Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Gas Italy

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Re: Gas Italy

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Τρί 29 Οκτ, 2019 20:23

Εχθές συνδέθηκα με obd κατά την διάρκεια ταξιδιού στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και βλέποντας ήμουν στα όρια. +2-3%
Έχω και το καλώδιο για να συνδεθώ στον εγκέφαλο ου αερίου απλά δεν γνωρίζω πολλά επάνω στον προγραμματισμό του χάρτη
Μπεκ από όσο νομίζω φοράει rail ig1
Εκεί μέσα μπορώ να δω τα trim και να έχω εικόνα;
Δεν έχει κανένα πρόβλημα το αμάξι στα τόσα χρόνια απλά καταλαβαίνω ότι με βενζίνη τραβάει καλύτερα
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: Gas Italy

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 29 Οκτ, 2019 20:28

Tasos19s έγραψε:Εχθές συνδέθηκα με obd κατά την διάρκεια ταξιδιού στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και βλέποντας ήμουν στα όρια. +2-3%
Έχω και το καλώδιο για να συνδεθώ στον εγκέφαλο ου αερίου απλά δεν γνωρίζω πολλά επάνω στον προγραμματισμό του χάρτη
Μπεκ από όσο νομίζω φοράει rail ig1
Εκεί μέσα μπορώ να δω τα trim και να έχω εικόνα;
Δεν έχει κανένα πρόβλημα το αμάξι στα τόσα χρόνια απλά καταλαβαίνω ότι με βενζίνη τραβάει καλύτερα


Όταν συνδεθηκες με obd δούλευε υγραεριο;
Ο εγκέφαλος είναι με υποστήριξη obd;
Μήπως θέλει αποσύνδεση η επικοινωνία obd .
Eγω στο δικό μου είδα τα τριμς αφού έκανα 100 χιλιομετρα με βενζίνη και μετά έκανα 100 χιλιομετρα με υγραεριο .
Εάν μπορείς να δεις τα τριμς μέσω του software του υγραεριου δεν το γνωρίζω.
Αλλά πρέπει να δεις επίσης πόσο πίεση έχει στο ρελαντί ο πνεύμονας και πόσο όταν έχει φορτίο και πατάς γκάζι.
Το πιο σωστό ειναι να ασχοληθεί κάποιος εγκαταστάτης.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Gas Italy

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Τρί 29 Οκτ, 2019 20:46

Όταν είδα δούλευε αέριο
Όχι δεν συνδέεται με obd το αέριο
Δεν υπάρχει εγκατάστασης να ασχοληθεί εδώ και δεν πρόκειται να να αφήσω κι εγώ κανέναν γιατί είδα 2-3 πράγματα και από τότε δεν εμπιστεύομαι κανέναν
Τα κάνω όλα μόνος μου όσο μπορώ

Σίγουρα ο χάρτης μου του αερίου δεν είναι απόλυτα σωστός
Είναι ρυθμισμένο στο auto όπως κάνεις την εγκατάσταση για πρώτη φορά. Παίρνει κάτι τιμές από τον Λ και φτιάχνει χάρτη. Αυτό όμως δεν είναι και τόσο ικανό σε όλες τις στροφές και σε όλο το φορτίο. Εκεί είναι που δεν έχω τις γνώσεις να επέμβω αλλά και πολλοί δήθεν τα βγάζουν στο δρόμο κι τίποτα δεν κάνουν

Οι πιέσεις του πνεύμονα είναι εντάξει. Μου είχαν βάλει το φίλτρο ανάποδα και ταλαιπωρήθηκα πριν κάποιους μήνες να ψάχνω 10 μέρες τι φταίει και από εκεί έμαθα πολλά.
Ήθελαν να αλλάξω πνεύμονα να αλλάξω map να αλλάξω εγκέφαλο αλλά τελικά ήταν το φίλτρο της υγρής φάσης ανάποδα. Για αυτό σου λέω. Άστο μόνος καλύτερα και αν πάθω μηχανή βάζω καλύτερα άλλη με αυτά τα λεφτά που μου ζητούσαν
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: Gas Italy

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 29 Οκτ, 2019 20:51

Tasos19s έγραψε:Όταν είδα δούλευε αέριο
Όχι δεν συνδέεται με obd το αέριο
Δεν υπάρχει εγκατάστασης να ασχοληθεί εδώ και δεν πρόκειται να να αφήσω κι εγώ κανέναν γιατί είδα 2-3 πράγματα και από τότε δεν εμπιστεύομαι κανέναν
Τα κάνω όλα μόνος μου όσο μπορώ

Σίγουρα ο χάρτης μου του αερίου δεν είναι απόλυτα σωστός
Είναι ρυθμισμένο στο auto όπως κάνεις την εγκατάσταση για πρώτη φορά. Παίρνει κάτι τιμές από τον Λ και φτιάχνει χάρτη. Αυτό όμως δεν είναι και τόσο ικανό σε όλες τις στροφές και σε όλο το φορτίο. Εκεί είναι που δεν έχω τις γνώσεις να επέμβω αλλά και πολλοί δήθεν τα βγάζουν στο δρόμο κι τίποτα δεν κάνουν
Στη auto ρύθμιση , είναι μισορυθμισμενο.
Δεν έχει σωστή ρύθμιση.
Αφού δεν είναι obd ο εγκέφαλος υγραεριου γύρισε το βενζίνη κάνε 100 χιλιομετρα γράψε τις τιμές και μετά γύρισε το γκάζι .
Το ίδιο ακριβώς έκανα και εγώ στο accord .
Σε εμένα ήταν πλούσιο μείγμα γιατί ο αρχικός το ρυθμιζε αυτόματα στο auto και είχα θέμα τόσο στο ρελαντί όσο και στη επιτάχυνση.
Βρήκα άλλο εγκατάστατη , και το ρυθμισαμε στο δρόμο εν κινησει.
Μήπως βρεις καποιον που γνωρίζει και συνδεθεί με TeamViewer με το software του υγραεριου σου

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Gas Italy

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Τρί 29 Οκτ, 2019 20:55

Έτσι νομίζω κι εγώ είναι μισό ρυθμισμένο
Δεν γίνεται να βρω κάποιον όπου ρώτησα μόνο στα συστήματα που περνάνε ασχολούνται.

Ο ενδοιασμοί μου πέρα από την ρύθμιση είναι μήπως τα μπεκ θέλουν ρύθμιση. Δεν ξέρω αν είναι από αυτά που δεν χρειάζονται
Γιάννα ξεκινήσω από κάπου να είναι όλα σωστά μην ασχολούμαι με τον χάρτη αλλά τα μπεκ πχ δεν ψεκάζουν το ίδιο
Το αμάξι όπως είπα δεν έχει θέμα εδώ και 90.000κμ απλά θέλω να το κάνω να είναι σωστό όπως πρέπει
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: Gas Italy

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 29 Οκτ, 2019 21:04

Tasos19s έγραψε:Έτσι νομίζω κι εγώ είναι μισό ρυθμισμένο
Δεν γίνεται να βρω κάποιον όπου ρώτησα μόνο στα συστήματα που περνάνε ασχολούνται.

Ο ενδοιασμοί μου πέρα από την ρύθμιση είναι μήπως τα μπεκ θέλουν ρύθμιση. Δεν ξέρω αν είναι από αυτά που δεν χρειάζονται
Γιάννα ξεκινήσω από κάπου να είναι όλα σωστά μην ασχολούμαι με τον χάρτη αλλά τα μπεκ πχ δεν ψεκάζουν το ίδιο
Το αμάξι όπως είπα δεν έχει θέμα εδώ και 90.000κμ απλά θέλω να το κάνω να είναι σωστό όπως πρέπει
Εάν υποστηρίζει ο εγκέφαλος του υγραεριου δηλαδή έχει προφίλ σε Ohm βάλε μπεκ τύπου βενζινης Hana ή Barracuda βάσει ιπποδύναμης και δεν θα ασχοληθείς για 100.000 με μπεκ θα έχεις γραμμικό αλλά πρέπει να δεις και το πνευμονα σου αφού έχει ήδη 90.000.
Θέλει ρύθμιση στο δρόμο !

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Gas Italy

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Τρί 29 Οκτ, 2019 21:18

Όσο θυμάμαι έλεγε κάτι μέσα για 2-3ohm
Αυτά που έγραψα τα rail ig1 τι μπεκ είναι;
Δεν έχω τώρα μπροστά μου το πρόγραμμα για να σου πω ακριβώς. Θυμάμαι είχε επιλογές τι πνεύμονα εχεις(3-4 διαφορετικούς) και τι μπεκ(3-4 επιλογές)
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: Gas Italy

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 30 Οκτ, 2019 13:05

Να σου πω μου κάνει εντύπωση που έφτασε 90.000 με αυτό το σύστημα, γενικά σε κριτικές που έχω διαβάσει είναι ό,τι πιο φθηνιάρικο υπάρχει, γι' αυτό και το δουλεύουν ελάχιστοι. Εγώ στη θέση σου δεν θα έψαχνα τίποτα, θα άλλαζα εγκέφαλο - μπεκ απευθείας. Εξάλλου με 90.000 χλμ τα έχει βγάλει τα λεφτά του υπέρ του δέοντος.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Gas Italy

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Τετ 30 Οκτ, 2019 14:03

Και το αμάξι όμως δεν χρειάζεται κάποιο σύστημα εξεζητημένο
Να αλλάξω για ποιόν λόγο όμως έτσι άσκοπα;
Εγώ έχω κάνει 30.000χμ με το αμάξι το πήρα το 2017. Δεν μπορείς να πει ότι έβγαλα τα λεφτά μου γιατί έτσι το πήρα.
Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να βάλω πιο μεγάλη μηχανή εξακυλιδρη. Μόνο τότε θα αλλάξω πνεύμονα μπεκ και εγκέφαλο
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες