάδια και πήγε για πλανάρισμα το καπάκι πάνε 200 ευρώ.

Με λίγα λόγια όταν οι μηχανικοί κάνουν τέτοιες πατάτες (να μην πω την Ελληνική κλασική λέξη) μην περιμένουμε πολλά από τους σημερινούς εγκαταστάτες που απλά στην κρίση και στην αναδουλειά βρήκαν ένα πάρεργο να συμπληρώσουν το μηνιάτικο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 69 επισκέπτες





cron