Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο σε Fiat Punto 16v του 2002

Υγραέριο σε Fiat Punto 16v του 2002

Δημοσίευσηαπό mpvasilis » Τετ 11 Απρ, 2012 01:46

Βοήθεια….
Καλησπέρα είμαι νέος στο χώρο και νέος οδηγός και αγόρασα ένα[b][b] Fiat Punto 16v του 2002.[/b][/b]
θέλω να κάνω την μετατροπή σε υγραέριο αλλά δε ξέρω κ πολλά και θα ήθελα βοήθεια στο να επιλέξω το σωστό σύστημα και σωστό συνεργείο για να κάνω την μετατροπή.
1:Ποιο είναι το καταλληλότερο σύστημα για το αμάξι μου??
2:Υγρου η αεριού ψεκασμού??
3:Ποιο μάρκα/Brand (princ/BRC/Icom…) ??
4:Ποιο είναι το καταλληλότερο συνεργείο (Πάτρα η και Αθήνα αν δε υπαρχή Πάτρα)??
(Τα χρήματα δε με απασχολούν τόσο όσο το να μην επισκεφτούμε συχνά τα συνεργία)
mpvasilis
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 11 Απρ, 2012 01:23

Re: Υγραέριο σε Fiat Punto 16v του 2002

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Τετ 11 Απρ, 2012 13:11

Επειδή είσαι άβγαλτος και απονηρευτος στα της αυτοκίνησης,για να μη μπλέξεις και σιχτιρίσεις
την ώρα και τη στιγμή που ανακατεύθηκες με υγραέριο, και επειδή μένεις και Πάτρα,
προσπάθησε να δεις αν η ίδια η ΦΙΑΤ στη Πάτρα βάζει υγραέριο και πήγαινε εκει.
Τουλάχιστον, όταν κάθεται η στραβή θα απαιτείς αμαξι εξυπηρέτησης πελατών και άστους να βγάζουν σπυράκια για να στο φτιάχνουν.
Και έχε υπόψι σου ότι αν δεν γνωρίζεις πολλά απο αμάξια, καλύτερα να πηγαίνεις σε μεγάλη εξουσιοδοτημένη μονάδα.
Μπορεί αρχικά να δώσεις παραπάνω για συμμάζεμα όμως θα υπάρχει διαφάνεια και εγγύηση εργασιών.
Αν έχεις κάποιο μάστορα της εμπιστοσύνης σου οκ, αλλα η πείρα μου έχει δείξει ότι και ο συγγενής της "εμπιστοσύνης"...μια χαρά θα στη φέρει όταν προκειται για λ7 απο δική του αμέλεια/άγνοια/κενά γνώσης και νιώθεις και άβολα να τσακωθείς να διεκδικήσεις τα λ7 σου ενώ με το ξένο...όλα είναι ξεκάθαρα.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Υγραέριο σε Fiat Punto 16v του 2002

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 11 Απρ, 2012 16:06

antonis8via έγραψε:Επειδή είσαι άβγαλτος και απονηρευτος στα της αυτοκίνησης,για να μη μπλέξεις και σιχτιρίσεις
την ώρα και τη στιγμή που ανακατεύθηκες με υγραέριο, και επειδή μένεις και Πάτρα,
προσπάθησε να δεις αν η ίδια η ΦΙΑΤ στη Πάτρα βάζει υγραέριο και πήγαινε εκει.
Τουλάχιστον, όταν κάθεται η στραβή θα απαιτείς αμαξι εξυπηρέτησης πελατών και άστους να βγάζουν σπυράκια για να στο φτιάχνουν.


Εγώ πάλι διαφωνώ κάθετα. Ένας καλός μάστορας με εμπειρία είναι το Α και το Ω είτε είναι σε αντιπροσωπεία είτε όχι. Προσωπικά αυτά τα περί αντιπροσωπειών τα ακούω κάπως. Πιστεύω έχεις διαβάσει στο φόρουμ την περίπτωση ανθρώπου που πήγε το αυτοκίνητο του στην αντιπροσωπεία και αυτοί απλά το πήγαν τον "δικό" τους δηλαδή κάναν τον μεσολαβητή και φυσικά στα προβλήματα που αντιμετώπισε κάναν την πάπια.Τι να το κάνεις το αυτοκίνητο αντικατάστασης αν πας και ξαναπάς κάπου για να γίνει η δουλειά; Δεν είναι καλύτερα να πάρεις το αυτοκίνητο σου και να μην ξανασχοληθείς παρά για τα προγραμματισμένα; Επίσης έχουν γραφτεί και για ανεξάρτητους εγκαταστάτες σημεία και τέρατα. Όμως Είναι πάρα πολλοί αυτοί που έβαλαν υγραέριο και σε αντιπροσωπεία και αλλού και απολαμβάνουν απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Το μόνο που θέλει είναι μια καλή έρευνα αγοράς και για τον εγκαταστάτη και δευτερευόντως για το σύστημα μιας και το αυτοκίνητο του φίλου είναι πολύ απλό μηχανολογικά και φιλικό στο υγραέριο. βρες έναν άνθρωπο που μπορείς να εμπιστευθείς και σου γεμίζει το μάτι. Θα μου πεις όταν είναι να σου πουλήσουν κάτι όλοι καλοί είναι όταν πέσει το παραδάκι όλοι καλοί είναι ..... θα συμφωνήσω αλλά από την άλλη μπορεί κάποιος να ρωτήσει και να μάθει από γνωστούς και φίλους. Αν έχεις γνωστό που είναι ευχαριστημένος από κάποιον τι καλύτερη διαβεβαίωση από αυτό; Επίσης μπορεί να "κόψει" κίνηση στο συνεργείο. Έχει αυτοκίνητα για εγκατάσταση ή είναι εκεί για επίλυση προβλημάτων; Σε τι τόνους γίνετε η συζήτηση με τους άλλους ιδιοκτήτες;

antonis8via έγραψε:Και έχε υπόψι σου ότι αν δεν γνωρίζεις πολλά απο αμάξια, καλύτερα να πηγαίνεις σε μεγάλη εξουσιοδοτημένη μονάδα.
Μπορεί αρχικά να δώσεις παραπάνω για συμμάζεμα όμως θα υπάρχει διαφάνεια και εγγύηση εργασιών.


Καλά εδώ μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά. Έμποροι είναι και αυτοί και από όπου μπορούν θα βγάλουν ότι μπορούν. Νομίζεις βλέπουν τους πελάτες σαν ανθρώπους ή σαν πορτοφόλια; Τώρα για την εγγύηση άλλο τι λέει ο νόμος και άλλο τι γίνετε στην πράξη και τι κοροϊδία πέφτει. Άλλωστε από τον νόμο και οι εργασίες στα ανεξάρτητα συνεργεία καλύπτονται από εγγύηση όπως και τα ανταλλακτικά.


antonis8via έγραψε:Αν έχεις κάποιο μάστορα της εμπιστοσύνης σου οκ, αλλα η πείρα μου έχει δείξει ότι και ο συγγενής της "εμπιστοσύνης"...μια χαρά θα στη φέρει όταν προκειται για λ7 απο δική του αμέλεια/άγνοια/κενά γνώσης και νιώθεις και άβολα να τσακωθείς να διεκδικήσεις τα λ7 σου ενώ με το ξένο...όλα είναι ξεκάθαρα.


Εδώ με βρίσκεις σύμφωνο 100%
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Υγραέριο σε Fiat Punto 16v του 2002

Δημοσίευσηαπό mpvasilis » Τετ 11 Απρ, 2012 20:43

Kalhspera thnx gia tis apanthshs!!!
Dystyxos de exw kapoion filo pou na exei valei ygraerio st ama3i tous (prwtoporos dystyxos)!!!
An yparxh kapoios apo patra pou na exei valei as milish......
:D


mod: Γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες
mpvasilis
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 11 Απρ, 2012 01:23

Re: Υγραέριο σε Fiat Punto 16v του 2002

Δημοσίευσηαπό terry308 » Δευτ 28 Μάιος, 2012 23:41

Το δικό μου είναι του 2003 μοντέλο (16v) , φοράω brc από τον Ιανουάριο του 2011 , έχω ήδη 35,000 χιλιόμετρα , το μόνο θέμα είναι το λαμπάκι της μηχανής ...
Από τη fiat με στέλνουν στον εγκαταστάτη λόγω φτωχού μίγματος κι εκείνος λέει ότι το μίγμα είναι σωστό , πήγα 1 - 2 φορές , βαρέθηκα να ακούω τα ίδια και δεν ξαναπήγα ...
Στη fiat (εγκέφαλο) λένε και για αισθητήρα λ (που μάλλον αυτό είναι) , δεν το κυνήγησα παραπάνω ...
Επίσης φοράω μπουζί ιριδίου για lpg και αύριο θα βάλω και λάδια σχεδιασμένα για lpg (της agip)
terry308
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 06 Απρ, 2012 13:06

Re: Υγραέριο σε Fiat Punto 16v του 2002

Δημοσίευσηαπό Giannis » Τρί 29 Μάιος, 2012 06:50

Τι κωδικό σφάλματος βγάζει?
Πως σου πάει καρδιά και το αφήνεις με λαμπάκι τόσο καιρό??
Fiat Panda100HP powered by EUROPEGAS 4ης Γενιάς Αερίου Ψεκασμού άνευ λαδιέρας..
Άβαταρ μέλους
Giannis
 
Δημοσιευσεις: 290
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ, 2010 13:34
Τοποθεσία: Athens


Επιστροφή στο Fiat

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης