Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

JAGUAR.....

JAGUAR.....

Δημοσίευσηαπό kawai » Πέμ 24 Ιούλ, 2014 23:26

Καλησπερα.Εχω μια jaguar x-type 2,5 V6 και ψαχνω για να βαλω και εγω καποιο συστημα αλλα δε το βλεπω μεσα στα συνηθισμενα αυτοκινητα και μαλλον θα ειναι σε μαυρη λιστα οπως λενε μερικοι.....Σε ξενα φορουμ που εχω ψαξει φορανε πολλοι καποια ιταλικα συστηματα και καποιοι εχουν αναφερει οτι μετα απο χιλιομετρα λογω το οτι ο συγκεκριμενος κινητηρας της FORD εχει "μαλακες" βαλβιδες παρατηρειται το φαινομενο της φθορας της βασης των βαλβιδων....Κατι που οι λαδιερες η τα προσθετα καυσιμων απλα το παρατεινουν και δε το καταργουν το προβλημα....Επισης αναφερουν και ενα προβλημα με ρεταρισματα μπουκωματα και λαμπακια στο καντραν που λυνεται ομως με μια γραμη επιστροφης καυσιμου...(μεταφερω απλα σε ελευθερη μεταφραση αυτα που διαβαζω)..
Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε αν ξερετε κατι για το δικο μου αυτοκινητο.Γιατι ειναι κριμα να βαλω ενα συστημα και μετα τη διαφορα που γλυτωνω απο τις βενζινες (ξεχασα να αναφερω οτι δε τη χορταινει το αφιλοτιμο τη βενζινη....)να τη δινω σε ρεκτιφιε κτλ....επισης να αναφερω μηπως εχει καποια σημασια οτι το αμαξι εχει 150.000 απροβληματιστα και χωρις τη παραμικρη βλαβη χιλιομετρα......
Ευχαριστω εκ το προτερων

Βασιλης :wave:
kawai
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιούλ, 2014 23:13

Re: JAGUAR.....

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Παρ 25 Ιούλ, 2014 01:05

Κοιτα για το διαμαντι που κυκλοφορεις θα σου ελεγα να μη τσιγκουνεφτεις τα λεφτα της εγκαταστασης..Δηλαδη σε φαση να πηγαινες προς Prins η Vialle που πρακτικα ειναι απτα καλυτερα συστηματα που κυκλοφορoυν στην αγορα (και εννοειται τα ακριβοτερα) Μιλα καλυτερα με το Qgas που τα εγκαταστει (ειναι και μελος στο φορουμ επισης) ( http://www.qgas.gr)
Καταρχας με τετοια καταναλωση που εχεις εσυ πραγματικα θα δεις καποια οικονομια... αν ας πουμε με νορμαλ οδηγηση παει 16λιτρα/100 (μπορει να λεω και πολλα η λιγα δε ξερω !
16 x 1.60 = 26€
Με υγραεριο υπολογιζεις 10 - 20% παραπανω οποτε πες
19 χ 0,81 = 15€
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: JAGUAR.....

Δημοσίευσηαπό kawai » Παρ 25 Ιούλ, 2014 23:27

Δεν ειναι το προβλημα το κοστος εγκαταστασης....Ενοειται οτι θελω να βαλω οτι καλυτερο και ασφαλες υπαρχει...Το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω το αμαξι μου στις συνιθισμενες λιστες των εταιριων που εγκαθιστουν και στα φορουμ δεν υπαρχουν στα ελληνικα τουλαχιστο συζητησεις για τυχον προβληματα με τις βαλβιδες και το ρεταρισμα οπως στα ξενα φορουμ...
kawai
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιούλ, 2014 23:13

Re: JAGUAR.....

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Σάβ 26 Ιούλ, 2014 12:03

γιαυτο σου ειπα κανε ενα τηλεφωνο στον qgas :) δεν εχεις κατι να χασεις ! αθηνα μενεις ;
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: JAGUAR.....

Δημοσίευσηαπό kawai » Σάβ 26 Ιούλ, 2014 20:05

Οχι Χαλκιδικη ειμαι...
kawai
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιούλ, 2014 23:13

Re: JAGUAR.....

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Σάβ 26 Ιούλ, 2014 20:38

Κοιτα αν θες να κινηθεις ας πουμε προς prins επειδη δε ξερω αν υπαρχει στη χαλκιδικη εγκαταστατης με μια προχειρη αναζητηση που εκανα ισως να χρειαστει να πας προς θεσσαλονικη. Καλο θα ηταν ρωτα πρωτα στο φορουμ να σου προτεινει καποιος εναν καλο εγκαταστατη εκει γυρω.
Ρωτα εδω viewforum.php?f=15&start=25
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05


Επιστροφή στο Jaguar

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης