Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Civic 1.8 μαρκα υγραεριου

Re: civic 1.8 μαρκα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 26 Οκτ, 2013 20:58

yansta έγραψε:
civic2010 έγραψε:yansta κανενο νεο με το θεμα? το εβαλες? πως τα παει κανει αυτο που λεει?


Λοιπον. Με δυσκολεψε αρκετα το emulator. Εστειλα εμειλ και στην ΑΕΒ και φαινεται οτι το δικο μου Civic μοντ. 2007 δεν υποστηριζεται . Το emulator ειναι για μοντελα μετα του 2008 καθως μου ειπαν.
Τεσπα , καταφερα να το κανω να δουλεψει, μου δειχνει τη σωστη ενδειξη καθε φορα που ξεκιναω το αμαξι αλλα σε μια διαδρομη 70 χλμ δειχνει να καταναλωνει μισο τεποζιτο βενζινης!!! Βεβαια αν ξαναβαλω μπρος μετα απο 5 λεπτα η ενδειξη επανερχεται στο σωστο σημειο.

Ισως στο δικο σου μοντελο να δουλεψει μιας και ειναι του '10.



σωστα δουλευει, οσο κανεις χιλιομετρα η βελονα κατεβαινει και οταν ανοιξεις διακοπτη δειχνει την σωστη ενδειξη.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: civic 1.8 μαρκα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό yansta » Σάβ 26 Οκτ, 2013 21:10

civic2010 έγραψε:
yansta έγραψε:
civic2010 έγραψε:yansta κανενο νεο με το θεμα? το εβαλες? πως τα παει κανει αυτο που λεει?


Λοιπον. Με δυσκολεψε αρκετα το emulator. Εστειλα εμειλ και στην ΑΕΒ και φαινεται οτι το δικο μου Civic μοντ. 2007 δεν υποστηριζεται . Το emulator ειναι για μοντελα μετα του 2008 καθως μου ειπαν.
Τεσπα , καταφερα να το κανω να δουλεψει, μου δειχνει τη σωστη ενδειξη καθε φορα που ξεκιναω το αμαξι αλλα σε μια διαδρομη 70 χλμ δειχνει να καταναλωνει μισο τεποζιτο βενζινης!!! Βεβαια αν ξαναβαλω μπρος μετα απο 5 λεπτα η ενδειξη επανερχεται στο σωστο σημειο.

Ισως στο δικο σου μοντελο να δουλεψει μιας και ειναι του '10.


μαλιστα.τι διαφορα τοσο μεγαλη εχει αραγε το 2007 με αυτα απο το 2008 και μετα??? ποσο το αγορασες? το εβαλες μονος σου? αν οχι ποσο σου κοστισε η τοποθετηση?


Αυτο αναρωτιεμαι κι εγω, ποση διαφορα μπορει να εχει; περιπου 25 ευρω το πηρα. Η συνδεση ειχε λιγο μανουρα. 15 ευρω πηγε η εγκατασταση.

@hlias δηλαδη σε ενα ταξιδι μεγαλο η βελονα θα πεσει στο μηδεν. Και μονο αν σβησει και βαλω παλι μπροστα θα επανελθει. Ετσι πρεπει να δουλευει;
yansta
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ 16 Φεβ, 2012 02:18

Re: civic 1.8 μαρκα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 26 Οκτ, 2013 21:31

yansta έγραψε:
civic2010 έγραψε:
yansta έγραψε:
civic2010 έγραψε:yansta κανενο νεο με το θεμα? το εβαλες? πως τα παει κανει αυτο που λεει?


Λοιπον. Με δυσκολεψε αρκετα το emulator. Εστειλα εμειλ και στην ΑΕΒ και φαινεται οτι το δικο μου Civic μοντ. 2007 δεν υποστηριζεται . Το emulator ειναι για μοντελα μετα του 2008 καθως μου ειπαν.
Τεσπα , καταφερα να το κανω να δουλεψει, μου δειχνει τη σωστη ενδειξη καθε φορα που ξεκιναω το αμαξι αλλα σε μια διαδρομη 70 χλμ δειχνει να καταναλωνει μισο τεποζιτο βενζινης!!! Βεβαια αν ξαναβαλω μπρος μετα απο 5 λεπτα η ενδειξη επανερχεται στο σωστο σημειο.

Ισως στο δικο σου μοντελο να δουλεψει μιας και ειναι του '10.


μαλιστα.τι διαφορα τοσο μεγαλη εχει αραγε το 2007 με αυτα απο το 2008 και μετα??? ποσο το αγορασες? το εβαλες μονος σου? αν οχι ποσο σου κοστισε η τοποθετηση?


Αυτο αναρωτιεμαι κι εγω, ποση διαφορα μπορει να εχει; περιπου 25 ευρω το πηρα. Η συνδεση ειχε λιγο μανουρα. 15 ευρω πηγε η εγκατασταση.

@hlias δηλαδη σε ενα ταξιδι μεγαλο η βελονα θα πεσει στο μηδεν. Και μονο αν σβησει και βαλω παλι μπροστα θα επανελθει. Ετσι πρεπει να δουλευει;




ναι η βελονα μπορει να πεσει ακομα και στο 0, καθε φορα που θα ανοιγεις τον διακοπτη θα δειχνει σωστα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: civic 1.8 μαρκα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό yansta » Κυρ 27 Οκτ, 2013 00:18

ok hlias. Ευχαριστω.
yansta
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ 16 Φεβ, 2012 02:18

Re: civic 1.8 μαρκα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό civic2010 » Κυρ 27 Οκτ, 2013 13:39

ηλια δηλαδη σε μενα που ειναι μοντελο του 2010 θα δουλευει κανονικα? θελω να πω δεν θα ειναι απαραιτητο να κλεισω μιζα και να ξαναανοιξω, θα δειχνει την σωστη ποσοτητα βενζινης υπο οποιαδηποτε συνθηκη και καθως θα γραφω χιλιομετρα θα κατεβαινει ο δεικτης βενζινης αργα αργα??
Civic 1.8 on Bigas LPG Kit
civic2010
 
Δημοσιευσεις: 171
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ, 2011 20:52

Re: civic 1.8 μαρκα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 27 Οκτ, 2013 14:01

civic2010 έγραψε:ηλια δηλαδη σε μενα που ειναι μοντελο του 2010 θα δουλευει κανονικα? θελω να πω δεν θα ειναι απαραιτητο να κλεισω μιζα και να ξαναανοιξω, θα δειχνει την σωστη ποσοτητα βενζινης υπο οποιαδηποτε συνθηκη και καθως θα γραφω χιλιομετρα θα κατεβαινει ο δεικτης βενζινης αργα αργα??



απ οτι γνωριζω σε ολα τα αυτοκινητα ετσι δουλευει, κατεβαινει ο δεικτης και μολις ξανανοιξεις διακοπτη δειχνει την σωστη ενδειξη.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: civic 1.8 μαρκα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό crvlux » Δευτ 28 Ιούλ, 2014 13:13

Γεια σας, εχω το ιδιο προβλημα σε CRV του 07, το σχετικα προτελευταιο μοντελο, οπου μετα απο εγκατασταση landi τα εχει παιξει ο δεικτης βενζινης και αρχιζει να βυθιζεται απο την μεση και κατω σαν να καταναλωνει συγχρονως και την ιδια ποσοτητα βενζινης. Το παραξενο ειναι οτο οταν ειναι γεματο το ντεποζιτο της βενζινης δεν πεφτει σχεδον καθολου, δηλαδη λειτουργει κανονικα. Οταν ομως καψω την μιση βενζινη απο εκει και περα πεφτει ραγδαια που σε 100 -150 κατι χλμ αναβει το λαμπακι της ρεζερβας. Απ'οτι καταλαβα ο εγκαταστατης θα μου βαλει εναν εξομοιωτη που οπως μου ειπε βαζει και σε Civic και θα εχει την ιδια λειτουργια οπως λετε πιο πανω, δηλαδη θα δειχνει την πραγματικη σταθμη μονο σε επανεκκινηση. Ειναι λιγο αβολο και ειδικα οταν εχεις αυτο το κιτρινο λαμπακι της ρεζερβας στο ματι σου γνωριζοντας οτι δεν υπαρχει τροπος να σβησει ασχετα αν εχεις σχεδον μισο τεποζιτο βενζινης ακομα. Ελπιζω να υπαρξει καποια στιγμη βελτιωμενη λυση και να μην κανουμε μπαλωματα. Το να κουβαλαω 40+ λιτρα βενζινης παντα για να μην βλεπω το λαμπακι (και αν) δεν ειναι λυση.
crvlux
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιούλ, 2014 12:58

Re: civic 1.8 μαρκα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Δευτ 28 Ιούλ, 2014 13:21

αν θες παντως υπαρχει και μια πιο "μπακαλιστικη λυση" γιαυτο. Επειδη εχω και στο δικο μου το ιδιο προβλήμα σε χειροτερο βαθμο ομως (citroen...) Εχω παντα το μισο ντεποζιτο γεματο και απλα ανα 2 βδομαδες περιπου βαζω 5 ευρω βενζινη και ο δεικτης επανερχεται ! δοκιμασε το
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: civic 1.8 μαρκα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό crvlux » Τρί 29 Ιούλ, 2014 14:57

Ναι, ευχαριστω, το ειχα σαν λυση και αυτο αλλα να κουβαλαω 30+ λιτρα βενζινης ερμα συνεχεια και χωρις λογο ειναι εκτος λογικης. Με την δεξαμενη υγραεριου επιβαρυνθηκα στον πισω αξονα 35 κατι κιλα. Για να ισοσταθμισω το επιπλεον βαρος υπολογισα οτι μου αρκει μονο 10 λιτρα βενζινης στο ντεποζιτο οπως και στα αλλα δυο αυτοκινητα με υγραεριο που ειχα , δηλαδη στο οριο της ρεζερβας και οταν αναβε λαμπακι εβαζα κανα ταληρο- δεκαρικο και μια χαρα. Τωρα ειναι σαν να πρεπει να εχω μονιμα 30+ κιλα επιπλεον βαρος χωρις λογο. Το παραξενο ειναι οτι στον Τσοπελογιαννη που ρωτησα και βαζει το ιδιο συστημα μου ειπε οτι δεν επηρεαζεται καθολου ο δεικτης βενζινης και λειτουργει κανονικα οπως πριν. Τωρα τι να πιστεψει κανεις? Παντως ειναι ενοχλητικο να βλεπεις το κιτρινο λαμπακι της ρεζερβας συνεχεια αναμενο κα ειδικα οταν ειναι στο υψος του ματιου οπως στο δικο μου αυτοκινητο. Να δω τι θα γινει τελικα. Το παραξενο ειναι οτι και μονο βενζινη να το λειτουργω ο δεικτης πλεον ετσι δουλευει. Δεν θα επρεπε εφοσον λειτουργει μονο η βενζινη ο δεικτης να δουλευει σωστα? Ειμαι σιγουρος οτι κατι εχει να κανει με την εγκατασταση και οτι καποια λυση υπαρχει αφου αλλοι λενε οτι δεν συμβαινει σε δικες τους εγκαταστασεις παρα μονο σε γαλλικα αυτοκινητα, κατι που ειναι γνωστο εξαρχης.
crvlux
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιούλ, 2014 12:58

Re: Civic 1.8 μαρκα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό vagabond314 » Τρί 04 Νοέμ, 2014 23:49

καλησπερα σε ολους,θα ηθελα την βοηθεια σας εχω ενα civic 1.8 με brc plug drive εχω καποια προβληματακια που δεν μπορω να λυσω με τιποτα τοσο καιρο οταν παταω συμπλεκτη πεφτουν αποτομα οι στροφες και παει να σβησει (δεν σβηνει).ειχε κανεις το ιδιο θεματακι εαν ναι ποια ηταν η λυση?η πιεση του πνευμονα ποσο πρεπει να ειναι ο μαστορας το εχει ρυθμησμενο στο 1480mbar και τα μπεκ μπορω να πω πως ακουγονται αρκετα στο ρελαντι.η πιεση παιζει ρολο και στην καταναλωση-αποδωση??και μια τελευταια ερωτηση εχω δεξαμενη 43 λιτρα που φουλαρει 36 απο αδεια και βγαζω 380χιλιομετρα μου φανηκαν λιγα γιατι εαν το καλοσκευτεις ειναι πολλα τα 9 και κατι λιτρα που καιει με αεριο ενω με βενζινη ειναι στα 7.
vagabond314
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 20 Οκτ, 2014 11:48

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Honda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες