Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Suzuki alto 2012 και υγραέριο

Suzuki alto 2012 και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό elektregertis » Πέμ 19 Ιούλ, 2018 18:40

Καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος και είναι ή πρώτη φορά που σας γράφω.
Ήμουν κάτοχος ενός rx8 μέχρι τον Απρίλιο που ένας καλός άνθρωπος με τράκαρε και το έκανε σμπαράλια. Μόλις πήρα τα χρήματα από την ασφαλιστική και είμαι έτοιμος να αγοράσω ένα Suzuki Alto του 2012 με 80.000 χλμ.
Μετά το Ρχ8, θέλω ένα αυτοκίνητο που να μην καίει τίποτα και μονόδρομος για αυτό είναι το υγραέριο.
Μετά από πολύ ψάξιμο στο φόρουμ έχω καταλήξει σε κάποιο σύστημα της brc
( sequent 32 ) κυρίως:
1. Λόγο ευρείας χρήσης του από αντιπροσωπείες.
2. Λόγο του ότι το Suzuki alto είναι ένα από τα πρώτα αυτοκίνητα που στην Ιταλία ξεκίνησε να βάζει από την αντιπροσωπεία με έγκριση της Suzuki.
3. O ψεκασμός βενζίνης για την λίπανση των βαλβίδων.
Δεν με ενδιαφέρει το να βρω το πιο φθηνό κιτ, θέλω κάτι που να αξίζει και να δουλεύει καλά και απροβλημάτιστα. Έχω καταλάβει πως θα κινηθώ από 800€ έως 1.100€ και ψάχνω τον κατάλληλο συνδυασμό συστήματος και εγκαταστάτη.
Μίλησα και με την BRC και μου πρότεινε 3 εταιρίες ακ των οποίων οι 2 είναι αυτές που είχα καταλήξει και ελπίζω να μην είναι πρόβλημα που θα τις αναφέρω, αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας να επιλέξω εγκαταστάτη.
Σαν πρώτη επιλογή, παρότι αρκετά πιο ακριβός από τον δεύτερο είναι ο LP Gas και η δεύτερη μου επιλογή είναι ο LPG Hellas.
Και τώρα η δύσκολη ερώτηση:
Σε συνολικό κόστος έως 1.100€ υπάρχει καλύτερη επιλογή από το Sequent 32 BRC και αν όχι ποιος θα ήταν ο καλύτερος εγκαταστάτης για αυτό το σύστημα?
Ελπίζω να μην σας κούρασα και θέλω να πω πως σκοπεύω να το κρατήσω χρόνια αυτό το αυτοκίνητο και με ενδιαφέρει μια απροβλημάτιστη και καλή λειτουργία του αυτοκινήτου πάνω απ όλα!
elektregertis
 
Δημοσιευσεις: 35
Εγγραφή: Τρί 17 Ιούλ, 2018 20:31

Re: Suzuki alto 2012 και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Πέμ 19 Ιούλ, 2018 19:08

Προφανώς δεν έχω δοκιμάσει όλους τους εγκαταστάτες, ούτε όλα τα συστήματα. Όμως, όταν πριν κάνω εξάμηνο βρέθηκα σε αντίστοιχη θέση με σένα, επέλεξα τον LPGas κι έμεινα απολύτως ευχαριστημένος.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Suzuki alto 2012 και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 20 Ιούλ, 2018 07:05

τι καταναλώση βενζινας εχει το Αλτο???
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Suzuki alto 2012 και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 20 Ιούλ, 2018 07:55

Για τον LPGas τι να πούμε.
Χρόνια πολλά εδώ μέσα δεν έχουν ακουστεί παράπονα αν και πρέπει να έχει κάνει πολλές εγκαταστάσεις σε μέλη του φόρουμ.Άρα είναι μία πολύ καλή επιλογή

Από την άλλη να ρωτήσω και εγώ όπως ο fokion.
Το Άλτο είναι ένα μικρό φτηνό αμαξάκι που δε νομίζω να έχει μεγάλες καταναλώσεις άρα μικρότερο κέρδος από ένα μεγάλο στη χρήση υγραερίου.
Τι μοντέλο είναι πόσα χιλιόμετρα έκανες και πόσα περίπου σκοπεύεις να κάνεις κάθε χρόνο;;;;;;
Θα είναι τόσα πολλά (γιατί πολλά χρειάζονται) ώστε να κάνεις σύντομα απόσβεση των 1.100 ευρώ για τοποθέτηση ενός τόσο καλού συστήματος ώστε να μπεις σε κέρδος;;;;;

Edit.Για μοντέλο τώρα το πρόσεξα 2012.Λογικά το 1000άρι.
Τελευταία επεξεργασία από papoys και Παρ 20 Ιούλ, 2018 08:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Suzuki alto 2012 και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό kostis01 » Παρ 20 Ιούλ, 2018 08:00

Για τον Lpgas +1 και από μένα.


Suzuki Wagon R 1.3 με seq.24, 55.000 με υγραέριο. 114.000 συνολικά
ούτε κιχ...

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
kostis01
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν, 2016 11:50

Re: Suzuki alto 2012 και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Παρ 20 Ιούλ, 2018 09:59

Δε νομίζω να του ζητήσουν τετραψήφιο νούμερο για χιλιάρι μοτέρ.
Από την άλλη, ακόμα κι ένα τόσο μικρό μοντέλο καίει 6-6,5 λίτρα μέσα στην πόλη, δηλαδή δεκάευρο για κάθε 100 χιλιόμετρα. Ε, δεν τα λες και λίγα. Σε 20-25Κ χιλιόμετρα θα έχει αποσβέσει.
Εν τω μεταξύ, είναι και το ψυχολογικό: ερχόμενος από το 8άρι που ήταν καταβόθρα, θέλει κάτι τελείως μηδενικού κόστους χρήσης.
Μήπως να άφηνες το Alto και να κοιτούσες κάτι σε φυσικό αέριο; Πόσα χρήματα θα διαθέσεις, μαζί με την εγκατάσταση υγραερίου;
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Suzuki alto 2012 και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό elektregertis » Παρ 20 Ιούλ, 2018 12:44

Το Alto το σκεφτηκα για χαμηλο κόστος χρήσης και χαμηλή κατανάλωση. Το ποσο που μπορώ να διαθέσω είναι ως 7.000€ μαζί με το υγραέριο και ψάχνω κάτι ιαπωνικό έως 1300 cc. Εάν υπάρχει κάποια πρόταση, ακόμα και για αυτοκίνητο, θα ήταν ευπρόσδεκτη, γιατί δηλώνω πελαγωμένος με την αναζήτηση μεταχειρισμένου. Είμαι μεγάλος λάτρης honda και toyota αλλά
θα προτιμούσα οποιοδήποτε ιαπωνικό λόγω αξιοπιστίας.
Το αλτο πρέπει να έχει μια κατανάλωση κοντά στα 5 lt . Και πάλι , εγώ θα του έβαζα υγραέριο, εάν το πάρω.
Τις τιμές που μου έδωσαν οι εγκαταστάτες δεν ξέρω αν μπορώ να τις γράψω, εάν ναι, να τις αναφέρω αναλυτικά.
Για φυσικό αέριο δεν έχω ιδέα.
elektregertis
 
Δημοσιευσεις: 35
Εγγραφή: Τρί 17 Ιούλ, 2018 20:31

Re: Suzuki alto 2012 και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Παρ 20 Ιούλ, 2018 14:51

Με το φυσικό αέριο μπορείς να πετύχεις αδιανόητες καταναλώσεις, χοντρικά θα έχεις το μισό κόστος κίνησης σε σχέση με το Alto. Μες στο μποτιλιάρισμα ας πούμε μην περιμένεις κάτι καλύτερο από τα 6-6,5 λίτρα, να το το 10άρικο.
Με υγραέριο θα είσαι στα 6 ευρώ, ειδικά με τα προηγμένα συστήματα που έχουν ψεκασμό βενζίνης.
Τα μικρά με φυσικό αέριο καίνε 3 ευρώ στα 100 χιλιόμετρα, εγγυημένο και μετρημένο πολλάκις από δύο γνωστούς μου. Ειδικά ο ένας, έχει ρεκόρ 1,90 ευρώ στα 100, αλλά με πολύ οικονομική οδήγηση.

Τα μοντέλα αυτά είναι εργοστασιακά φτιαγμένα για φυσικό αέριο, οπότε έχουν πολύ πιο ανθεκτικά μοτέρ σε σχέση με τα δικά μας που τους βάζουμε υγραέριο. Αλλά και δεξαμενές χωμένες σε διάφορα σημεία, όχι όπως τα δικά μας που φαίνονται ή κλέβουν το χώρο της ρεζέρβας.

Τα προβλήματα είναι δύο:
1) το αν σε βολεύουν τα λιγοστά πρατήρια. Τα βλέπεις εδώ και κρίνεις:
http://www.fisikon.gr/diktuo-pratirion.html

Έχε όμως υπόψη σου ότι το φυσικό αέριο βρίσκεται σε τρομερή άνθηση και πρόκειται να ανοίξουν πολλά ακόμα πρατήρια σύντομα. Είναι θέμα χρόνου για Ηλιούπολη, Πάτρα, Ιωάννινα.

2) Δεν έχουμε ιαπωνικά μοντέλα. Honda και Toyota βγάζουν τέτοια μοντέλα, αλλά δεν τα φέρνουν εδώ.
Ουσιαστικά, οι επιλογές σου είναι Grande Punto και τα Up/Skoda Citigo.
Η επιλογή μου θα ήταν αυτή:
https://www.car.gr/14166616-volkswagen- ... up-1-0-cng

Αρκετά απλό μοτέρ, μόλις 4 ετών, καλό αυτοκίνητο γενικά που ταξιδεύει πολύ καλά για την κατηγορία του.
Υπολόγισε επίσης ότι τα μοντέλα φυσικού αερίου έχουν μηδενικά τέλη κυκλοφορίας, οπότε κάτι γλιτώνεις κι από εκεί.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Suzuki alto 2012 και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 20 Ιούλ, 2018 15:40

Συμφωνώ για τα εργοστασιακά cng είναι η καλύτερη λύση , ανάλογα πάντα του που κινησαι.
Πάντως δυο φίλοι που βαλανε cng σαν μετατροπή δεν είναι το ίδιο οικονομική. Ναι μεν έχουν τρελα χαμηλή κατανάλωση τύπου 3,5 κιλά στα 100 δηλαδή 3 ευρώ στα 100 περιπου, όμως δεν θέλουν να υπολογίσουν καθόλου οτι καίνε ενα ολοκληρο ντεπόζιτο βενζίνη στα 2000-2500 χλμ. Αυτή η ρύθμιση είναι απαραίτητη όμως για να παει το αμάξι με το εντελώς άλλο αβάνς που θέλει το cng συν για την ψύξη των βαλβίδων εξαγωγής.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Suzuki alto 2012 και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό elektregertis » Παρ 20 Ιούλ, 2018 17:30

Τώρα μόλις κοίταξα στο car.gr μερικά αυτοκίνητα με cng, και δυστυχώς είναι 5-6 με εργοστασιακό σύστημα στα λεφτά μου.

https://www.car.gr/14213595-fiat-punto-evo

Πχ αυτό. Και κυρίως fiat. Απλά δεν ξέρω τίποτα για αυτό, και με ψιλοφοβίζει το γεγονός του ότι και δεν βρίσκω πολλά, και ουσιαστικά βρήκα μόνο fiat τουλάχιστον 7 ετών.
Πιστεύεται πως αξίζει να κοιτάξω cng από lpg?
elektregertis
 
Δημοσιευσεις: 35
Εγγραφή: Τρί 17 Ιούλ, 2018 20:31

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες





cron