Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Φυσικό αέριο εγκαταστάτες

Τι μέλλει γενέσθαι;

Φυσικό αέριο εγκαταστάτες

Δημοσίευσηαπό savvas31 » Πέμ 18 Οκτ, 2012 20:13

Παιδιά είμαι έτοιμος να βάλω lpg αλλά πρώτα θέλω να αποκλείσω το φυσικό αέριο που από ότι φαίνεται θα είναι το ποιο φτηνό για τα επόμενα χρόνια.
Υπάρχουν εγκαταστάτες στην Ελλάδα;
Ποίες εταιρίες έχουν συστήματα;
Οι δεξαμενές είναι μόνο κυλινδρικές ή υπάρχουν και τύπου ρεζέρβας;
NISSAN XTRAIL 2.5 2005 ME ICOM JTG
savvas31
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 12:04

Re: Φυσικό αέριο εγκαταστάτες

Δημοσίευσηαπό chrisd » Κυρ 21 Οκτ, 2012 07:56

Καλες οι ερωτησεις σου φιλε μου.
Ας τα παρουμε απο την αρχη λεγοντας σου τι βλεπω εγω.
το θεμα δεν ειναι να βαλεις φυσικο αεριο αλλα που θα βρισκεις πρατηρια να γεμισεις.ολοι οι πρατηριουχοι επενδυσανε στο υγραεριο και ειναι δυσκολο πλεον να βαλουνε φυσικο αεριο ειδικα απο αποψης οικονομικης αφου μιλαμε για πανακριβη ειδικη εγκατασταση καμοια σχεση με του υγραεριου.
Απο εκει και περα στο αμαξι χρειαζεται ειδικη εγκατασταση(δεν κανει του υγραεριου) αφου δεν εχει καμοια σχεση με αυτη του υγραεριου απο πολλες αποψεις.
Δεξαμενη τωρα απο οτι εχω δει σε εκθεση αυτοκινητων στην Γερμανια σε Fiat εργοστασιακο δεν ειχε μια δεξαμενη αλλα μια συστοιχια απο 4-5 μικρες μπουκαλες σαν μικρους πυροσβεστηρες φαντασου.δεν ξερω αν βγαινουν και αλλου τυπου.
Οπως καταλαβαινεις το υγραεριο υγροποιητε σε πολυ χαμηλη πιεση καπου στα 3-5 bar ενω το φυσικο αεριο υγροποιητε στα 220bar,μιλαμε για τρομερη πιεση.
Οταν πρωτοειδα αμαξι να φουλαρει φυσικο αεριο στην Ιταλια τρομαξα αφου αν ακουσεις το σφυριγμα που κανει την ωρα της πληρωσης θα το βαλεις στα ποδια(πρωτη φορα ειδα εκει πως γεμιζουν)συνολο πηρε 11 κιλα φυσικο αεριο αλλα δεν ξερω αν ηταν αδειος.
Επισης το φυσικο αεριο δεν πωλειται με το λιτρο αλλα με το κιλο και ειχε πριν 2 χρονια το υγραεριο 65 λεπτα και το μεθανιο(φυσικο αεριο)καπου στα 95 το κιλο αλλα νομιζω 1 κιλο ειναι 2 λιτρα.
Μακαρι να γινει αυτο στην Ελλαδα παντος.

Ο ανθρωπος απλα δεν παιζεται http://www.youtube.com/watch?v=Kn2eShE3SHA
εδω http://www.youtube.com/watch?v=b9bQL4W- ... re=related
Και εδω http://www.voria.gr/index.php?module=ne ... &sid=90732
δειτε τα αξιζει τον κοπο
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: Φυσικό αέριο εγκαταστάτες

Δημοσίευσηαπό harmim » Κυρ 21 Οκτ, 2012 12:09

O ανθρωπος ειναι γνωστης και του φαινεται....
harmim
 
Δημοσιευσεις: 97
Εγγραφή: Τετ 20 Απρ, 2011 22:14

Re: Φυσικό αέριο εγκαταστάτες

Δημοσίευσηαπό dathens » Τρί 23 Οκτ, 2012 23:28

Έχω ψαχτεί αρκετα μετατροπή μόνο σε βαν μεγαλο με ροπη μεγάλη πχ H1 όλα τα μικρά αμάξια χάνουν 30% υποδυναμη το καλύτερο ειναι να αγοραστεί εργοστασιακο οπως το Mercedes Β class CNG έτοιμο με μικρές δεξαμενές και κυλινδροκεφαλή για φυσικό αέριο χωρίς απώλεια υποδυναμης .. Τα φορτηγα δεν έχουν θέμα καθολου λόγω οτι έχουν όλη τη ροπη χαμηλά ....
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51


Επιστροφή στο Τι άλλο υπάρχει εκεί έξω;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες





cron