Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ελεγχος βαλβιδων focus 1.6 ti

Re: Ελεγχος βαλβιδων focus 1.6 ti

Δημοσίευσηαπό tedd » Πέμ 28 Απρ, 2016 01:56

Τα διακενα ειναι στα κανονικά τους όρια αυτή τη στιγμη (ελπίζω οτι είναι ακομη) δεν χρειάζονται ρύθμιση απλα δεν έχουν άλλο περιθωριο. Το κακό με το συστημα υγραερίου που έχω είναι οτι ειναι παλιό και δεν κανει ψεκασμό βενζινης, οποτε δεν υπαρχει κατι να σωσει τις βαλβίδες. Οποτε περιμένω ποτε θα συμβεί το μοιραίο. Βαλε το ενα βελτιωτικό βάλε το άλλο , βάλε μπουζί ελενξε ρύθμιση βαλβίδων βλέπω οτι τελικά οτι κερδίζεις απο το υγραέριο το τρως αλλου και τζάμπα κιόλας. Τα λεφτά που ξοδεψα για αυτά είναι όσο θα μου κόστιζε περιπου και η βλαβη για αυτό δεν ασχολούμαι άλλο γιατί έχει στηθεί ολοκληρο πανηγυρακι.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Ελεγχος βαλβιδων focus 1.6 ti

Δημοσίευσηαπό crank94x » Σάβ 30 Απρ, 2016 15:11

Να σου πω την αληθεια δεν συμφωνω με αυτο το σκεπτικο γιατι αν κανεις ρυθμιση με 200ε πχ θα σου βγαλει αλλα τοσα χλμ χωρις προβλημα αλλιως και υδραυλικες να ειναι οι βαλβιδες σου απλα πληρωνες τζαμπα για ελεγχο..οπως και να χει μπορει και εγω να λεω οτι να ναι..τα χλκ και ο χρονος θα δειξει και σε μενα! :-)
crank94x
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Τρί 10 Νοέμ, 2015 17:03

Re: Ελεγχος βαλβιδων focus 1.6 ti

Δημοσίευσηαπό koriosg4 » Τρί 03 Μάιος, 2016 02:28

(((χαιρετω,σημερα εκανα τον ελεγχο βαλβιδων(ΜΗΧΑΝΙΚΕΣ) στο φοκι μου(08 1.6TI-VCT SIDA),ο κατασκευαστης δινει για εισαγωγης 0,17-0,23 και εξαγωγης 0,31-0,37 ο ελεγχος εγινε με φιλερ και κρυο κινητηρα,3 ωρες πριν,πρωι-πρωι ημουν στο συνεργειο προτου καν ανοιξη το μαγαζι
.
Εισαγωγης ολες στο 0,20

Εξαγωγης κατα σειρα (0.32-0.35),(0.35-0.35),(0.35-0.35),(0.33-0.33)

Οποτε ειμαι μεσα στα ορια 8-) 8-) και προς το παρων δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας,να πω εδω ουτε λαδιερα εχω ουτε tunap βαζω.
Κοστος φιλτρο και ελεγχος 50 ευρω(20+30),επομενος ελεγχος μετα απο 35-40000χιλ
Δεν χρειαστηκε αλλαγη φλαντζας(+40ευρω) ηταν μια χαρα
15000χιλ. με αεριο 45700 συνολο.)))


Αυτα τα εκανα περυσι,τωρα ειμαι στις 61000 συνολο,τα 30000 με αεριο.Στον lpgas η εγκατασταση ολα καλα εως σημερα.
επιτρεπετε να πεσεις επιβαλλεται να σηκωθεις.FOCUS1.6 2008 Seq24 82000χιλ(μια ρυθμιση βαλβιδων 200€)
koriosg4
 
Δημοσιευσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ, 2013 21:11

Re: Ελεγχος βαλβιδων focus 1.6 ti

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 03 Μάιος, 2016 03:27

koriosg4 έγραψε:(((χαιρετω,σημερα εκανα τον ελεγχο βαλβιδων(ΜΗΧΑΝΙΚΕΣ) στο φοκι μου(08 1.6TI-VCT SIDA),ο κατασκευαστης δινει για εισαγωγης 0,17-0,23 και εξαγωγης 0,31-0,37 ο ελεγχος εγινε με φιλερ και κρυο κινητηρα,3 ωρες πριν,πρωι-πρωι ημουν στο συνεργειο προτου καν ανοιξη το μαγαζι
.
Εισαγωγης ολες στο 0,20

Εξαγωγης κατα σειρα (0.32-0.35),(0.35-0.35),(0.35-0.35),(0.33-0.33)

Οποτε ειμαι μεσα στα ορια 8-) 8-) και προς το παρων δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας,να πω εδω ουτε λαδιερα εχω ουτε tunap βαζω.
Κοστος φιλτρο και ελεγχος 50 ευρω(20+30),επομενος ελεγχος μετα απο 35-40000χιλ
Δεν χρειαστηκε αλλαγη φλαντζας(+40ευρω) ηταν μια χαρα
15000χιλ. με αεριο 45700 συνολο.)))


Αυτα τα εκανα περυσι,τωρα ειμαι στις 61000 συνολο,τα 30000 με αεριο.Στον lpgas η εγκατασταση ολα καλα εως σημερα.


15000χλμ αρκετα λιγα για καποιο συμπερασμα, θα εβλεπες φθορα μονο εαν ειχες χαλια εγκατασταση , κατι που δεν ισχυει στην περιπτωση του συγκεκριμενου εγκαταστατη που ανεφερες.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Ελεγχος βαλβιδων focus 1.6 ti

Δημοσίευσηαπό koriosg4 » Τρί 03 Μάιος, 2016 14:01

Οπως λεει και πιο πισω ο φιλος το εκανα για να ξερω που ειμαι,και να εχω ενα μετρο συγκρισης για τον επομενο ελεγχο.
Οσο για υδραυλικες η μηχανικες βαλβιδες που αναφερθηκε και εγω εψαχνα να δω τι εχω και πηρα σε 5-6 αντιπροσωπεις και η μιση μου ελεγαν μηχανικες και οι αλλοι μιση υδραυλικες,οτι να ναι ειναι.
επιτρεπετε να πεσεις επιβαλλεται να σηκωθεις.FOCUS1.6 2008 Seq24 82000χιλ(μια ρυθμιση βαλβιδων 200€)
koriosg4
 
Δημοσιευσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ, 2013 21:11

Re: Ελεγχος βαλβιδων focus 1.6 ti

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 03 Μάιος, 2016 16:11

koriosg4 έγραψε:Οπως λεει και πιο πισω ο φιλος το εκανα για να ξερω που ειμαι,και να εχω ενα μετρο συγκρισης για τον επομενο ελεγχο.
Οσο για υδραυλικες η μηχανικες βαλβιδες που αναφερθηκε και εγω εψαχνα να δω τι εχω και πηρα σε 5-6 αντιπροσωπεις και η μιση μου ελεγαν μηχανικες και οι αλλοι μιση υδραυλικες,οτι να ναι ειναι.

Το ιδιο θεμα στη hyundai ειχα και γω, μου λεγαν αυτορυθμιζομενες ενω τελικα ηταν μηχανικες και τις ρυθμισε το γειτονικο γενικο συνεργειο.
Βεβαια τους ξεφτυλισσα με mail στην Κορεα, και μετα με επαιρναν απο τα κεντρικα και μου ελεγα τελικα ειναι μηχανικες ελατε για ρυθμιση…
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Ελεγχος βαλβιδων focus 1.6 ti

Δημοσίευσηαπό crank94x » Τρί 03 Μάιος, 2016 17:57

Στις αντιπροσωπείες γενικα δεν εχουν ίδεα..γι'αυτο και εγω ειπα στον φιλο πιο πριν με το almera να το ψαξει λιγο περισσοτερο και θα σωθει! Σκεφτηκε σε γνωστο μου με καινούριο corolla με ελαχιστα χιλιομετρα θελαν να κανουν ρεκτιφιε κινητηρα επειδη ακουγοταν ενα τακ τακ(μεχρι και ακουστηκα ειχαν βαλει τα τζιμανια στον κινητηρα και του λεγαν σιγουρα θελει ρεκτιφιε απο εδω ακουγεται) και οταν ηρθε ενας απο τους αρχιμηχανικους της toyota στην αντιπροσωπεια τοτε στην καλαματα βρηκε με την πρωτη ματια οτι απλα επειδη ειχε αλλαξει τις ζαντες με μεγαλυτερες και δεν ταιριαζαν με τα ελαστικα εκανε τον θορυβο! χαχαχα :lol:
crank94x
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Τρί 10 Νοέμ, 2015 17:03

Re: Ελεγχος βαλβιδων focus 1.6 ti

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τρί 03 Μάιος, 2016 20:19

gkazakias έγραψε:
koriosg4 έγραψε:Οπως λεει και πιο πισω ο φιλος το εκανα για να ξερω που ειμαι,και να εχω ενα μετρο συγκρισης για τον επομενο ελεγχο.
Οσο για υδραυλικες η μηχανικες βαλβιδες που αναφερθηκε και εγω εψαχνα να δω τι εχω και πηρα σε 5-6 αντιπροσωπεις και η μιση μου ελεγαν μηχανικες και οι αλλοι μιση υδραυλικες,οτι να ναι ειναι.

Το ιδιο θεμα στη hyundai ειχα και γω, μου λεγαν αυτορυθμιζομενες ενω τελικα ηταν μηχανικες και τις ρυθμισε το γειτονικο γενικο συνεργειο.
Βεβαια τους ξεφτυλισσα με mail στην Κορεα, και μετα με επαιρναν απο τα κεντρικα και μου ελεγα τελικα ειναι μηχανικες ελατε για ρυθμιση…

Ποιο το κόστος της ρύθμισης? Επίσης για πόσο μοντέλο Hyundai μιλάς?
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Ελεγχος βαλβιδων focus 1.6 ti

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 03 Μάιος, 2016 20:30

anikologr έγραψε:
gkazakias έγραψε:
koriosg4 έγραψε:Οπως λεει και πιο πισω ο φιλος το εκανα για να ξερω που ειμαι,και να εχω ενα μετρο συγκρισης για τον επομενο ελεγχο.
Οσο για υδραυλικες η μηχανικες βαλβιδες που αναφερθηκε και εγω εψαχνα να δω τι εχω και πηρα σε 5-6 αντιπροσωπεις και η μιση μου ελεγαν μηχανικες και οι αλλοι μιση υδραυλικες,οτι να ναι ειναι.

Το ιδιο θεμα στη hyundai ειχα και γω, μου λεγαν αυτορυθμιζομενες ενω τελικα ηταν μηχανικες και τις ρυθμισε το γειτονικο γενικο συνεργειο.
Βεβαια τους ξεφτυλισσα με mail στην Κορεα, και μετα με επαιρναν απο τα κεντρικα και μου ελεγα τελικα ειναι μηχανικες ελατε για ρυθμιση…

Ποιο το κόστος της ρύθμισης? Επίσης για πόσο μοντέλο Hyundai μιλάς?



130 ευρω κομπλε, 8 καπελωτα 5 ευρω το ενα απο Παπαδάκη συν μια τσιμουχα εκκεντροφορου δεν βαλαμε την παλια να μην χανει, τα υπολοιπα εργασια. Hyundai tucson.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Ελεγχος βαλβιδων focus 1.6 ti

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τρί 03 Μάιος, 2016 22:26

gkazakias έγραψε:
anikologr έγραψε:
gkazakias έγραψε:
koriosg4 έγραψε:Οπως λεει και πιο πισω ο φιλος το εκανα για να ξερω που ειμαι,και να εχω ενα μετρο συγκρισης για τον επομενο ελεγχο.
Οσο για υδραυλικες η μηχανικες βαλβιδες που αναφερθηκε και εγω εψαχνα να δω τι εχω και πηρα σε 5-6 αντιπροσωπεις και η μιση μου ελεγαν μηχανικες και οι αλλοι μιση υδραυλικες,οτι να ναι ειναι.

Το ιδιο θεμα στη hyundai ειχα και γω, μου λεγαν αυτορυθμιζομενες ενω τελικα ηταν μηχανικες και τις ρυθμισε το γειτονικο γενικο συνεργειο.
Βεβαια τους ξεφτυλισσα με mail στην Κορεα, και μετα με επαιρναν απο τα κεντρικα και μου ελεγα τελικα ειναι μηχανικες ελατε για ρυθμιση…

Ποιο το κόστος της ρύθμισης? Επίσης για πόσο μοντέλο Hyundai μιλάς?



130 ευρω κομπλε, 8 καπελωτα 5 ευρω το ενα απο Παπαδάκη συν μια τσιμουχα εκκεντροφορου δεν βαλαμε την παλια να μην χανει, τα υπολοιπα εργασια. Hyundai tucson.

Μια χαρά πήγε.. Βέβαια εδώ Πάτρα φοβάμαι ότι αυτές οι τιμές θα είναι διπλάσιες..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες