Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

HONDA HRV

Ποιο απ' όλα ρε παιδιά;

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 26 Ιαν, 2012 20:11

Λιγη βοηθεια παρακαλω γιατι θα σκασω!
Εχω ενα Honda CRV 1998 και θελω οποσδοιποτε να του βαλω υγραεριο αλλα τελικα παλι δεν μπορω ν'αποφασισω (ειχα προσπαθησει να βαλω το καλοκαιρι ξανα)!
Ειμαι θΕΣ/ΝΙΚΗ και οποιος θελει ας μου προτηνει με p.m μια καλη και οικονομικη λυση μεχρι 1000 ευρω και αν γινετε και δοσεις!
Μεχρι τωρα εχω παρει τις εξης προσφορες!
1)lovato smart +λαδιερα σε μαστορα στην μαρτιου με 850 ευρω ολα μαζι και τα λεφτα μπραφ!
2)lovato smart +λαδιερα στον αντιπροσωπο 1000 ευρω,τα 600 μετρητα και τα 400 στην καρτα εντοκα,πιστευα οτι ο αντιπροσωπος θα μπορουσε να μου κανει καλυτερη τιμη αλλα ο ιδιος μου δικαιολογιθηκε οτι ειναι πιο ακριβος γιατι σε αυτον θα εχω υποστηριξη και οτι ο κυρ μητσος που μου το δινει 850 παρολου που αυτος τον εκπεδευσε αυριο μπορει να κλεισει!
3)Romano 1200 σε 6 ατοκες δοσεις ανατολικη θεσ/νικη,ο ιδιος μπορει να μου βαλει και lovato με 1000 αλλα μου λεει οτι το lovato σε σχεση με το romano ειναι για τα μπαζα!
4)Landi renzo με λαδιαρε στο Ωραιοκαστρο 1100 ευρω και 4 ατοκες και ολο το ποσο αποδειξη(σπανιο πραγμα!)
5)Zavoli απ'τον γνωστο παλιο της πολης χωρις λαδια και ξυδια 1250(και οι δυο με το ιδιο επιθετο την ιδια τιμη μου εδωσαν)!
6)STAG 300 1000 ευρω μηχανιωνα!
Το θεμα μου ειναι οτι ξεκινησα να βαλω το lovato με 850 γιατι τα οικονομικα μου ειναι για τα μπαζα,μετα σκεφτικα κατσε να δω αν μπορει ο αντιπρωσοπος να κανει καλυτερη τιμη(πραγμα που δεν εγινε για τους πιο πανω λογους),αφου τους επισκευθηκα ολους με μπερδεψαν ξανα για τα καλλα,ο ενας μου λεει οτι τα lovato ειναι της πλακας σε σχεση με τα romano, o αντιπρωσοπος της lovato μου λεει ειναι κλασεις ανωτερος απ΄τον zavoli και οτι τα zavoli ψεκαζουν βενζινη για μερικα μιλισεκοντ οχι για ψυκτικους λογους αλλα γιατι ειναι της πλακας και δεν αντεχουν σε φορτια και γυρνανε σε βενζινη,ο Romano μου ειπε οτι τα lovato δεν τα βαζουν σε αυτοκινητα πανω απο 1600 κυβικα και οτι ενα που εχουν εκει της δουλειας συνεχεια γυρναει στην βενζινη μονο του,οι μισοι μου ειπαν χαλκοσωληνα και οι αλλοι πλαστικο!

Παιδια επειγοντος βοηθεια και επισης πειτε μου τι να προτιμησω εαν καταληξω σε καποιον χαλο η πλαστικο για της σωληνοσεις?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: ΠΟΙΟ ΑΠ' ΟΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 26 Ιαν, 2012 23:55

Καλως ή κακως αποφασιζεις με λαθος κριτιριο....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ειναι κριτιριο το συστημα.. ( οσο τουλαχιστον μιλαμε για αεριου ψεκασμου )

ΑΝΤΙΘΕΤΑ το ΠΡΩΤΟ κριτιριο πρεπει να ειναι ο μαστορας...
κυριως για το τι ποιοτητας εγκατασταση θα κανει...
κακος μαστορας μπορει να ¨στειλει" ενα ακριβο κι επωνυμο συστημα
καλος μαστορας μπορει και το πιο δευτερο να το κανει να δουλευει αξιοπρεπως...

Θα μου πεις τα ευρω... ναι σωστο.
Αν ομως πας ( λεμε ) στον φτυνότερο και χρειαστει να πας αλλες 10 φορές για να στο "στρωσει" τελικά δεν ειναι το ιδιο με το να πας σε εναν πιο ακριβό αλλα που μολις φυγεις απο την πορτα "δε θα τον ξαναδεις" και δεν θα καταληξεις "μαστορας στη θεση του μαστορα"?????

Δε ξερω....
Δικη σου τσεπη δικη σου αποφαση, κι οτι και να λεμε το οποιο κοστος εσυ θα το "λουστεις"...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: ΠΟΙΟ ΑΠ' ΟΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Παρ 27 Ιαν, 2012 00:58

Τα διάφορα συνεργεία που εγκαθιστούν κιτ υγραερίου συνήθως επιλέγουν το σύστημα που θα πουλάνε με ...σοβαρά κριτήρια, όπως:

Ποιος εισαγωγέας είναι γνωστός τους (από άλλες δουλειές που έχουν κάνει).
Ποιος εισαγωγέας τους κάνει μεγαλύτερη πίστωση.
Με ποιο σύστημα έχουν το μεγαλύτερο κέρδος.
Πόσο εύκολα ρυθμίζεται (αυτόματα) το σύστημα.
Πόσο εύκολα εγκαθίσταται το σύστημα (χωρίς ...ειδικές γνώσεις).

Ενίοτε τα συνεργεία αλλάζουν και σύστημα, επιλέγοντας να τοποθετούν κάποιο άλλης εταιρίας, αυτό μπορεί να γίνει για ...σοβαρούς λόγους όπως:

Ο εισαγωγέας του παλιού συστήματος τους έκοψε την πίστωση γιατί δεν πλήρωναν.
Βρήκαν άλλο σύστημα (πολύ) φθηνότερο.
Βρήκαν άλλο σύστημα που ρυθμίζεται (αυτόματα) πιο εύκολα και είναι και φθηνότερο.
Έφυγε ο υπάλληλος που ήξερε να ρυθμίζει το παλιό σύστημα, και οι υπάλληλοι που έμειναν δεν έχουν ιδέα.


Φυσικά, πάντα, το σύστημα υγραεριοκίνησης που διαθέτει το συνεργείο είναι "το καλύτερο", για λόγους που μπορούν να αναλύσουν στον πελάτη επί ώρες (όσες χρειάζεται για να τον πείσουν).
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: ΠΟΙΟ ΑΠ' ΟΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 27 Ιαν, 2012 01:04

Το ψιλοκαταλαβα οτι το παν ειναι ο μαστορας που θα το περασει το Σ.Κ που μας περασε γιατι πετυχα στην Σαμαρινα ενα λαρισαιο μ'ενα crv σαν το δικο μου και φορουσε ενα φθηνο τουρκικο συστημα χωρις λαδια και ξυδια και το εχει κανει 80.000 χλμ και μου ειπε το παιδι οτι το αυτοκινητο παει οπως πηγαινε με την βενζινη ουτε καιει περισσοτερο και δεν του αναψε ποτε εδω και 2 χρονια κανενα λαμπακι μηχανης!
Το θεμα μου ειναι που θα τον βρω αυτον στην θεσ/νικη και να μην τον πληρωσω και χρυσαφι,επισης εχω την απορια εαν αξιζουν αυτα τα 200-300 ευρω διαφορας απο το πιο φθηνο επωνυμο κιτ 4ης γενιας εως το πιο ακριβο οπως επισης και στο αν ειναι καλυτερο χαλκος η πλαστικο στις σωληνωσεις!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: ΠΟΙΟ ΑΠ' ΟΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 27 Ιαν, 2012 01:39

Ο πλαστικός που δεν είναι ακριβως πλαστικός αλλά σαφώς ανωτέρος του χαλκού εξου και τρεις φορές ακριβότερος !!!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: ΠΟΙΟ ΑΠ' ΟΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 27 Ιαν, 2012 02:34

qgas έγραψε:Ο πλαστικός που δεν είναι ακριβως πλαστικός αλλά σαφώς ανωτέρος του χαλκού εξου και τρεις φορές ακριβότερος !!!

Μηπως ισχυει ομως αυτο που μου ειπαν οτι ο πλαστικος εχει οριο ζωης καντα στα 3 χρονια και μετα θελει αλλαγη που σημαινει εξτρα κοστος ενω ο χαλκος δεν εχει ημερομηνια ληξης και δουλευετε και πιο δυσκολα!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: ΠΟΙΟ ΑΠ' ΟΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Παρ 27 Ιαν, 2012 03:27

Το πλαστικό το τρώνε τα ποντίκια και τον χαλκό τον κλέβουν οι γύφτοι, έτσι, ανάλογα με την περιοχή επιλέγουμε κατά περίπτωση, αυτά όσο αφορά στον πελάτη.

Από την πλευρά του συνεργείου που θα κάνει την τοποθέτηση, αυτό που δουλεύεται πιο εύκολα και αυτό που έχει μεγαλύτερη πίστωση από τον προμηθευτή πάντα κερδίζει, άσε που ο χαλκός όλο ανεβαίνει τελευταία (γι αυτό και έχει τέτοια ζήτηση από τους γύφτους) ενώ και το σχετικό παραμύθιασμα του πελάτη περιλαμβάνεται στην τιμή.
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: ΠΟΙΟ ΑΠ' ΟΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 27 Ιαν, 2012 09:21

valsam έγραψε:Το ψιλοκαταλαβα οτι το παν ειναι ο μαστορας που θα το περασει το Σ.Κ που μας περασε γιατι πετυχα στην Σαμαρινα ενα λαρισαιο μ'ενα crv σαν το δικο μου και φορουσε ενα φθηνο τουρκικο συστημα χωρις λαδια και ξυδια και το εχει κανει 80.000 χλμ και μου ειπε το παιδι οτι το αυτοκινητο παει οπως πηγαινε με την βενζινη ουτε καιει περισσοτερο και δεν του αναψε ποτε εδω και 2 χρονια κανενα λαμπακι μηχανης!



"επρεπε" να τον ρωτησεις σε ποιον το εβαλε και να πας εκει και να βαλεις και το ιδιο.....

Αν και οι εγκαταστατες πλεον εχουν καποια εμπειρια ο "κασιδης" παντα καραδοκει....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Ποιο απ' όλα ρε παιδιά;

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 27 Ιαν, 2012 09:22

DaKancho, δε νομιζω οτι θα φτασουμε στο σημειο να πεφτουν απο κατω απο τα αυτοκινητα να κοβουν τις χαλκοσωλήνες...... Λες????

Και στο δικο μου χωρανε κι ολας :D :D :D
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

HONDA HRV

Δημοσίευσηαπό jphoenix » Κυρ 25 Μαρ, 2012 13:50

Γεια σε όλους, είπα να ανοίξω ένα θέμα για τους κατόχους HRV, ελπίζοντας οτι θα μπορέσουμε να μαζευτούμε ολοι εδω να ανταλλάξουμε εμπειρίες, απόψεις, προβληματισμούς κτλ.

έχω D16W1 κινητήρα του 1999
205.000 χλμ
ecu stag 300-4 plus
πνεύμονα magic- μπεκιέρα valtek
κατανάλωση 12λτ στα 100χλμ. καίει το ίδιο μέσα και έξω (με γρήγορη οδήγηση)
έχω την εντύπωση πως είτε πάω αργά είτε γρήγορα καίει το ίδιο, ίσος να κάνω λάθος
έτσι έβαλα "αβγό" πάνω στο πεντάλ και θα περιμένω να δω αν θα αλλάξει κάτι.
+ρύθμισα τις βαλβίδες, οι εξαγωγείς βρέθηκαν κλειστές - τσίμπησε και λαδάκι 800γρ.
+σήμερα έβαλα το laptop και είδα την κυματομορφή του λ μου φάνηκε καλή, τα μπουζοκαλώδια ήταν σε άθλια κατάσταση αν και τα είχα αλλάξει πρόσφατα με aftermarket. Επίσης έβαλα και το τελευταίο firmware στον εγκέφαλο, το ΣΚ θα κάνω μετρήσεις.....
αυτά προς το παρών
καλώς ήλθες φίλε
Τελευταία επεξεργασία από jphoenix και Δευτ 26 Μαρ, 2012 21:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
jphoenix
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 25 Μαρ, 2012 13:11

Επόμενο

Επιστροφή στο Honda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες