Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Re: Απ: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Δευτ 27 Μάιος, 2013 08:32

Εγώ σκέφτομαι πόσο μεγάλη μπουκάλα πρέπει να βάλεις, για να πεις ότι έχεις μια κάποια αυτονομία... που σημαίνει επιπρόσθετο βάρος που δε νομίζω να σου αρέσει.
Με το υγραέριο θα καις περισσότερο ανα 100 χιλιόμετρα απ ότι καις τη βενζίνη. Εγώ δηλαδή που καίω 11 με 12 λιτρά βενζίνης, θέλω 13 με 14 και ίσως 15 λίτρα υγραερίου ορισμένες φορές. Φαντάσου τώρα εσύ άμα το πιέσεις πόσο θα σου κάψει.

Είμαι της γνώμης να μην κάνεις καμιά μετατροπή, και εφόσον έχεις την οικονομική άνεση να πάρεις ένα μικρό μεταχειρισμένο της πλάκας για να πηγαίνεις σούπερ μάρκετ και τις υπόλοιπες μικρό διαδρομές. Και οπότε θες να ξεκαυλώσεις να καβαλάς τον πύραυλο και να του πίνεις το αίμα.

Τα μεγάλα τζιπ που λες έχουν απέραντο χώρο και βάζουν θερμοσίφωνα, και τους μένει χώρος για ακόμα 5 άτομα. Εσένα οι χώροι σου στο πορτ παγκάζ είναι της πλάκας. Δεν χωράει θερμοσίφωνας, άρα πας για ντόνατ στην θέση της ρεζέρβας. Είναι κανονική ή ρεζέρβα σου; Ή μικρότερης διάστασης; Αν είναι μικρότερη την έβαψες. Αν είναι κανονική με τη διάσταση σου 225/50/17 που είναι ίδια με την δική μου, θα πέρνεις 60 λίτρα μπουκάλα. Άρα θα γεμίζεις με 48 λίτρα υγραέριο, και άρα με Χ λίτρα κατανάλωσης θα σου βγάζει Ψ χιλιόμετρα. Τα στοιχεία αυτά θα τα βάλεις εσύ που ξέρεις το αυτοκίνητο σου.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό rover214 » Τετ 29 Μάιος, 2013 10:36

Αν ψαξεις θα δεις οτι το αυτοκινητο σου ειναι στη blacklist της Prins, μαζι με μερικα ακομα Nissan.Συνεπως θα συμφωνησω κι εγω με τον παραπανω φιλο, οτι αν το κοστος δεν αποτελει θεμα, παιρνεις ενα μικρο μεταχειρισμενο για τις καθημερινες δουλειες και τελειωνεις.
Rover 214Si, Lovato Easy Fast χωρίς λαδιέρα
rover214
 
Δημοσιευσεις: 141
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ, 2013 01:32

Re: Απ: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό George350Z » Σάβ 01 Ιουν, 2013 04:06

MeddlingMageGR έγραψε:Εγώ σκέφτομαι πόσο μεγάλη μπουκάλα πρέπει να βάλεις, για να πεις ότι έχεις μια κάποια αυτονομία... που σημαίνει επιπρόσθετο βάρος που δε νομίζω να σου αρέσει.
Με το υγραέριο θα καις περισσότερο ανα 100 χιλιόμετρα απ ότι καις τη βενζίνη. Εγώ δηλαδή που καίω 11 με 12 λιτρά βενζίνης, θέλω 13 με 14 και ίσως 15 λίτρα υγραερίου ορισμένες φορές. Φαντάσου τώρα εσύ άμα το πιέσεις πόσο θα σου κάψει.

Είμαι της γνώμης να μην κάνεις καμιά μετατροπή, και εφόσον έχεις την οικονομική άνεση να πάρεις ένα μικρό μεταχειρισμένο της πλάκας για να πηγαίνεις σούπερ μάρκετ και τις υπόλοιπες μικρό διαδρομές. Και οπότε θες να ξεκαυλώσεις να καβαλάς τον πύραυλο και να του πίνεις το αίμα.

Τα μεγάλα τζιπ που λες έχουν απέραντο χώρο και βάζουν θερμοσίφωνα, και τους μένει χώρος για ακόμα 5 άτομα. Εσένα οι χώροι σου στο πορτ παγκάζ είναι της πλάκας. Δεν χωράει θερμοσίφωνας, άρα πας για ντόνατ στην θέση της ρεζέρβας. Είναι κανονική ή ρεζέρβα σου; Ή μικρότερης διάστασης; Αν είναι μικρότερη την έβαψες. Αν είναι κανονική με τη διάσταση σου 225/50/17 που είναι ίδια με την δική μου, θα πέρνεις 60 λίτρα μπουκάλα. Άρα θα γεμίζεις με 48 λίτρα υγραέριο, και άρα με Χ λίτρα κατανάλωσης θα σου βγάζει Ψ χιλιόμετρα. Τα στοιχεία αυτά θα τα βάλεις εσύ που ξέρεις το αυτοκίνητο σου.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"


Φιλαρακι,ησουν κατατοπιστικοτατος,ευχαριστω θερμα.
Για τη ιστορια,το αυτοκινητο μου λενε στα tech specs οτι εχει 80 λιτρα ρεζερβουαρ,αλλα απο τερμα αδειο καταφερα να βαλω 63 λιτρα.
Στο ταξιδι βλεπω 26αρια mpg,δηλαδη 9 στα 100
Μες τη πολη βλεπω 15αρια
Σε καγκουροβολτα τρομοκρατια βλεπω μονοψηφια,πανω απο 20 στα 100

Η πλεον σωστη επιλογη ειναι να παρω κανενα Micra για παπακι μαλλον.
Οσον αφορα το πορτ μπαγκαζ μου ειναι της πλακας.Με γυναικα 10ημερες διακοπες,για τη παρτη σου περρισευει χωρος για μαγιο,σαγιοναρα,κ καμια πετσετα.Η ρεζερβα μου ειναι ουτε αναγκης με ροδα απο μηχανακι,ουτε και 18 ιντση.Μια μεσαια.

Σκατα,τζαμπα το ψαχνω απο οτιο καταλαβα.Κ να βαλω,καθε τρεις κ λιγο θα τρεχω να βρω βενζιναδικο για αεριο.
George350Z
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 20:50

Re: Απ: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Σάβ 01 Ιουν, 2013 05:59

Σκέψου και το άλλο που δεν στο είπα. Στην Αθήνα δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάς μαζί σου τη ρεζέρβα. Βουλκανιζατέρ υπάρχουν αρκετά, και βενζινάδικα να φουσκώσεις λίγο το πεσμένο λάστιχο, άπειρα.
Στα ταξίδια όμως είσαι υποχρεωμένος να έχεις μαζί σου ρεζέρβα. Ειδικά άμα έχεις και άλλο άτομο μαζί σου, ιδίως γυναίκα, δεν φταίει σε τίποτα να περιμένει ώρες την οδική επειδή αμελήσες να πάρεις τη ρεζέρβα μαζί σου. Άρα αυτό το έξτρα ελαστικό που θα μπει; Χωράει Και αύριο πίσω;

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Κυρ 02 Ιουν, 2013 01:24

MeddlingMageGR έγραψε:Σκέψου και το άλλο που δεν στο είπα. Στην Αθήνα δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάς μαζί σου τη ρεζέρβα. Βουλκανιζατέρ υπάρχουν αρκετά, και βενζινάδικα να φουσκώσεις λίγο το πεσμένο λάστιχο, άπειρα.
Στα ταξίδια όμως είσαι υποχρεωμένος να έχεις μαζί σου ρεζέρβα. Ειδικά άμα έχεις και άλλο άτομο μαζί σου, ιδίως γυναίκα, δεν φταίει σε τίποτα να περιμένει ώρες την οδική επειδή αμελήσες να πάρεις τη ρεζέρβα μαζί σου. Άρα αυτό το έξτρα ελαστικό που θα μπει; Χωράει Και αύριο πίσω;

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Γιατι έχει και ρεζέρβα;; τα πιο πολλά έχουν κίτ επισκευής

Στάλθηκε από το Novo7Fire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Απ: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Κυρ 02 Ιουν, 2013 08:09

tsopirs έγραψε:
MeddlingMageGR έγραψε:Σκέψου και το άλλο που δεν στο είπα. Στην Αθήνα δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάς μαζί σου τη ρεζέρβα. Βουλκανιζατέρ υπάρχουν αρκετά, και βενζινάδικα να φουσκώσεις λίγο το πεσμένο λάστιχο, άπειρα.
Στα ταξίδια όμως είσαι υποχρεωμένος να έχεις μαζί σου ρεζέρβα. Ειδικά άμα έχεις και άλλο άτομο μαζί σου, ιδίως γυναίκα, δεν φταίει σε τίποτα να περιμένει ώρες την οδική επειδή αμελήσες να πάρεις τη ρεζέρβα μαζί σου. Άρα αυτό το έξτρα ελαστικό που θα μπει; Χωράει Και αύριο πίσω;

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Γιατι έχει και ρεζέρβα;; τα πιο πολλά έχουν κίτ επισκευής

Στάλθηκε από το Novo7Fire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Κακώς. Το κιτ επισκευής είναι μια απάτη και μισή. Επισκευάζει μόνο τα απλα τρυπήματα από πρόκες. Αν μια πέτρα η ένα πεζοδρόμιο στο σκίσει το λάστιχο, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με το κιτ.
Και ναι το αυτοκίνητο του φίλου έχει ρεζέρβα.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Κυρ 02 Ιουν, 2013 09:28

Καλώς ή κακώς η εταιρίες εκεί το πάνε... Ακόμα και τα max της Ford κιτ επισκευής έχουν... Εντάξει είναι λίγο δύσκολο.. Στα τόσα χρόνια μια φορά μου έτυχε να μου σκιστεί λάστιχο από φυσιολογικές συνθήκες και αυτό επειδή στράβωσε η ζάντα σε λακουβα και έχασε αέρα.. Και μια φορά δύο λάστιχα σε 250km επειδή άλλαξα ψαλίδια και το τσακάλι ο μηχανικός ξέχασε να τα σφηξει οπότε το αυτοκινητο πατούσε όπως ήθελε και μου έφαγε τα καινούργια μπροστά ελαστικά.. Αλλά δεν ήταν φυσιολογικό..

Στάλθηκε από το Novo7Fire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό panose » Τετ 04 Σεπ, 2013 00:57

εχω ακουσει για παλιοτερη εγκατάσταση ,σε πειραγμενο μαλιστα 350ζ, στον βρεττο με βιαλλε συστημα.
panose
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος, 2012 01:46

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Nissan

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης