Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Peugeot 406 1800cc (LFY engine) 16v

Peugeot 406 1800cc (LFY engine) 16v

Δημοσίευσηαπό georgioskchasiotis » Πέμ 28 Ιαν, 2016 15:16

Εδώ έκανα την ανάρτηση:
http://www.autogasforum.gr/posting.php?mode=quote&f=6&p=53773
georgioskchasiotis έγραψε:
Μπουζί Bosch FR8LDC 406 Replacement spark plugs Μπουζί.jpg
Καλησπέρα σας, καλώς σας βρήκα, το site έχει αρκετές πληροφορίες.

Εγώ είμαι στην φάση που από τότε που τόβαλα, Lovato Easy Fast ...απλά το απολαμβάνω, χωρίς κανένα πρόβλημα,
εκτός που 1-2 φορές δείχνει κόκκινο η τούρκικη δεξαμενή αερίου, αλλά με 2-3 απότομα στριψίματα ή με 2+3 σφυριές σταυρωτά, στην δεξαμενή, ξεκολλάει το φλοτέρ και ΟΚ !!
Επίσης για ενημέρωση, βάζω Μπουζί Bosch FR8LDC (με 2 ακίδες) όπως είχε απο την μάνα του και ρυθμίζω τα μπουζί,
απο 0,90mm που είναι το εργοστασιακό, στο 0,80mm λόγω αερίου.
Παραθέτω και έναν πίνακα εναλλακτικών μπουζί για Peugeot 406 που έφτιαξα μετά απο πολύ προσωπικό ψάξιμο.

Δεν έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα, κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε θερμοκρασίες κλπ ακόμη και τα λάδια της μηχανής είναι πολύ πιό καθαρά!! :D
Μετανιώνω μόνο που δεν τόβαλα νωρίτερα, ....τόσα χρόνια χαμένα στούς νταβατζήδες !!! :oops:

Τόχω δηλώσει κανονικά ΚΤΕΟ+Μηχανολογικό πλήρωσα και τα 90€ για καινούργια άδεια κυκλοφορίας (που τα παίρνει πλέον η Περιφέρεια αυτά τα λεφτά), αλλά επειδή το μπουρδελιστάν, δεν έχει 0,05 ή 0,10€ για το πράσινο χαρτί της άδειας, μου έβαλαν μιά σφραγίδα !! :))
Ακούς εκεί 90€ για μιά σφραγίδα απο μελάνι, οι νταβατζήδες !!! :thumbdown:
Αϊ σιχτήρ πιά.... Τα θέλετε όλα νόμιμα αλλά μόνο απο τους πολίτες..... :mrgreen:

Υ.Γ.1 Μου κόστισε συνολικά 850€ στην Λάρισα με όλα=Εγκατάσταση+ΚΤΕΟ+Μηχανολογικό (σφραγίδα μόνο οι κλέφτες) !!
Αποσβέστηκε σε 8-8.500 ΚΜ
Υ.Γ.2 Εμαθα ότι αν πάς στο Μηχανολογικό, με πράσινη κάρτα ασφάλεια αυτοκινήτου για ταξίδι στο εξωτερικό, τότε αναγκαστικά (γιαυτούς) σου δίνουν καινούργια άδεια κυκλοφορίας (έχουν λίγα πράσινα χαρτιά και τα φυλλάνε με τα δόντια).
Υπόψιν ότι το παράβολο για έκδοση Νέας Αδειας, πάει υπέρ της Περιφέρειας και όχι υπέρ του Υπ.Συγκοινωνιών !!
Peugeot 406 1800cc (LFY engine) 16V του 2000 - Lovato Easy FAST SMART (+ λαδιέρα για σιγουριά)
Άβαταρ μέλους
georgioskchasiotis
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν, 2016 21:11

Επιστροφή στο Peugeot

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες