Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κινητήρες Opel xer και xep 1.6-1.8

Re: Κινητήρες Opel xer και xep 1.6-1.8

Δημοσίευσηαπό fotisly » Τρί 04 Μαρ, 2014 21:35

mathnet2003 έγραψε:Φιλε μου και εγω με το Astra H /09 1.6 με συνολικα 78,000km (με υγραεριο τα 58,000) πηρα την απαντηση οτι πρεπει να ανοιξω καπακι... Δεν εβαλα λαδιερα και σημειωσε οτι το ετρεχα για ρυθμισεις συχνα πυκνα ...με την παραμικρη υποψια οτι κανει δεν μου αρεσε στη λειτουργια.. Τα service στην αντιπροσωπια και τα του υγραεριου στην ωρα τους..
Τωρα ψαχνω να δω τι θα γινει με το καπακι.. Κατι εχει παρει το ματι μου για ρεκτιφιε και βαλβιδες -εδρες απο ενισχυμενα μεταλλα.. Υπαρχει καμια πληροφορια προς διερευνηση ;

πιθανος κ εσυ εχεις φθορα στις βαλβιδες!!να ρυθμισεις δεν πολυ συμφαιρει!!
εμενα ο καπακας μου ειπε οτι θ αλλαξει τις βαλβιδες με αλλες πιο ενισχυμενες,και τις 16 και εδρες!!
του εκανα κουβεντα για τις εδρες κ μου ειπε οτι δεν εχει φθορα στις εδρες και ξεφευεγει πολυ το κοστος για να μπουνε δακτυλιδια ενισχυμενου μεταλου αλλα και δεν τον βρισκει συμφωνο σαν κινηση,ειδικα οταν δεν υπαρχει φθορα εκει!!
η διαδικασια ν αλλαχτουνε εδρες ειναι να φαει στον τορνο εκει που παταει η βαλβιδα και να περασει δακτυλιδια αλλου μεταλου,δεν ξερω αν αυτο κρυβει αλλους κινδυνους!!
παντως σε οσα οπελ εχει φτιαξει εχει αλλαξει μονο βαλβιδες αλλα δεν εχει κανει καποιο πολλα χλμ με τις νεες βαλβιδες για να ξερω τι γινετε!!
εμενα μου μιλησε για πανω απο 100.000 πιθανη αντοχη!!αλλα το πιθανη ειναι το επιφοβο!! :-\
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Κινητήρες Opel xer και xep 1.6-1.8

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 05 Μαρ, 2014 17:59

fotisly έγραψε:
astragjtg έγραψε:
fotisly έγραψε:εχεις κοιταξει διακενα βαλβιδων??

Διακενα δεν εχω κοιταξει αλλα εχω μετρησει συμπιεση και ηταν αριστη. Επισης απο την ολη συμπεριφορα του κινητηρα δεν εχω παρατηρησει καποια αισθητη μειωση ιπποδυναμης. Οπως και να'χει ο χρονος θα δειξει μιας και τα 60.000 δεν τα λες και πολλα χλμ...

κοιταζε να ξερεις που βρισκεσαι,δεν ειναι μεγαλο το κοστος,εκτος αν εχεις υδραυλικες,που παιζει να εχεις
αν ειναι κλειστες δεν χανει συμπιεση και δεν θα το δεις απο εκει!!συμπιεση χανει αν καψει βαλβιδα!!

Υδραυλικές ειναι. Οσο ζω ελπιζω φιλε μου... Οτι ηταν να κανω απο μερους μου εγινε. Αλλο με τ΄αμαξι δεν ασχολουμαι παντως, οτι θελει ας γινει.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Κινητήρες Opel xer και xep 1.6-1.8

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 06 Μαρ, 2014 17:59

astragjtg έγραψε:
fotisly έγραψε:
astragjtg έγραψε:
fotisly έγραψε:εχεις κοιταξει διακενα βαλβιδων??

Διακενα δεν εχω κοιταξει αλλα εχω μετρησει συμπιεση και ηταν αριστη. Επισης απο την ολη συμπεριφορα του κινητηρα δεν εχω παρατηρησει καποια αισθητη μειωση ιπποδυναμης. Οπως και να'χει ο χρονος θα δειξει μιας και τα 60.000 δεν τα λες και πολλα χλμ...

κοιταζε να ξερεις που βρισκεσαι,δεν ειναι μεγαλο το κοστος,εκτος αν εχεις υδραυλικες,που παιζει να εχεις
αν ειναι κλειστες δεν χανει συμπιεση και δεν θα το δεις απο εκει!!συμπιεση χανει αν καψει βαλβιδα!!

Υδραυλικές ειναι. Οσο ζω ελπιζω φιλε μου... Οτι ηταν να κανω απο μερους μου εγινε. Αλλο με τ΄αμαξι δεν ασχολουμαι παντως, οτι θελει ας γινει.

αρα εισαι καλυμενος απο θεμα ρυθμισης!!
αν ειναι να γινει θα γινει και θα το καταλαβεις και μεχρι τοτε μπορει να εχει περασει πολυς καιρος,οποτε σωστα σκεφτεσαι! ;)
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Κινητήρες Opel xer και xep 1.6-1.8

Δημοσίευσηαπό mathnet2003 » Πέμ 06 Μαρ, 2014 18:10

fotisly έγραψε:
mathnet2003 έγραψε:Φιλε μου και εγω με το Astra H /09 1.6 με συνολικα 78,000km (με υγραεριο τα 58,000) πηρα την απαντηση οτι πρεπει να ανοιξω καπακι... Δεν εβαλα λαδιερα και σημειωσε οτι το ετρεχα για ρυθμισεις συχνα πυκνα ...με την παραμικρη υποψια οτι κανει δεν μου αρεσε στη λειτουργια.. Τα service στην αντιπροσωπια και τα του υγραεριου στην ωρα τους..
Τωρα ψαχνω να δω τι θα γινει με το καπακι.. Κατι εχει παρει το ματι μου για ρεκτιφιε και βαλβιδες -εδρες απο ενισχυμενα μεταλλα.. Υπαρχει καμια πληροφορια προς διερευνηση ;

πιθανος κ εσυ εχεις φθορα στις βαλβιδες!!να ρυθμισεις δεν πολυ συμφαιρει!!
εμενα ο καπακας μου ειπε οτι θ αλλαξει τις βαλβιδες με αλλες πιο ενισχυμενες,και τις 16 και εδρες!!
του εκανα κουβεντα για τις εδρες κ μου ειπε οτι δεν εχει φθορα στις εδρες και ξεφευεγει πολυ το κοστος για να μπουνε δακτυλιδια ενισχυμενου μεταλου αλλα και δεν τον βρισκει συμφωνο σαν κινηση,ειδικα οταν δεν υπαρχει φθορα εκει!!
η διαδικασια ν αλλαχτουνε εδρες ειναι να φαει στον τορνο εκει που παταει η βαλβιδα και να περασει δακτυλιδια αλλου μεταλου,δεν ξερω αν αυτο κρυβει αλλους κινδυνους!!
παντως σε οσα οπελ εχει φτιαξει εχει αλλαξει μονο βαλβιδες αλλα δεν εχει κανει καποιο πολλα χλμ με τις νεες βαλβιδες για να ξερω τι γινετε!!
εμενα μου μιλησε για πανω απο 100.000 πιθανη αντοχη!!αλλα το πιθανη ειναι το επιφοβο!! :-\



Εκανα μερικα τηλεφωνα σημερα και οι πρωτες πληροφοριες λενε οτι εφοσον ειναι οπως πιθανολογουν θεμα βαλβιδων -εδρων οτι :

Στο ρεκτιφιε θελουν μονο την κεφαλη και θα ξεκινησουν με 8 εδρες εξαγωγης(ενισχυμενες για υγραεριο μου ειπαν..) γιατι εκει ειναι το προβλημα οπως μου ειπαν συνηθως! Τιμη 350-400€ και αν χρειστουμε και βαλβιδες εχουν περιπου 60€ ολες μαζι.

Το συνεργειο θελει 300€ για να λυσει μηχανη και να τη μονταρει παλι...
Αρα 400+300=??? οεο....

Τωρα απο θεμα αντοχης ...απαντηση δεν πηρα..δε θα εχεις προβλημα και εχουμε φτιαξει αρκετα χωρις θεματα.. Τα γνωστα..

Τη γνωμη σας αδερφια....
Opel Astra 1.6 2009 Emmegas Άνευ Λύπανσης
mathnet2003
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 23 Μαρ, 2011 12:26

Re: Κινητήρες Opel xer και xep 1.6-1.8

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 06 Μαρ, 2014 18:24

εμενα μου ειπε το ρεκτιφιε οτι το θεμα σε αυτους τους κινητηρες ειναι οι βαλβιδες μονο! οι εδρες δεν εχουνε καμια φθορα!!
και οτι ν αλλαξω εδρες προληπτικα δεν ειναι σωστο γιατι ειναι μια διαδικασια με μεγαλο κοστος και δε μ το προτεινει!!οι εδρες δεν ειναι ανταλακτικο που το αλλαζεις,αλλα σκαβεις την κεφαλη και περνας δακτυλιδια!!
μου ειπε κ εμενα οτι εσενα, οτι κανενα δεν εχει προβλημα αλλα δεν ξερει ποσα χλμ εχουνε κανει οσα εχει φτιαξει!!
το κοστος ειναι πιο υψηλο απ οτι υπολογιζεις!!
μαζι με βαλβιδες πανε και οι οδηγοι και τα τσιμουχακια και το καθαρισμα(πλαναρισμα καπακι)και τα εργατικα απο μηχανουργειο για μονταρισμα και ρυθμιση!δλδ 450 ευρω περιπου μονο το μηχανουργειο χωρις ν αλλαξει εδρες,συν τα εργατικα στο συνεργειο συν λαδια αντιψυκτικο!!
το θεμα ειναι οτι κανενας δεν ξερει ποσο περιπου θ αντεξει μετα!!
και κανενας δεν ξερει αν θα φαει εδρες εφ οσον ειναι πλεον ενισχυμενες οι βαλβιδες!!
ολοι απαντανε με σιγουρια οτι μετα κανενα προβλημα αλλα κανενας δεν μπορει να πει συγκεκριμενα ποσο περιπου ειναι αυτο το μετα!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Κινητήρες Opel xer και xep 1.6-1.8

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 13 Μαρ, 2014 10:37

τελικο κοστος 1000 ευρω ολα μαζι για αλλαγη βαλβιδες με αλλες που να ειναι για lpg!!
χωρις αλλαγη εδρες!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Κινητήρες Opel xer και xep 1.6-1.8

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 13 Μαρ, 2014 11:02

fotisly έγραψε:τελικο κοστος 1000 ευρω ολα μαζι για αλλαγη βαλβιδες με αλλες που να ειναι για lpg!!
χωρις αλλαγη εδρες!!



Δεν εινσι και λίγα !! Σε αυτη τη τιμη θα πρεπει να εχει και έδρες για υγραεριο πάντως
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Κινητήρες Opel xer και xep 1.6-1.8

Δημοσίευσηαπό Iliass » Πέμ 13 Μαρ, 2014 15:08

Qgas έγραψε:
fotisly έγραψε:τελικο κοστος 1000 ευρω ολα μαζι για αλλαγη βαλβιδες με αλλες που να ειναι για lpg!!
χωρις αλλαγη εδρες!!



Δεν εινσι και λίγα !! Σε αυτη τη τιμη θα πρεπει να εχει και έδρες για υγραεριο πάντως


Να ρωτήσω κάτι με αφορμή τα παραπάνω. Όταν φθείρεται κάτι λόγω υψηλών θερμοκρασιών στον κινητήρα καύσης όπως λένε, χαλάνε οι βαλβίδες ή οι έδρες των βαλβίδων ή και τα δύο; Επίσης, όταν λέμε χαλάνε, εννοούμε τι ακριβώς; Για κατάλοιπα που μένουν στον κινητήρα και μακροχρόνια επηρεάζουν την λειτουργία του κινητήρα;
Άβαταρ μέλους
Iliass
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν, 2014 14:22
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο

Re: Κινητήρες Opel xer και xep 1.6-1.8

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 13 Μαρ, 2014 15:34

Εγώ ξέρω ότι χαλάνε οι έδρες των βαλβίδων εξαγωγής. Το αποτέλεσμα είναι οκινητήρας να χάνει συμπίεση, να ακούγονται άσχημα και τελικά το αμάξι να μένει.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Κινητήρες Opel xer και xep 1.6-1.8

Δημοσίευσηαπό dalikerman » Πέμ 13 Μαρ, 2014 21:07

Προσωπικη αποψη ειναι οτι οταν αλλαζωνται βαλβιδες με σκληροτερες να αλλαζωνται και οι εδρες με αντιστοιχης σκληροτητας μεταλο, ασχετως της φθορας στους, στη πρωτερη κατασταση λειτουργιας τους ( εργοστασιακες ρυθμισεις-καυσιμο μονο βενζινη ). Επειδη ειναι δυσκολη δουλεια και προυποθετει πειρα, με δικαιολογια τη μη φθορα τους πριν, προσπαθουν να το αποφυγουν.Βαλβιδες-εδρες, δυο μεταλικα εξαρτηματα που δουλευει το ενα πανω στο αλλο. Αν το ενα ειναι πιο σκληρο απ΄ τ΄ αλλο, τι θα συμβει;.......ευκολα μπορουμε να καταλαβουμε.......
Τάσος.....Ford Focus ti-vct 1.6 / Brc 24 seq.
dalikerman
 
Δημοσιευσεις: 29
Εγγραφή: Τρί 09 Ιούλ, 2013 20:45

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες