Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

BMW E46 320ci (2.2 εξακυλινδρο) εγκατασταση LPG kit

BMW E46 320ci (2.2 εξακυλινδρο) εγκατασταση LPG kit

Δημοσίευσηαπό StaRbak » Τρί 25 Οκτ, 2011 20:44

καλησπερα παιδια
εψαχνα απο περσι για εγκατασταση στο αμαξι μου,λογω καποιων δυσκολιων το ανεβαλα συνεχως,τελικα το πηρα αποφαση κ Δευτερα πρωι το αμαξι μπαινει συνεργειο για τοποθετηση...
θελω να καταθεσω την εμπειρια μου απο το ολο ψαξιμο για να βοηθησω καπως αν μπορω να σχηματισετε αποψη, προ της τελικης επιλογης συστηματος κ εγκαταστατη, που τυχον θα κανετε οσοι το σκεφτεστε το βημα αυτο....
δε θα αναφερω ονοματα...μονο κιτ και τιμες.
Υπολογιστε για ενα μεσο 4κυλινδρο ΙΧ -200/300 ευρω απο τις τιμες αυτες...

οι τιμες ειναι χωρις ΦΠΑ...(αμαξι 320ci M54B22)

STAG... 1000 (PL)
BIGAS...1600
BRC... απο 1200 εως 1700 !!! (απο μαγαζι σε μαγαζι)
APOLO MIRACLE USA ...1250 (USA ecu only)
LANDI RENZO....1260 (IT)
EUROPE GAS... 1200 (PL)
TARTARINI.... 1250 (IT...TUR...PL)
PRINS.... 1600 (NL)
GAS ITALY (1150) (TUR mallon)
STEFANELLI 1400

αλλοι ειπαν για λαδιερα (80 ευρω), αλλοι με ενα σπρευ εντος της δεξαμενης καθε 10.οοο χλμ και αλλοι εντελως τιποτε....(εγω δε θα βαλω)

τελικα επελεξα να βαλω το κιτ G-1 http://www.g-1.si/(Slovenia)... 1300 ευρω
εχει εντελως διαφορετικο τροπο λειτουργιας απο ολα τα υπολοιπα,μεταξυ αλλων δε χρειαζεται καμια ρυθμιση απο το μηχανικο αλλα απο μονο του αυτορυθμιζεται ...Plug and play...(ετσι ισχυριζεται η κατασκευαστρια εταιρεια τουλαχιστον) , οπως κ να εχει θα δειξει στην πορεια...

αυτα προς το παρον κ απο βδομαδα θα γραψω για εντυπωσεις στην πραξη...
εγω τους εδειχνα το φεγγαρι...και αυτοι κοιτουσαν το δακτυλο....
Άβαταρ μέλους
StaRbak
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 19 Οκτ, 2011 17:53

Re: BMW E46 320ci (2.2 εξακυλινδρο) εγκατασταση LPG kit

Δημοσίευσηαπό StaRbak » Δευτ 31 Οκτ, 2011 22:56

σημερα το πρωι το αμαξι μπηκε συνεργειο...
ανευ απροοπτου αυριο μεχρι το μεσημερι θα το εχω...
θα ποσταρω τις πρωτες εντυπωσεις ....
εγω τους εδειχνα το φεγγαρι...και αυτοι κοιτουσαν το δακτυλο....
Άβαταρ μέλους
StaRbak
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 19 Οκτ, 2011 17:53

Re: BMW E46 320ci (2.2 εξακυλινδρο) εγκατασταση LPG kit

Δημοσίευσηαπό StaRbak » Τρί 01 Νοέμ, 2011 17:34

πηρα το αυτοκινητο το μεσημερακι,η δουλεια ειναι υποδειγματικη,η τοποθετηση νοικοκυρεμενη,εκανα μερικα χιλιομετρα μεσα στην πολη,δουλευει σωστα,ουτε κομπιασματα ουτε καποιο αλλο θεμα... και σε 15.οοο χλμ. απλα θα περασω να αλλαξω φιλτρο....

το μονο μελανο σημειο,και θα ηθελα να καταθεσετε τις αποψεις σας,ειναι το εξης...
με ανοιχτο το καπω ακουγεται αρκετα η λειτουργια των μπεκ...με κλειστο σχεδον τιποτε,μου ειπε ο μαστορας οτι σε 1000-1500 χλμ θα μαλακωσει αρκετα και θα ειναι σχεδον ανεπαισθητο (με ανοιχτο καπω)...

παραθετω και καποιες φωτογραφιες παρακατω

περισσοτερα σχολια...με περισσοτερα χιλιομετρα....συντομα

[img][IMG]http://img217.imageshack.us/img217/3042/p0111111435.th.jpg[/img]

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
[/img]
εγω τους εδειχνα το φεγγαρι...και αυτοι κοιτουσαν το δακτυλο....
Άβαταρ μέλους
StaRbak
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 19 Οκτ, 2011 17:53

Re: BMW E46 320ci (2.2 εξακυλινδρο) εγκατασταση LPG kit

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Τρί 01 Νοέμ, 2011 18:23

Μην αγχώνεσαι όσα αέριου ψεκασμού έχω ακούσει ακούγονται πολύ περισσότερο από το δικό μου. Σαν diesel ενα πραμα ή σαν σφυράκια στο ρελαντί.Είναι φυσιολογικό. Δεν νομίζω να μειωθεί ο θόρυβος όμως με το πέρασμα των km

Καλή και απροβλημάτιστη εγκατάσταση σου εύχομαι
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: BMW E46 320ci (2.2 εξακυλινδρο) εγκατασταση LPG kit

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τρί 01 Νοέμ, 2011 21:33

Πολυ καλη η εγκατασταση,Ελπιζω και ευχομαι καλα και ασφαλη χιλιομετρα,Λιγο μικρος μου φαινεται ο πνευμονας μονο...
Θα μαλακωσει οντως,στο tigra μου εστρωσε κοντα στις 2500,στο astra δεν ακουω τιποτα διαφορετικο σε σχεση με την βενζινη περα απο το σφυριγμα του turbo
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: BMW E46 320ci (2.2 εξακυλινδρο) εγκατασταση LPG kit

Δημοσίευσηαπό civic2010 » Παρ 04 Νοέμ, 2011 15:53

από κατανάλωση βενζίνης τι έχεις? πες μας κάποια στιγμή μετά από αρκετά χιλιόμετρα....
Civic 1.8 on Bigas LPG Kit
civic2010
 
Δημοσιευσεις: 171
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ, 2011 20:52

Re: BMW E46 320ci (2.2 εξακυλινδρο) εγκατασταση LPG kit

Δημοσίευσηαπό civic2010 » Δευτ 19 Δεκ, 2011 14:00

το ανεβάζω μήπως το ξαναδεί ο starbak
Civic 1.8 on Bigas LPG Kit
civic2010
 
Δημοσιευσεις: 171
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ, 2011 20:52

Re: BMW E46 320ci (2.2 εξακυλινδρο) εγκατασταση LPG kit

Δημοσίευσηαπό StaRbak » Δευτ 19 Δεκ, 2011 17:29

καλησπερα στην παρεα...
ζητω συγνωμη που δε "μπηκα" ξανα στο φορουμ (και να απαντησω )αλλα ημουν τοσο απογοητευμενος με την εγκατασταση που το τελευταιο που σκεφτηκα ηταν αυτο...
λοιπον εχουμε κ λεμε
εβαλα αρχικα το συστημα που ειδατε στις φωτο (G 1) , εξ αρχης ειχα προβληματα που αντι να στρωσουν στην πορεια μεγαλωναν συνεχως....
κατα την τοποθετηση μου ειπε ο εγκαταστατης οτι καποιο πλαστικο εξαρτημα κατω απο το φιλτροκουτι ειχε διαβρωθει (φυσιολογικη φθορα) και ηθελε αλλαγη...μολις πηρα το αυτοκινητο εκανε καποια ρεταρισματα στο ρελαντι κ ενιοτε εσβηνε κιολας , απο σταση μολις πατουσα το γκαζι για να ξεκινησει...
υπεθεσα οτι εφταιγε ο τρυπιος πλαστικος σωληνας.... μου ειπε κ ο μηχανικος εκει να παω να το αλλαξω και να περασω να το ρυθμισει παλι στο ρελαντι...οπως κ εκανα την επομενη μερα...
απο εκει ξεκινησε ο Γολγοθας...οχι μονο δεν εστρωσε οπως ημουν πεπεισμενος (εκτος του αρχικου προβληματος ) αλλα αρχισε να ρεταρει σε ολο το φασμα των στροφων, εκτιμησα οτι δεν λειτουργουσαν ολοι οι κυλινδροι....το αμαξι να φανταστειτε δεν ανεβαζε σε εθνικη οδο πανω απο 120 χλμ. ... για να μην μακρυγορω...πηγα αμετρητες φορες στο μηχανικο (με οτι συνεπαγεται σε χαμμενο χρονο κ χρημα) ρυθμισεις επι ρυθμισεων αλλα το προβλημα το ιδιο....
αλλαξα καποια μπεκ.... στην πορεια αλλαξαμε και τον εγκεφαλο... και δε ξερω και γω τι αλλο... εστειλα αμετρητα mails στο εργοστασιο κατασκευης και επαιρνα απαντησεις της πλακας .... αλλα στο δια ταυτα τιποτε... ολα αυτα κρατησαν 20 μερες περιπου.... ωσπου πηγα μια ακομη φορα στο μαγαζι που το εβαλα και του ειπα να το ξηλωσει και να βαλει BRC ...οπως κ εγινε.... ειλικρινα δε φανταζεστε ταλαιπωρια και ψυχολογια ολο αυτο τον καιρο....
το τρελο στην ιστορια ειναι το εξης... ειδα εκει αμαξι Z3 με το ιδιο μοτερ (2.2 6V) που με το ιδιο συστημα δουλευε ρολοι ...

Πλεον με το συστημα της BRC ολα καλα...δουλευει σωστα κ απροβληματιστα......το παραξενο στη ιστορια (και θα ηθελα τα "φωτα" καποιου ειδημονα) ειναι οτι κανει ακριβως το ιδιο οταν το αμαξι ειναι στο ρελαντι .... σε σταση στο ρελαντι ειναι οκ,μολις παταω γκαζι να ξεκινησω σβηνει ΠΑΝΤΑ...εκτος αν μαρσαρω σαν να βαζω κοντρα σε φαναρι... εφερε ο μηχανικος ακομη ενα 320 σαν και το δικο μου με BRC και ακριβως το ιδιο θεμα ... και μου εκανε οτι και στον αλλο...ρελαντι εως 1000 στροφες δουλευει με βενζινη και μετα μπαινει στο υγραεριο ... κουλο ισως...αλλα ειχα φτασει στα ορια μου... και δεν αντεχα αλλα ευτραπελα .... κατα τα αλλα λειτουργει υποδειγματικα, εχω κανει περιπου 1500 χλμ απο τοτε και ολα οκ...

και για να ερθω και στην ερωτηση (δις) :mrgreen:
καιω 8-8.5 ευρω ανα 100 χλμ περιπου (10 λιτρα) .. σε εθνικη οδο με μεση ταχυτητα 120 χλμ/ωρα ... περιπου ενα λιτρο παραπανω μεσα στη πολη ..
και υπολογισα πως καθε 750 περιπου χλμ θελω κ 25 ευρω βενζινη...

τελος προσεξα οτι οταν αφηνω το γκαζι σε εθνικη οδο, ενω πεφτει στο μηδεν ο μετρητης καυσιμου οι στροφες μενου σχεδον καρφωμενες στις 3500 και πεφτουν πολυυυυυ αργα...ειναι λογικο αυτο?
θα θελα παρακαλω και σε αυτο μια απαντηση...
εγω τους εδειχνα το φεγγαρι...και αυτοι κοιτουσαν το δακτυλο....
Άβαταρ μέλους
StaRbak
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 19 Οκτ, 2011 17:53

Re: BMW E46 320ci (2.2 εξακυλινδρο) εγκατασταση LPG kit

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Δευτ 19 Δεκ, 2011 20:54

Δεν νομιζω να ειναι λογικο..Επισης αν θελεις καθε 750-800 km ενα 30αρι βενζινη τι καις;;υγραεριο η βενζινη;;Μαλλον ο μαστορας δεν το εχει..Εχω 200 αλογα και το αμαξι το εχουμε επιτηδες να καιει και Βενζινη στο ανοιγμα του γκαζιου και καιω 30 e εκατοσταρα με 1,90 καθε 1800-2000km και το αμαξι κοφταρει..Προχθες ανοιξα με αεριο μεχρι τα 230 οπου και εκανε κοψιματα και γυρισα βενζινη για να ανεβασω και αλλο..Ουτε turbo ειναι ουτε εχει κατι ιδιαιτερα να κανει στην ρυθμιση πλυν το δυο επιπλεον κυλινδρων.
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: BMW E46 320ci (2.2 εξακυλινδρο) εγκατασταση LPG kit

Δημοσίευσηαπό StaRbak » Δευτ 19 Δεκ, 2011 21:14

τι να πω...
δεν εχεις αδικο....
απλα περιμενα καιρο να βαλω στο αμαξι το γκαζι και απογοητευτηκα οικτρα...
αν εχει γνωσεις απο BRC κιτ ο μαστορας σου να περνουσα να του εριχνε μια ματια...
εγω τους εδειχνα το φεγγαρι...και αυτοι κοιτουσαν το δακτυλο....
Άβαταρ μέλους
StaRbak
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 19 Οκτ, 2011 17:53

Επόμενο

Επιστροφή στο BMW

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες