Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Επιλογή συστήματος για CITROEN XSARA PICASSO

Επιλογή συστήματος για CITROEN XSARA PICASSO

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Σάβ 12 Ιουν, 2021 11:38

Καλημέρα, αγόρασα μεταχειρισμένο ένα CITROEN XSARA PICASSO μοντέλο 2007, 1.6 κυβικά 16v με κωδικό κινητήρα NFU και είμαι στην αναζήτηση συστήματος υγραερίου. Άλλοι μου λένε σε αυτό το αμάξι δεν χρειάζεται να βάλω παλμικα μπεκ και ότι με τα απλά θα δουλεύει μια χαρά. Επίσης κάποιοι λένε ότι αυτό το αμάξι δεν είναι συμβατό με OBD και δεν χρειάζεται να βάλω σύστημα που έχει επικοινωνία με OBD. Τα συστήματα που κοιτάζω είναι EMMEGAS, EUROPEGAS και LOVATO. Τι απ'όλα αυτά που μου λένε ισχύει;
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09

Re: Επιλογή συστήματος για CITROEN XSARA PICASSO

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 12 Ιουν, 2021 14:32

GIORGOSLENA έγραψε:Καλημέρα, αγόρασα μεταχειρισμένο ένα CITROEN XSARA PICASSO μοντέλο 2007, 1.6 κυβικά 16v με κωδικό κινητήρα NFU και είμαι στην αναζήτηση συστήματος υγραερίου. Άλλοι μου λένε σε αυτό το αμάξι δεν χρειάζεται να βάλω παλμικα μπεκ και ότι με τα απλά θα δουλεύει μια χαρά. Επίσης κάποιοι λένε ότι αυτό το αμάξι δεν είναι συμβατό με OBD και δεν χρειάζεται να βάλω σύστημα που έχει επικοινωνία με OBD. Τα συστήματα που κοιτάζω είναι EMMEGAS, EUROPEGAS και LOVATO. Τι απ'όλα αυτά που μου λένε ισχύει;


Έχω ακούσει ότι εάν φοράνε το εγκέφαλο Magneti - Marelli έχουν μια ασυμβατότητα ως προς τη Obd επικοινωνία . Αλλά μπορεί να ρυθμιστεί και μέσω του λ . Ρώτησε σίγουρα το εγκατάστατη που θα το αναλάβει .
Και τα 3 σύστηματα είναι καλά.
Απλώς εάν βάλεις Λοβατο σύστημα βάλε τα μπεκ της Lovato μόνο.
Αφού το πήρες μεταχειρισμένο , παρακολούθησε το λίγο διάστημα να δεις πως πηγαίνει στη βενζίνη και εννοείται δεν πρέπει να έχει κάποια βλάβη στη βενζίνη κυρίως ανάφλεξη ή κανένα αισθητήρα λ ή Maf/Map γιατί θα έχεις θέμα και στο υγραέριο εννοείται .
Τα υπόλοιπα είναι αυτονόητα καλό τρύπημα της εισαγωγής έξω στο πάγκο κ.λ.π που έχουν ξανά γραφτεί

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Επιλογή συστήματος για CITROEN XSARA PICASSO

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Σάβ 12 Ιουν, 2021 14:52

Σε lovato μου πρότειναν το EXR με τα στρογγυλά μπεκ. Europegas το avance με μπεκ Hana και το EMMEGAS με τα δικά του μπεκ. Όλα ίδια τιμή πάνω κάτω στα 800€
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09

Re: Επιλογή συστήματος για CITROEN XSARA PICASSO

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Σάβ 19 Ιουν, 2021 19:52

Σήμερα το μεσημέρι παρέλαβα το αυτοκίνητο μου. Τελικά επέλεξα την lpghellas στο Χαϊδάρι για την τοποθέτηση. Βάλαμε το LOVATO EXR με τα καινούργια μπεκ τα μπλε XP . Ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση και την τοποθέτηση. Σε 3 μέρες θα μου έχει έτοιμη και την αλλαγμένη άδεια κυκλοφορίας.
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09

Re: Επιλογή συστήματος για CITROEN XSARA PICASSO

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 19 Ιουν, 2021 21:19

Πως το βλέπεις το αμάξι τώρα στο υγραέριο ; Βλέπεις διαφορά σε σύγκριση με τη βενζίνη ;
Από κατανάλωση το έχεις μετρήσει; Σε λτ/100 σε σύγκριση με τη βενζίνη ;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Επιλογή συστήματος για CITROEN XSARA PICASSO

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Σάβ 19 Ιουν, 2021 22:22

Από κατανάλωση δεν έχω προλάβει να μετρήσω. Το πήρα το μεσημέρι από το συνεργείο και το γέμισα. Στην λειτουργία δεν καταλαβαίνεις κάποια διαφορά μεταξύ βενζίνης και υγραερίου.
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09

Re: Επιλογή συστήματος για CITROEN XSARA PICASSO

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τρί 29 Ιουν, 2021 00:20

GIORGOSLENA έγραψε:Καλημέρα, αγόρασα μεταχειρισμένο ένα CITROEN XSARA PICASSO μοντέλο 2007, 1.6 κυβικά 16v με κωδικό κινητήρα NFU και είμαι στην αναζήτηση συστήματος υγραερίου. Άλλοι μου λένε σε αυτό το αμάξι δεν χρειάζεται να βάλω παλμικα μπεκ και ότι με τα απλά θα δουλεύει μια χαρά. Επίσης κάποιοι λένε ότι αυτό το αμάξι δεν είναι συμβατό με OBD και δεν χρειάζεται να βάλω σύστημα που έχει επικοινωνία με OBD. Τα συστήματα που κοιτάζω είναι EMMEGAS, EUROPEGAS και LOVATO. Τι απ'όλα αυτά που μου λένε ισχύει;

σκυλι μοτερ αντεχει τα παντα μεταλλικη φλαντζα κεφαλης καλη ρυθνιση στο αεριο στο δρομο και τελος καταναλωση μεσα πρεπει να εχεις γυρω στα 9 με 10 λιτρα και ταξιδι γυρω στα 8,5....καλοδουλευτο
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Επιλογή συστήματος για CITROEN XSARA PICASSO

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Δευτ 19 Ιούλ, 2021 13:55

Μετά από 700 χιλιόμετρα που έχω κάνει με το υγραέριο έχω μέση κατανάλωση 15 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα σε διαδρομή 70% εθνική με 120χλμ και τα υπόλοιπα σε επαρχιακό δρόμο. Τσιμπημενη μου φαίνεται η κατανάλωση
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09

Re: Επιλογή συστήματος για CITROEN XSARA PICASSO

Δημοσίευσηαπό socratesb » Τετ 21 Ιούλ, 2021 17:00

GIORGOSLENA έγραψε: Τσιμπημενη μου φαίνεται η κατανάλωση

Το αυτοκίνητό σου έχει obd? Εάν ναι μπορείς να βάλεις ένα bluetooth obd reader και να δεις μέσω εφαρμογής στο κινητό σου τηλέφωνο πόσο καλά είναι ρυθμισμένο - διαβάζοντας τις τιμές των fuel trims. Καλό θα είναι η τιμή του long fuel trim να είναι όσο πιο κοντά στο 0%(καλύτερα ελαφρώς αρνητικό οι τιμές των short fuel trim να μην ξεπαιρνούν το + - 10%.

Ανάλογα τι κατανάλωση έχει το αυτοκίνητό σου σε βενζίνη, μια απόκλιση 10% παραπάτω σε λίτρα lpg είναι απολύτως λογική.
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Επιλογή συστήματος για CITROEN XSARA PICASSO

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Πέμ 22 Ιούλ, 2021 00:36

Έχει obd το αυτοκίνητο. Έχω παραγγείλει το scanner και περιμένω να μου έρθει. Τις τιμές των long fuel trims θα τις τσεκαρω σε λειτουργία με βενζίνη ή υγραέριο;
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09

Επόμενο

Επιστροφή στο Citroen

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες