Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Lovato επιλογη συστήματος

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Re: Lovato επιλογη συστήματος

Δημοσίευσηαπό tripas2 » Πέμ 05 Σεπ, 2019 14:52

Βάλε τουλάχιστον το brc seq 32 obd. Θα με θυμηθείς brc και citroen είναι αδέλφια

Sent from my SM-G390F using Tapatalk
tripas2
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 02 Μάιος, 2019 22:39

Re: Lovato επιλογη συστήματος

Δημοσίευσηαπό alkis13 » Παρ 11 Σεπ, 2020 12:01

Kαλημέρα σε όλους. Έβαλα στο Ηράκλειο Κρήτης τον επίσημο εγκαταστάτη Lovato, σύστημα υγραεριοκίνησης με τον εγκέφαλο smart EXR με τα τετράγωνα μπεκ. Όλα καλα με το σύστημα, έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα, το έχω ένα χρόνο.


Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως, και το έχω πάει στον εγκαταστάτη 5 φορές.
Σε συγκεκριμένο βύθισμα του πεταλιού του γκαζιού (λίγο πριν πατήσω τέρμα το γκάζι, στο 90% δηλαδη της διαδρομης του γκαζιου) κάνει διακοπή λειτουργίας. Δηλαδή κομπάζει, μπερδεύει, δεν καίει το υγραέριο.

Έχω αλλάξει πολλαπλασιαστή, μπουζιά για να σιγουρευτώ ότι δεν φταίνε αυτά. Στην βενζίνη δεν το παρουσιάζει καθόλου.


Το αυτοκίνητο έχει ηλεκτρικό γκάζι.

Έχετε κάποια ιδέα; Θέμα ρύθμισης δεν είναι, γιατί έχω βγει στο δρόμο με τον εγκαταστάση με το λαπτοπ του συνοδηγος και δεν μπορουσε να το διορθωσει.


Κάθε βοήθεια δεκτή. :D
alkis13
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2019 09:02

Re: Lovato επιλογη συστήματος

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 11 Σεπ, 2020 12:17

alkis13 έγραψε:Kαλημέρα σε όλους. Έβαλα στο Ηράκλειο Κρήτης τον επίσημο εγκαταστάτη Lovato, σύστημα υγραεριοκίνησης με τον εγκέφαλο smart EXR με τα τετράγωνα μπεκ. Όλα καλα με το σύστημα, έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα, το έχω ένα χρόνο.


Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως, και το έχω πάει στον εγκαταστάτη 5 φορές.
Σε συγκεκριμένο βύθισμα του πεταλιού του γκαζιού (λίγο πριν πατήσω τέρμα το γκάζι, στο 90% δηλαδη της διαδρομης του γκαζιου) κάνει διακοπή λειτουργίας. Δηλαδή κομπάζει, μπερδεύει, δεν καίει το υγραέριο.

Έχω αλλάξει πολλαπλασιαστή, μπουζιά για να σιγουρευτώ ότι δεν φταίνε αυτά. Στην βενζίνη δεν το παρουσιάζει καθόλου.


Το αυτοκίνητο έχει ηλεκτρικό γκάζι.

Έχετε κάποια ιδέα; Θέμα ρύθμισης δεν είναι, γιατί έχω βγει στο δρόμο με τον εγκαταστάση με το λαπτοπ του συνοδηγος και δεν μπορουσε να το διορθωσει.


Κάθε βοήθεια δεκτή. :D

Καθάρισε τη πεταλούδα γκαζιού , και μάθε σίγουρα εάν θέλει επαναπρογραμματισμό η πεταλούδα μετά το καθαρισμό.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Lovato επιλογη συστήματος

Δημοσίευσηαπό alkis13 » Παρ 11 Σεπ, 2020 15:49

meletis έγραψε:Καθάρισε τη πεταλούδα γκαζιού , και μάθε σίγουρα εάν θέλει επαναπρογραμματισμό η πεταλούδα μετά το καθαρισμό.


Το πάω άμεσα για καθαρισμό πεταλούδας. Ο μηχανικός μου (οχι ο εγκαταστατης υγραεριου) μου ειπε οτι θελει αρχικοποιηση η πεταλουδα μετα.


Οπότε με τον καθαρισμό της πεταλούδας και την αρχικοποίηση(σε βενζινη θα γινει) υπάρχει πιθανότητανα διορθωθεί το πρόβλημα;
alkis13
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2019 09:02

Re: Lovato επιλογη συστήματος

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Παρ 11 Σεπ, 2020 16:20

Αν δεν το κανει στη βενζινη καθολου και το κανει στο υγραεριο ειναι θεμα ρυθμισης στο χαρτη του υγραεριου.
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Lovato επιλογη συστήματος

Δημοσίευσηαπό alkis13 » Σάβ 12 Σεπ, 2020 12:30

Λοιπόν έγινε ο καθαρισμός πεταλούδας και η αρχικοποίηση.

Δεν εμφανίζεται αυτή η διακοπή πλέον.
Το θέμα είναι όμως ότι και οι δύο λάμδα βγάζουν σποραδικά σφάλματα. Μου είπε οτι καλό είναι να αλλαχθούν. Βρβαια ανέφερε ότι αν είναι χαλασμένοι ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου κρατάει μια μεσαία τιμή (δηλαδή από 0-1 κρατάει 0,5).

Το θέμα όμως είναι τι λαμβδα να βάλω; Υπάρχουν και των 10€ κινεζικοι, υπάρχουν και των 100€.
alkis13
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2019 09:02

Re: Lovato επιλογη συστήματος

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Σάβ 12 Σεπ, 2020 17:33

την καλη ποιοτητα θα παρεις
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Lovato επιλογη συστήματος

Δημοσίευσηαπό alkis13 » Δευτ 14 Σεπ, 2020 12:49

Λοιπόν μετά την αρχικοποιηση της πεταλουδας το αμάξι δεν κάνει αυτό το κόμπιασμα στο συγκεκριμένο βάθος του γκαζιού.
Το έκανε 2 σποραδικές φορές στην 2η (οχι στις αλλες ταχυτητες), ενώ πριν το έκανε σε όλες.


Υπάρχει πιθανότητα να μην έγινε σωστά η αρχικοποίηση;


Μήπως τα σποραδικά σφάλματα του l sensor, φταίνε; Δηλαδή μήπως σε εκείνο το σημείο τρελένεται ο l, δίνει εντολή για "πολύ" καύσιμο και κομπάζει το αυτοκίνητο; Όμως οταν ο l αργει-δεν δουλεύει σωστά δεν έχει μια μέση τιμή;

Αλλα με βενζίνη και πάλι δε το κάνει.
alkis13
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2019 09:02

Re: Lovato επιλογη συστήματος

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τετ 14 Οκτ, 2020 17:09

Απο τη στιγμη που το διαγνωστικο εντοπιζει σφαλμα τον αισθητηρα λ τοτε επηρεαζει τη σωστη λειτουργια του αυτοκινητου.
Το αυτοκινητο εχει 4 μπουζοκαλωδια ή 4 πολλαπλασιατες, υπαρχει πιθανοτητα να εχει διαρροη ρευματος ενα ή περισσοτερα και να το προκαλει.
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Lovato επιλογη συστήματος

Δημοσίευσηαπό alkis13 » Πέμ 26 Νοέμ, 2020 00:33

Αναβάθμιση λογισμικού και καθάρισμα εσωτερικά της πεταλούδας ήθελε.

Έκανα και μετά.μια ρύθμιση ξανά. Καλύτερο από ποτέ.

Οπότε κινητήρας kfu έχει αναβάθμιση το 2012.
alkis13
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2019 09:02

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες





cron