Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό dalamaga » Πέμ 08 Φεβ, 2018 18:37

anikologr έγραψε:Με τόσο χαμηλή κατανάλωση δεν νομίζω ότι αξιζει.. Ναι το μοτέρ είναι στα ευαίσθητα..

ειναι το επομενο μοντελο απο το δικό σου, αν εχω καταλαβει σωστα εχεις το προηγουμενο μοντελο δεν ξερω αν φορανε το ιδιο μοτερ εχει G4FA-5.
Dimsabas έγραψε:Πόσα χιλιόμετρα κάνεις ετησίως;
Σε ποια τιμή βρίσκεις το υγραέριο; Διαφέρει από περιοχή σε περιοχή.
Ποια τιμή σού έχουν πει για την εγκατάσταση, ώστε να υπολογίσεις πότε θα γίνει η απόσβεση;

Αυτά για το κόστος. Σχετικά με το αν είναι ευαίσθητο ή όχι το μοτέρ σου, κοίταξα στις λίστες των BRC και Prins με τα "απαγορευμένα" και δεν είναι μέσα.

κάνω περιπου 1000 χλμ το μηνα
η τιμη τωρα ειναι 1,46 βενζινη, 0,71 αεριο.
εχω κοιταξει και εγω κατι λιστες εδω αλλα ειναι διφορουμενες οι αποψεις και αναφερονται σε προηγουμενα μοντελα απο οσο καταλαβα απο τις ημερομηνιες δημοσιευσης
επισης η τεχνολογια προχωρα και δεν ειμαι γνωστης.
οι τιμες ειναι αυτες που παιζουν γενικοτερα για τα 2 συστηματα που ανεφερα οπου ρωτησα τα ιδια μου ειπανε πανω κατω με 50 ευρω αποκλιση.

καποιος που εχει μετατρεψει το συγκεκριμενο μοντελο δεν υπαρχει να εχουμε σαφη αποψη;
ευχαριστω
dalamaga
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 29 Μάιος, 2017 10:08

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Πέμ 08 Φεβ, 2018 18:49

Καις 1.200 ευρώ βενζίνη ετησίως. Θα κάνεις πραγματική εξοικονόμηση περί τα 350 με 400 ευρώ το χρόνο. Θα περίμενες περισσότερη, αλλά έχεις το κόστος συντήρησης του υγραερίου, το επιπλέον κόστος του ΚΤΕΟ, συν το συνεχή ψεκασμό βενζίνης και το πρόσθετο που θα ρίχνεις στο ντεπόζιτο (αμφότερα απαραίτητα εφόσον έχεις ευαίσθητο μοτέρ, όπως λες). Δηλαδή, θες δυόμιση χρόνια για την απόσβεση. Αν έκανες περισσότερα χιλιόμετρα ή έκαιγες παραπάνω, θα συνέφερε πιο πολύ. Τώρα θα επιβαρυνθείς τα αρνητικά του υγραερίου χωρίς σημαντικό οικονομικό όφελος.

Κατά τη γνώμη μου, μην το κάνεις αν οι απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις είναι αρνητικές:

Αν έχεις φθηνό κόστος κίνησης, θα κάνεις περισσότερα χιλιόμετρα; Δηλαδή θα κάνεις καμιά εκδρομή παραπάνω; Θα πας στο εξοχικό κι εκτός Πάσχα-καλοκαιριού;

Αν έχεις φθηνό κόστος κίνησης, θα το πατάς λίγο παραπάνω; Γιατί εδώ που τα λέμε, τα 6,5 λίτρα είναι "ψυχαναγκαστική" κατανάλωση για μικρομεσαίο εντός πόλης.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό dalamaga » Πέμ 08 Φεβ, 2018 19:03

Dimsabas έγραψε:Καις 1.200 ευρώ βενζίνη ετησίως. Θα κάνεις πραγματική εξοικονόμηση περί τα 350 με 400 ευρώ το χρόνο. Θα περίμενες περισσότερη, αλλά έχεις το κόστος συντήρησης του υγραερίου, το επιπλέον κόστος του ΚΤΕΟ, συν το συνεχή ψεκασμό βενζίνης και το πρόσθετο που θα ρίχνεις στο ντεπόζιτο (αμφότερα απαραίτητα εφόσον έχεις ευαίσθητο μοτέρ, όπως λες). Δηλαδή, θες δυόμιση χρόνια για την απόσβεση. Αν έκανες περισσότερα χιλιόμετρα ή έκαιγες παραπάνω, θα συνέφερε πιο πολύ. Τώρα είσαι ακριβώς στο όριο.

Κατά τη γνώμη μου, μην το κάνεις αν οι απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις είναι αρνητικές:

Αν έχεις φθηνό κόστος κίνησης, θα κάνεις περισσότερα χιλιόμετρα; Δηλαδή θα κάνεις καμιά εκδρομή παραπάνω; Θα πας στο εξοχικό κι εκτός Πάσχα-καλοκαιριού;

Αν έχεις φθηνό κόστος κίνησης, θα το πατάς λίγο παραπάνω; Γιατί εδώ που τα λέμε, τα 6,5 λίτρα είναι "ψυχαναγκαστική" κατανάλωση για μικρομεσαίο εντός πόλης.


κοστος κτεο δεν εχει παραπανω, η βεβαιωση θα μου δινεται δωρεαν απ τον εγκαταστατη (οι περισσοτεροι αυτο ειπαν)
το κοστος του φιλτρου ειναι ~30 ευρω μαζι με τη συντηρηση οπως μου ειπαν οσοι ρωτησα
προσθετο απο σενα ακουω δε μου χει πει κανενας τιποτα
Το μοτερ ρωταω να μαθω αν ειναι ευαισθητο δε ξερω
και υπολογισμο τετοιον εχω κανει.
Επειδη ομως τα πραγματα απο το χαρτι και το μολυβι εως την εγκατασταση διαφερουν παρασαγγας θα ηθελα να μαθω απο καποιον που εχει ιδιο μοτερ ή εχει βαλει σε τετοιο αν οντως τα πραγματα ειναι οπως ακουγονται
dalamaga
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 29 Μάιος, 2017 10:08

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό vdgle » Παρ 09 Φεβ, 2018 10:33

tombell έγραψε:Καλημέρα
Κάτοχος κι εγώ ενος i30 του 10, ενδιαφέρομαι να βάλω αέριο
Έχω διαβάσει τα μηνύματα σε αυτό το topic και είμαι περίεργος να μάθω αν είχατε κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα
Επίσης, χρειάζεται έλεγχο στις βαλβίδες πριν την εγκατάσταση?

Ευχαριστώ
Έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο και προσυπογράφω όλα όσα σου έγραψε ο villasg.

Έβαλα ακριβώς τον ίδιο πνεύμονα σε σοβαρό εγκαταστατη όταν το αυτοκίνητο μου είχε 59000.
Εδώ και ενάμιση χρόνο έχω κάνει 25000 με αέριο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Κάπου στις 4000 με αέριο έκανα έναν έλεγχο στις βαλβίδες για να δω που βρίσκομαι ώστε να έχω στο μέλλον ένα σημείο σύγκρισης.
Λαδιερα και βοηθητικά λιπαντικά δεν έβαλα μετά από συμβουλή του εγκαταστατη.
Επίσης χρησιμοποιώ τα δικά του μπουζι όπως και τις αναρτήσεις.
vdgle
 
Δημοσιευσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν, 2016 11:09

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό dalamaga » Παρ 09 Φεβ, 2018 15:33

Ευχαριστώ για την πληροφορηση
dalamaga
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 29 Μάιος, 2017 10:08

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Σάβ 10 Φεβ, 2018 13:01

Και εγώ σε yaris με 13-14.000 το χρόνο, πλέον σε δύο χρόνια είμαι πάνω στην ολική απόσβεση. Και εγώ εννοείται χωρίς λαδιερες κλπ. Απλά συντήρηση και τίποτα άλλο. Για μένα αξίζει, αφού έχοντας αέριο πήγα πολλές βόλτες και εκδρομές που αλλιώς θα το σκεφτόμουν, ενώ τώρα δε το τσιγγουνευτηκα. Όταν πχ πας Πάτρα με 15 ευρώ, χεστηκες! Δε σε νοιάζει. Από 6.5-7 πήγα στα 6.6-7.3 αέριο +βενζίνη κάπου 0.5-0.7 λίτρα.
Σκέψου ότι εγώ έβαλα και πολύ ακριβό κιτ, με αποτέλεσμα τώρα να κάνω απόσβεση (είναι και εμένα στα επίφοβα) + βάζω πρόσθετα στο αμάξι για προστασία.
Είχα προλάβει βέβαια και ένα χρόνο ακόμα πιο φτηνό το αέριο λόγω φόρου απο πέρυσι. Τα 10.000 τώρα θα γίνουν 11-12.000 μετά, οπότε πες θες 2-2.5χρονια το πολύ για απόσβεση, αλλά μετά ξεκινάς και βάζεις 400 το χρόνο στη τσέπη! Καλώς εχόντων των πραγμάτων (ναι ενέχει ρίσκο αυτή η απόφαση) για να έχεις σοβαρά θέματα θα περάσουν αρκετά χρόνια (4+) οπότε θα είσαι καλυμμένος από την αβάντα και θα συνεχίσεις μαζεύοντας ότι τυχόν θέματα σου βγάλει. Πχ καμιά αντλία βενζίνης, ακόμα και βαλβίδες αργότερα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό Tsestos » Πέμ 20 Φεβ, 2020 18:01

Καλησπέρα..είμαι και εγώ ένας κάτοχος του I30 του 2009 με 60.000χλμ και σκέφτομαι να βάλω αέριο..είμαι παντελώς άσχετος και έχω ρωτήσει σε δύο συνεργεία..Ο ένας στην Ηλιούπολη βάζει το Lovato c-obdII στα 800 ευρώ +ΦΠΑ και ο άλλος στην Μεταμόρφωση με τον οποίο μίλησαν τηλεφωνικά ένα Eurogas στα ίδια χρήματα. Από τα δύο πιο νομίζετε ότι είναι καλύτερο; Και οι δύο μηχανικοί μου τους σύστησαν σαν πολύ καλούς και αξιόλογους..
Tsestos
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 20 Φεβ, 2020 11:04

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 20 Φεβ, 2020 18:22

Tsestos έγραψε:Καλησπέρα..είμαι και εγώ ένας κάτοχος του I30 του 2009 με 60.000χλμ και σκέφτομαι να βάλω αέριο..είμαι παντελώς άσχετος και έχω ρωτήσει σε δύο συνεργεία..Ο ένας στην Ηλιούπολη βάζει το Lovato c-obdII στα 800 ευρώ +ΦΠΑ και ο άλλος στην Μεταμόρφωση με τον οποίο μίλησαν τηλεφωνικά ένα Eurogas στα ίδια χρήματα. Από τα δύο πιο νομίζετε ότι είναι καλύτερο; Και οι δύο μηχανικοί μου τους σύστησαν σαν πολύ καλούς και αξιόλογους..
Και τα 2 συστηματα είναι καλά , ρόλο παίζει να ρυθμίστει σωστά και επίσης το αμάξι να δουλεύει σωστά στη βενζίνη πριν τη οποιαδήποτε μετατροπή.
Να ρωτήσεις και τι βαλβίδες διαθέτει ο κινητήρας σου ώστε εάν έχεις μηχανικές να κάνεις έλεγχο διακενων κάθε 25000 χιλιόμετρα

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό Tsestos » Πέμ 20 Φεβ, 2020 18:31

Meleti σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση..το αυτοκίνητο στην βενζίνη δουλεύει καλά, τώρα για τις βαλβίδες δεν έχω ιδέα..θα ρωτήσω όμως το μάστορα..Εάν δεν έχει μηχανικές δεν χρειάζεται έλεγχο;
Tsestos
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 20 Φεβ, 2020 11:04

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 20 Φεβ, 2020 18:34

Tsestos έγραψε:Meleti σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση..το αυτοκίνητο στην βενζίνη δουλεύει καλά, τώρα για τις βαλβίδες δεν έχω ιδέα..θα ρωτήσω όμως το μάστορα..Εάν δεν έχει μηχανικές δεν χρειάζεται έλεγχο;
Εάν δεν έχει μηχανικές και έχει υδραυλικές δεν ασχολείσαι, αλλά να ρωτήσεις να ξέρεις.
Καλό θα ήταν να συνδεθεί και σε διαγνωστικο να δεις εάν έχει καταγραφεί οποιοδήποτε σφάλμα πριν τη μετατροπή. Συμβουλεύουν και το μηχανικό σου .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Hyundai

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης