Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό Panso » Τρί 30 Απρ, 2019 00:22

papoys έγραψε:Δεν σου έχει πει κανείς για δυσλειτουργία εγκεφάλων;;;;;;
Εγώ είχα πρόβλημα στην εκκίνηση με βενζίνη.Το έψαξα αρκετό καιρό αρκετές ρυθμίσεις κινούμενο - σταματημένο ένας πολλαπλασιαστή που δεν έφταιγε και τελικά λύθηκε όταν από μόνος μου αποφάσισα και άλλαξα εγκέφαλο υγραερίου.
Όλα τέλεια.
Ευτυχώς γιατί και καπάκι μηχανής ήμουν έτοιμος να βγάλω και μετά από σχεδόν 30.000 χιλιόμετρα από την αλλαγή και συνολικά 147.000 με υγραέριο όλα λειτουργούν τέλεια.
Δεν λέω ότι έχεις το ίδιο πρόβλημα αλλά ας το βάλουν και αυτό στην εξίσωση.



Αυτό υποψιάζομαι και εγώ, να τονίσω εδώ οτι η λειτουργία στην βενζίνη δεν παρουσιάζει πρόβλημα, η απορία μου είναι κατά πόσο σπάνια είναι αυτή η βλάβη που 3 διαφορετικοί μηχανικοί με εμπειρία στο lpg απέτυχαν παταγωδώς !!!
Panso
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 27 Απρ, 2019 09:48

Re: Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό Panso » Τρί 30 Απρ, 2019 00:33

Πολλαπλασιαστή άλλαξα κατόπιν υπόδειξης μηχανικού lpg με την δικαιολογία οτι αν ο πολλαπλασιαστής υπολειτουργεί μερικώς στην χρήση βενζίνης δεν θα φαινόταν, το αέριο απαιτεί την απόλυτη λειτουργία του εξαρτήματος ...

Πολλαπλασιαστή άλλαξα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Citroen και χρησιμοποιήθηκε αυθεντικός Sagem (1 σε 4), ίδιος με τον προηγούμενο και οτι προβλέπεται για το μοντέλο, μετά απο 15 ημέρες περίπου το πρόβλημα δειλά - δειλά επανήρθε,

ο προηγούμενος Sagem είχε λειτουργήσει άψογα για 55000Km !!!

επαναλαμβάνω οτι δεν υπάρχει κανένα θέμα με την βενζίνη αλλά μόνο με την λειτουργία υγραερίου !!!
Panso
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 27 Απρ, 2019 09:48

Re: Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό ppd » Τρί 30 Απρ, 2019 00:54

55000χλμ καινούργιος πολλαπλασιαστής γνήσιος?
Αδικαιολόγητο.
Απρίλιος 2017 μέσα από την citroen πήγα και τον πήρα ο ίδιος, μου έδωσαν της valeo.
Αναφέρω ότι ξανά ότι μπορεί να ήταν ελαττωματικό το κομμάτι και για αυτό να παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα μετά από 25 μέρες.
Επίσης ο εγκαταστατης στην LpGas ίσως να σου βρει ότι δεν κατάφερε ο ιταλός..... οι Έλληνες ειματσε γατονια. Οι ιταλοί ότι δεν λειτουργεί το αλλάζουν και τέλος. Ιταλία μένω!
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό ppd » Τρί 30 Απρ, 2019 00:58

Τον πολλαπλασιστη ελπίζω να τον άλλαξες μαζί με τις 4 μπουζοπιπες και οχι μόνο το πάνω κομμάτι. Συνήθως το πρόβλημα είναι οι μπουζοπιπες, αλλά το αλλάζεις όλο και ξεμπερδεύεις.
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 30 Απρ, 2019 00:58

Panso έγραψε:εγω υποψιάζομαι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή του BRC και χάνει τις ρυθμίσεις του.
gkazakias έγραψε:Για brc έχω ακούσει ότι κορυφή είναι ο Χρήστος στη lpgas στο Πειραιά. Έχεις πάει εκει?

Οχι φίλε δεν έχω πάει, αλλά εδώ μιλάμε οτι ασχολήθηκε τεχνικός της BRC σπο Ιταλία, τι καλύτερο να βρείς στην Ελλάδα ??




Επειδή πολλά πράγματα αν δεν τα δεις με τα μάτια σου είναι φύκια αντί μεταξωτές κορδέλες, σου προτείνω αν θες να πας σε αυτό το συνεργείο που προανέφερα να το δει.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 30 Απρ, 2019 01:12

ppd έγραψε:Επίσης ο εγκαταστατης στην LpGas ίσως να σου βρει ότι δεν κατάφερε ο ιταλός..... οι Έλληνες ειματσε γατονια. Οι ιταλοί ότι δεν λειτουργεί το αλλάζουν και τέλος. Ιταλία μένω!


Τώρα ποιος Ιταλός ηρθε, κατά πόσο ασχολήθηκε (αν ασχολήθηκε) με το συγκεκριμένο πρόβλημα, κατά πόσο ασχολήθηκαν τα ελληνικά συνεργεία είναι κάτι άγνωστο στο θέμα αυτό.



Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 30 Απρ, 2019 07:04

Δεν φταίνε οι μαστόροι.
Εμείς ζητάμε πολλά από αυτούς.Μέχρι εκεί ξέρουν μέχρι εκεί φτιάχνουν και δυστυχώς δεν ξέρουν πολλά γιατί το υγραέριο δεν έχει πολλά χρόνια ζωής στην Ελλάδα.
Και εγώ πλήρωσα πολλαπλασιαστή για το opel 125 ευρώ delfhi (είναι ενιαίος) και τελικά δεν είχε τίποτε.Μια χαρά ήταν ο παλιός.

Άλλαξα εγκέφαλο και γλύτωσαν από όλα και κυρίως από άγχος.Έδωσα 260 ευρώ και ησύχασα.
Τι να πως εφταιγε ο παλιός εγκέφαλος έφταιγε που δεν ήξεραν να τον ρυθμίσουν (εγώ αυτό πιστεύω περισσότερο) δεν ξέρω.Βέβαια ο δικός μου είχε κάνει και 120.000 χιλιόμετρα φτηνός zanardi ήταν τα λεφτά του τα είχε βγάλει με το παραπάνω δεν στεναχωρήθηκα.
Απεναντίας χάρηκα που αναβάθμισα το σύστημα με ένα καινούργιο εγκέφαλο ο οποίος και αυτός μετά από 30.000 χιλιόμετρα τα έβγαλε τα λεφτά του με το παραπάνω.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 30 Απρ, 2019 09:05

Παππού δεν είναι τα χρόνια ζωής του υγραερίου στην Ελλάδα. Και 590 χρόνια περάσουν το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε. Όλη η ουσία είναι ο ψαγμενος τεχνικός ,ο πραγματικά γνωστής πως λειτουργεί ένα σύστημα, ένα ηλεκτρονικο σύστημα . Πχ ένας πολλαπλασιαστής μετριέται με ένα απλό πολύμετρο για να δεις αν είναι οκ. Μετράς πρωτεύον και δεύτερον πηνίο ωμικα και βλέπεις αν έχει βραχυκύκλωσει κάποιες σπείρες. 2 στους 100 στην Ελλάδα θα το κάνει αυτό. Οι περισσότεροι κάνουν την δουλειά του μηχανικού αναγκαστικά για βιοποριστικούς λόγους. Η τεχνογνωσία βρίσκεται στον πάτο. Ελάχιστες εξαιρέσεις.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό Panso » Τρί 30 Απρ, 2019 09:29

Φίλοι μου,
το μυστήριο της υπόθεσης είναι οτι σε κάθε επέμβαση είτε σε hardware είτε σε software ο κινητήρας παρουσίαζε κανονική λειτουργία για κάποιες ώρες, συγκεκριμένα για 2-3 ημέρες,

φαίνεται το πρόβλημα να είναι πιο βαθειά στο σύστημα και οχι σε επίπεδο ρεύματος ή μείγματος, υποψιάζομαι την κεντρική μονάδα του συστήματος.
Panso
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 27 Απρ, 2019 09:48

Re: Διακοπές του κινητήρα στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 30 Απρ, 2019 10:31

Panso έγραψε:Φίλοι μου,
το μυστήριο της υπόθεσης είναι οτι σε κάθε επέμβαση είτε σε hardware είτε σε software ο κινητήρας παρουσίαζε κανονική λειτουργία για κάποιες ώρες, συγκεκριμένα για 2-3 ημέρες,

φαίνεται το πρόβλημα να είναι πιο βαθειά στο σύστημα και οχι σε επίπεδο ρεύματος ή μείγματος, υποψιάζομαι την κεντρική μονάδα του συστήματος.
Γνώμη μου , εάν μπορείς ρώτησε και στον LpGas έχω διαβάσει ότι το κατέχει για το BRC.
Οι πολλαπλασιαστές είναι αναλώσιμοι , χρόνο ζωής έχουν ~ 150.000 χλμ
Αλλά επειδή και ο ίδιος είχα παιδευτει με την σύστημα της Lovato.
Είχα αλλάξει τα πάντα , και ήμουν έτοιμος να το ξηλώσω.
Τελευταία στιγμή αφού είχαμε κάνει οποιαδήποτε δοκιμή περάσαμε ξανά ή αναβαθμίσαμε την έκδοση του firmware της μονάδας ελέγχου του υγραεριου και ως δια μαγείας έστρωσε και δούλευε κανονικα

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες