Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Vialle Liquid Si σε RAV4 του 2003

Vialle Liquid Si σε RAV4 του 2003

Δημοσίευσηαπό anton » Δευτ 21 Δεκ, 2015 21:43

έβαλα υγραεριο λοιπόν και εγω! Vialle liquid Si Το φθηνο υγρου ψεκασμου. Για δεξαμενη εβαλα ντονατ στο πορτ μπαγκαζ 65 λίτρα νομιζω με σιγουρα καθαρα 50 λίτρα (αυτο το θυμαμαι καλα). Διαστασεις της δεξαμενης ειναι 25 ύψος και 64 διαμετρος. Η αντλια ειναι μεσα στη δεξαμενη και δεν προεξεχει τιποτε. Μπορω να φορτωσω πανω στη δεξαμενη που ειναι στο ιδιο επιπεδο των καθισματων οταν αυτα ξαπλωνουν. Θα ανεβασω φωτογραφιες!
Εχει καταναλωση ιδια με παλια. Τραβαει πολυ καλύτερα απο παλια και ποτε δεν κανει λοξυγγα ή δισταγμους
Τελευταία επεξεργασία από anton και Τρί 22 Δεκ, 2015 21:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle Liquid Si σε RAV4 του 2003

Δημοσίευσηαπό anton » Δευτ 21 Δεκ, 2015 21:44

Πρωτη εντυπωση ότι ακουγεται η δεξαμενη, ιδιαιτερα οταν ειναι σταματημενο το αυτοκινητο. Ο ηχος εξαφανιζεται με ταχυτητα απο τα 40 χλμ/h και πανω. Ειναι σπαστικος ο ηχος (ιιιιιιιιιι ακουγεται)
Αγορασα μονωτικο ηχου για στουντιο απο τα Praktiker το πιο ακριβο απο τις αυγοθηκες, λεγεται λαβυρυνθος, αλλα ειναι αδυνατο να καλύψω σωστα το ντονατ χωρις να κανω καλυμμα.
Η αντλια ειναι μεσα στο ντονατ και δεν προεξεχει τιποτε και μπορω να βάλω και βαλίτσες πανω.
Τωρα σκεφτομουν να παρω ενα καλυμμα ρεζερβας τζιπ και με βενζινοκολλα να το ντυσω εσωτερικα με το μονωτικο και επειτα να το βάλω απο πάνω στο ντονατ (64Χ25 εκ). Ομως ενω στην διαμετρο ειναι όλα ενταξει με 69 εκατοστα διαμετρο στο υψος ειναι 21, λιγο λοιπον. Ρωτησα σε παλιατζιδικο πόσο κανουν, κατι γρατσουνισμενα βρωμικα και μου ειπαν μονο μαζι με τη βαση 150 ευρουλάκια! Οποτε αστο
Σκεφτομαι να κολλήσω την μόνωση (που ειναι μαλακη σα μαξιλάρι και εχει παχος 4 εκατοστα που μπορει φυσικα να συμπιεστει) σε μοκετα και μετα να βαλω την μοκετα πάνω απο το ντονατ. Αλλα δεν ξερω άμα θα πετυχει αισθητικα.
Αλλο ειναι να κανω ξυλινο κουτι με επενδυση απο μεσα τη μονωση και απο εξω μοκετα. Κοστος λεει ο ταπετσερης 100 με 150 ευρουλακια. Προσφερονται καλοι φιλοι να το φτιαξουμε μονοι μας
Τι να κανω κουτι με ξυλο; Ή θα ειναι καλουτσικο αισθητικα η μονωση με τη μοκετα μονο;
Παντα ο στοχος ειναι να σταματησω να ακουω την αντλια!!!
ΥΓ θα ανεβασω φωτο για να καταλάβετε πως ειναι τωρα το πορτ μπαγκαζ και η εγκατασταση
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle Liquid Si σε RAV4 του 2003

Δημοσίευσηαπό anton » Δευτ 21 Δεκ, 2015 21:45

Μου αναψε επισης μετα τριημερου το λαμπακι του κινητηρα, που το εκανε και παλια με τις 45αρες μπαταριες και μου λεγαν με αριστα καυσαερια και καταναλωση: καταλύτης ή λ. Τωρα λετε να ειναι φτωχο μιγμα αφου εχει την ιδια κατανάλωση με παλια; Απο την άλλη δεν εχει κανενα δισταγμο! Βεβαια κατανάλωση μετραω με τον υπολογιστη του αυτοκινητου (που μεχρι τωρα ειναι πολυ ακριβης), δεν εχω μετρησει με γεμισματα που ειναι και δυσκολα στο υγραεριο, αφου φοβουνται στο βενζιναδικο και μολις μειωθει η ταχυτητα πλήρωσης μου το σταματάν και μου γεμιζουν τα 4 λαμπακια απο τα 5
Φοβαμαι μηπως το λαμπακι ειναι ειναι φτωχο μιγμα, όμως τραβα χωρις κανενα δισταγμο. Το φτηνο vialle δεν ερχεται προρυθμισμενο αλλα ρυθμιζεται απο τον εγκαταστατη
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle Liquid Si σε RAV4 του 2003

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 22 Δεκ, 2015 00:40

Δεν σου έδωσαν το ειδικό μονωτικό που έχει το κιτ της vialle ? θα εξαλείψει τον ήχο ..
Λαμπάκι μηχανής θέλει επίσκεψη στον εγκαταστστη για ρύθμιση .,
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Vialle Liquid Si σε RAV4 του 2003

Δημοσίευσηαπό anton » Τρί 22 Δεκ, 2015 18:24

https://goo.gl/photos/8idx3piLAa1LGcSW9
οι φωτο που υποσχεθηκα!

Τελικα πήγα πρωι πρωι στην ΤΟΥΟΤΑ. Το λαμπακι είναι οι κωδικοι Ρ420 και Ρ430 και αφορουν προκαταλυτη (είναι μεσα στην πολλαπλη εξαγωγης) και αισθητηρες λ. Αυτό το λαμπακι το ειχα διαρκως προ 5 ετων με τους ιδιους κωδικους. Όταν αλλαξα την μπαταρια όταν τελειωσε η ζωη της, από 45αρα σε 60αρα εκανα να το δω 3 χρονια. Προ μηνος το ξανάναψε ξανα, αλλαξα μπαταρια σε 70 αρα μια και τελειωσε η ζωη της προηγουμενης. Τωρα ξανα το λαμπακι. Είναι γνωστο προβλημα αυτου του αυτοκινητου, μετα τα 140.000 βγαζει αυτό το λαμπακι με αυτό τον κωδικο με αριστα καυσαερια και αριστη καταναλωση. Η ιδια η εταιρια εκανε αναπρογραμματισμο στον εγκεφαλο αναγνωριζοντας το προβλημα. Τον ειχα κανει και μειωθηκε η συχνοτητα αναμματος του λαμπακιου. Άρα δεν ανησυχω πλεον. Αν ηταν θεμα μιγματος θα εδειχνε άλλο κωδικο και όχι τον συνηθισμενο μου!

Η καταναλωση μου λεει ο εγκαταστατης οτι φαινεται ιδια αλλα είναι αναγωγη του υπολογιστη με το σαν να έκαιγε βενζινη. Δηλαδη υπολογιζει τους μικροψεκασμους βενζινης και τους ανάγει ωσαν να καιω μονο βενζινη. Το υγραεριο δεν υπολογιζει ποσο καιω και όταν λέει το μετρησω, θα το βρω 10-15% μεγαλυτερη καταναλωση από ό,τι πριν. Παντα τραβα καταπληκτικα χωρις λοξυγγα και με τρομερη ροπη. Μονο χαιδευω το γκαζι και είναι αρκετο.


Πηγα σε ένα ταπετσερη κοντα στη γειτονια μου και του ειπα να μου φτιαξει ένα καλυμμα από μοκετα όπως αυτό που εχω (φωτο 5) και κολλημένο μεσα με βενζινοκολλα το ηχομονωτικο υλικο που πηρα και φαινονται τα δυο γκριζα φυλλα του στη φωτο 3. Ένα κορδονι θα εχει στον πατο, για να το σφυξει και να το σταθεροποιεί. Μου ειπε 25 ευρω οποτε θα το κανω τη Δευτερα. Ευχαριστω για την παρατηρηση ενός φιλου ότι το ξυλινο κουτι μπορει να δρασει σαν ηχειο!
Τελευταία επεξεργασία από anton και Τρί 22 Δεκ, 2015 19:59, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle Liquid Si σε RAV4 του 2003

Δημοσίευσηαπό anton » Τρί 22 Δεκ, 2015 19:28

Qgas έγραψε:Δεν σου έδωσαν το ειδικό μονωτικό που έχει το κιτ της vialle ? θα εξαλείψει τον ήχο ..
Λαμπάκι μηχανής θέλει επίσκεψη στον εγκαταστστη για ρύθμιση .,

ευχαριστω για την απαντηση!
ποιο ειναι αυτο το κιτ; που μπαινει; γυρω γυρω στο ντονατ;
Τελευταία επεξεργασία από anton και Τρί 22 Δεκ, 2015 20:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle Liquid Si σε RAV4 του 2003

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 22 Δεκ, 2015 19:59

anton έγραψε:https://goo.gl/photos/8idx3piLAa1LGcSW9
οι φωτο που υποσχεθηκα!


Αυτό δεν είναι το αυθεντικό κάλλημα της vialle. Να ους ζητήσεις το αυθεντικό. Κάνει δουλειά (δεν εξαλείφει τα πάντα αλλά το ακούω σπάνια).
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Vialle Liquid Si σε RAV4 του 2003

Δημοσίευσηαπό anton » Τρί 22 Δεκ, 2015 20:01

viallesi έγραψε:
anton έγραψε:https://goo.gl/photos/8idx3piLAa1LGcSW9
οι φωτο που υποσχεθηκα!


Αυτό δεν είναι το αυθεντικό κάλλημα της vialle. Να ους ζητήσεις το αυθεντικό. Κάνει δουλειά (δεν εξαλείφει τα πάντα αλλά το ακούω σπάνια).


σε ευχαριστω για την κρισιμη απαντηση!!!
Απο εξω μπαινει; Πόσο κανει; Εχει επενδυση;
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle Liquid Si σε RAV4 του 2003

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 22 Δεκ, 2015 20:46

Ένα ορθογώνιο κομμάτι ειναι μαύρου χρώματος και αρκετού πάχους. Απλά τυλιγεις από πάνω την δεξαμενή και περιμμετρικα. Μπορείς να το δεις στο site της vialle.

Το πήρα με την εγκατάσταση. Δεν το αγόρασα.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Vialle Liquid Si σε RAV4 του 2003

Δημοσίευσηαπό anton » Τρί 22 Δεκ, 2015 20:51

σε ευχαριστω. Ψαχνω στο site της και δεν το βρισκω! Μπορεις να μου βαλεις συνδεσμο ή φωτο του δικου σου, να ξερω τι ψαχνω;

Εμενα η δεξαμενη μπορει να μην ειναι vialle. Παιζει ρόλο αυτο; εχει διαμετρο 64 εκ και υψος 25
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Επόμενο

Επιστροφή στο Toyota

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες