Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

SCENIC 2001

SCENIC 2001

Δημοσίευσηαπό sotoss » Κυρ 19 Ιαν, 2014 17:57

Καλησπέρα σε όλους,
μόλις ανακάλυψα το φόρουμ, ψάχνοντας λύση για εγκατάσταση στο scenic μου, μοντέλο 2001, 1600, 16v. Έχω πάει σε 5 μέρη (συνεργεία) μέχρι τώρα και κάθε φορά φεύγω και πιο μπερδεμένος. Τα περισσότερα που ακούω δεν είναι καν συγκρίσιμα μεταξύ τους. Προσπάθησα να διαβάσω σε διάφορες ιστοσελίδες, αλλά το μπέρδεμα μεγαλώνει.
Οι απορίες μου όσο συνοπτικά γίνεται:

Τι τρέχει με τις "γενιές" των κιτ; Μέχρι...8η γενιά ζάβολι μου υποσχέθηκαν!
Υγρός ή αέριος ψεκασμός;
Τι σημαίνει AC STAG 4 PLUS; (τύπος εγκεφάλου απ ότι καταλαβαίνω)
Ποια η σημασία του πνεύμονα;
Zavoli vs Lovato vs NIGS ( το τελευταίο μου το πρότειναν σαν οικονομική λύση) ;

Είμαι καθόλου στο θέμα με αυτά που ρωτάω; (έχω πιάσει τίποτα ουσιώδες;)
Τι (άλλο) πρέπει να με ενδιαφέρει;

Και τελευταίο:

http://www.ebay.com/itm/AC-STAG-4-PLUS- ... 3cbc9a7f74

αξίζει το κιτ και η προμήθειά του από εμένα τον ίδιο;

Δεν εκπροσωπώ κανέναν, δεν υπονοώ τίποτα, δεν δοκιμάζω κανέναν σας. Οι απορίες μου είναι πραγματικές και αφορούν πραγματικές μου ανάγκες. Τα γράφω αυτά επειδή με το καλημέρα, αρχίζοντας να διαβάζω και εδώ είδα ότι δεν είναι δύσκολο να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις!
Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον/ους έμπαινε στον κόπο να ξοδέψει από το χρόνο του...
Φιλικά, Σωτήρης
sotoss
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιαν, 2014 17:34

Re: SCENIC 2001

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 19 Ιαν, 2014 19:09

Δεν θα στο τοποθετήσει κανεις !

Η θα πληρώσεις διπλή τοποθετηση το εχουμε αναλύσει σε άλλο thread .. Καλο εινσι το κιτ ...

Βρες ενα εγκατάσταση που εμπιστεύεσαι και πάρτο απο εκει .. Ευκολο αμαξι.

Μακριά απο τις εγγυσεις κινητήρα 10-15 ετών κτλ υγρός ψεκασμος ειναι υπερβολή .. 4 γενιά δηλ αεριου ψεκασμου άντε με OBD αν εχει το αμαξι σου ..

Δε υπαρχουν γενιές γενικα μονο υγρου και αεριου ψεκασμου οι 6-7-8 γενιά μείνε μακρυά .
Θελεις και εμουλατορ δείκτη βενζινης ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: SCENIC 2001

Δημοσίευσηαπό sotoss » Κυρ 19 Ιαν, 2014 19:31

Qgas έγραψε:Δεν θα στο τοποθετήσει κανεις !

Η θα πληρώσεις διπλή τοποθετηση το εχουμε αναλύσει σε άλλο thread .. Καλο εινσι το κιτ ...

Βρες ενα εγκατάσταση που εμπιστεύεσαι και πάρτο απο εκει .. Ευκολο αμαξι.

Μακριά απο τις εγγυσεις κινητήρα 10-15 ετών κτλ υγρός ψεκασμος ειναι υπερβολή .. 4 γενιά δηλ αεριου ψεκασμου άντε με OBD αν εχει το αμαξι σου ..

Δε υπαρχουν γενιές γενικα μονο υγρου και αεριου ψεκασμου οι 6-7-8 γενιά μείνε μακρυά .
Θελεις και εμουλατορ δείκτη βενζινης ..


Σ ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω κάποιον υπόψη μου για την τοποθέτηση, χωρίς να είμαι σίγουρος ακόμα.
Ο υγρός ψεκασμός είναι υπερβολή, αλλά αξίζει περισσότερο; Έχει δηλαδή περισσότερα πλεονεκτήματα;
OBD έχει το αμάξι.
Ο εμουλάτορ δείκτης βενζίνης τι είναι; Το αμάξι είναι εύκολο για την τοποθέτηση ή τι άλλο;
Ελπίζω να μην ζαλίζω με τις πολλές ερωτήσεις.
sotoss
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιαν, 2014 17:34

Re: SCENIC 2001

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 20 Ιαν, 2014 15:25

Δεν είναι τι αξίζει ή δεν αξίζει, απλά ο υγρός θα σου στοιχίσει τα διπλάσια λεφτά δίχως κανένα απολύτως όφελος, ούτε σε οικονομία ούτε σε αξιοπιστία.
Ένα καλό σύστημα αερίου ψεκασμού χρειάζεσαι και πάνω από όλα η επιλογή σου να γίνει με βάση την αξιοπιστία του εγκαταστάτη και όχι με βάση τις χαμηλές τιμές και τις πομπώδεις εγγυήσεις δεκαετιών.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: SCENIC 2001

Δημοσίευσηαπό sotoss » Τρί 21 Ιαν, 2014 01:43

Κατανοητά όλα αυτά, αλλά η αξιοπιστία του εγκαταστάτη είναι για τους άσχετους πυρηνική φυσική.
Ρωτάς πολλούς που βάλανε και "όλοι" είναι ευχαριστημένοι. Όλοι κάνουν οικονομία!
Μπαίνεις ίντερνετ και τρομάζεις με όσα διαβάζεις: θα σου καταστρέψουν τη μηχανή, κυκλοφορούν άσχετοι, θα σου καούν οι βαλβίδες....

Δεν ανήκω βέβαια στην κατηγορία των εντελώς άσχετων. Μια χαρά μπορώ να καταλάβω τα πάντα αν μου εξηγήσουν ή αν κάτσω να διαβάζω με τις ώρες.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να "ανακρίνεις" το κάθε συνεργείο που επισκέπτεσαι, ούτε να σπουδάσεις το υγραέριο για να βρεις εγκαταστάτη για ένα αμάξι. Όλοι είναι ειδικοί, όλοι παρουσιάζοντα σαν αξιόπιστοι και τα παρουσιάζουν ρόδινα με βάση τα κιτ που δουλεύουν. Προφανώς δεν υπάρχει μόνο ένα "κατάλληλο" κιτ και όλα τα άλλα είναι άχρηστα.
Επειδή οι εποχές που ζούμε είναι οικονομικά δύσκολες, ψάχνω τη βέλτιστη απόδοση τιμής αξιοπιστίας κιτ και προστασίας της μηχανής από φθορά.
Σαν τους...οδοντογιατρούς είστε οι εγκαταστάτες, δύσκολο να σας ελέγξει κανείς αν δεν την πατήσει πρώτα.
Στην Αθήνα, όπου βρίσκεσαι, προφανώς έχει κανείς επιλογές και καλές τιμές. Στην Κρήτη (Χανιά) και οι τιμές "τσιμπάνε" και οι επιλογές είναι περιορισμένες (σε καλούς εγκαταστάτες σίγουρα!). Οπότε...
Θα το εκτιμούσα αν μπορούσες (ήθελες) να μου προτείνεις κάποια κιτ ή κάποιον εγκαταστάτη εδώ στα Χανιά(με πμ-χλωμό βέβαια να ξέρεις κάποιον τόσο μακριά αλλά δεν ξέρεις τι γίνεται καμιά φορά).
Το κιτ της ζαβολι που αναφέρω παραπάνω πόσο αξίζει; Έχω καλύτερες επιλογές;
Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σου!
sotoss
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιαν, 2014 17:34

Re: SCENIC 2001

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Τρί 21 Ιαν, 2014 09:18

Ψάξε λίγο στο διαδίκτυο , εκτός ελληνικών ιστοσελίδων και θα καταλάβεις οτι πάνω από τα μισά κιτ που σου λενε δεν τα έχουν ακούσει πουθενά. Επέλεξε πιστοποιημενο εγκταταστατη και ενα σύστημα από ένα σοβαρό εργοστάσιο και ολα θα πανε καλά. Δεν είναι μονο το σήμερα και τα επόμενα 2 χρόνια που θα είσαι σε εγγύηση αλλά και το μετά. Landi renzo,brc, romano, Prins, zavoli,emer,lovato και μερικές ακόμη είναι μεγάλα εργοστάσια που μπορείς να εμπιστευτείς.
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00


Επιστροφή στο Renault

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης