Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μικρή διαρροή αντιψυκτικού, υψηλή θερμοκρασία/Βεντιλατέρ

Μικρή διαρροή αντιψυκτικού, υψηλή θερμοκρασία/Βεντιλατέρ

Δημοσίευσηαπό Papajohn76 » Δευτ 21 Απρ, 2014 17:53

Εχω ενα Toyota Corolla 5d, 2004, 1400cc με σύστημα Zavolli δίχως λαδιέρες κλπ, το έχω τοποθετήσει πριν απο περίπου 2χρόνια και λίγους μήνες χωρίς καμια δυσλειτουργία.Τοποθετήθηκε στα 89.000χλμ και τώρα εχω περίπου 136.000χλμ. Περίπου στα 2χρόνια παρατήρησα ίχνη απο κόκκινο αντιψυκτικό στα κολλάρα/ενώσεις στον διακλαδωτή(έτσι πιστεύω πως λέγεται!) καθώς και στο επάνω μέρος/καπάκι του βοηθητικού πλαστικού δοχείου του ψυγείου, ενω ταυτόχρονα έκτοτε το βεντιλατέρ λειτουργεί με μεγαλύτερη συχνότητα απ ότι πριν. Εχω πάει μια φορα στο συνεργείο που τοποθέτησα το σύστημα και μου έσφιξαν τα κολλάρα, απλώς μειώθηκε αρκετά η διαρροή, το βεντιλατέρ συνεχίζει! Γνωρίζω όμως πως το νορμάλ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ. Κανονικά τα πάντα θα πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΑ στεγανά. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ? Πριν ξαναεπισκεφθώ το συνεργείο θα ήθελα και την γνώμη σας!
Papajohn76
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ, 2014 17:22

Re: Μικρή διαρροή αντιψυκτικού, υψηλή θερμοκρασία/Βεντιλατέρ

Δημοσίευσηαπό vas234 » Τετ 23 Απρ, 2014 11:01

Εχω το ιδιο αυτοκινητο ,εβαλα υγραεραεριο 4ης γενιας με μικροψεκασμους βενζινης στα 145.000km, τωρα ειχω περιπου 158.000.Παρατηρησα απο την πρωτη μερα λειτουργιας οτι το βεντιλατερ δουλευε πιο συχνα σε σχεση με πριν .Ενας λογος βεβαια ηταν και οτι ο εγκαταστατης δεν ειχε κανει εξαερωση στο συστημα ψυξης.Απο τοτε βλεπω να δουλευει το βεντιλατερ πιο συχνα.Οσον αφορα τα κολαρα, εχω ακριβως το ιδιο προβλημα γιατι για λογους οικονομιας (ή τσιγκουνιας καλυτερα) δεν βαζουν κολαρα που τοποθετουνται σε γραμμες με αυξομειωση της θερμοκρασιας τυπου MIKALOR.Κια εγω οταν πηγα στον εγκαταστατη μου εσφυξε τα κολαρα(το ειχα κανει προ πολλου μονος μου)
Εγω αυτο που εκανα ηταν να βαλω πιο ψυχρα μπουζι υγραεριου ,και ελεγχω συχνα το αντιψυκτικο.
Θα σου προτεινα να κανεις εξαερωση για αρχη ,γιατι ειναι το πιο συχνο αιτιο για να δουλευει συχνα το βεντιλατερ
vas234
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 09 Φεβ, 2013 16:43

Re: Μικρή διαρροή αντιψυκτικού, υψηλή θερμοκρασία/Βεντιλατέρ

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 23 Απρ, 2014 15:51

Papajohn76 έγραψε:Εχω ενα Toyota Corolla 5d, 2004, 1400cc με σύστημα Zavolli δίχως λαδιέρες κλπ, το έχω τοποθετήσει πριν απο περίπου 2χρόνια και λίγους μήνες χωρίς καμια δυσλειτουργία.Τοποθετήθηκε στα 89.000χλμ και τώρα εχω περίπου 136.000χλμ. Περίπου στα 2χρόνια παρατήρησα ίχνη απο κόκκινο αντιψυκτικό στα κολλάρα/ενώσεις στον διακλαδωτή(έτσι πιστεύω πως λέγεται!) καθώς και στο επάνω μέρος/καπάκι του βοηθητικού πλαστικού δοχείου του ψυγείου, ενω ταυτόχρονα έκτοτε το βεντιλατέρ λειτουργεί με μεγαλύτερη συχνότητα απ ότι πριν. Εχω πάει μια φορα στο συνεργείο που τοποθέτησα το σύστημα και μου έσφιξαν τα κολλάρα, απλώς μειώθηκε αρκετά η διαρροή, το βεντιλατέρ συνεχίζει! Γνωρίζω όμως πως το νορμάλ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ. Κανονικά τα πάντα θα πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΑ στεγανά. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ? Πριν ξαναεπισκεφθώ το συνεργείο θα ήθελα και την γνώμη σας!



Γιατί δεν ελέγχεις τη στάθμη του ψυκτικού για 2-3 μέρες μόνος σου? Αν συνεχίζει να παίρνει ψυκτικό πρέπει να το ψάξει καλά ο μηχανικός για διαρροές. Συνήθως η μεγάλη διάρκεια λειτουργιάς του βεντιλατερ οφείλεται σε αέρα στο κύκλωμα.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Μικρή διαρροή αντιψυκτικού, υψηλή θερμοκρασία/Βεντιλατέρ

Δημοσίευσηαπό Papajohn76 » Τετ 23 Απρ, 2014 16:47

Σας ευχαριστώ πολύ κύριοι για τις απαντήσεις σας. Καταρχήν μίλησα τηλεφωνικά με τον εγκαταστάτη(Zavolli Θεοδώρου) και μου είπε ο άνθρωπος πως το ψυγείο/θερμοκρασία/βεντιλατέρ δεν σχετίζεται με αυτόν και απ οτι αποδείχθηκε δίκιο είχε, στη συνέχεια πήγα σε ενα συνεργείο καπου στην Πετρούπολη και αμέσως ο μηχανικός μου είπε "Μα εσυ θέλεις άλλο ψυγείο!!!" επειδή είχε λίγη βρώμα επάνω του και ελαχιστότατα άλατα/βρωμια περιμετρικά στο καπάκι!!! Απο κει και μετά πήγα σε ενα συνεργείο στη γειτονιά μου(Π.Φαληρο) οπου έριξε μια ματια ο άνθρωπος, έκανε εξαέρωση και μέχρι στιγμής ολα καλά αν και θα συνεχίσω να εχω το νου μου!
Papajohn76
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ, 2014 17:22


Επιστροφή στο Toyota

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες