Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο σε corolla

Re: Υγραέριο σε corolla

Δημοσίευσηαπό kostaskorinth » Παρ 09 Σεπ, 2016 22:57

anton έγραψε:να βαλεις οπωσδηποτε με μικροψεκασμους βενζινης!

Ο 1400 ειναι εξαιρετικα ευαισθητος στο υγραεριο. Να φανταστεις όλα εχουν καψει βαλβιδες μετα τα 100.000 χλμ!
Οταν λεμε όλα εννουμε όλα! Ακομα και αυτα που εβαλαν με 2500 ευρω vialle υγρου ψεκασμου στην ΤΟΥΟΤΑ. Μπες στο toyotaclub.gr rav4club.gr να δεις και να ρωτησεις εναν που την πατησε και εγραψε και στο δικο μας φορουμ εκτος απο το πρωτο. Μονο αν ήταν 1600 θα τα καταφερνες με υγραεριο και μικροψεκασμους βενζινης. Αυτο επειδη εχει μεγαλυτερες βαλβιδες και μεγαλυτερο κινητηρα ενω το 1400 ειναι μια σταλια οι βαλβιδες και ετσι ευαισθητες γιατι ο ιδιος κινητηρας μπαινει στο IQ

Αν παντως βαλεις ενα συστημα με μικροψεκασμους βενζινης ιταλικο και τιμη 800-1000 ευρω, τοτε θα εχεις αποσβεσει την βλαβη αλλα θα βγαλεις και ενα κερδος. Γιατι στα 100.000 η αλλαγη βαλβιδων σιγουρη. Αν δεν βαλεις μικροψεκασμους βενζινης η βλαβη θα ελθει γρηγοροτερα

Ο ecoκινηση μου φανηκε πολυ καλος και ενας φιλος που εβαλε ειναι πολυ ευχαριστημενος. Ο δικος μου εγκαταστατης ξεχασε το καλυμα της αντλιας υγρου ψεκασμου vialle και εχω πολυ θορυβο! Δεν εχει φυσικα καμια διαθεση να το φτιαξει γιατι θελει λυσιμο δεξαμενη αντλια.

ευχαριστώ για το χρόνο σου, αυτό ισχύει και για τα Made in Japan?
kostaskorinth
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 22 Ιούλ, 2016 20:32

Re: Υγραέριο σε corolla

Δημοσίευσηαπό anton » Σάβ 10 Σεπ, 2016 00:49

για ολα τα 1400 corolla. ρωτα στα φορουμ που ωσου ειπα να το επιβεβαιωσεις
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Υγραέριο σε corolla

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 06 Οκτ, 2016 14:12

anton έγραψε:για ολα τα 1400 corolla. ρωτα στα φορουμ που ωσου ειπα να το επιβεβαιωσεις

Ζητώ συγνώμη για το off topic....
Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να κάνω εγγραφή στο φόρουμ της toyota αλλά δεν τα καταφέρνω. Ολοκληρώνεται η διαδικασία της εγγραφής αλλά δεν παίρνω ποτέ mail για ενεργοποίηση του λογ/σμού. Και αν πάω να συνδεθώ δεν με αφήνει βεβαίως, και αν του πω ότι έχω ξεχάσει τον κωδικό μου και να μου στείλουν άλλο μου λέει ότι ο λογ/σμός είναι απενεργοποιημένος και να επικοινωνήσω με το Διαχειριστή!!!Μα πως να επικοινωνήσω με τον Διαχειριστή αφού δεν μπορώ να συνδεθώ;;;
Ξέρει κάποιος κάτι;
Συνημμένα
ΤΟΥΟΤΑ.jpg
ΤΟΥΟΤΑ.jpg (15.31 KiB) 7052 προβολές
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Υγραέριο σε corolla

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Πέμ 06 Οκτ, 2016 16:50

Ειναι στα spam σου το μειλ γιαυτό δεν το βλέπεις στα εισερχόμενα....μάλλον.... :roll: :roll: :roll:
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Υγραέριο σε corolla

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 06 Οκτ, 2016 17:11

ximikos00 έγραψε:Ειναι στα spam σου το μειλ γιαυτό δεν το βλέπεις στα εισερχόμενα....μάλλον.... :roll: :roll: :roll:

Δυστυχώς δεν είναι φίλε μου. Το ξέρω αυτό και το έχω κοιτάξει!
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Υγραέριο σε corolla

Δημοσίευσηαπό tedd » Πέμ 06 Οκτ, 2016 19:26

Δοκιμασίες να ξανάεγγραφείς;

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Υγραέριο σε corolla

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 06 Οκτ, 2016 19:45

tedd έγραψε:Δοκιμασίες να ξανάεγγραφείς;

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι δοκίμασα τρεις φορές. Μάλιστα δοκίμασα και με άλλο όνομα και με άλλο mail. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.
Ειμαι γραμμένος σε δεκάδες φόρουμ και δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Υγραέριο σε corolla

Δημοσίευσηαπό KostasTa » Σάβ 11 Φεβ, 2017 12:44

Δεν μπαίνω συχνά και έτσι γράφω με μία καθυστέρηση κοντά 6 μηνών. Θα σου πω απο προσωπική εμπειρία. Toyota Corolla 1.4 vvt-i Τουρκία 2005 μοντέλο με σύστημα Zavoli με μικροψεκασμούς βενζίνης είμαι συνολικά στο αυτοκίνητο στις 270,000km εκ των οποίων τα 110,000km με αέριο. Μηδέν πρόβλημα...ούτε ένα λαμπάκι....δεν είμαι ο κανόνας αλλά δεν γνωρίζω αν είμαι και η εξαίρεση. Το αμάξι δεν το πήγαινα στα όρια ούτε με βενζίνη ούτε με αέριο. Εϊμαι της άποψης ότι όσο το προσέχεις σε προσέχει. Εννοείται ότι όλα τα service στην ώρα τους.
Toyota Corolla 1.4 vvt-i E12 zavoli 150000km μέχρι στιγμής απροβλημάτιστα
KostasTa
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος, 2012 21:30

Re: Υγραέριο σε corolla

Δημοσίευσηαπό Kakis » Τρί 23 Οκτ, 2018 23:33

Είμαι φρέσκος στο forum κ θα ήθελα περισσότερες απόψεις για τοποθέτηση υγραερίου σε corolla 2004, ιαπωνικής κατασκευής με 133.000 km αυτή τη στιγμή.
Το αυτοκίνητο το συντηρώ σχολαστικά, οδηγώ οικονομικά-συνολική κατανάλωση 7 lt/100 m κ σπανίως ανεβάζω πάνω απο 5.000rpm-.
Εδώ κ ενάμιση χρόνο για 18.000 km που έχω διανύσει έχω πληρώσει γύρω στα 1900€ σε καύσιμα.
Μου πρότειναν με 800€ αέριο ψεκασμό της lovato, που κανει μικροψεκασμούς βενζίνης-2 βενζίνη, 8 αέριο για προστασία των βαλβίδων.
Μετά τις 4.000 στροφές, κατα δήλωση του μηχανικού, το σύστημα ψεκάζει περισσότερη βενζίνη κ.ο.κ.
Το ερώτημα είναι, αν έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία με lpg σε corolla.
Έχω ακούσει κ για υγρό ψεκασμό, αλλα λίγοι εγκαταστάτες το προτείνουν.
Ρύθμιση βαλβίδων ως τώρα δεν έχω κάνει ποτέ.
Το αυτοκίνητο θέλω να το κρατήσω.
Ευχαριστώ.
Toyota Corolla 2004 με σύστημα Lovato Smart Exr και KP μπεκ
43.000 km με lpg
Kakis
 
Δημοσιευσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 23 Οκτ, 2018 23:12

Re: Υγραέριο σε corolla

Δημοσίευσηαπό Kakis » Σάβ 08 Δεκ, 2018 18:36

Σήμερα παρέλαβα το corolla από τον Καλογρίτσα.
Έβαλα το Lovato smart exr με τα μπεκ τύπου βενζίνης.
Κόστος στα 800€, μαζί με ΚΤΕΟ κ αλλαγή άδειας.
Στα πρώτα χλμ που έκανα δεν κατάλαβα καμία διαφορά στο τράβηγμα, επιτάχυνση ή στη λειτουργία του κινητήρα σε σχέση με τη βενζίνη.
Όταν άνοιξα το καπώ, στο ρελαντί με λειτουργία υγραερίου άκουγα έναν θόρυβο λες κ χτυπούσαν οι βαλβίδες κ να ήταν αρρυθμιστες.
Όταν γυρνούσα σε βενζίνη ο θόρυβος εξαφανιζόταν.
Ξαναπήγα στο συνεργείο κ μου είπαν πως αυτός ήταν ο φυσιολογικός θόρυβος από τα μπεκ.
Δεν είχα ξανακουσει αμάξι με lpg στο ρελαντί, οπότε... αισθάνθηκα κάπως.
Τέτοιο θόρυβο κάνουν τα μπεκ;
Σαν ραπτομηχανή;
Toyota Corolla 2004 με σύστημα Lovato Smart Exr και KP μπεκ
43.000 km με lpg
Kakis
 
Δημοσιευσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 23 Οκτ, 2018 23:12

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Toyota

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες