Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό sportbilly » Πέμ 11 Ιούλ, 2013 11:03

Χθες αγόρασα ένα Terios 2 με πρώτη άδεια 9/2007 στη Γερμανία, πρώτη άδεια στην Ελλάδα 3/2009, με 19700 χιλιόμετρα! Και τώρα ήρθε η σειρά του υγραερίου.

Είμαι ήδη κάτοχος ενός Accent 01' με σύστημα Zavoli(+ελαιοτήρα). Το έχω 11 μήνες, έχω κάνει 23.000 km και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Και τώρα έρχεται ο προβληματισμός. Να βάλω το zavoli που είμαι ευχαριστημένος? Να βάλω το σύστημα της Landirenzo που βάζει η Daihatsu Ιταλίας? Ή να βάλω BRC που απ' ότι είδα οι περισσότεροι με Terios βάζουν αυτό? Το Zavoli το'χουν προσφορά στα 920 ενώ της Landirenzo μου είπανε 1300 στην Autorina. Για BRC δεν ρώτησα τιμή.

Προβληματισμός No2. Ο Θεοδώρου μου είπε ότι εγώ λαδιέρες, ξυδιέρες κτλ δεν βάζω. Εμένα στην Κατερίνη ο αντιπρόσωπος του Θεοδώρου μου τοποθέτησε κανονικά. Και τώρα που τον ρώτησα μου είπε ότι θα βάλει. Όταν του είπα ότι ο Θεοδώρου δεν βάζει, η απάντησή του ήτανε ότι αυτός μπορεί να κάνει ότι θέλει, εγώ βάζω. Μα αφού είστε αντιπρόσωπός του ρώτησα, πως είναι δυνατόν να λέτε διαφορετικά πράγματα? Και μου είπε να πάω να τον ρωτήσω γιατί δεν βάζει. Και τώρα τι κάνεις? Εμπιστεύεσαι κάποιον με 35 χρόνια εμπειρία ή τον αντιπρόσωπο της επαρχίας που τοποθετεί υγραέριο 2-3 χρόνια? Ο Θεοδώρου πάντως μου είπε πως το λάδι μόνο καλό κάνει, απλά δεν χρειάζεται.

Τέλος επειδή δεν θέλω να τοποθετήσω δεξαμενή τύπου θερμοσίφωνα να πιάνει όλο τον χώρο αποσκευών, έψαξα στο νετ και βρήκα ότι ο Καλογρίτσας τοποθετεί μια ελλειπτική δεξαμενή σαν ρεζέρβα στο πλάι και πιάνει ελάχιστο χώρο. Ποια η γνώμη σας για δεξαμενή τέτοιου τύπου? Κάπου διάβασα ότι υπάρχει πρόβλημα με το φλοτέρ όταν η στάθμη είναι χαμηλή. Ισχύει?
sportbilly
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ 18 Αύγ, 2012 11:25

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 11 Ιούλ, 2013 23:49

Την τιμη της δεξαμενής την ρώτησες ; Εχει 4 φορές επάνω απο μια κυλινδρικη 50 λίτρων που πιάνει σχεδόν τον ίδιο χώρο στα τέριος και οι όρθιες δουλεουν σωστα μονο αν είνσι 4 παροχών χωρις πολυβαλβίδα . Τωρα η λαδιερα θα βάλεις η ψεκασμο βενζίνης το ζαβολι ΑΕΒ γαρ εχει την δυνατότητα αυτη !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό sportbilly » Παρ 12 Ιούλ, 2013 08:53

Η όρθια δεξαμενή μου είπαν στοιχίζει +100 ευρώ και ότι είναι 42 λίτρων μεικτά. Ο εγκαταστάτης στην Κατερίνη όπου έβαλα το υγραέριο στο πρώτο μου αυτοκίνητο(σύστημα Zavoli) μου είπε πως αυτός γι'αυτήν την κάθετη δεξαμενή δεν υπογράφει για το ΚΤΕΟ και να πάω αλλού. Όπως επίσης μου είπε πως αν δεν θέλω λαδιέρα δεν μου υπογράφει εγγύηση για τη μηχανή. Συγκεκριμένα μου είπε πως εγγύηση μηχανής δίνει αυτός και όχι ο Θεοδώρου, και ότι κανένας πουθενά δεν θα μου έδινε διετή εγγύηση καλής λειτουργίας για κινητήρα 200.000 χιλιομέτρων που είχε το huyndai όταν έβαλα το υγραέριο. Βέβαια εδώ να προσθέσω πως ο κινητήρας είχε επισκευαστεί ακριβώς πριν βάλω το αέριο και έγινε σαν καινούργιος και αυτός το ήξερε. Στα 200.000 τον επισκεύασα, στα 202.000 έβαλα αέριο. Πάντως έχω και ψεκασμό βενζίνης.

Τώρα για το Τέριος, ο προβληματισμός της δεξαμενής παραμένει. Δεν ξέρω αν θα βάλω την "κοντόχοντρη" όπως την λένε χαρακτηριστικά η' να βάλω κυλινδρική. Πρακτικά ποια βολεύει περισσότερο? Το σίγουρο είναι πως δεν θέλω να βάλω κανα βράχο 80 λίτρων. Για 60άρα σκέφτομαι, να βγάζω μια 450-500 χιλιόμετρα ανά εφοδιασμό.
sportbilly
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ 18 Αύγ, 2012 11:25

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό LPGas » Παρ 12 Ιούλ, 2013 10:31

Εγγυήσεις κινητήρα στον ¨Αερα¨ δίνουν πολλοί και μάλιστα κάποιοι δίνουν και 15 χρόνια με δυνατότητα επέκτασης στον 1 αιώνα.

Οι εγγυήσεις αυτές δεν σε καλύπτουν πουθενά. Γιατί αν δεν ρυθμιστεί σωστά το αυτοκίνητο, δεν τοποθετηθεί ένα σοβαρό σύστημα και δε σου ρυθμίσουν στρατηγικά την αυτολίπανση, όταν στα 40.000 χλμ θα θέλουν αλλαγή οι έδρες των βαλβίδων εξαγωγής τότε θα σου λένε ότι η εγγύηση που σου δώσαμε δεν καλύπτει τη συγκεκριμένη βλάβη.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ
ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΕΞΑΓΩΓΗΣ.


Σκοπός του είναι απλά να σας εγκλωβίσουν σε ένα κατάστημα ώστε να σας φορτώνουν με λαδιέρες, λάδια, φίλτρα και άσκοπα πανάκριβα service ώστε και «καλά» να εξακολουθεί να ισχύει η πομπώδης εγγύηση του κινητήρα. :ymsick: :thumbdown:
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 12 Ιούλ, 2013 13:20

sportbilly έγραψε:Η όρθια δεξαμενή μου είπαν στοιχίζει +100 ευρώ και ότι είναι 42 λίτρων μεικτά. Ο εγκαταστάτης στην Κατερίνη όπου έβαλα το υγραέριο στο πρώτο μου αυτοκίνητο(σύστημα Zavoli) μου είπε πως αυτός γι'αυτήν την κάθετη δεξαμενή δεν υπογράφει για το ΚΤΕΟ και να πάω αλλού. Όπως επίσης μου είπε πως αν δεν θέλω λαδιέρα δεν μου υπογράφει εγγύηση για τη μηχανή. Συγκεκριμένα μου είπε πως εγγύηση μηχανής δίνει αυτός και όχι ο Θεοδώρου, και ότι κανένας πουθενά δεν θα μου έδινε διετή εγγύηση καλής λειτουργίας για κινητήρα 200.000 χιλιομέτρων που είχε το huyndai όταν έβαλα το υγραέριο. Βέβαια εδώ να προσθέσω πως ο κινητήρας είχε επισκευαστεί ακριβώς πριν βάλω το αέριο και έγινε σαν καινούργιος και αυτός το ήξερε. Στα 200.000 τον επισκεύασα, στα 202.000 έβαλα αέριο. Πάντως έχω και ψεκασμό βενζίνης.

Τώρα για το Τέριος, ο προβληματισμός της δεξαμενής παραμένει. Δεν ξέρω αν θα βάλω την "κοντόχοντρη" όπως την λένε χαρακτηριστικά η' να βάλω κυλινδρική. Πρακτικά ποια βολεύει περισσότερο? Το σίγουρο είναι πως δεν θέλω να βάλω κανα βράχο 80 λίτρων. Για 60άρα σκέφτομαι, να βγάζω μια 450-500 χιλιόμετρα ανά εφοδιασμό.


η δεξαμενη τοσο κοστιζει η πολυβαλβιδα της την καθιστα ασυμφορη που ειναι ορθια και σχεδον ποτε δεν δουλευει σωστα
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό sportbilly » Παρ 12 Ιούλ, 2013 15:20

LPGas έγραψε:Εγγυήσεις κινητήρα στον ¨Αερα¨ δίνουν πολλοί και μάλιστα κάποιοι δίνουν και 15 χρόνια με δυνατότητα επέκτασης στον 1 αιώνα.

Οι εγγυήσεις αυτές δεν σε καλύπτουν πουθενά. Γιατί αν δεν ρυθμιστεί σωστά το αυτοκίνητο, δεν τοποθετηθεί ένα σοβαρό σύστημα και δε σου ρυθμίσουν στρατηγικά την αυτολίπανση, όταν στα 40.000 χλμ θα θέλουν αλλαγή οι έδρες των βαλβίδων εξαγωγής τότε θα σου λένε ότι η εγγύηση που σου δώσαμε δεν καλύπτει τη συγκεκριμένη βλάβη.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ
ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΕΞΑΓΩΓΗΣ.


Σκοπός του είναι απλά να σας εγκλωβίσουν σε ένα κατάστημα ώστε να σας φορτώνουν με λαδιέρες, λάδια, φίλτρα και άσκοπα πανάκριβα service ώστε και «καλά» να εξακολουθεί να ισχύει η πομπώδης εγγύηση του κινητήρα. :ymsick: :thumbdown:


Τι εννοείς ότι είναι απάτης και δεν με καλύπτουν πουθενά? Αύριο θα πάω να υπογράψω το συμφωνητικό. Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο?

Να συμπληρώσω ότι έκλεισα για σύστημα Zavoli με δεξαμενή 60 λίτρων, με τιμή 920 ευρώ.
sportbilly
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ 18 Αύγ, 2012 11:25

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό sportbilly » Σάβ 13 Ιούλ, 2013 15:41

Σήμερα πήγα και έκλεισα το σύστημα Zavoli smile + σύστημα λίπανσης με 60 λίτρα κυλινδρική δεξαμενή 315Χ850. Υπέγραψα προσύμφωνο για ντυμένη δεξαμενή στα 920 Ευρώ +έξοδα ΚΤΕΟ (θα το περάσει αυτός) και έδωσα προκαταβολή 50 ευρώ. Επίσης μου είπε πως η διετή εγγύηση της μηχανής καλύπτει ζημιές που μπορεί να προκληθούν από το αέριο. Μόλις γύρισα σπίτι με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πως τελικά το ντύσιμο της δεξαμενής το χρεώνει έξτρα και πως αντί για 60 ευρώ που κοστίζει κανονικά, θα μου το αφήσει 50. Να πω την αλήθεια τσατίστηκα πάρα πολύ. Στην αρχή πίστευα ότι το είπαμε δια στόματος, αλλά τελικά έχω το συμφωνητικό μπροστά μου που λέει για ντυμένη δεξαμενή και αυτός μου ζητάει 50 ευρώ έξτρα. Τώρα τι να κάνω?
sportbilly
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ 18 Αύγ, 2012 11:25

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 13 Ιούλ, 2013 17:25

Υπερβολικό το βρίσκω το ποσό άλλωστε εμείς και πολλοί άλλοι εγκαταστατες το ντύσιμο το παρέχουμε δωρεάν, η σωστοτερη δεξαμενη στο αμάξι αυτο ειναι η 360χ60 mm 50 λίτρα στην αριστερή πλευρά για μεγαλύτερο χώρο στο πορτμαπγκαζ !! Η δεξαμενη φτάνει μέχρι την πισω πόρτα δεξια η αριστερά με φορά μέσα έξω και όχι αριστερά δεξια ίσως σπο τα πισω καθίσματα..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 14 Ιούλ, 2013 00:36

sportbilly έγραψε:Σήμερα πήγα και έκλεισα το σύστημα Zavoli smile + σύστημα λίπανσης με 60 λίτρα κυλινδρική δεξαμενή 315Χ850. Υπέγραψα προσύμφωνο για ντυμένη δεξαμενή στα 920 Ευρώ +έξοδα ΚΤΕΟ (θα το περάσει αυτός) και έδωσα προκαταβολή 50 ευρώ. Επίσης μου είπε πως η διετή εγγύηση της μηχανής καλύπτει ζημιές που μπορεί να προκληθούν από το αέριο. Μόλις γύρισα σπίτι με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πως τελικά το ντύσιμο της δεξαμενής το χρεώνει έξτρα και πως αντί για 60 ευρώ που κοστίζει κανονικά, θα μου το αφήσει 50. Να πω την αλήθεια τσατίστηκα πάρα πολύ. Στην αρχή πίστευα ότι το είπαμε δια στόματος, αλλά τελικά έχω το συμφωνητικό μπροστά μου που λέει για ντυμένη δεξαμενή και αυτός μου ζητάει 50 ευρώ έξτρα. Τώρα τι να κάνω?



οταν ξεκιναει μια γραπτη συμφωνια να εχει προβληματα απο την πρωτη στιγμη, μηπως θα πρεπει να ξανασκεφτεις με ποιον ανθρωπο πας να συνεργαστης? ;)
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό sportbilly » Κυρ 14 Ιούλ, 2013 09:55

Qgas έγραψε:Υπερβολικό το βρίσκω το ποσό άλλωστε εμείς και πολλοί άλλοι εγκαταστατες το ντύσιμο το παρέχουμε δωρεάν, η σωστοτερη δεξαμενη στο αμάξι αυτο ειναι η 360χ60 mm 50 λίτρα στην αριστερή πλευρά για μεγαλύτερο χώρο στο πορτμαπγκαζ !! Η δεξαμενη φτάνει μέχρι την πισω πόρτα δεξια η αριστερά με φορά μέσα έξω και όχι αριστερά δεξια ίσως σπο τα πισω καθίσματα..


Εγώ τους είχα πει για τέτοια δεξαμενή και βρήκανε μία 560χ584 50 λίτρων, αλλά τελικά αποφάσισα να βάλω την μεγαλύτερη για να μπορώ πιο άνετα να τοποθετώ παράλληλα παιδικά καρότσια κτλ. Σε περίπτωση που χρειαστώ μεγαλύτερο μήκος, έχω και τρέιλορ.


hlias έγραψε:
sportbilly έγραψε:Σήμερα πήγα και έκλεισα το σύστημα Zavoli smile + σύστημα λίπανσης με 60 λίτρα κυλινδρική δεξαμενή 315Χ850. Υπέγραψα προσύμφωνο για ντυμένη δεξαμενή στα 920 Ευρώ +έξοδα ΚΤΕΟ (θα το περάσει αυτός) και έδωσα προκαταβολή 50 ευρώ. Επίσης μου είπε πως η διετή εγγύηση της μηχανής καλύπτει ζημιές που μπορεί να προκληθούν από το αέριο. Μόλις γύρισα σπίτι με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πως τελικά το ντύσιμο της δεξαμενής το χρεώνει έξτρα και πως αντί για 60 ευρώ που κοστίζει κανονικά, θα μου το αφήσει 50. Να πω την αλήθεια τσατίστηκα πάρα πολύ. Στην αρχή πίστευα ότι το είπαμε δια στόματος, αλλά τελικά έχω το συμφωνητικό μπροστά μου που λέει για ντυμένη δεξαμενή και αυτός μου ζητάει 50 ευρώ έξτρα. Τώρα τι να κάνω?



οταν ξεκιναει μια γραπτη συμφωνια να εχει προβληματα απο την πρωτη στιγμη, μηπως θα πρεπει να ξανασκεφτεις με ποιον ανθρωπο πας να συνεργαστης? ;)


Το φταίξιμο το ανέλαβε η γραμματέας, ότι και καλά δεν ήξερε. Όσο γι' αυτόν τον προτιμώ πρώτον γιατί έχω βάλει ακόμα ένα αυτοκίνητο σ'αυτόν και είμαι ευχαριστημένος, αλλά και για το ότι έχει ο ίδιος πρατήριο στη γειτονιά μου και αν τοποθετήσεις υγραέριο σ 'αυτόν, σου δίνει έκπτωση εφ' όρου ζωής 2 % σε οτιδήποτε. Είναι που είναι ο φθηνότερος, με το 2% γίνεται ακόμα πιο φθηνός. Αέριο/βενζίνη/πλύσιμο/λάδια κτλ, η έκπτωση που είχα μέχρι στιγμής θα'ναι σίγουρα κάνα 100ρικο. Για παράδειγμα σημερινή τιμή υγραερίου σ'αυτόν είναι 0,819 ευρώ.
sportbilly
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ 18 Αύγ, 2012 11:25

Επόμενο

Επιστροφή στο Daihatsu

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες