Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

SKODA ROOMSTER 1.4

Re: SKODA ROOMSTER 1.4

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Κυρ 18 Αύγ, 2013 22:10

Τελικα εβαλα το atiker,εχω κανει 8.500 χλμ σε 2 μηνες.Εχω ενα θεμα ομως, μερικες φορες σε χαμηλες στροφες σβηνει, αλλαξα μπουζι εβαλα αυτα που προτεινει η ngk για υγραεριο, απλα.Βελτιωθηκε η κατασταση αλλα το προβλημα παραμενει.Εχω τγν εντυπωση οτι το κανει μονο οταν εχω και το air condition ανοιχτο.Τι λετε να φταει; Ο εγκαταστατης μου ειχε πει οτι ειναι θεμα αυτοκινητου και οχι του κιτ και μαλλον μπουζι, εγω τα αλλαξα στο συνεργειο μου αλλα δεν ξαναπερασα απο τον εγκαταστατη.Χρειαζεται καποια ρυθμιση μετα την αλλαγη μπουζι;
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: SKODA ROOMSTER 1.4

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 18 Αύγ, 2013 22:44

vasilisgr έγραψε:Τελικα εβαλα το atiker,εχω κανει 8.500 χλμ σε 2 μηνες.Εχω ενα θεμα ομως, μερικες φορες σε χαμηλες στροφες σβηνει, αλλαξα μπουζι εβαλα αυτα που προτεινει η ngk για υγραεριο, απλα.Βελτιωθηκε η κατασταση αλλα το προβλημα παραμενει.Εχω τγν εντυπωση οτι το κανει μονο οταν εχω και το air condition ανοιχτο.Τι λετε να φταει; Ο εγκαταστατης μου ειχε πει οτι ειναι θεμα αυτοκινητου και οχι του κιτ και μαλλον μπουζι, εγω τα αλλαξα στο συνεργειο μου αλλα δεν ξαναπερασα απο τον εγκαταστατη.Χρειαζεται καποια ρυθμιση μετα την αλλαγη μπουζι;



καθαρισμα πεταλουδας, βασικη ρυθμιση ρελαντι και μετα ρυθμιση υγραεριου.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: SKODA ROOMSTER 1.4

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 19 Αύγ, 2013 00:00

Γενικά έχουν θέμα τα roomster στο ρελαντι η μάλλον στο άφημα του γκαζιού μέχρι να κάτσει οτσν έχεις ανοιχτό το aircontiotiion.... δε το κάνει στη βενζίνη .. Λύση υπαρχει θα την βρει αν ασχοληθει ο εγκαταστατης σου και του το επιτρεπει το κιτ δεν είνσι η πεταλούδα.
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: SKODA ROOMSTER 1.4

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Δευτ 19 Αύγ, 2013 19:07

Χρειαζεται ρυθμιση το σύστημά μετα την αλλαγή μπουζι;
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: SKODA ROOMSTER 1.4

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τετ 21 Αύγ, 2013 12:02

vasilisgr έγραψε:Τελικα εβαλα το atiker,εχω κανει 8.500 χλμ σε 2 μηνες.Εχω ενα θεμα ομως, μερικες φορες σε χαμηλες στροφες σβηνει, αλλαξα μπουζι εβαλα αυτα που προτεινει η ngk για υγραεριο, απλα.Βελτιωθηκε η κατασταση αλλα το προβλημα παραμενει.Εχω τγν εντυπωση οτι το κανει μονο οταν εχω και το air condition ανοιχτο.Τι λετε να φταει; Ο εγκαταστατης μου ειχε πει οτι ειναι θεμα αυτοκινητου και οχι του κιτ και μαλλον μπουζι, εγω τα αλλαξα στο συνεργειο μου αλλα δεν ξαναπερασα απο τον εγκαταστατη.Χρειαζεται καποια ρυθμιση μετα την αλλαγη μπουζι;

χωρις παρεξηγηση αλλα βρηκες το καταλληλο φορουμ οπου ειναι συγκεντρωμενοι οι γνωστοτεροι και πιο εμπειροι εγκαταστατες στην Ελλαδα χωρις να εχει μεινει ποτε καποιος πελατης τους δυσαρεστημενος και απλα εκανες την επιλογη σου και αυτο ειναι το τελικο αποτελεσμα
o κινητηρας σου ειναι ο 1.4 ΒΧW και αρκετα ευκολος & ευρυχωρος και στο να επιλεχθει μια μεγαλη γκαμα απο μπεκ υγραεριου αλλα και να ρυθμιστει
Υγ: αν χρειαζονταν να κανω ενα ακομη αυτοκινητο μετατροπη σε υγραεριο η επιλογη θα ηταν μονοδρομος ;) και ας χρειαζονταν να εκανα 600χιλιομετρα
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: SKODA ROOMSTER 1.4

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Τρί 15 Οκτ, 2013 16:50

τελικα εκανα καθαρισμο πεταλουδας,βασικη ρυθμιση ρελαντι και ρυθμιση αεριου,βελτιωθηκε λιγο το θεμα με το σβησιμο του κινητηρα με το αφημα του γκαζιου αλλα βελτιωθηκε αισθητα η αποκριση του,παει καλιτερα το αυτοκινητο.Τελικα χρειαζοταν ο καθαρισμος και η ρυθμιση αν και δεν ειναι η αιτια για το προβλημα.Τωρα που δεν χρησιμοποιω τον κλιματισμο κανενα προβλημα,ολα τελεια......
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: SKODA ROOMSTER 1.4

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 15 Οκτ, 2013 23:15

vasilisgr έγραψε:τελικα εκανα καθαρισμο πεταλουδας,βασικη ρυθμιση ρελαντι και ρυθμιση αεριου,βελτιωθηκε λιγο το θεμα με το σβησιμο του κινητηρα με το αφημα του γκαζιου αλλα βελτιωθηκε αισθητα η αποκριση του,παει καλιτερα το αυτοκινητο.Τελικα χρειαζοταν ο καθαρισμος και η ρυθμιση αν και δεν ειναι η αιτια για το προβλημα.Τωρα που δεν χρησιμοποιω τον κλιματισμο κανενα προβλημα,ολα τελεια......


Δοκίμασε και με aircontiotiion. Αν το ξανακάνει θες μπεκ !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: SKODA ROOMSTER 1.4

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Πέμ 17 Οκτ, 2013 15:58

με τον κλιματισμο full μονο το κανει καπου-καπου,το συστημα ειναι καινουργιο και το κανει απο την αρχη.Πιστευεις οτι ειναι ελλατωματικα τα μπεκ ή λαθος μπεκ, θελει αλλα?
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: SKODA ROOMSTER 1.4

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 17 Οκτ, 2013 22:09

vasilisgr έγραψε:με τον κλιματισμο full μονο το κανει καπου-καπου,το συστημα ειναι καινουργιο και το κανει απο την αρχη.Πιστευεις οτι ειναι ελλατωματικα τα μπεκ ή λαθος μπεκ, θελει αλλα?



δυσκολο με atiker να πετυχει οποτε αστο ως εχει αν στο μελλον χειροτερεψει ζητα απο τον εγκαταστατη σου να γυρνα βενζινη κατω απο τις 1000 στροφες
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: SKODA ROOMSTER 1.4

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Παρ 18 Οκτ, 2013 21:47

ευχαριστω για τις συμβουλες,και ναι μαλλον θα το αφησω οπως ειναι,δεν ειναι τοσο ενοχλητικο και συχνο το προβλημα.Ισως στην επομενη αλλαγη μπουζι βαλω ιριδιου με την ελπιδα να στρωσει....και αν δεν, θα το ρυθμισω για βενζινη στις 1000 στροφες και κατω και τελος.
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Skoda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες





cron