Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

BRC-Αναβοσβήνει check engine αφού σταματήσει το αυτοκίνητο.

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: BRC-Αναβοσβήνει check engine αφού σταματήσει το αυτοκίνη

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Δευτ 20 Μάιος, 2019 13:32

Καλά είναι ότι σας λένε να μην το κάνετε ρε παιδιά
Είπε ο μάστορας θέλει αλλαγή πνεύμονα ή μπεκ η ότι άλλο και εσείς τα πληρώνεται;

Αλλάζεις κάτι όταν είσαι σίγουρος. Εάν δεν είσαι ή εάν δεν διορθωθεί δεν πληρώνεις.
Το βάζει επάνω, παρατηρείς κάνοντας χιλιόμετρα και εάν δεν διορθωθεί δεν το παιρνεις(πχ πνεύμονα) και ξανά μπαίνει το παλιό

Εγώ είχα ένα πολύ σοβαρό θέμα και με έλεγαν φταίει ο map, φταίει ο πνεύμονας φταίει ο Ερμής που είναι ανάδρομος ή μπορεί και η πανσέληνος
Δεν σήκωνε πίεση για να γυρίσει στο αέριο

Τελικά μου είχε βάλει το φίλτρο υγρής φάσης ανάποδα και δεν μπορούσε να περάσει το αέριο με σωστή πίεση για να δουλέψει το αμάξι

Ψάξτε και λίγο τα θέματα μην ακούτε τους περισσότερους που σαν βλέπουν σαν 50€,100€,500€

Ειδικότερα τα κοινά αυτοκίνητα με απλά συστήματος υγραερίου δεν έχουν καμία τεχνολογία σούπερ ουαου που να μην βγάζεις άκρη
3-4 βασικά πράγματα είναι
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: BRC-Αναβοσβήνει check engine αφού σταματήσει το αυτοκίνη

Δημοσίευσηαπό megaloup » Δευτ 20 Μάιος, 2019 14:26

Tasos19s έγραψε:Καλά είναι ότι σας λένε να μην το κάνετε ρε παιδιά
Είπε ο μάστορας θέλει αλλαγή πνεύμονα ή μπεκ η ότι άλλο και εσείς τα πληρώνεται;

Αλλάζεις κάτι όταν είσαι σίγουρος. Εάν δεν είσαι ή εάν δεν διορθωθεί δεν πληρώνεις.
Το βάζει επάνω, παρατηρείς κάνοντας χιλιόμετρα και εάν δεν διορθωθεί δεν το παιρνεις(πχ πνεύμονα) και ξανά μπαίνει το παλιό

Εγώ είχα ένα πολύ σοβαρό θέμα και με έλεγαν φταίει ο map, φταίει ο πνεύμονας φταίει ο Ερμής που είναι ανάδρομος ή μπορεί και η πανσέληνος
Δεν σήκωνε πίεση για να γυρίσει στο αέριο

Τελικά μου είχε βάλει το φίλτρο υγρής φάσης ανάποδα και δεν μπορούσε να περάσει το αέριο με σωστή πίεση για να δουλέψει το αμάξι

Ψάξτε και λίγο τα θέματα μην ακούτε τους περισσότερους που σαν βλέπουν σαν 50€,100€,500€

Ειδικότερα τα κοινά αυτοκίνητα με απλά συστήματος υγραερίου δεν έχουν καμία τεχνολογία σούπερ ουαου που να μην βγάζεις άκρη
3-4 βασικά πράγματα είναι


Σε τι σύστημα έγινε αυτό;

Και εγώ έχω σταματήσει να βάζω ότι μου λένε οι μαστορες αλλά αναγκάστηκα να διαβάζω με τις ώρες παλιότερες βλάβες.

Μπεκιέρα έβαλα μεταχειρισμένη για να το δοκιμάσουμε, αλλά μετά που είδα ότι το πρόβλημα δεν ήταν από αυτό, αποφάσισα να την κρατήσω γιατί μου την έδινε σε καλή τιμή και ήταν πολύ ανώτερη από αυτή που είχα.

Ο πνεύμονας ήθελε αλλαγή ή επιδιόρθωση γιατί είχα ξεπεράσει κατά πολύ τα χιλιόμετρα και είχε όντως και μια μικροδιαρροή.

Δυστυχως δεν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις να δοκιμάζεις ανταλλακτικά και να τα δίνεις πίσω γιατί και οι μάστορες για να τα βρουν θα πρέπει να τα χρεωθούν (καινούργια ή μεταχειρισμένα) ή να τους έχουν μείνει από κάποια άλλη επισκευή.
megaloup
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 14 Μάιος, 2019 00:44

Re: BRC-Αναβοσβήνει check engine αφού σταματήσει το αυτοκίνη

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Δευτ 20 Μάιος, 2019 16:52

megaloup έγραψε:
Tasos19s έγραψε:Καλά είναι ότι σας λένε να μην το κάνετε ρε παιδιά
Είπε ο μάστορας θέλει αλλαγή πνεύμονα ή μπεκ η ότι άλλο και εσείς τα πληρώνεται;

Αλλάζεις κάτι όταν είσαι σίγουρος. Εάν δεν είσαι ή εάν δεν διορθωθεί δεν πληρώνεις.
Το βάζει επάνω, παρατηρείς κάνοντας χιλιόμετρα και εάν δεν διορθωθεί δεν το παιρνεις(πχ πνεύμονα) και ξανά μπαίνει το παλιό

Εγώ είχα ένα πολύ σοβαρό θέμα και με έλεγαν φταίει ο map, φταίει ο πνεύμονας φταίει ο Ερμής που είναι ανάδρομος ή μπορεί και η πανσέληνος
Δεν σήκωνε πίεση για να γυρίσει στο αέριο

Τελικά μου είχε βάλει το φίλτρο υγρής φάσης ανάποδα και δεν μπορούσε να περάσει το αέριο με σωστή πίεση για να δουλέψει το αμάξι

Ψάξτε και λίγο τα θέματα μην ακούτε τους περισσότερους που σαν βλέπουν σαν 50€,100€,500€

Ειδικότερα τα κοινά αυτοκίνητα με απλά συστήματος υγραερίου δεν έχουν καμία τεχνολογία σούπερ ουαου που να μην βγάζεις άκρη
3-4 βασικά πράγματα είναι


Σε τι σύστημα έγινε αυτό;

Και εγώ έχω σταματήσει να βάζω ότι μου λένε οι μαστορες αλλά αναγκάστηκα να διαβάζω με τις ώρες παλιότερες βλάβες.

Μπεκιέρα έβαλα μεταχειρισμένη για να το δοκιμάσουμε, αλλά μετά που είδα ότι το πρόβλημα δεν ήταν από αυτό, αποφάσισα να την κρατήσω γιατί μου την έδινε σε καλή τιμή και ήταν πολύ ανώτερη από αυτή που είχα.

Ο πνεύμονας ήθελε αλλαγή ή επιδιόρθωση γιατί είχα ξεπεράσει κατά πολύ τα χιλιόμετρα και είχε όντως και μια μικροδιαρροή.

Δυστυχως δεν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις να δοκιμάζεις ανταλλακτικά και να τα δίνεις πίσω γιατί και οι μάστορες για να τα βρουν θα πρέπει να τα χρεωθούν (καινούργια ή μεταχειρισμένα) ή να τους έχουν μείνει από κάποια άλλη επισκευή.


Gasitaly F1 έχω

Ναι δυστυχώς δεν γίνεται αλλά κι εμείς δεν γίνεται να δώσουμε 120€ για πνεύμονα ενώ δεν φταίει αυτό
Ούτε για το κάθε τι που ίσως μπορεί να φταίει
Έτσι κι αλλιώς μάστορας είναι αυτός που θα βρει το πρόβλημα όχι αυτός που θα το αλλάξει. Αν σου πουν φταίει αυτό τότε το αλλάζεις κι εσύ

Ειδικά ο δικός μου πνεύμονας είναι κατι πολύ απλό. Δεν χαλάει εκτός και εάν έχει διαρροή το μέταλλο
Η μεμβράνη μόνο χαλάει τι να πάθει το άλλο μέρος που είναι σίδερο;
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: BRC-Αναβοσβήνει check engine αφού σταματήσει το αυτοκίνη

Δημοσίευσηαπό thund1313 » Τρί 10 Σεπ, 2019 19:17

Καλησπέρα στη ομάδα,

Τελικά το θέμα λύθηκε με την αντικατάσταση του 2ου πολλάπλασιαστή, καθώς το ίδιο συνέβη και την στιγμή που το αυτοκίνητο λειτόυργούσε και στην βενζίνη.

Ευχαρίστω για την βοήθεια.
thund1313
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ, 2014 15:13

Re: BRC-Αναβοσβήνει check engine αφού σταματήσει το αυτοκίνη

Δημοσίευσηαπό thund1313 » Σάβ 22 Φεβ, 2020 13:04

Καλημέρα στη ομάδα,

Επανέρχομαι στο αρχικό θέμα που είχα ανοίξει,κάθως το πρόβλημα με το ρετάρισμα στον 2ο κύλινδρο όταν το vw polo μου(1.4 100ps) είναι σταματημένο και δουλεύει στο ρελάντι δεν λύθηκε (συμβαίνει και στη βενζίνη και στο αέριο).Αρχικά το έκανε 1 φορά στο δίμηνο ,πλέον όμως το φαινόμενο συμβαίνει πολύ συχνότερα..γενικότερα όταν το το αυτοκίνητο όταν σταματάει μετά απο λίγο αναπτύσει ενα τρέμουλο.. .Ο κωδικός σφάλματος που βγαίνει είναι ο p0302 με εξαίρεση μια φορά που έβγαλε po302,po301,po300.
Έχω αλλάξει μέχρι στιγμής τον 2ο πολ/στή,δεν υπάρχουν μπουζοκαλώδια,όλα τα μπούζι,το καλώδιο μεταξύ μπέκ και του εγκεφάλου πρόσφατα,αλλά το θέμα υπάρχει ακόμα..Μετρήθηκε η συμπίεση σε όλους τους κυλίνδρους πρίν 2 μήνες και ήταν εντάξει. Μου έχουν πει ότι μπορεί να είναι οι οδηγοί των βαλβίδων, υπάρχει περίπτωση να συμβάινει κάτι τέτοιο και η συμπίεση να είναι εντάξει; Να πω εδώ οτι ήδη έχω επισκευάσει το καπάκι της μηχανής πρίν 5,5 χρόνια...
Επίσης παρατήρησα οτι τα Long term fuel trims στο ρελαντι είναι πολλές φορές στο 22% με 24% και μειώνονται οταν το αυτοκίνητο είναι σε κίνηση..ίσως κάποια διαρρόη σε vacuum ,εισαγώγη;
Έχω μπερδευτεί και κουραστεί καθώς το πρόβλημα αυτό με ταλαιπωρεί πάνω από 1 χρόνο.Που με συμβουλεύετε να εστιάσω;
Ευχαριστώ
thund1313
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ, 2014 15:13

Re: BRC-Αναβοσβήνει check engine αφού σταματήσει το αυτοκίνη

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 22 Φεβ, 2020 13:14

thund1313 έγραψε:Καλημέρα στη ομάδα,

Επανέρχομαι στο αρχικό θέμα που είχα ανοίξει,κάθως το πρόβλημα με το ρετάρισμα στον 2ο κύλινδρο όταν το vw polo μου(1.4 100ps) είναι σταματημένο και δουλεύει στο ρελάντι δεν λύθηκε (συμβαίνει και στη βενζίνη και στο αέριο).Αρχικά το έκανε 1 φορά στο δίμηνο ,πλέον όμως το φαινόμενο συμβαίνει πολύ συχνότερα..γενικότερα όταν το το αυτοκίνητο όταν σταματάει μετά απο λίγο αναπτύσει ενα τρέμουλο.. .Ο κωδικός σφάλματος που βγαίνει είναι ο p0302 με εξαίρεση μια φορά που έβγαλε po302,po301,po300.
Έχω αλλάξει μέχρι στιγμής τον 2ο πολ/στή,δεν υπάρχουν μπουζοκαλώδια,όλα τα μπούζι,το καλώδιο μεταξύ μπέκ και του εγκεφάλου πρόσφατα,αλλά το θέμα υπάρχει ακόμα..Μετρήθηκε η συμπίεση σε όλους τους κυλίνδρους πρίν 2 μήνες και ήταν εντάξει. Μου έχουν πει ότι μπορεί να είναι οι οδηγοί των βαλβίδων, υπάρχει περίπτωση να συμβάινει κάτι τέτοιο και η συμπίεση να είναι εντάξει; Να πω εδώ οτι ήδη έχω επισκευάσει το καπάκι της μηχανής πρίν 5,5 χρόνια...
Επίσης παρατήρησα οτι τα Long term fuel trims στο ρελαντι είναι πολλές φορές στο 22% με 24% και μειώνονται οταν το αυτοκίνητο είναι σε κίνηση..ίσως κάποια διαρρόη σε vacuum ,εισαγώγη;
Έχω μπερδευτεί και κουραστεί καθώς το πρόβλημα αυτό με ταλαιπωρεί πάνω από 1 χρόνο.Που με συμβουλεύετε να εστιάσω;
Ευχαριστώ
Πολύ πιθανόν να μην φταίει και το υγραέριο. Εφόσον όπως γραφεις το κάνει και στη βενζίνη.
Ο κωδικός σφάλματος σε τι κατηγορία αναφέρεται;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: BRC-Αναβοσβήνει check engine αφού σταματήσει το αυτοκίνη

Δημοσίευσηαπό thund1313 » Σάβ 22 Φεβ, 2020 13:33

Είναι σφάλμα ανάφλεξης στον 2ο κύλινδρο PO302 cylinder 2 misfire
thund1313
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ, 2014 15:13

Re: BRC-Αναβοσβήνει check engine αφού σταματήσει το αυτοκίνη

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 22 Φεβ, 2020 18:56

thund1313 έγραψε:.........Μου έχουν πει ότι μπορεί να είναι οι οδηγοί των βαλβίδων.................



Πιθανη αιτια σε αυτον τον κινητηρα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: BRC-Αναβοσβήνει check engine αφού σταματήσει το αυτοκίνη

Δημοσίευσηαπό thund1313 » Σάβ 22 Φεβ, 2020 19:54

Δηλαδη γίνεται να έχουν φθαρεί οι οδηγοί των βαλβίδων χωρίς να υπάρχει πρόβλημα στην συμπίεση των κυλίνδρων;Ο προβλήματισμός μου πλέον είναι γενικότερος ως προς την αντοχή του κινητήρα, οποίος ήδη έχει επισκευαστεί μιά φορά πριν 5 χρόνια (επισκευή στο καπάκι) και έβγαλε από τότε σχεδόν 50000 χλμ με αερίο.Αν όντως έχει πρόβλημα στους οδηγούς ,θα πετύχει η επισκεύη δεδομένου του ιστορικού του ;και πόσο θα αντέξει αυτή τη φορά;
thund1313
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ, 2014 15:13

Re: BRC-Αναβοσβήνει check engine αφού σταματήσει το αυτοκίνη

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 22 Φεβ, 2020 21:28

Στο 1ο σκελος η απαντηση ειναι ναι, για το 2ο θα σε κατατοπισει καλυτερα ο μηχανικος σου που γνωριζει την κατασταση και το ιστορικο του αυτοκινητου σου.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες