Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Aλλαγή σε βενζίνη σε ξεκίνημα σε φανάρι (!)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Aλλαγή σε βενζίνη σε ξεκίνημα σε φανάρι (!)

Δημοσίευσηαπό vayio » Τρί 14 Σεπ, 2021 21:26

Αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα: Σε συγκεκριμένα σημεία του δρόμου, τα οποία είναι πάντα τα ίδια σε μια διαδρομή, το αέριο αλλάζει μόνο του σε βενζίνη αφού κανει έναν συνεχόμενο διακεκομμένο ήχο (όμοιο με τον ήχο όταν αδειάζει η δεξαμενή). Το πρόβλημα συμβαίνει σχεδόν πάντα σε συγκεκριμένα φανάρια (όχι σε όλα) της διαδρομής μου. Είμαι σταματημένος στο φανάρι και όταν ξεκινάω στο πράσινο, γυρνάει αυτόματα στη βενζίνη. Πολλές φορές μου σβήνει κιόλας όταν ξεκινάω με χαμηλές στροφές. Κάτι σαν μεταφυσικό και σουρεαλιστικό πλέον μου φαίνεται. Πολλές φορές αυτο συμβαίνει και εν κινήσει οταν περνάω από συγκεκριμένα σημεία του δρόμου.
Όπως και σε κάποιους σταθμούς διοδίων... Μήπως υπάρχουν ηλεκρομαγνητικά πεδία ή κατι παρόμοιο που επηρεάζει τη λειτουργία του αερίου; Πάντως τρελός δεν είμαι... Στην αρχή πίστεψα ότι τρελάθηκα, αλλά πλέον το επιβεβαιώνω κάθε μέρα! Και φυσικά, αν όντως συμβαίνει κάτι, πως λύνεται;
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Aλλαγή σε βενζίνη σε ξεκίνημα σε φανάρι (!)

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 14 Σεπ, 2021 21:44

vayio έγραψε:Αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα: Σε συγκεκριμένα σημεία του δρόμου, τα οποία είναι πάντα τα ίδια σε μια διαδρομή, το αέριο αλλάζει μόνο του σε βενζίνη αφού κανει έναν συνεχόμενο διακεκομμένο ήχο (όμοιο με τον ήχο όταν αδειάζει η δεξαμενή). Το πρόβλημα συμβαίνει σχεδόν πάντα σε συγκεκριμένα φανάρια (όχι σε όλα) της διαδρομής μου. Είμαι σταματημένος στο φανάρι και όταν ξεκινάω στο πράσινο, γυρνάει αυτόματα στη βενζίνη. Πολλές φορές μου σβήνει κιόλας όταν ξεκινάω με χαμηλές στροφές. Κάτι σαν μεταφυσικό και σουρεαλιστικό πλέον μου φαίνεται. Πολλές φορές αυτο συμβαίνει και εν κινήσει οταν περνάω από συγκεκριμένα σημεία του δρόμου.
Όπως και σε κάποιους σταθμούς διοδίων... Μήπως υπάρχουν ηλεκρομαγνητικά πεδία ή κατι παρόμοιο που επηρεάζει τη λειτουργία του αερίου; Πάντως τρελός δεν είμαι... Στην αρχή πίστεψα ότι τρελάθηκα, αλλά πλέον το επιβεβαιώνω κάθε μέρα! Και φυσικά, αν όντως συμβαίνει κάτι, πως λύνεται;
Στο εγκατάσταση πηγές ; Να το συνδέσει σε Η/Υ ίσως χρειάζεται ρύθμιση ή ρύθμιση στη πίεση ο μειωτηρας

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Aλλαγή σε βενζίνη σε ξεκίνημα σε φανάρι (!)

Δημοσίευσηαπό vayio » Τετ 15 Σεπ, 2021 12:15

Μελέτη ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω σκοπό να πάω στον εγκαταστατη, αλλά δεν το έκανα γιατί αν ήταν θέμα ρύθμισης δεν θα το έκανε τυχαία και οπουδήποτε? Προφανώς κατι συμβαίνει και πρέπει να το δει, αλλά το οξύμωρο είναι ότι εμφανίζεται πάντα σε συγκεκριμένα φανάρια και σε σταθμούς διοδίων. Πολύ περίεργο...

meletis έγραψε:
vayio έγραψε:Αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα: Σε συγκεκριμένα σημεία του δρόμου, τα οποία είναι πάντα τα ίδια σε μια διαδρομή, το αέριο αλλάζει μόνο του σε βενζίνη αφού κανει έναν συνεχόμενο διακεκομμένο ήχο (όμοιο με τον ήχο όταν αδειάζει η δεξαμενή). Το πρόβλημα συμβαίνει σχεδόν πάντα σε συγκεκριμένα φανάρια (όχι σε όλα) της διαδρομής μου. Είμαι σταματημένος στο φανάρι και όταν ξεκινάω στο πράσινο, γυρνάει αυτόματα στη βενζίνη. Πολλές φορές μου σβήνει κιόλας όταν ξεκινάω με χαμηλές στροφές. Κάτι σαν μεταφυσικό και σουρεαλιστικό πλέον μου φαίνεται. Πολλές φορές αυτο συμβαίνει και εν κινήσει οταν περνάω από συγκεκριμένα σημεία του δρόμου.
Όπως και σε κάποιους σταθμούς διοδίων... Μήπως υπάρχουν ηλεκρομαγνητικά πεδία ή κατι παρόμοιο που επηρεάζει τη λειτουργία του αερίου; Πάντως τρελός δεν είμαι... Στην αρχή πίστεψα ότι τρελάθηκα, αλλά πλέον το επιβεβαιώνω κάθε μέρα! Και φυσικά, αν όντως συμβαίνει κάτι, πως λύνεται;
Στο εγκατάσταση πηγές ; Να το συνδέσει σε Η/Υ ίσως χρειάζεται ρύθμιση ή ρύθμιση στη πίεση ο μειωτηρας

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες