Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο σε 147

Υγραέριο σε 147

Δημοσίευσηαπό alfaromeoss » Παρ 16 Ιουν, 2017 22:32

Γειά σας και καλώς σας βρήκα! Ενδιαφέρουμαι για εγκατάσταση υγραερίου σε 147 1600cc του 2004' .Διαμένω Ιτέα αλλά μπορώ να πάω και Αθήνα. Θέλω να μου πείτε για εγκαταστατη και τι σύστημα να βάλω στο αυτοκίνητο. Έχω 90000χλμ και είναι σε άριστη κατάσταση.
alfaromeoss
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν, 2017 21:55

Re: Υγραέριο σε 147

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 17 Ιουν, 2017 01:28

Καλώς ήρθες, με τη κατάλληλη αναζήτηση θα βρείς αρκετές προτάσεις, ειδικά στή ενότητα παρουσίασεων.
Θα σου τονίσω οτι το 70% είναι η σωστή ρυθμιση του συστήματος.
Θα σου πρότεινα να τοποθετήσεις απο εξ αρχής μπέκ τύπου βενζίνης.
Πόσα χιλιόμετρα κάνεις ετησιώς;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Υγραέριο σε 147

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 17 Ιουν, 2017 21:53

alfaromeoss έγραψε:Γειά σας και καλώς σας βρήκα! Ενδιαφέρουμαι για εγκατάσταση υγραερίου σε 147 1600cc του 2004' .Διαμένω Ιτέα αλλά μπορώ να πάω και Αθήνα. Θέλω να μου πείτε για εγκαταστατη και τι σύστημα να βάλω στο αυτοκίνητο. Έχω 90000χλμ και είναι σε άριστη κατάσταση.

Πήγανε ναυπακτο και βάλε ένα Prins θα το έχεις για πάντα ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Υγραέριο σε 147

Δημοσίευσηαπό dim1617 » Τρί 26 Σεπ, 2017 16:26

Bogolini νομίζω το λένε το δικό μου ιταλικό απλό χωρίς λαδιερες κτλ το έχω 100000χλμ το μόνο πρόβλημα κάνα δυο φορές βουλώσε η βαλβίδα υγραερίου αλλά χωρίς κοστος 5 λεπτά επισκευή κατά τα άλλα μια χαρά ούτε βαλβίδες δε ριθμισα
dim1617
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ, 2017 16:22

Re: Υγραέριο σε 147

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 27 Σεπ, 2017 06:31

BRC με κλειστά μάτια! Έχουμε το Plug n Drive, 2 ακριβώς χρόνια! Όλα άψογα! :clap: ;)
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Υγραέριο σε 147

Δημοσίευσηαπό AlfaKappaLambda » Δευτ 27 Μάιος, 2019 23:50

Να ρωτησω εδω μιας και υπαρχει το θεμα. :ugeek: Αγορασα μια Αλφα 147 1.6ts με 120αλογα του 2005.Εχει επανω υγραεριο της Europgaz και αντιμετωπιζω 2-3 θεματα,
Πρωτο ειναι μια ενδειξη που βγαζει ανα καποια χλμ,περιπου ανα 1200-1400χλμ αναβει η ενδειξη εγκεφαλου και στη φυσα δινει σφαλμα κωδικο 1178.Τι μπορει να φταιει?Να πω οτι το βγαζει μονο οταν δουλευει το αμαξι με υγραεριο.Οταν το απενεργοποιω και δουλευει μονο βενζινη δεν το βγαζει.Ο εγκαταστατης που το ελεγξε μου προτεινε να αλλαξω τα μπεκ υγραεριου με μεταλλικα κ οτι ετσι εχει διορθωσει κι αλλα ιδια συστηματα οχι μονο σε Αλφα...
Δευτερο θεμα ειναι καποια σκορτσαρισματα ΕΝΤΟΝΑ που κανει απο σταση με πρωτη στο κιβωτιο αφηνοντας συμπλεκτη οταν μπαινει το υγραεριο αλλα "κρυο"κινητηρα σχετικα...αμα ζεσταθει δεν το εχω δει να το συνεχιζει.
Το αλλο θεμα και σημαντικοτερο ειναι η καταναλωση λαδιου,την οποια μετρησα 3 φορες ανα 1000περιπου χλμ με μικτες συνθηκες και καιει περιπου σταθερα 1λτ(1000ml) λαδι τα οποιια και συμπηρωνω ανα 1000χλμ...Δεν εχω ανοιξει κινητηρα(εχει 205.000χλμ σημερα),δεν βλεπω καποιες δυσλειτουργιες ή αλλες ενδειξεις πχ καπνο απο την εξατμιση ή κομπιασματα σε λειτουργια...Βαζω λαδια Selenia 10-40 τα 20Κ ...τι παιζει εδω και τι μπορω να κανω αν βελτιωνεται.Διαβαζα κατι για τσιμουχακια στις βαλβιδες αλλά ο μηχανικος εδω επιμενει οτι δεν ειναι τσιμουχακια κ οτι παιζει να θελω ρεκτιφιε(χωρις να ξερει το αυτοκινητο ουτε να το εχει ανοιξει)... :geek: :sick:
Καμμια γνωμη?εχει αλλος ιδιο θεμα?Σας ευχαριστω :thumbup:
Σημειωνω οτι το υγραεριο το ελεγξα για σωστη λειτουργια και ρυθμιση και ειναι οκ...σε εξουσιοδοτημενο καταστημα.
AlfaKappaLambda
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 27 Μάιος, 2019 23:30

Re: Υγραέριο σε 147

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 28 Μάιος, 2019 22:07

Και εμένα καεί λάδι το τελευταίο διάστημα. 1.5 λίτρο εφαγε σε 7500χλμ. Και εμένα τα ίδια μου είπε το συνεργείο ότι χάνει από ελατήρια των εμβόλων (??) ή κάτι παρόμοιο) και θέλει μερικό ρεκτιφιε κόστος 850€ αν πάμε για ολόκληρο ρεκτιφιε το κόστος πάει πάνω από 1000€. Όταν του ειπα και εγώ για τσιμουχακια ήταν αρνητικός. Φυσικά και εδώ η διάγνωση έγινε δια της προφορικής μεθόδου χωρίς να δει ή να ελέγξει κάτι του έφτανε για την διάγνωση μόνο που είπα ότι μου έκαψε 1,5 λίτρο ητη 200ml/1000 χλμ. Ελλάδα με τα μαστορια σου. Έχουν ξεπεράσει και τις απαντήσεις στα φόρουμ. Τα παιδιά στα φόρουμ τουλάχιστον κάνουν και 5-6 ερωτήσεις. Στα ελληνικά συνεργεία κάνουν τηλεδιαγνωση , βλέπουν πινακίδα και κάνουν διάγνωση.
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη επίσης.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Υγραέριο σε 147

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 28 Μάιος, 2019 22:27

tedd έγραψε:Και εμένα καεί λάδι το τελευταίο διάστημα. 1.5 λίτρο εφαγε σε 7500χλμ. Και εμένα τα ίδια μου είπε το συνεργείο ότι χάνει από ελατήρια των εμβόλων (??) ή κάτι παρόμοιο) και θέλει μερικό ρεκτιφιε κόστος 850€ αν πάμε για ολόκληρο ρεκτιφιε το κόστος πάει πάνω από 1000€. Όταν του ειπα και εγώ για τσιμουχακια ήταν αρνητικός. Φυσικά και εδώ η διάγνωση έγινε δια της προφορικής μεθόδου χωρίς να δει ή να ελέγξει κάτι του έφτανε για την διάγνωση μόνο που είπα ότι μου έκαψε 1,5 λίτρο ητη 200ml/1000 χλμ. Ελλάδα με τα μαστορια σου. Έχουν ξεπεράσει και τις απαντήσεις στα φόρουμ. Τα παιδιά στα φόρουμ τουλάχιστον κάνουν και 5-6 ερωτήσεις. Στα ελληνικά συνεργεία κάνουν τηλεδιαγνωση , βλέπουν πινακίδα και κάνουν διάγνωση.
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη επίσης.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η σωστη διαγνωση απο το συνεργειο γινετε μονο μολις βγαλει την κυλινδροκεφαλη, εισαι διατεθειμενος να αναλαβεις αυτο το κοστος μονο για διαγνωση?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Υγραέριο σε 147

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 29 Μάιος, 2019 00:33

Θα μπορούσε βέβαια αρχικα και να ρίξει μια ματιά από κάτω να δει άμα χάνει από κάπου λάδια.
Τώρα αν αναλαμβάνω το κόστος ή όχι είναι άλλη οι ιστορία αλλά γιατί να απορρίπτει εξαρχής τη μια πιθανή πηγή του προβλήματος και άμα βλέπεις οι τι βαριέται να ασχοληθεί με τα αμάξι τι περιμένεις ένας πελάτης να υποθέσει. Για το στορυ να πω ότι είχα πάει για το καθιερωμένο σερβίς αλλαγή λάδια , φίλτρα , ιμαντες, φυσικά αυτά τα ανέθεσε στο τσιράκι αυτός δεν μπήκε στο κόπο μισο λεπτο να ρίξει μια ματιά. Και όλα η συζήτηση στο πόδι και στα βιαστικα όπως και το σερβίς χωρίς να ρίξουν και μια μάτια στα φρένα...μάλλον τον χαλάει που πάω με τα ανταλλακτικά μου...αλλά γιατί να τα πάρω από αυτόν που δεν ξερω και τι μάρκα ξαναπεί και να χάνω και χρόνο περιμένοντας να του τα φερουν...και φυσικά η αμοιβή μαύρα και μετρητά γιατί pos δεν υπάρχει για λόγους εφορίας υποθετω.

Και το ερώτημα είναι να ακούσουμε την άποψη από πιο έμπειρα άτομα ή από τεχνικούς για ακόμη καλύτερα, για απο που μπορει να μπορεί να προέρχεται το πρόβλημα, τι μπορούμε να κάνουμε και τυχον υπάρχει τρόπος να περιοριστεί το προβλημα. Γιατί όπως καλά ξέρεις μιας και είσαι στο χώρο υπάρχουν μαστορια και μαστορια και κάποιοι προσπαθούν να βγάλουν χρήμα από τις βλάβες.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39


Επιστροφή στο Alfa Romeo

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης





cron