Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 08:41

Τελικα δεν ειναι μπεκ ογκομετρηθηκαν και ειναι κομπλε το αυτοκινητο κανει το εξης,μολις κινηθω με lpg και το βαλω μπροστα μετα απο μια ωρα κανει 3-4 δευτερολεπτα να παρει μπρος,μολις το κινησω μονο βενζινη αλλα να εχω εξαερωσει την γραμμη του αεριου παιρνει με μιση μιζα, μου εχει σπασει τα νευρα,σκεφτηκα να αργει λογο διαφορετικων fuel trims αλλα ειναι τα ιδια και με βενζινη,εκανα και reset με torque τον εγκεφαλο και περνει το ιδιο εαν σβησω με lpg,καπου διαβασα οτι καποιοι εσβηναν με 3000 στροφες τον κινητηρα και τους εφτιαξε το κοιταξα και αυτο δεν εφτιαξε,παντως τα μπεκ ειναι σε πολυ καλη κατασταση τα πρεσαραμε μεχρι 7 μπαρ και ειναι κομπλε ουτε ιχνος διαρροης,παει καπου το μυαλο καποιου?
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 10:14

Μολις μηλισα με τον Μιρμπο μου λεει με υγρο δεν δειχνουν εαν εχουν διαρροη τα μπεκ πρεπει να τσεκαριστουν με αεριο εαν σφραγιζουν οπιτε θα το δω με αεριο και βλεπουμε εαν τελικα ειναι απο μπεκ.
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 11:14

Βάλτε ηλεκτρόβανες μπρος πίσω και θα σταματήσει αν είναι η διαρροή
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 16:15

Qgas έγραψε:Βάλτε ηλεκτρόβανες μπρος πίσω και θα σταματήσει αν είναι η διαρροή

Εννωεις στην μπεκιερα και που αλλου ρεζερβουαρ?
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 14 Ιούλ, 2017 00:16

vaxalis έγραψε:
Qgas έγραψε:Βάλτε ηλεκτρόβανες μπρος πίσω και θα σταματήσει αν είναι η διαρροή

Εννωεις στην μπεκιερα και που αλλου ρεζερβουαρ?


Στη είσοδο και στην επιστροφή .. να αποκλείσεις την πίεση της δεξαμενής
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Παρ 14 Ιούλ, 2017 07:30

Qgas έγραψε:
vaxalis έγραψε:
Qgas έγραψε:Βάλτε ηλεκτρόβανες μπρος πίσω και θα σταματήσει αν είναι η διαρροή

Εννωεις στην μπεκιερα και που αλλου ρεζερβουαρ?


Στη είσοδο και στην επιστροφή .. να αποκλείσεις την πίεση της δεξαμενής

Ευχαριστω παρα πολυ Qgas!!!
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 14 Ιούλ, 2017 07:38

vaxalis έγραψε:Τελικα δεν ειναι μπεκ ογκομετρηθηκαν και ειναι κομπλε το αυτοκινητο κανει το εξης,μολις κινηθω με lpg και το βαλω μπροστα μετα απο μια ωρα κανει 3-4 δευτερολεπτα να παρει μπρος,μολις το κινησω μονο βενζινη αλλα να εχω εξαερωσει την γραμμη του αεριου παιρνει με μιση μιζα, μου εχει σπασει τα νευρα,σκεφτηκα να αργει λογο διαφορετικων fuel trims αλλα ειναι τα ιδια και με βενζινη,εκανα και reset με torque τον εγκεφαλο και περνει το ιδιο εαν σβησω με lpg,καπου διαβασα οτι καποιοι εσβηναν με 3000 στροφες τον κινητηρα και τους εφτιαξε το κοιταξα και αυτο δεν εφτιαξε,παντως τα μπεκ ειναι σε πολυ καλη κατασταση τα πρεσαραμε μεχρι 7 μπαρ και ειναι κομπλε ουτε ιχνος διαρροης,παει καπου το μυαλο καποιου?


Μου έκανε και μένα τα ίδια προβλήματα στο κρύο ξεκίνημα με βενζίνα.Όχι έντονα βέβαια. Έπαιρνε μπρος εύκολα με την πρώτη σπάνια με τη δεύτερη αλλά είχα σκορτσαρίσματα στο ξεκίνημα και μέχρι να γυρίσει υγραέριο.Άλλαξα προ εξαμήνου μπεκιέρα βενζίνης με μεταχειρισμένη και εξαφανίστηκαν.
Τελευταία άρχισαν να εμφανίζονται και πάλι.Πριν 10 μέρες του έριξα στη βενζίνη ειδικό καθαριστικό για τα μπεκ βενζίνης.Στις πρώτες μέρες δεν είδα διαφορά.
Εδώ και 1-2 μέρες παρατήρησα ότι τα σκορτσαρίσματα σταμάτησαν και πάλι.Θα δω πως θα πάω τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω.
Θυμάμαι παλιά είχα καθαρίσει τα μπεκ με υπέρηχους δύο φορές αλλά δεν είδα βελτίωση.Πιθανώς και εκεί για καθαρισμό πρέπει να πέσεις σε μάστορα με
Α@@@δια που λένε να ξέρει να κάνει σωστή δουλειά.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Παρ 14 Ιούλ, 2017 10:03

εμενα στην βενζινη ειναι κομπλε εχει καθαρα θεμα το Lpg μπουκωνει την εκκινηση μολις μεινει ωρα.
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Παρ 14 Ιούλ, 2017 12:46

καποια παιδια εγραψαν οτι εβαλαν μια ανεπιστροφη βαλβιδα η τελος παντως κατι τετοιο για να λυσουν τα προβληματα της κρυας εκκινησης,λογικα την εβαλαν πριν τα μπεκ του υγρεαριου για να κωβουν την ροη του αεριου μολις σβηνει ο κινητηρας λογο πιεσεως που δεν εκτοννωνετε στην γραμμη αεριου,μπορει να βγαλει κανεις μια φωτο να δουμε πως ειναι αυτη η βαλβιδα?
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Παρ 21 Ιούλ, 2017 23:11

πηγα και καθαρισα τα μπεκ στον μπιρμπο εχθες και τελικα τα μπεκ ειχανε οντως διαρροη το ειδα και εγω μολις τα πρεσαρε με αερα χανανε,κανανε φυσαλιδες σε νερο και τα 4 μπεκ,μετα που τα τοποθετησαμε ομως ενω μου ειπε οτι οντως δεν ειχανε πλεον διαρροη ξανακανει το ιδιο προβλημα,μου ειπε να κανω λιγα χιλιομετρα, αλλα εχω κανει ειδη 200 και ειναι ακριβως το ιδιο,καμοια αλλη ιδεα κανεις???? :evil: :evil: :evil: :evil:
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες