Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Insomniac » Πέμ 08 Μαρ, 2018 18:25

achill3as έγραψε:Όταν το γυρίζω στην βενζίνη το λαμπάκι σβήνει, το διαγνωστικό δείχνει φτωχό μίγμα (δεν θυμάμαι τον κωδικό).


Το λαμπακι σβηνει αμεσα μολις το γυσισεις σε βενζινη ή αφου το σβησεις με καποιο τροπο δεν ξαννααναβει ?
Φιλικά Γιάννης
Insomniac
 
Δημοσιευσεις: 154
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 18:25
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικης

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό achill3as » Παρ 09 Μαρ, 2018 11:38

Insomniac έγραψε:
achill3as έγραψε:Όταν το γυρίζω στην βενζίνη το λαμπάκι σβήνει, το διαγνωστικό δείχνει φτωχό μίγμα (δεν θυμάμαι τον κωδικό).


Το λαμπακι σβηνει αμεσα μολις το γυσισεις σε βενζινη ή αφου το σβησεις με καποιο τροπο δεν ξαννααναβει ?
Κάνει μερικά χιλιόμετρα στην βενζίνη και σβήνει το λαμπάκι , μολις το γυρίσω στο αέριο αναβει πάλι .

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
achill3as
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 08 Μαρ, 2018 14:24

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Insomniac » Παρ 09 Μαρ, 2018 12:20

Τοτε πρεπει να το δει ο εγκαταστατης υγραεριου .
Φιλικά Γιάννης
Insomniac
 
Δημοσιευσεις: 154
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 18:25
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικης

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 23 Απρ, 2018 19:18

Σημερα για πρωτη φορα μου αναψε λαμπακι μηχανης με κωδικο P0301 misfire στον 1ο κυλινδρο. Καθως οδηγουσα στην περιφερειακη θεσ/νικης στην ανηφορα του αγ. Παύλου με καμμια 80χλμ αναβει το λαμπακι μηχανης, λεω να κανω δεξια να σταματησω, αλλα που;
... δεν υπαρχει χωρος. Το γυριζω σε βενζινη και σβηνει αμεσως το λαμπακι, μετα απο κανενα χλμ το γυριζω ξανα σε υγραεριο και ολα κανονικα . Να συμπληρωσω οτι καθολη τη διάρκεια της διαδρομης δεν αισθανθηκα καποια αλλαγη στη συμπεριφορά ή στο θορυβο του αυτοκινητου.
Να ανησυχήσω? , Τι μπορει να σημαινει η βλάβη αυτη? Στο ιντερνετ διαβασα οτι μπορει να ευθυνονται τα μπουζι, οι πολλαπλασιαστες, η αντλια καυσιμου να δινει με χαμηλη πιεση κ.α.
Ποια η αποψη σας και τι προτεινετε????

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 23 Απρ, 2018 19:21

tedd έγραψε:Σημερα για πρωτη φορα μου αναψε λαμπακι μηχανης με κωδικο P0301 misfire στον 1ο κυλινδρο. Καθως οδηγουσα στην περιφερειακη θεσ/νικης στην ανηφορα του αγ. Παύλου με καμμια 80χλμ αναβει το λαμπακι μηχανης, λεω να κανω δεξια να σταματησω, αλλα που;
... δεν υπαρχει χωρος. Το γυριζω σε βενζινη και σβηνει αμεσως το λαμπακι, μετα απο κανενα χλμ το γυριζω ξανα σε υγραεριο και ολα κανονικα . Να συμπληρωσω οτι καθολη τη διάρκεια της διαδρομης δεν αισθανθηκα καποια αλλαγη στη συμπεριφορά ή στο θορυβο του αυτοκινητου.
Να ανησυχήσω? , Τι μπορει να σημαινει η βλάβη αυτη? Στο ιντερνετ διαβασα οτι μπορει να ευθυνονται τα μπουζι, οι πολλαπλασιαστες, η αντλια καυσιμου να δινει με χαμηλη πιεση κ.α.
Ποια η αποψη σας και τι προτεινετε????

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα μπουζι σε τι κατασταση ειναι, για δες τα.
Εαν εχεις χρονο περασε απο τον εγκαταστατη να δει το χαρτη 1 ελεγχο.
Αλλα δες πρωτα τα μπουζι και το φιλτρο αερα.Ειναι 2 σημαντικοι παραγοντες.
Και εμενα τωρα τελευταια εκανε κοψιματα, πηρα 4 μπουζι και αλλαξα και εστρωσε αμεσως.Η αληθεια ειναι οτι τα ειχα >25000χλμ

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 24 Απρ, 2018 00:44

Αυριο αν προλαβω θα παω να δω τα μπουζι... Αντε να δουμε...

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 24 Απρ, 2018 18:39

Πηγα σημερα στο συνεργειο και του ειπα ολα τα παραπανω. Μου λεει οτι το πιθανοτερο να φταιει το υγραεριο, αυτο νομιζω και εγω γιατι μολις το γυρισα σε βενζινη το λαμπακι εσβυσε. Το μπεκ μαλλον 'κατουρουσε". Τα μπουζι δεν ανοιξε να τα δει μου ειπε να γυρισω κανα δυο μερες σε βενζινη και να το παρακολουθησω. Αν το ξανακανει προτεινει να αλλαξουμε μπουζι και να κοιταξουμε για πολλαπλασιαστη. Σε κοντα 800χλμ εχω σερβις που θα αλλαζονταν τα μπουζι οποτε κοντος ψαλμος αλληλούια... θα δουμε συντομα σε τι κατασταση θα βγουν τα μπουζι τις μπος για υγραεριο που εχω .

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 24 Απρ, 2018 20:20

Διαχειρίσιμο ακούγεται το πρόβλημα. :thumbup:

Ενημέρωσε όταν έχεις νεότερο, αν δεν σου κάνει κόπο.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό mikpana » Σάβ 30 Ιούλ, 2022 17:23

Μου ανάβει το πορτοκαλί λαμπάκι της μηχανής όταν το γυρίζω σε βενζίνη. Όχι πάντα. Το τελευταίο εξάμηνο 5 φορές. Βάζω το διαγνωστικό και μου βγάζει βλάβη Ρ0420. Βλάβη καταλύτη. Αλλάζω καταλύτη και το πρόβλημα παραμένει. Τι άλλο μπορεί να ειναι;
mikpana
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ, 2019 17:28

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 30 Ιούλ, 2022 17:29

mikpana έγραψε:Μου ανάβει το πορτοκαλί λαμπάκι της μηχανής όταν το γυρίζω σε βενζίνη. Όχι πάντα. Το τελευταίο εξάμηνο 5 φορές. Βάζω το διαγνωστικό και μου βγάζει βλάβη Ρ0420. Βλάβη καταλύτη. Αλλάζω καταλύτη και το πρόβλημα παραμένει. Τι άλλο μπορεί να ειναι;
Το 2ο λ υποθέτω το έχεις ελενξει , η τάση του συνήθως πρέπει να είναι σταθερή στα 0,45v . Λειτουργεί σωστά , το είδες με διαγνωστικό για αρχή ;
Επιπλέον τι αμάξι είναι ;

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 38 επισκέπτες