Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Opel Astra GTC 1.6 (2006)

Re: Opel Astra GTC 1.6 (2006)

Δημοσίευσηαπό Kyro » Δευτ 12 Φεβ, 2018 13:30

Φίλε μου δε σε πρόλαβα. Αν έχεις τον 1.6 xep με τα 105 άλογα θα έχεις μάλλον πρόβλημα σε βαλβίδες.
Έχω κιεγώ τον ίδιο γιαυτό στο λέω και όντως μου χάλασε τις βαλβίδες. Ο κινητήρας αυτός είναι σε black list για μετατροπή σε LPG.
Βέβαια έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα και έχω κάνει απόσβεση και τώρα έχω βάλει βαλβίδες ειδικές για LPG και δεν το έχω μετανιώσει.
Ελπίζω να είσαι τυχερός και να μην σου βγάλει πρόβλημα.
Kyro
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 26 Ιαν, 2018 11:52

Re: Opel Astra GTC 1.6 (2006)

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Δευτ 12 Φεβ, 2018 20:11

Kyro έγραψε:Φίλε μου δε σε πρόλαβα. Αν έχεις τον 1.6 xep με τα 105 άλογα θα έχεις μάλλον πρόβλημα σε βαλβίδες.
Έχω κιεγώ τον ίδιο γιαυτό στο λέω και όντως μου χάλασε τις βαλβίδες. Ο κινητήρας αυτός είναι σε black list για μετατροπή σε LPG.
Βέβαια έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα και έχω κάνει απόσβεση και τώρα έχω βάλει βαλβίδες ειδικές για LPG και δεν το έχω μετανιώσει.
Ελπίζω να είσαι τυχερός και να μην σου βγάλει πρόβλημα.
Ωπ! Να και ένας στο φόρουμ που λέει άλλαξα βαλβίδες. Για πες χιλιόμετρα, κόστος για καινούριες βαλβίδες , μάρκα εγκατάστασης, και σε ποιο μαγαζί τις άλλαξες.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Opel Astra GTC 1.6 (2006)

Δημοσίευσηαπό Kyro » Τετ 14 Φεβ, 2018 09:54

Έβαλα το kit της Gfi στα 80000 χιλιόμετρα. Βαλβίδες μου έβγαλε στις γύρω 150000. Τώρα έχω διακοσαρίσει.
Και βέβαια πριν το εγκαταστήσω όταν τους ρώτησα αν θα έχω πρόβλημα με τις βαλβίδες, με διαβεβαιώνανε ότι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Τέλοπάντων, όπως είπα δεν το μετάνιωσα γιατί έχω γλιτώσει πολλά λεφτά από βενζίνες. Έκανα 20000 χιλιόμετρα το χρόνο. Έβαλα βαλβίδες ιταλικές ειδικές για LPG με συνολικό κόστος γύρω στα 550 όλα μαζί απ'ότι θυμάμαι.
Kyro
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 26 Ιαν, 2018 11:52

Re: Opel Astra GTC 1.6 (2006)

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Τετ 14 Φεβ, 2018 16:07

Kyro έγραψε:Έβαλα το kit της Gfi στα 80000 χιλιόμετρα. Βαλβίδες μου έβγαλε στις γύρω 150000. Τώρα έχω διακοσαρίσει.
Και βέβαια πριν το εγκαταστήσω όταν τους ρώτησα αν θα έχω πρόβλημα με τις βαλβίδες, με διαβεβαιώνανε ότι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Τέλοπάντων, όπως είπα δεν το μετάνιωσα γιατί έχω γλιτώσει πολλά λεφτά από βενζίνες. Έκανα 20000 χιλιόμετρα το χρόνο. Έβαλα βαλβίδες ιταλικές ειδικές για LPG με συνολικό κόστος γύρω στα 550 όλα μαζί απ'ότι θυμάμαι.
Κοίτα, προφανώς ένας ελαφρά μη ειλικρινής εγκαταστατης θα σου πει για να πουλήσει ότι όχι δε θα έχεις κανένα θέμα.
Το κιτ που έβαλες δε πρέπει να είναι κάτι ιδιαίτερο. Ψεκάζει βενζίνη; όπως και να έχει, έκανες πολλά χιλιόμετρα μέχρι να σου βγάλει ζημιά, οπότε άξιζε σίγουρα το κόπο και τα λεφτά του. Μακάρι όλοι οι Black listed κινητήρες να έβγαζαν 80.000 με αέριο μέχρι να βγάλουν θέμα!
Πολύ καλή τιμή για τις βαλβίδες! Που την έκανες την αλλαγή;



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Opel Astra GTC 1.6 (2006)

Δημοσίευσηαπό fotisly » Παρ 23 Φεβ, 2018 19:50

Καί ο xer τις τρώει τις βαλβίδουλες.ίδιο καπάκι είναι με τον xer να έχει μεταβλητό.πάθον σε 1.8xer.
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Opel Astra GTC 1.6 (2006)

Δημοσίευσηαπό cheervoulander » Δευτ 26 Φεβ, 2018 12:47

Όντως κινητήρα xep 1.6 έχω...Τώρα συμπλήρωσα τα πρώτα 1.500 χλμ και είναι να πάω για το πρώτο free service του κιτ. Μήπως να του πω τίποτα για τις βαλβίδες από τώρα; Κ κάτι άλλο: Για service αυτοκινήτου θα ήταν κακή ιδέα να το πάω στην αντιπροσωπεία? Αξίζει τον κόπο ή να κάνω τα πάντα για το αυτοκίνητο στον εγκαταστάτη μου (LPGas) από δω και πέρα; Ευχαριστώ.

ΥΓ: 43 λίτρα LPG στα 509 χλμ. Κατανάλωση περίπου 8,5 λίτρα/100 χλμ. Καλά δεν είναι?
cheervoulander
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 03 Ιαν, 2018 18:52

Re: Opel Astra GTC 1.6 (2006)

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 26 Φεβ, 2018 14:20

cheervoulander έγραψε:Όντως κινητήρα xep 1.6 έχω...Τώρα συμπλήρωσα τα πρώτα 1.500 χλμ και είναι να πάω για το πρώτο free service του κιτ. Μήπως να του πω τίποτα για τις βαλβίδες από τώρα; Κ κάτι άλλο: Για service αυτοκινήτου θα ήταν κακή ιδέα να το πάω στην αντιπροσωπεία? Αξίζει τον κόπο ή να κάνω τα πάντα για το αυτοκίνητο στον εγκαταστάτη μου (LPGas) από δω και πέρα; Ευχαριστώ.

ΥΓ: 43 λίτρα LPG στα 509 χλμ. Κατανάλωση περίπου 8,5 λίτρα/100 χλμ. Καλά δεν είναι?
Οταν εννοει Service τι θα κανει δηλαδη;
Μονο ελεγχο του συστηματος και των ρυθμισεων; Γιατι για να σου αλλαξει φιλτρα ειναι νωρις.
Για τις βαλβιδες , το μονο που μπορεις να του πεις ειναι να ενεργοποιησει το ψεκασμο βενζινης.
Εαν εχει ρυθμισει καταλληλα τη χαρτογραφηση δεν θα εχεις προβληματα.
Επισης τι τυπου βαλβιδες εχεις;
Μηχανικες ή υδραυλικες;
Τωρα οσο αφορα το κυριο service , την αντιπροσωπεια τη θεωρω κοροιδια.
Παρε εσυ ο ιδιος τα αναλωσιμα και πηγαινε σε συνεργειο εμπιστοσυνης.Εκτος εαν εισαι ευχαριστημενος αππ την εξυπερετηση τους.
Το μονο εαν ηθελες να βαλεις μπουζι για LPG της Bosch, Ngk,Brisk οποια βγαζει το κινητηρα.
Τελος τα φιλτρα του συστηματος καθε ποτε σου ειπε αλλαγη;

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες