Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

jeep xj 2.5 lpg αποριες

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό strofimios » Παρ 12 Οκτ, 2012 22:00

Μετα απο πολυ καιρο γραφω παλι για να σας πω τις εντυπωσεις μου.Το icom δουλευει τελεια.Χωρις να ειναι στο προγραμμα εγινε δοκιμη με το αμαξι βυθισμενο στο νερο 6ωρες.Το νερο ηταν πανω απο το καπο και μεσα στο αμξι πανω απο τα καθισματα.Κανενα προβλημα,δουλευε,πριν το σβησω,γυρω στις 3 ωρες με lpg.Tο αμαξι ειναι πλεον εκτος κυκλοφοριας,εχω καταθεσει πινακιδες.Εκανα ταξιδια και πηγαινα στη δουλεια μου καθε μερα.Στο συνεργειο πηγα μονο μια φορα για εναν αισθητηρα φλοτερ που δεν αφηνε να γινει ανεφοδιασμος.
Για καταναλωσεις,κερδη κλπ. αντιγραφω ενα post που ειχα κανει σε ενα forum για το 4χ4 σε αναλογο θεμα
"H δικια μου εμπειρια απο το lpg,υγρου ψεκασμου.
Jeep xj 2.5 του '01 με σοβαρο προβλημα στο μοτερ (φθορα σε εκκεντροφορο,βαλβιδες,ωστηρια).Στη διαδρομη σπιτι-δουλεια-σπιτι(Λουτσα-Πειραιας-Λουτσα=100χλμ. την ημερα) εχω δει απο 11,4-12,1/100 για το lpg.Με τη βενζινη παιζω απο 9,8-11/100.Το αμαξι ειναι τελειως μαμα και εχει μονιμο φορτιο 100+ κιλα(μπουκαλα lpg γεματη=70 κιλα,κοτσαδορος=25 κιλα και διαφορα εργαλεια,ιμαντες κλπ.).Εχω κανει απο τις 5-6-11 (τοτε εκανα την εγκατασταση) γυρω στις 14Κ χλμ.
Εαν παρουμε τους μεσους ορους των καταναλωσεων των 2 καυσιμων εχουμε:10,4 για την βενζινη και 11,75 για το lpg.
10,4Χ1,6€=16,64€/100χλμ.
11,75Χ0,829=9,74€/100χλμ.
Διαφορα σχεδον 7€ στα 100χλμ.
Εχω "γλυτωσει" μεχρι στιγμης σχεδον 1000€,αλλα τοσα και εκανα την αποσβεση τους συστηματος.
Τα "αλλα τοσα" θα αργησουν πολυ ομως γιατι πλεον ακομα και τα 200+€ που χρειαζομαι για καυσιμο τον μηνα ειναι πολλα,η καρτα του προαστιακου μου κοστιζει 30€ και θελω 50-60€ καυσιμο για πηγαινε ελα στο σταθμο απο το σπιτι,το μηνα!"
Το προβλημα στο μοτερ υπηρχε πριν το lpg,για μην κανετε "πονηρες" σκεψεις,εχουν ερθει πλεον τα ανταλακτικα απο τη "πατριδα" του ινδιανου.Περιμενω το συνεργειο για μπει το αμαξι για επισκευη και να συνεχισω τα χλμ.(εννοειται μετα την 1-1-13 που θα ξαναβαλω πινακιδες)!
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 12 Οκτ, 2012 22:36

Ολοι στα ζωρια ειμαστε φιλε μου και κοιταμε καθε μερα πως θα την παλεψουμε. Ελπιζω να παει καλα η επισκευη και απο του χρονου(εστω) να χαρεις και παλι τ'αμαξι σου. :thumbup:

Αληθεια, γιατι ρε παιδι βουτηξε ο ινδιανος στο νερο ? ειδε την ποκαχοντα και ειχε καψες ? :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό strofimios » Σάβ 13 Οκτ, 2012 07:24

Δεν ειναι τοσο το θεμα στο να το χαρω οσο το οτι η οικογενεια μεγαλωσε και τα αλλα 2 αμαξια ειναι 3πορτα.Λεφτα δεν υπαρχουν για αγορα καποιου αλλου 4θυρου οποτε θα παιξει το jeep το ρολο του οικογενειακου.Για ταξιδια και βολτες βεβαια ουτε λογος αφου τα τελη και μονο ειναι πλεον 2 μηνιατικα!!
Τωρα για τη βουτια,γυρνουσα απο τη δουλεια και ειπα να διαλεξω μια πιο ενδιαφερουσα διαδρομη απο τη βαρετη ασφαλτο!
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Jeep

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες