Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

"Υδρογονοκινηση"

Τι μέλλει γενέσθαι;

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 07 Ιουν, 2012 10:22

ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ( τα κεφαλαια ειναι επιτηδες )

αφου το υπουργειο εμποριου ή οπως λεγεται τους αφηνει να πουλανε τετοια.... gatzetακια αλλα και απο την αλλη εκμεταλευονται την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ορισμενων......

εδω πουλανε ακομα τα μαγνητακια τι να λεμε τωρα....
εδω υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν ΙΔΕΑ τι συστημα υγραεριου φορανε... και τους πουλανε lima για prins ( ή οπως γραφεται...)
που τους ταζουν "εως 50%' οικονομια με το υγραεριο και το χαβουν...
( και μετα ψεκαζουν ακομα και βενζινα.......)
απο την στιγμη που υπαρχουν ανθρωποι που ντρεπονται να παραδεχτουν οτι "πιαστηκαν κωτσοι" και να κανουν μια καταγγελεια..

Δυστυχώς ειμαι αρκετα "αρχαιος" να θυμαμαι αρθρα των 4τροχων με τα πειραματικά της Μερσεντες για την υδρογονοκινηνιση και τα πανακριβα πανβαρα και τεραστια fuelcells που απαιτουσαι...

και ΔΕΝ προκειται να ξανα ασχοληθω με το θεμα αυτο και θα το θεωρω ως "αστειο" μεχρι να δω διαγραμματα και στοιχεια...
Και κατι ακομα
το ΞΕΡΩ οτι εχετε megane αγαπητε... ειναι ΤΟ ΜΟΝΟ αυτοκινητο που εχετε φωτο στη σελιδα σας στο facebook.... και στο site σας....

Α! και τσονταρω 50 ευρω για δυναμομετρηση - αν ΔΕΝ βγει αυτο που λετε μου τα δινετε πισω αν βγει θα εχετε - επιτελους - και δυναμομετρηση να δειχνετε
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό chrisd » Πέμ 07 Ιουν, 2012 10:45

Fokion Μια παρατηρηση.
Τα fuel cells που λες ειναι αλλη φαση.Εκει μιλαμε για δεξαμενη που το υδρογονο βρισκεται στα 220-250 bar και μετα οδηγητε στα fuel cells οπου μετατρεπεται σε ηλεκτρικη ενεργεια.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 07 Ιουν, 2012 10:51

Ορθον
Ηταν μονο για να δειξει οτι οι εταιρειες εχουν ασχοληθει με το θεμα υδρογωνο ως σκεπτικό, και πως αυτο μπορει να ειναι εφαρμοσιμο
Δε το ειπα βεβαιως ως τεχνικη αναλυση
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό chrisd » Πέμ 07 Ιουν, 2012 11:03

Να προσθεσω ακομα 2 πραγματα...
1...αν το θελανε τα καρτελ των καυσιμων παγκοσμιως τα 4/5 του πλανητη θα κινιοντουσαν με νερο αλλα οπως καταλαβαινεις δεν θελουν για τους γνωστους λογους.
2...αν μαζευομασταν 15-20-100 Ελληνικα μυαλα να φτιαχναμε κατι πιστευω τα μισα αυτοκινητα θα καιγανε νερο.
Ειναι καιρος να δουλεψει το Ελληνικο αθανατο πνευμα. :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 07 Ιουν, 2012 11:18

Δε διαφωνω οτι in the long run θα μπορουσε να υπαρξει εφαρμογη ειται με νερο ειται με καλυτερες "δεξαμενες"

αλλα οι σημερινες εφαρμογες που βλεπουμε....

σε τελική αναλυση πολλά ζηταω????

μια δυναμομετρηση σε επωνυμο δυναμομετρο... και το AFR.... γιατι και το κολπο με τον αισθητηρα Λ το ξερω.... και πως πραγματικά φτωχαινει το μιγμα για οικονομια...

η πλακα ειναι οτι πιστευω οτι εν δυναμη ως καταλυτης και προκαλωντας καυση ΟΛΟΥ ( ή πολυ περισσότερου τελος παντων) καυσιμου μιγματος αερα βενζινης απο αυτο που μπαινει με την φυσική ροη και θα μπορουσε να εχει αποτελεσματα. ( κατι δηλ. σαν "επιταχυντης καυσης" - τελιως αδοκιμο αλλα για να συννενοηθουμε) αλλα ΓΙ ΑΥΤΟ το λογο κι οχι για την "τεκμηριωση" που γραφεται.... 130 οκτανια... ημαρτον. ποιος εγκεφαλος εχει χαρτογραφηση για ΤΕΤΟΙΑ προπορεια να μπορει να το εκμεταλευτει???
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 07 Ιουν, 2012 13:30

chrisd έγραψε:Να προσθεσω ακομα 2 πραγματα...
1...αν το θελανε τα καρτελ των καυσιμων παγκοσμιως τα 4/5 του πλανητη θα κινιοντουσαν με νερο αλλα οπως καταλαβαινεις δεν θελουν για τους γνωστους λογους.
2...αν μαζευομασταν 15-20-100 Ελληνικα μυαλα να φτιαχναμε κατι πιστευω τα μισα αυτοκινητα θα καιγανε νερο.
Ειναι καιρος να δουλεψει το Ελληνικο αθανατο πνευμα. :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

εχεις σκεφτει σε αυτην την περιπτωση ποσο θα εφτανε το λιτρο του νερου που πινουμε?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό chrisd » Πέμ 07 Ιουν, 2012 21:20

Εχεις σκεφτει οτι το μεγαλυτερο μερος της γης περιβαλεται απο θαλασσα?
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 07 Ιουν, 2012 21:36

καποιες χωρες με τρομερη οργανωση οπως η αυστραλια, δεν εχουν καταφερει να λυσουν το προβλημα της ανεπαρκιας του νερου
και καταφευγουν σε λυσεις " νερο με το δελτιο" σχεδον, δεν ξερουν οτι περιβαλονται απο θαλασσα?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό vagroy » Σάβ 09 Ιουν, 2012 16:54

fokion έγραψε:ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ( τα κεφαλαια ειναι επιτηδες )

αφου το υπουργειο εμποριου ή οπως λεγεται τους αφηνει να πουλανε τετοια.... gatzetακια αλλα και απο την αλλη εκμεταλευονται την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ορισμενων......

εδω πουλανε ακομα τα μαγνητακια τι να λεμε τωρα....
εδω υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν ΙΔΕΑ τι συστημα υγραεριου φορανε... και τους πουλανε lima για prins ( ή οπως γραφεται...)
που τους ταζουν "εως 50%' οικονομια με το υγραεριο και το χαβουν...
( και μετα ψεκαζουν ακομα και βενζινα.......)
απο την στιγμη που υπαρχουν ανθρωποι που ντρεπονται να παραδεχτουν οτι "πιαστηκαν κωτσοι" και να κανουν μια καταγγελεια..

Δυστυχώς ειμαι αρκετα "αρχαιος" να θυμαμαι αρθρα των 4τροχων με τα πειραματικά της Μερσεντες για την υδρογονοκινηνιση και τα πανακριβα πανβαρα και τεραστια fuelcells που απαιτουσαι...

και ΔΕΝ προκειται να ξανα ασχοληθω με το θεμα αυτο και θα το θεωρω ως "αστειο" μεχρι να δω διαγραμματα και στοιχεια...
Και κατι ακομα
το ΞΕΡΩ οτι εχετε megane αγαπητε... ειναι ΤΟ ΜΟΝΟ αυτοκινητο που εχετε φωτο στη σελιδα σας στο facebook.... και στο site σας....

Α! και τσονταρω 50 ευρω για δυναμομετρηση - αν ΔΕΝ βγει αυτο που λετε μου τα δινετε πισω αν βγει θα εχετε - επιτελους - και δυναμομετρηση να δειχνετε

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΙΤ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ οποτε ΔΕΝ κανω διαφημιση.δεν χρειαζεται να κανω δυναμομετρηση στο δικο μου γιατι ξερω ποσο μου εκαιγε και ποσο καιει τωρα,αν θες ομως και επιμενεις να κανουμε δυναμομετρηση στο δικο μου ας βαλουμε ενα στοιχημα και αν χασω πληρωνω εγω την μετρηση ,αν χασεις πληρωνεις εσυ.Εγω φτιαχνω κυριως επαγγελματικα φορτηγα γιατι εκει εχω ποιο πολυ κερδος και εκει εχω τους περισσοτερους πελατεσ οποτε αν ειναι βαλω σε επιβατικο θα χρειαστει 2-3 εβδομαδες για να κλεισει καποιοσ να του βαλω το κιτ.εχω πολλες φωτο φιλε μου αλλα το σαιτ ειναι υπο κατασκευη και αν κανεις υπομονη 2 εβδομαδες θα δεις πολλες.ΚΑΙ δεν με ενδιαφερει τι πιστευεις για το δικο μου κιτ απλα θα σου πω το εξης:δεν χρειαζεται 2ο δυναμο που λες(απο αυτο φαινεται ποσο ξερεις το κιτ )διοτι πολυ απλα το δικο μου σε επιβατικα δουλευει μεχρι 8-9 αμπερ το πολυ διοτι βγαζει την ποσοτητα υδρογονου που θελω και στα φορτηγα απο 15- 28 αμπερ αναλογα τα κυβικα.βεβαια στα φορτηγα δινω ΗΗΟ διοτι δεν μπορεις να δωσεις καθαρω υδρογονο σε ντιζελ χωρις καταλυτη.συνεργαζομαι με μεγαλες μεταφορικες εταιριες και πολυ γνωστες που ειδαν αποτελεσμα αφου πρωτα εβαλα σε ενα απο τα φορτηγα τους να το δοκιμασουν επειτα το εβαλαν σε ολο το στολο τους.λες αυτοι να ειναι βλακες και εσυ ο εξυπνος?και παλι σου λεω οτι το δικο μου εχει μειωση απο 24%-28% αν και ταλαιπωρημενο.εμπρος λοιπον περιμενω να παμε μαζι επωνυμα ομως και φερε και οποιον αλλο θες για μαρτυρα να κανουμε δυναμομετρηση σε οποιον θες και ο χαμενος πληρωνει το δυναμομετρο.και κατι ακομα ..ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ ΦΙΛΕ εδω μεσα εχω ηδη αρκετους και ειμαι ευχαριστημενος οπως και αυτοι
vagroy
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιουν, 2012 01:46
Τοποθεσία: vagroy@yahoo.com

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 09 Ιουν, 2012 17:48

ΕΓΩ δεν ειπα ποτε οτι βαζεις δευτερο δυναμο

κατα τα αλλα....

ραντεβου λοιπον το Σαββατο 16 Ιουνιου - πες μερος

κι οποιος θελει απο το φορουμ ερχεται....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τι άλλο υπάρχει εκεί έξω;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες





cron