Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ευκολη επισκευή Διαβαστε

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Ευκολη επισκευή Διαβαστε

Δημοσίευσηαπό hrcivic » Τρί 06 Αύγ, 2019 12:37

Καλησπέρα σε όλους. Ειναι καιρός τώρα που θελω να γραψω αυτό το κείμενο αλλά λόγω χρόνου ολο το καθυστερουσα. Θελω να σας μεταφέρω την εμπειρία μου σε σχεση με το σύστημα υγραεριοκινησης που φοραω και να σας βοηθησω σε περίπτωση που θα ισχυει το ιδιο προβλημα και σε εσας γλιτωνοντας αρκετα λεφτα. Λοιπον αντιμετωπιζα το εξης πρόβλημα : εβαζα μπρος το αμαξι γυρναγε μετα απο λιγο κανονικά στο υγραεριο και ξεκινουσα. Μετα απο καμποσα μετρα η χιλιόμετρα ανάλογα τα κέφια του αρχιζε να μπιμπικαρει πετωντας με σε βενζινη. Το ειχα καιρο ετσι και παντα προσπαθουσα να το λειτουργησω με υγραεριο μπας και στρωσει αλλα ματαια. Βρηκα την ευκαιρία να επισκεφτώ το service. Το συνδεσε στο laptop και μετα απο λιγο μου λεει ωχ φιλε. Του λεω τι εγινε? Μου λέει οι ενδειξεις(τα νούμερα) ειναι αλλα ταλλων και εκτος του οτι δεν με αφηνει να διορθώσω κάτι με πεταει το συστημα(το πρόγραμμα) εκτος. Τι σημαινει αυτό ρωταω? Καμμενος εγκεφαλος απαντά. Εγκεφαλικο επαθα. Τι κανουμε τωρα? Αλλαζουμε εγκεφαλο μονο ιδιας εταιρείας και το κόστος 200ευρω.. Μια χαρα.. Τους εξηγησα ότι δεν με παιρνει και εφυγα. Πηγα και σε αλλους ολοι μου ειπαν το ιδιο και το κοστος πιο μεγαλο για εγκεφαλο αλλης εταιρείας γιατι παει αλλαγη ολη η πλεξουδα.
Μια μερα συζητουσα με εναν φιλο μου επι του θεματος και μου ειπε να το παω σε εναν τυπο που επισκευαζει εγκεφάλους με χαμηλο κοστος. Σκέφτηκα ότι είναι μια καλή λυση.
Εβγαλα τον εγκέφαλο απο το αμαξι(πανευκολη διαδικασία) και κρατώντας το στα χέρια προσεξα τις 4 βιδες που συγκρατουν το μεταλλικό αυτο κουτι. Χωρίς δεύτερη σκέψη πηρα το κατσαβίδι και τις ξεβιδωσα. Αυτο που ειδα ηταν μια πλακετα καλυμμενη σχεδον παντου με μια λεπτή στρωση ασπρης σκονης(σαν πουδρα). Πονηρευτηκα αμεσως.
Αμεσως πηρα ενα σπρευ επαφων και το ψεκασα ολο το εκανα γυαλι. Λεω κατσε να το κουμπωσω παλι στο αμαξι μπας και με λυπηθει ο θεος(μιας και είμαι άνεργος). Το εβαλα πάνω και έβγαλα το αμαξι για βολτα. Εκανα αρκετα χιλιομετρα και η χαρα μου είχε εκτιναχθει στα υψη. Ουτε μπιπ μπιπ ουτε με γυρναγε σε βενζίνη ουτε τιποτα. Λεω δεν μπορει να είμαι τόσο τυχερος. Ολοι μου ειπαν καμμενος εγκεφαλος. Δεν μπορει να είναι αυτό το προβλημα σκεφτομουν. Ομως ο χρονος έκανε τα μαγικα του. 1 μηνα μετα το συστημα λειτουργουσε ακομα αψογα. Δεν υπηρχαν πια περιθώρια αμφιβολιας. Τον ξαναβγαζω τον εγκεφαλο τον ξανακαθαριζω και αυτη τη φορα τον σφραγισα με σιλικονη διαφανη περιμετρικα.
4 μηνες τωρα και το συστημα ακομα πεταει και θα πεταει.
Παιδια μια απλη διαδικασία σε περίπτωση που ανοιγει ευκολα ο εγκέφαλος σας να τον ανοιξετε να τον καθαρισετε και να γλιτωσετε αρκετά λεφτα και ταλαιπωρία. Οι εγκαταστατες λεφτα θελουν δεν θελουν να εξυπηρετησουν αυτο καταλαβαίνω γιατί κανενας δεν μου είπε κάτσε να τον ανοίξουμε να τον δουμε μπας και επισκευαζετε ευκολα.
Ουφ μεγαλο το κειμενο αλλα χαιρομαι και ελπιζω να βοηθήσει οσους περισσότερους γινεται.
Το συστημα που φοραω είναι της imega το game.
hrcivic
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 11 Αύγ, 2016 01:15

Re: Ευκολη επισκευή Διαβαστε

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 06 Αύγ, 2019 12:41

hrcivic έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Ειναι καιρός τώρα που θελω να γραψω αυτό το κείμενο αλλά λόγω χρόνου ολο το καθυστερουσα. Θελω να σας μεταφέρω την εμπειρία μου σε σχεση με το σύστημα υγραεριοκινησης που φοραω και να σας βοηθησω σε περίπτωση που θα ισχυει το ιδιο προβλημα και σε εσας γλιτωνοντας αρκετα λεφτα. Λοιπον αντιμετωπιζα το εξης πρόβλημα : εβαζα μπρος το αμαξι γυρναγε μετα απο λιγο κανονικά στο υγραεριο και ξεκινουσα. Μετα απο καμποσα μετρα η χιλιόμετρα ανάλογα τα κέφια του αρχιζε να μπιμπικαρει πετωντας με σε βενζινη. Το ειχα καιρο ετσι και παντα προσπαθουσα να το λειτουργησω με υγραεριο μπας και στρωσει αλλα ματαια. Βρηκα την ευκαιρία να επισκεφτώ το service. Το συνδεσε στο laptop και μετα απο λιγο μου λεει ωχ φιλε. Του λεω τι εγινε? Μου λέει οι ενδειξεις(τα νούμερα) ειναι αλλα ταλλων και εκτος του οτι δεν με αφηνει να διορθώσω κάτι με πεταει το συστημα(το πρόγραμμα) εκτος. Τι σημαινει αυτό ρωταω? Καμμενος εγκεφαλος απαντά. Εγκεφαλικο επαθα. Τι κανουμε τωρα? Αλλαζουμε εγκεφαλο μονο ιδιας εταιρείας και το κόστος 200ευρω.. Μια χαρα.. Τους εξηγησα ότι δεν με παιρνει και εφυγα. Πηγα και σε αλλους ολοι μου ειπαν το ιδιο και το κοστος πιο μεγαλο για εγκεφαλο αλλης εταιρείας γιατι παει αλλαγη ολη η πλεξουδα.
Μια μερα συζητουσα με εναν φιλο μου επι του θεματος και μου ειπε να το παω σε εναν τυπο που επισκευαζει εγκεφάλους με χαμηλο κοστος. Σκέφτηκα ότι είναι μια καλή λυση.
Εβγαλα τον εγκέφαλο απο το αμαξι(πανευκολη διαδικασία) και κρατώντας το στα χέρια προσεξα τις 4 βιδες που συγκρατουν το μεταλλικό αυτο κουτι. Χωρίς δεύτερη σκέψη πηρα το κατσαβίδι και τις ξεβιδωσα. Αυτο που ειδα ηταν μια πλακετα καλυμμενη σχεδον παντου με μια λεπτή στρωση ασπρης σκονης(σαν πουδρα). Πονηρευτηκα αμεσως.
Αμεσως πηρα ενα σπρευ επαφων και το ψεκασα ολο το εκανα γυαλι. Λεω κατσε να το κουμπωσω παλι στο αμαξι μπας και με λυπηθει ο θεος(μιας και είμαι άνεργος). Το εβαλα πάνω και έβγαλα το αμαξι για βολτα. Εκανα αρκετα χιλιομετρα και η χαρα μου είχε εκτιναχθει στα υψη. Ουτε μπιπ μπιπ ουτε με γυρναγε σε βενζίνη ουτε τιποτα. Λεω δεν μπορει να είμαι τόσο τυχερος. Ολοι μου ειπαν καμμενος εγκεφαλος. Δεν μπορει να είναι αυτό το προβλημα σκεφτομουν. Ομως ο χρονος έκανε τα μαγικα του. 1 μηνα μετα το συστημα λειτουργουσε ακομα αψογα. Δεν υπηρχαν πια περιθώρια αμφιβολιας. Τον ξαναβγαζω τον εγκεφαλο τον ξανακαθαριζω και αυτη τη φορα τον σφραγισα με σιλικονη διαφανη περιμετρικα.
4 μηνες τωρα και το συστημα ακομα πεταει και θα πεταει.
Παιδια μια απλη διαδικασία σε περίπτωση που ανοιγει ευκολα ο εγκέφαλος σας να τον ανοιξετε να τον καθαρισετε και να γλιτωσετε αρκετά λεφτα και ταλαιπωρία. Οι εγκαταστατες λεφτα θελουν δεν θελουν να εξυπηρετησουν αυτο καταλαβαίνω γιατί κανενας δεν μου είπε κάτσε να τον ανοίξουμε να τον δουμε μπας και επισκευαζετε ευκολα.
Ουφ μεγαλο το κειμενο αλλα χαιρομαι και ελπιζω να βοηθήσει οσους περισσότερους γινεται.
Το συστημα που φοραω είναι της imega το game.
Σε τι συστήμα , δηλαδή ποιο εγκέφαλο είχε τι σύστημα;
Εμένα το πρόβλημα ήταν σε Lovato που έχανε τις ρυθμίσεις δηλαδή το πρόγραμμα.
Μετά από εγκατάσταση νέας έκδοσης firmware έστρωσε.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ευκολη επισκευή Διαβαστε

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 07 Αύγ, 2019 00:17

Ωραίος που βρήκες τη βλαβη μονος. Απλά ακουσε και το ρεαλιστικό του πράγματος. Ένας εγκαφαλος είναι στεγανός με κάποιο πρότυπο ip66 κάπως έτσι. Κανένας μα κανένας σοβαρός εγκεφαλος δεν επιτρέπει να περάσει τίποτα μεσα. Δεν ειναι σύνηθες το πρόβλημα σου. Συνήθως οι βλάβες εγκεφάλων είναι επί πλακέτας με ασύμφορη επισκευή. Επίσης πολλά προβλήματα είναι software.
Δεν κορόιδεψαν οι τεχνικοί , δεν σου άλλαξαν μπεκ, πνεύμονα , ηλεκτροβαλβιδες , μπουκάλες , καλωδιώσεις κτλ. Εστίασαν στον εγκέφαλο αλλά δεν είναι δουλειά τους να τους ανοίγουν.
Άμα ανοικτούν πιθανόν να χαθεί έπειτα η εργοστασιακή στεγανοιηση και να αχρηστεψουν το προϊόν.
Και σενα δεν είναι εφόρου ζωής αυτή η λύση , θέλει μια φορά το χρόνο ξύσιμο η παλιά σιλικόνη και πέρασμα νέας. Συμβουλή μου , κάποια στιγμή βάλε ένα σοβαρό Κιτ σε καλό τεχνικό και θα δεις άλλο αμάξι , και ούτε κατά διάνοια τέτοιο πρόβλημα σαν αυτό που έπαθες.
Σε καμία περίπτωση μην ανοίξει κανείς λειτουργικό εγκέφαλο δίχως πρόβλημα (εκτός αν είναι τελειωμένη υπόθεση) απλά για να καθαρισει προληπτικά την πλακέτα, για τους παραπάνω λόγους που εγραψα θα προκαλέσει μόνο ζημιά.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Ευκολη επισκευή Διαβαστε

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 21 Αύγ, 2019 19:01

Ωραίος ο φίλος και όπως τα λέει.Και οι μαστόροι δεν είναι θεοί πολλές δε φορές εμείς μπορεί να κάνουμε κάτι καλύτερα απ΄΄ο το μάστορα ο οποίος δεν έχει το χρόνο και την υπομονή να το ψάξει να πειραματιστεί όπως κάνουμε εμείς.
Οι περισσότεροι πάνε στην εύκολη λύση.Καινούργιο ανταλλακτικό και από την αρχή.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 40 επισκέπτες