Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Τι μέλλει γενέσθαι;

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Πέμ 31 Μάιος, 2018 23:44

Σε εργοστασιακά μοντέλα φυσικού αερίου, για παράδειγμα το Fiat Panda, το φυσικό αέριο έχει μισό κόστος κίνησης σε σχέση με το πετρέλαιο. Αν θεωρήσουμε ότι το πετρέλαιο έχει παραπλήσιο κόστος κίνησης σε σχέση με το υγραέριο, τότε καταλαβαίνεις ότι θα ρίξεις το κόστος κίνησης στο μισό. Ή τουλάχιστον, αυτό θα συνέβαινε σε εργοστασιακή κατάσταση. Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα σου κάνουν τόσο σωστή δουλειά.

Με 12 λίτρα υγραέριο στα 100 χιλιόμετρα, χοντρικά είσαι στα 10 ευρώ τα 100 χιλιόμετρα. Αν υποθέσουμε ότι εξοικονομείς 5 ευρώ κάθε 100 χιλιόμετρα, 50 ευρώ στα 1.000, σε 16Κ χιλιόμετρα έχεις ρεφάρει. Στο πεντάμηνο δηλαδή.

Επιπλέον, έχω διαβάσει ότι το φυσικό αέριο ΔΕΝ προξενεί φθορά στις βαλβίδες, οπότε έχεις κέρδος κι από εκεί. Μου φαίνεται μονόδρομος η όλη φάση.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Παρ 01 Ιουν, 2018 00:00

Το κόστος είναι μόνο 800 ευρώ; Δε θα χρειαστεί προγραμματισμός; Άλλος εγκέφαλος; Άλλα μπεκ; Σε βολεύουν τα πρατήρια φυσικού αερίου; Πόσα κιλά δεξαμενή θα βάλεις; Τι αυτονομία θα έχεις;
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 01 Ιουν, 2018 04:37

foxakias έγραψε:Καλησπέρα... Έχω ένα saab 9-5 2007 μοντέλο και φοράει LPG Lovato εδώ και δυο χρόνια. Λόγω της δουλειάς μου κάνω περίπου 35-40.000 χλμ το χρόνο και σκέφτομαι να το κάνω CNG. Το σύστημα που φοράει το αυτοκίνητο γίνεται CNG με αλλαγή δεξαμενής και σωληνώσεων (κόστος περίπου 800 ευρώ). Κατανάλωση στο υγραέριο έχω 12 λίτρα /100 χλμ. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν με το CNG θα έχω οικονομία (που να αξίζει την μετατροπή) σε σχέση με το υγραέριο. :-ss
Και εγω Λοβατο εχω , σε συμφερει σιγουρα η αλλαγη ( δεξαμενη ,εγκεφαλος, καλωδιωση , )
Εχεις προβλημα με τη λειτουργια;

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό foxakias » Παρ 01 Ιουν, 2018 16:53

Κανένα πρόβλημα απολύτως με το υγραέριο. Κούμπωσε από την πρώτη στιγμή και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
Ο λόγος που θέλω να περάσω στο φυσικό είναι καθαρά οικονομικός. Κάνω καθημερινά τη διαδρομή Λάρισα-Βόλος-Λάρισα, οπότε έχω πρατήρια και στις δυο πόλεις. Το κόστος των 800 ευρώ μου το είπε ο άνθρωπος που θα αναλάβει την εγκατάσταση του φυσικού αερίου στη Λάρισα. Σε άλλον στη Λάρισα που ρώτησα μου ζήτησαν 2000 ευρώ για να ξηλωθεί το υπάρχον σύστημα και να μπει από την αρχή φυσικό αέριο με 12κιλη δεξαμενή.
foxakias
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 22:38

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 01 Ιουν, 2018 21:44

foxakias έγραψε:Κανένα πρόβλημα απολύτως με το υγραέριο. Κούμπωσε από την πρώτη στιγμή και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
Ο λόγος που θέλω να περάσω στο φυσικό είναι καθαρά οικονομικός. Κάνω καθημερινά τη διαδρομή Λάρισα-Βόλος-Λάρισα, οπότε έχω πρατήρια και στις δυο πόλεις. Το κόστος των 800 ευρώ μου το είπε ο άνθρωπος που θα αναλάβει την εγκατάσταση του φυσικού αερίου στη Λάρισα. Σε άλλον στη Λάρισα που ρώτησα μου ζήτησαν 2000 ευρώ για να ξηλωθεί το υπάρχον σύστημα και να μπει από την αρχή φυσικό αέριο με 12κιλη δεξαμενή.
Για ψαξτο λιγο 800€ μου φαινονται λιγα.
Δεν θα χρειαστεις δηλωση απεγκαταστασης ; Πως θα το δηλωσεις στη αδεια;


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό foxakias » Παρ 01 Ιουν, 2018 23:36

Μόνο οι σωληνώσεις και η δεξαμενή μου είπε θέλουν αλλαγή. Τα υπόλοιπα (εγκέφαλος, μπεκ, καλωδίωση) είναι τα ίδια. Φαντάζομαι μετά την εγκατάσταση θα γίνει η ίδια διαδικασία με ΚΤΕΟ και υπ. συγκοινωνιών. Και λίγο παραπάνω να είναι δεν πειράζει. Αν το κόστος πέσει 30-40% σε σχέση με το υγραέριο, θα κάνω απόσβεση από τον πρώτο χρόνο. Αυτή ήταν και η βασική ερώτηση μου...η διαφορά κόστους / κατανάλωσης με το LPG

Αυτό επίσης που δεν έχω καταλάβει είναι η διαφορά στην κατανάλωση / αυτονομία του LPG με το CNG. Δηλαδή μια δεξαμενή CNG 12κιλών σε πόσο λίτρα LPG αντιστοιχεί. Όπως έγραψα πιο πάνω το δικό μου καίει 12 λίτρα LPG περίπου στα 100 χλμ. Ποια θα είναι η αντιστοιχία σε κιλά CNG για να δω την αυτονομία που θα έχω?
foxakias
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 22:38

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό anton » Κυρ 03 Ιουν, 2018 23:15

1 kgr CNG αντιστοιχει σε 2 litr LPG αρα θα μπορεις να κανεις μονο 200 χιλιομετρα και επισης θα εχεις πτωση της ιπποδυναμης 25% σε σχεση με αυτη που ειχες με βενζινη. Για αυτο σου λενε μονο 800. Πρεπει να βαλεις 2 12αρες δεξαμενες οπότε φτανεις το αναμενομενο κοστος 1500 ευρω. Παντως οικονομια θα εχεις 40% ισως και περισσοτερο απο ο,τι με το υγραεριο


επισης κανονικα καινε τις βλαβιδες και στο CNG! και στα δυο αερια η καυση δεν ολοκληρωνεται γιατι παραμενει ο χρονισμος της βενζίνης οποτε οταν ανοιγουν οι βαλβιδες εξαγωγης τσουφλιζονται με φωτια αυτες και οι εδρες τους γιατι η καυση εξακολουθει ακομα!
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Pasas » Δευτ 04 Μαρ, 2019 00:56

Καλησπέρα. Είναι κάτοχος ενός vw eco up του 2014. Το αυτοκίνητο λειτουργεί με βενζίνη και φυσικό αέριο. Τον τελευταίο μήνα Το ντεπόζιτο του αερίου φουλάρει με τα μισά κιλά (6 αντί για 12) και δείχνει ότι η μια φιάλη ενώ έχει αέριο δεν το παίρνει. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια μπορεί να η αιτία του προβλήματος;
Pasas
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 04 Μαρ, 2019 00:47

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 04 Μαρ, 2019 01:02

Pasas έγραψε:Καλησπέρα. Είναι κάτοχος ενός vw eco up του 2014. Το αυτοκίνητο λειτουργεί με βενζίνη και φυσικό αέριο. Τον τελευταίο μήνα Το ντεπόζιτο του αερίου φουλάρει με τα μισά κιλά (6 αντί για 12) και δείχνει ότι η μια φιάλη ενώ έχει αέριο δεν το παίρνει. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια μπορεί να η αιτία του προβλήματος;


Πιθανώς έχει βουλώσει η παροχή της η η πολυβαλβιδα της !! Εάν έχει εγγύηση στην vw για αλλαγή αν όχι δεν έχεις πολλά να κανεις !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό johng » Δευτ 04 Μαρ, 2019 09:35

Αν δεν έχει εγγύηση από την VW δεν μπορεί να κάνει κάτι? π.χ. αλλαγή πολυβαλβίδας?
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τι άλλο υπάρχει εκεί έξω;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες