Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Fuel trims βενζινης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Fuel trims βενζινης

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Δευτ 27 Ιούλ, 2020 18:32

Καλησπερα, εχω ενα scoda octavia tsi με τα 122 αλογα και συστημα της landirenzo. Εχω παρατηρησει με το γνωστο οργανακι που βαζεις στον εγκεφαλο,οταν το δουλευω βενζινη τα long trims της βενζινης να ειναι στο +14, αν το γυρισω στο υγραεριο πεφτουν στο -1. Το αμαξι στο δρομο παει μια χαρα, ουτε λαμπακι αναβει. Το δουλεψα κανα 2 μερες μπας και στρωσουν τα τριμς της βενζινης, εβαλα και καθαριστικο μπεκ σε ταξιδι, αλλα τιποτα. Ειναι κολλημενα στο +14. Τι να φταιει? Να θελουν τα μπεκ βενζινης καθαρισμα? Παιζει να ειναι απο επικαθησεις στις βαλβιδες? Σε κρυα εκκινηση εχω ενα ρεταρισμα οταν το δουλευω αεριο. Ο μαστορας του αεριου με ειπε οτι απο το αεριο δεν ειναι το προβλημα. Ισως ειναι απο ρευμα το ρεταρισμα. Τα τριμς πως θα στρωσουν ξερει κανεις?
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Re: Fuel trims βενζινης

Δημοσίευσηαπό kostasgtc13 » Δευτ 27 Ιούλ, 2020 18:41

Φιλε μου αν δεν κανω λαθος μηδεμιζονται αν βγαλεις για λιγα λεπτα την μπαταρια!! Διαφορετικά με διαγνωστικο!!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
kostasgtc13
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2018 15:50

Re: Fuel trims βενζινης

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Δευτ 27 Ιούλ, 2020 18:46

Το ξερω οτι μηδενιζονται. Αλλα και να τα μηδενισω παλι κολλανε στο +14 οταν το δουλεψω βενζινη, αυτο λεω. Τι φταιει και μενουν εκει? Θελουν τα μπεκ ή οι βαλβιδες καθαρισμα? Φταινε ρευματα? Στο αεριο ειναι φυσιολογικες οι τιμες. Βενζινη ειναι το προβλημα
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Re: Fuel trims βενζινης

Δημοσίευσηαπό kostasgtc13 » Δευτ 27 Ιούλ, 2020 19:01

Οταν τα μηδενισεις το δουλευεις για 2 μερες με βενζίνη?? Λογικα θα στρωσουν!! Δεν ειμαι μηχανικος απλα εμπειρικα στα λεω αυτα!! Τιμες περνει απο τον αισθητηρα λ! Μηπως εχεις εκει κανενα θεμα??

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
kostasgtc13
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2018 15:50

Re: Fuel trims βενζινης

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Δευτ 27 Ιούλ, 2020 19:22

Το εχω δοκιμασει και πανω απο 2 μερες... ειναι κολλημενα στο +14. Γι αυτο ρωτησα αν εχει τυχει σε καποιον ή ξερει τι παιζει. Μηπως θελει τπτ καθαρισμα.
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Re: Fuel trims βενζινης

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Δευτ 03 Αύγ, 2020 22:05

οταν το βρεις πες μας, με αυτο τον κινητηρα και αυτο το συστημα που φορας εχουν ακριβως το ιδιο θεμα και αλλοι...
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Fuel trims βενζινης

Δημοσίευσηαπό socratesb » Τρί 04 Αύγ, 2020 16:45

Κάτι ενδιαφέρον για όσους δεν το έχουν διαβάσει
"If the engine uses a mass airflow sensor (MAF), high fuel trims at idle are a classic symptom of a vacuum leak, especially if LTFT decreases at higher engine speeds. ... A dirty or faulty MAF sensor can also cause positive fuel trim numbers because it “under-reports” airflow, driving the base air/fuel calculation lean."

"Εάν ο κινητήρας χρησιμοποιεί αισθητήρα ροής αέρα (MAF), οι υψηλές ενδείξεις καυσίμου στο ρελαντί είναι ένα κλασικό σύμπτωμα διαρροής αέρα, ειδικά εάν το LTFT μειώνεται σε υψηλότερες στροφές κινητήρα. ... Ένας βρώμικος ή ελαττωματικός αισθητήρας MAF μπορεί επίσης να προκαλέσει θετικούς αριθμούς ψεκασμού καυσίμου LTFT, επειδή "υποβαθμίζει" τη ροή αέρα, οδηγώντας τον υπολογισμό του βασικού αέρα / καυσίμου."
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Fuel trims βενζινης

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 04 Αύγ, 2020 18:32

socratesb έγραψε:Κάτι ενδιαφέρον για όσους δεν το έχουν διαβάσει
"If the engine uses a mass airflow sensor (MAF), high fuel trims at idle are a classic symptom of a vacuum leak, especially if LTFT decreases at higher engine speeds. ... A dirty or faulty MAF sensor can also cause positive fuel trim numbers because it “under-reports” airflow, driving the base air/fuel calculation lean."

"Εάν ο κινητήρας χρησιμοποιεί αισθητήρα ροής αέρα (MAF), οι υψηλές ενδείξεις καυσίμου στο ρελαντί είναι ένα κλασικό σύμπτωμα διαρροής αέρα, ειδικά εάν το LTFT μειώνεται σε υψηλότερες στροφές κινητήρα. ... Ένας βρώμικος ή ελαττωματικός αισθητήρας MAF μπορεί επίσης να προκαλέσει θετικούς αριθμούς ψεκασμού καυσίμου LTFT, επειδή "υποβαθμίζει" τη ροή αέρα, οδηγώντας τον υπολογισμό του βασικού αέρα / καυσίμου."
Καλό είναι να μετράνε και σε μαφ τη τάση βάσει του εγχειριδίου που δίνει ο κάθε κατασκευαστής για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Υπάρχει και σπρέι ειδικό για αυτή τη δουλειά μόνο για το μαφ

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Fuel trims βενζινης

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τρί 04 Αύγ, 2020 23:08

αυτα τα μοντελα εχουν ενα δυνατο σημειο, οτι ηλεκτρονικο χαλασει ακομη και σποραδικη βλαβη το διαβαζει και το συγκρατει ο εγκεφαλος ως βλαβη
απο περιεργεια αν βγαλει την ασφαλεια του συστηματος υγραεριου και το δουλεψει 3 μερες μονο βενζινη τι τιμες θα δειξει στη βενζινη;
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Fuel trims βενζινης

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Τετ 05 Αύγ, 2020 15:04

Με κλειστη τη βαλβιδα απο πισω παντως 2 μερες τα τριμς ειχαν την τιμη που λεω.. +15 περιπου. Τωρα αν βγαλεις την ασφαλεια που λες δε ξερω να σου πω αν θα αλλαξουν.
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 14 επισκέπτες