Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

KTEO

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 27 Μάιος, 2011 12:26

darn έγραψε:
Δηλαδη φιλε μου πως να το χειριστω γιατι δεν θελω να δωσω 75 ευρω γιασ πλακα, εχω ατομο στην Αθηνα που μπορει να παραλβει την νεα αδεια με εξουσιοδοτηση απο εμενα απλα εγω τι πρεπει να κανω ?

Θα πω στο ΚΤΕΟ να στειλει τα χαρτια στη ΑΘηνα και την αδεια μου που θα την στειλω γιατι πηγσα σε ΚΕΠ δεν ξερουν τιποτα :) :) :)


Ρωτα στο κτεο αν μπορεις να περασεις Λαμια τον ελεγχο αλλα να στειλεις τα χαρτια για τη νεα αδεια στη Αθηνα οπου και θα παραλαβει τη νεα ο φιλος σου. Ρωτησε, γιατι υπαρχει περιπτωση να σου πουν οτι πρεπει να κανεις τον τεχνικο ελεγχο στην Αθηνα.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό AntonisM » Δευτ 06 Ιουν, 2011 08:15

Τον έλεγχο υγραεριοκίνησης μπορεί κανείς να τον κάνει σε όποια πόλη θέλει, άσχετα με το που βρίσκεται ο φάκελλος του αυτοκινήτου.
Εν συνεχεία τα χαρτιά που πιστοποιούν τον έλεγχο, μπορούν να μεταφερθούν ΜΟΝΟ υπηρεσιακά στην Νομαρχία που ανήκει το αυτοκίνητο.
Κάποια, όχι όλα, ιδιωτικά ΚΤΕΟ χρεώνουν την μεταφορά αυτή, ένα ποσό αντίστοιχο του κούριερ.
Μετά απο 15 μέρες περίπου μπορεί κάποιος να πάει εκεί που ανήκει το αυτοκίνητο και να κάνει την αλλαγή της άδειας.
AntonisM
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 28 Μαρ, 2011 18:36

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 06 Ιουν, 2011 13:12

AntonisM έγραψε:Τον έλεγχο υγραεριοκίνησης μπορεί κανείς να τον κάνει σε όποια πόλη θέλει, άσχετα με το που βρίσκεται ο φάκελλος του αυτοκινήτου.
Εν συνεχεία τα χαρτιά που πιστοποιούν τον έλεγχο, μπορούν να μεταφερθούν ΜΟΝΟ υπηρεσιακά στην Νομαρχία που ανήκει το αυτοκίνητο.


Στο δημοσιο κτεο που περασα, μου ειπαν οτι περνας μεν τεχνικο ελεγχο εκει που βρίσκεσαι(αν θελεις) αλλα μετα πρεπει να γινει μεταφορα φακελου απο την Νομαρχια που ανηκει το αμαξι στον τοπο που μενεις(75 ευρω παραβολο) και δεν γινεται αλλιως εκτός και αν πας και το περασεις εκει που το πηρες.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Δευτ 06 Ιουν, 2011 17:59

ό,τι να'ναι....
Εγώ μένω Σέρρες, πέρασα ΚΤΕΟ Θεσσαλονίκη σε ιδιωτικό (€50), και μου είπαν ότι θα στείλουν οι ίδιοι τα χαρτιά στο Μηχανολογικό του Νομού Θεσπρωτίας κι απο κει θα παραλάβω την άδεια (εντός 10ημέρου). Έστειλα ταχυδρομικά την άδεια στους δικούς μου και τώρα απλά περιμένουν να βγει η καινούρια για να την παραλάβουν. Δε μου ανέφερε κανείς τίποτα για φακέλους κι έξτρα χρεώσεις, εκτός κι αν το Μηχανολογικό μας κάνει κανα νταβατζιλίκι. :P
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 16 Μαρ, 2012 11:03

ερωτηση προς ολους....
το αυτοκινητο εχει περασει κτεο τον ιουλιο του 2011 ..... βαζω το κιτ υγραεριου σημερα περναω εντος π.χ 10 ημερων κτεο 20 μαρτιου 2012 οποτε επανελεγχουν ολο το αυτοκινητο μαζι με το συστημα υγραεριου.Μιου γραφει λοιπον επομενος ελεγχος το 2014 παω λοιπον να το ξαναπερασω για περιοδικο ελεγχο θα μου ξαναζητησουν παλι χαρτι απο τον εγκαταστατη μου η οχι?Εαν ναι και ο εγκαταστατης μου εκλεισε ρε παιδι μου κερδισε το λοττο απο που θα παρω χαρτι οτι ειναι ελεγμενα ολα?θα πληρωσω σε αλλον να μου σωσει πιστιποιηση? ξερει κανεις κατι? γενικα σε περιοδικο ελεγχο ξαναχρειαζομαι χαρτι απο εγκαταστατη?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 16 Μαρ, 2012 16:13

Κάθε φορά που περνάς περιοδικό έλεγχο χρειάζεσαι υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη - μηχανικού αερίων καυσίμων (όχι αναγκαστικά αυτού που έβαλες το υγραέριο) ότι έλεγξε το σύστημα και ότι συμμορφώνεται με την νομοθεσία πράγμα που στο Ελλαντα είναι ψιλά γράμματα (η διαδικασία του ελέγχου εννοώ) . Τις περισσότερες φορές αν πας στον ίδιο που στο εγκατέστησε στην δίνει δωρεάν.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 18 Μαρ, 2012 12:57

gacost σε ευχαριστω πολυ....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τρί 20 Μαρ, 2012 23:23

Εσείς που περάσατε ΚΤΕΟ (και δε μιλάω για την πρώτη φορά μετά την εγκατάσταση, που είναι για να αλλάξει και η άδεια κυκλοφορίας, αλλά για την επόμενη από αυτήν) σας έδωσαν και κάποιο άλλο χαρτί από το ΚΤΕΟ που αναφέρει κάτι για τη συσκευή υγραερίου ή επάνω στο ίδιο χαρτί που πέρναμε ως τώρα συμπληρώνουν και κάτι άλλο μαζί;
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό chipakos » Κυρ 24 Νοέμ, 2013 12:07

Εγώ παιδιά πέρασα σε δημόσιο ΚΤΕΟ στη Σάμο το 2011 . Με 40 ευρώ παράβολα έκαναν ολοκληρωτικό έλεγχο στο αυτοκίνηρο συπεριλαμβανομένου και του υγραερίου. Αν και φέτος είναι ίδιες οι αξίες πάλι στο ίδιο ΚΤΕΟ θα το ξαναπεράσω.
chipakos
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 22 Νοέμ, 2013 04:03

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 24 Νοέμ, 2013 12:29

chipakos έγραψε:Εγώ παιδιά πέρασα σε δημόσιο ΚΤΕΟ στη Σάμο το 2011 . Με 40 ευρώ παράβολα έκαναν ολοκληρωτικό έλεγχο στο αυτοκίνηρο συπεριλαμβανομένου και του υγραερίου. Αν και φέτος είναι ίδιες οι αξίες πάλι στο ίδιο ΚΤΕΟ θα το ξαναπεράσω.



στην Αθηνα τα δημοσια ΚΤΕΟ επαψαν να περνουν αυτοκινητα απο 1/1/2013 γιατι δεν εκσυγχρονιστηκαν με βαση την νεα νομοθεσια, τυχαιο αραγε?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες





cron