Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τι συστημα να βαλω και που σε BMW 520i N43.

Re: Τι συστημα να βαλω και που σε BMW 520i N43.

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 09:05

prometheas έγραψε:^ ψυχραιμία... :crazy:


μην μας πιάνει πανικός....



Πάντα ειμαστε ψυχραιμοι,αλλά μου αρέσει η αλήθεια και να είμαι λίγο καυστικός....δεν νομίζω να λένε ψέματα τα παραπάνω site...????
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Τι συστημα να βαλω και που σε BMW 520i N43.

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 09:10

dathens έγραψε:
BMW1796 έγραψε:
mkaranik έγραψε:Τα ξερω της γερμανιας, εδω ζω αυτη τη περιοδο αλλα δεν εχω το αυτοκινητο εδω και θα γυρισω σε λιγο καιρο. Μη νομιζεις οτι εδω το περασμα ειναι φτηνο. Τα ιδια με Ελλαδα ειναι με τη διαφορα οτι εδω σε ολη τη διαρκεια της τοποθετησης ειναι και ενας μηχανικος απο το Tüv που θα δωσει την εγγυηση καλης λειτουργιας για 5 χρονια. Δεν ξερω αν υπαρχει καρτελ στην Ελλαδα για το αεριο, ξερω σιγουρα οτι δεν υπαρχει κρατος....Σε ευχαριστω παντως πολυ για τη βοηθεια.


Πάντως εάν το είχες [το αμάξι] εκει πιστέυω οτι θα ήτανε καλήτερα φτάνει μόνο που δίνουν εγκυησεις για μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου,ενώ εδώ δίνουν εγκυηση για το κιτ lpg της prins VSI 2 τρια χρονια καμία σχέση,απο ότι βλέπω στην Γερμάνια δέν βάζει κανένας το Prins sylverline 2 δεν το έχω δει σε κανένα site ξένω ,μόνο Τουρκία και ελλάδα ,ποιος ξερει γιατί??Οσω για την τιμή του αερίου στην Ελλάδα όσω πάει και ανεβαίνει ενώ η βενζίνη πέφτει !!!!


Και στην Ελλάδα με 150 ευρωπουλα σε κάθε μετστροπη άμα θέλεις ασφαλιζεις το μοτέρ απο ζημια νομίζω το χρόνο αλλα οτι και να πάθει το μοτέρ σου καλύπτεται .. Επίσης silverline 2.0 υπάρχει στην πολωνια και κάποιες άλλες χώρες αλλα εδω και στη Τουρκία προωθήθηκε ιδαιτερα λόγω χαμηλότερης τιμής ...



Ε αυτή είναι η τεράστεια διαφορά !!!οτι εκει σου λέει μετα χιλιόμετρα η ίδια εταιρεια όπω εδω η αντιπρωσοπεία ,διαβασε τη λεει το site με τηνεγκυησει και δέυτερον δεν νομιζω οι ασφαλιστηκές να ασφαλισουν αεριοκινητω μοτερ στην Ελλάδα..... :)) :)) =)) =)) =)) παντα είμαι ψυχραιμος και πάντα μου αρέσει η πραγματικότητα η ειλικρινεια και η αλήθεια.....
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Τι συστημα να βαλω και που σε BMW 520i N43.

Δημοσίευσηαπό prometheas » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 10:16

BMW1796 έγραψε:
prometheas έγραψε:^ ψυχραιμία... :crazy:


μην μας πιάνει πανικός....



Πάντα ειμαστε ψυχραιμοι,αλλά μου αρέσει η αλήθεια και να είμαι λίγο καυστικός....δεν νομίζω να λένε ψέματα τα παραπάνω site...????




Τα sites δεν είναι επιστημονικά papers - ούτε πρέπει να αντιμετωπίζονται ως τέτοια. Πρέπει πάντα να έχουμε μια κριτική ματιά.
prometheas
 
Δημοσιευσεις: 153
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ, 2012 15:42

Re: Τι συστημα να βαλω και που σε BMW 520i N43.

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 16:27

prometheas έγραψε:
BMW1796 έγραψε:
prometheas έγραψε:^ ψυχραιμία... :crazy:


μην μας πιάνει πανικός....



Πάντα ειμαστε ψυχραιμοι,αλλά μου αρέσει η αλήθεια και να είμαι λίγο καυστικός....δεν νομίζω να λένε ψέματα τα παραπάνω site...????




Τα sites δεν είναι επιστημονικά papers - ούτε πρέπει να αντιμετωπίζονται ως τέτοια. Πρέπει πάντα να έχουμε μια κριτική ματιά.



Aπο τη στιγμή που κάποιος, βλέπει σε κάποιο ξένο site κάτι διαφορετικο απο την Ελλάδα κάλο είναι να γίνεται ανάρτησει [ανέβασμα] για να ξυπναμε και εδω στο Ελλάδα..και νομίζω οτι παντα γίνεται σωστή κριτική,αλλά ίσωσ να ενοχλεί που ψαχνόμαστε τόσο ..και μην ξεχνας ότι πολλα μαστόρια στην ελλάδα κάνουνε διαφορετικά πράγματα απο ότι λένε τα pdf της κάθε κατασκευάστριας εταιρείας,[έλα μωρε δουλέυει και έτσι τη ψάχνεις τώρα] ετσι λένε άμα βρείς το πως πρέπει να είναι σωστά τοποθετημένο,απα στη Ελλάδα γινόματσε μόνοι μας επιστημονές...χωρις πολλα χαρτια και χωρίς πολλες γνώσεις.....

Συμφωνο και παλλι στην κριτική ματιά που αναφέρεις..+++++++ !1000000000
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Τι συστημα να βαλω και που σε BMW 520i N43.

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 22:40

mkaranik έγραψε:Καλημερα σας.
Εχω ενα BMW 520i 2000 cc 170 ιππων, μοντελο 2008 με κινητηρα Ν43 4 βαλβιδων.
Μετα απο επικοινωνια μου με τον chef της ΒΜW στη Γερμανια μου ειπε οτι περνιεται συστημα υγραεριου μονο υγρου ψεκασμου και αυτοι στην επισημη BMW περνανε το συστημα της Prins χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχει αλλο συστημα. Το προβλημα μου ειναι οτι, με ελαχιστες εξαιρεσεις στην Ελλαδα, ολοι περνανε οποιοδηποτε συστημα υγραεριου στο συγκεκριμενο αυτοκινητο χωρις καν να ρωτησουν λεπτομερειες και βεβαια ειμαι πολυ καχυποπτος πλεον. Οσο για τη Γερμανια δε νομιζω οτι θα πρεπει να τοποθετει καποιος οτιδηποτε στο αυτοκινητο του εαν δε μπορει μετα να εχει κοντα του τον εγκατστατη.
Ο μονος αξιοπιστος που βρηκα και ηταν απολυτα ειλικρινης μαζι μου μεχρι στιγμης ηταν ο Φαρμακης στα Ιωαννινα αλλα μιλουσε μονο για prins και ειπε πως ακομη το κιτ δεν το εφεραν.
Μπορει κανεις να βοηθησει και οσον αφορα το κιτ αλλα και τον εγκαταστατη οσο το δυνατο κοντα σε Θρακη?



Και εμείς το περιμένουμε ως μάνα έξ ουρανού το υγρού ψεκασμού η αλλιώς liquid Prins , δυστυχώς δεν γίνετε διάθεση στην Ελλάδα αφού η παρουσίαση και η εκπαιδευση έχει αναβληθεί τουλάχιστον 3-4 φορές για άγνωστους λόγους, παρά τις προσπάθειες της FGAS ( φαρμακης ΑΕ ) , μας έχουν τελευταίους στη λίστα !!
Πχ η Τουρκία ειναι πρωτοπόρος , η Πολωνία η Γερμανία και η Ολλανδία το διαθέτουν.
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Προηγούμενη

Επιστροφή στο BMW

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης





cron